Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84

bruno4 07 Feb 2010 10:48 342290 1143
Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    Piotr_MC
    Level 15  
    To jest o ile sie nie myle, chińsko - angielsko - rosyjski zamiennik SN74141 więc odpada...ale Prosze podpytac.
  • Altium Designer Computer Controls
    Gonza
    Level 27  
    Te lampy mogą być, porównaj parametry np. Z560M i tych Twoich. Napięcie zasilania jak i prąd podobny.
    Kalaschnikov
    Level 2  
    Czy są jakieś przeciwwskazania do użycia w tym zegarku jako podtrzymania godziny baterii z telefonu komórkowego? Na razie zamontowałem LI-ION 650 mAh ze starego SE k700i.
    Piotr_MC
    Level 15  
    Moim zdaniem bateria z telefonu sie nie nadaje, Moge sie mylic ale przetwornica nie jest tak zrobiona aby wylaczala napiecie dla bateri po jej maksymalnym naladowaniu, bateria po jakims czasie najpierw sie nagrzeje a potem szlak trafi, tak mialem przy telefonie a co dopiero mowic o przetwornicy, bateria tego typu nie mozebyc caly czas pod napieciem. Nie bez powodu nakazem jest aby baterie w telefonie ladowac tylko wtedy gdy ona sie calkowicie wyczerpie...
    fazza
    Level 14  
    witam
    Panowie jaki uklad mozna zastosowac zamiast tego pica PIC16F84A bo umnie w sklepie zaspiewali 30zl :)
    Gonza
    Level 27  
    Tylko PIC16F84A, zamów na Allegro, 8zł + 6 wysyłka.
    kordek4
    Level 11  
    Witam
    Pomógłby mi ktoś wyciągnąć sygnał 1Hz z zegara, tak, żeby wysterować dodatkowy MPSA 42, żeby neonówka między godzinami i minutami migała?

pozdrawiam
    kordek11
    kordek4
    Level 11  
    A lampa nixie w zegarku z sekundnikiem to niby co to jest?
    Też neonówki, tylko cyferki zamknięte w jednej obudowie, a ładnie się zapalają i gasną.
    fazza
    Level 14  
    witam
    mój zegarek

a tak a propo jakie napiecie powinno byc na HV ,bo umnie jest 158 V
    Gonza
    Level 27  
    Napięcie HV musisz ustawić odpowiednio do użytych lamp. Chodzi mi tu o to, żeby nie przekroczyć maksymalnego napięcia zasilania. Jak lampy w Twoim zegarze świecą ok, to tak zostaw.
    fazza
    Level 14  
    Witam
    jakie maksymalne napiecie wynosi dla lamp LC-513 ?

pozdrawiam
    fazza
    Level 14  
    witam
    ok dziekuje ci bardzo ,mam jeszcze pytanko po okolo 2 godz swiecenia pojawia sie jakas niebieska poswiata kolo cyfr ,czy to normalne ? Jak to zlikwidowac?

pozdrawiam
    rollcage
    Level 15  
    Tez tak mam, szczególnie z cyfra 7 przy jednostakch minut, z tym ze jest to na Z566M i powiem szczerze ze nic z tym nie robie.. zegar bedzie swiecic niedlugo prawie rok... Napięcie mam ustawione prawidłwo. Mysle ze jest to zwiazane z tym ze cyfry sa multipleksowane, gdyż na innym zegarze nixie własnie na LC513 przy złym wyregulowaniu czestotliwości multipleksowania pojawiala sie taka poswiata. Po skorygowaniu wszystko wracało do normy. Mozesz tez spróbować lekko obniżyc napiecie na lampach
    RedBaron66
    Level 11  
    Co oznacza sympol PL w schemacie wyjść pinów? Czy to wyjście jest potrzebne?
    rollcage
    Level 15  
    Kropke. Nie jest potrzebna do działania zegarka ♠
    RedBaron66
    Level 11  
    Czy zaznaczony na obrazku fragment jest potrzebny, kiedy nie ma kropki?

rollcage
    Level 15  
    Tej kropki po srodku? Czy poszczególnych kropek w lampach??
    Bo jeśli tej po srodku, to nie jest potrzebne jeżeli nie bedziesz jej stosować.
    RedBaron66
    Level 11  
    Kropki w lampach, jak w poście wyżej.
    rollcage
    Level 15  
    Kropki w lampach same z siebie nie beda swiecic, nie sa podłaczone, bo zegar ma oryginalnie działac na Z566M, a tamte lampy nie maja w sobie kropki... to co zaznaczyłes na płytce odpowiada tej kropce po srodku, oddzielajacej godzine od minut.
    RedBaron66
    Level 11  
    To co zaznaczyłem jest połączone z wyjściem PL w cokole lamp, neon po środku jest zupełnie gdzie indziej. Obejrzyj schemat dokładnie.
    rollcage
    Level 15  
    Aaa zwracam honor.. nie patrzyłem na to wyprowadzenie... ale mozesz je usunać..
    Pozatym jak wsadziłem zamaist Z566M, LC513 to i tak sie kropka nie paliła, wiec moze jest w oprogramowaniu PIC'a wyłączone.
    Piotr_MC
    Level 15  
    Witam,
    Jestem nieszczesliwym posiadaczem znanego problemu z programatorem ze strony Gonzy... nie moge poprawnie zaprogramowac PIC-a, kabel, oraz uklad jest zbudowany poprawnie...ale napotkalem problem w napieciu, napiecie wyjsciowe na PIC wynosi 4,5V, czy nie jest to oby za mala wartość? Problem rowniez pojawia sie w ICprog, wywala bład pod koniec (0000h). Niestety nie posiadam zasilacza o napieciu wiekszym jak 12V. Jak moge rozwiazac problem.... Prosze o pomoc.
    moeshe
    Level 11  
    Witam
    Wykonałem zegar w wersji 2. Uruchomienie bez problemu.
    Występuje jednak problem z dodawaniem godzin bez uchwytnego schematu. Czasem przez dwa dni spokój potem nagle z 20-tej robi się 22-ga. Minuty bez zmian.
    Płytka sprawdzona, dodałem pod przełącznik kondensator 10nF+ opora 10K i dalej to samo.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    Pawcio89
    Level 20  
    Piotr_MC wrote:
    [...] napiecie wyjsciowe na PIC wynosi 4,5V, czy nie jest to oby za mala wartość? [...]

Z tego co rozumiem to chodzi Ci o napięcie zasilania i jest ono jak najbardziej poprawne gdyż producent podaje zakres zasilania dla tego układu od 2V do 5.5V Co do błędu przy programowaniu to najprawdopodobniej problem z oprogramowaniem który też miałem na xp więc postanowiłem programowa pod Windowsem 8 i wszystkie problemy jak ręką odjął.