Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena CB samoróbka

26 Lut 2007 23:11 5903 3
  • Poziom 10  
    Witam!

Chciałbym zrobić samemu antenę CB, lecz nie za bardzo wiem jak.
    Ale przejdźmy do początku ... W internecie wyczytałem, iż fala radiowa (?) ma 984 stopy. Wszytko zależy od tego na jakiej częstotliwości ma pracować ta antena, mnie interesuje pasmo CB czyli np.: ( kanał 20 ) 27.200mhz.
    Z tego co wyczytałem należy podzielić falę przez częstotliwość, czyli 984/27,200 co daje ok 36,18 stopy.

Pytanie 1
    Czy daje nam to długość fali na pasmo CB a dokładnie na częstotliwość 27,200mhz??

Pytanie 2
    Jeśli chciałbym robić antenę np. 5/8 fali to powinienem przemnożyć 36.18*5/8?? Jeśli tak to wysokość anteny w cm ( jeśli dobrze przeliczyłem ) powinna wynosić 689,23!!!??

Pytanie 3
    Anteny samochodowe mają cewki/zwoje na dole przy podstawie czy dzięki temu właśnie antena ma np 1.5m a nie 7m??
    Jeśli tak to jak można jakoś przeliczyć długość na ilość zwoi ?? Jest jeszcze coś takiego jak "Velocity Factor" 0.66 dla kabla RG-58, co to jest???

Pytanie 4
    Od czego zaleczy tzw. pasmo strojenia czyli w jakich częstotliwościach antena się stroi a w jakich już nie? np. spotkałem się z antenami samochodowymi które stroją w 1200mhz?

Pozdrawiam i prośba: nie odsyłajcie mnie do guglowania ... niestety nic tam nie znalazłem w tym temacie.
  • Poziom 22  
    a spytaj wójka gogla i
    - dipol np. i to chyba będzie najlpesza antena dla Ciebie czyli prosta i skuteczna.

a co długości fali to jest prędkośc światła dzielona przez częstotliwość w hz czyli w przybliżeniu dla pasma CB

300000[m/s]/27180hz[1/s]=11.03 m

a hasło dipol wpisz tez e elekrodowej szukajce i będziesz miał lektóry na tydzień.

Pozdrawiam
    Damian
  • Poziom 17  
    λ (m) = 300
    f (MHz)

długość fali (lambda) w metrach - prędkość światła przez częstotliwość uproszczony wzór do obliczenia długości fali

Dodano po 1 [minuty]:

300
    l (m) = --------
    f (MHz)
  • Poziom 38  
    Shiubbi napisał:
    Ale przejdźmy do początku ... W internecie wyczytałem, iż fala radiowa (?) ma 984 stopy. wszystko zależy od tego na jakiej częstotliwości ma pracować ta antena, mnie interesuje pasmo CB czyli np.: ( kanał 20 ) 27.200mhz.
    Z tego co wyczytałem należy podzielić falę przez częstotliwość, czyli 984/27,200 co daje ok 36,18 stopy.
    Jeśli łatwiej jest Ci liczyć w stopach nie ma problemu, ale uważam że w metrach będzie łatwiej :)
    Długość fali to nie konkretna jedna długość, zależy ona od częstotliwości i dla każej częstotliwości radiowej jest inna. Fale radiowe w próżni rozchodzą się z prędkością światła (w powietrzu nieco wolniej) i z tej prędkosci można wyliczyc długość fali λ.

λ = 300/F ; λ w m; F w MHz.
    λ = 300/27,2 = 11,029 m

Shiubbi napisał:
    Pytanie 1
    Czy daje nam to długość fali na pasmo CB a dokładnie na częstotliwość 27,200mhz??
    j/w

Shiubbi napisał:
    Pytanie 2
    Jeśli chciałbym robić antenę np. 5/8 fali to powinienem przemnożyć 36.18*5/8?? Jeśli tak to wysokość anteny w cm ( jeśli dobrze przeliczyłem ) powinna wynosić 689,23!!!??

λ = 300/27,2/8*5 = 6,893 m to jest długość 5/8λ

Shiubbi napisał:
    Pytanie 3
    Anteny samochodowe mają cewki/zwoje na dole przy podstawie czy dzięki temu właśnie antena ma np 1.5m a nie 7m??
    Jeśli tak to jak można jakoś przeliczyć długość na ilość zwoi ?? Jest jeszcze coś takiego jak "Velocity Factor" 0.66 dla kabla RG-58, co to jest???
    Cewki stosowane są celem sztucznego wydłużenia anteny. Antena to układ rezonansowy, jako że każdy przewód ma indukcyjnośc i pojemność zależną od długości średnicy itp. wymiarów geometrycznych. W krótkich antenach pojemność i indukcyjność są za małe aby antena pracowała w rezonansie, dlatego dodaje sie elementy bierne w postaci cewek i kondensatorów. Obliczanie tych elementów jest skomplikowane i dostosowuje się je do konkretnych typów anten, zależnie od ich fizycznej długości i częstotliwości pracy itd. Cewki i kondensatory stosuje się także celem dopasowania impedancji anteny do impedancji falowej linii transmisyjnej (kabla antenowego). O ile w przestrzeni prędkość rozchodzenia się fal radiowych jest blizka prędkosci światła, o tyle w liniach transmisyjnych np. w kablach koncentrycznych ta prędkość jest mniejsza i zależy od użytego materiału izolacyjnego. Dlatego podawany jest współczynnik skrócenia np. dla RG58 wynosi on 0,67 (RG 213 - 0,66).

Shiubbi napisał:
    Pytanie 4
    Od czego zaleczy tzw. pasmo strojenia czyli w jakich częstotliwościach antena się stroi a w jakich już nie? np. spotkałem się z antenami samochodowymi które stroją w 1200mhz?
    Powinno się raczej powiedzieć szerokość pasma pracy anteny i to właśnie w tym paśmie można używać antenę. Szerokość pasma pracy anteny zależy od częstotliwości na jaką została zaprojektowana i od średnicy przewodu z którego jest wykonana. Im średnica przewodu jest większa a częstotliwość wyższa tym szersze pasmo jest odbierane. Nie dotyczy to anten szerokopasmowych, których budowa jest nieco inna od standardowych anten.

Myślę że w pierwszy rzędzie powinieneś przeglądnąć zasoby "Elektrody", znajdziesz bardzo dużo róznych wiadomości na temat anten ich budowy i zasady działania. Nie mając odpowiedniej wiedzy teoretycznej trudno Ci będzie samemu zaprojektować antenę. Jeśli już koniecznie chcesz ją samemu zbudować, to najlepiej skorzystać z gotowego opisu jakiejś anteny stacjonarnej i ją zmałpować :)