Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój kabli rozruchowych

PiotrM 26 Lut 2007 23:40 7483 7
  • #1 26 Lut 2007 23:40
    PiotrM
    Poziom 22  

Jaki powinien być przekrój kabla rozruchowego do samochodu?
    Jest na to jakiś wzór?

0 7
  • #2 27 Lut 2007 00:25
    bodzio1587
    Poziom 18  

Witam.
    Czy chodzi Ci o kable, którymi łączy się jeden samochód ten z dobrym akumulatorem, do tego samochodu co ma rozładowany akumulator?.
    Jeżeli tak to kable muszą być grube, porównywalne z tymi co idą z rozrusznika, nie te badziewie co sprzedają. Chcesz mieć dobre grube kable to wykombinuj kable od spawarki.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 27 Lut 2007 01:25
    MAYDAYDEEJAY
    Poziom 16  

A ja polecam sieć sklepów Energohandlu bądź Morsa.
    Udajesz sie do nich, a oni na miejscu podadzą tobie wytrzymałości prądowe dla danego przekroju, oczywiście wartości te są "długoterminowe", a Ty potrzebujesz na kilkanaście sekund więc dla danej grubości kabla możesz wartość prądu zdrowo zawyżyć.
    Przewody rozruchowe sprzedawane pod nazwą "200A" bez problemu radzą sobie z tym prądem na krótką metę, a mają tylko 16mm2
    Pobór prądu podczas rozruchu zależy w dużej mierze od typu silnika i jego pojemności...wiadomo im mocniejszy silnik tym mocniejszy rozrusznik, nie wspominając o Dieslach.

pozdrawiam maras

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lut 2007 07:45
    dasko
    Poziom 20  

Mozna przyjac w duzym przyblizeniu 10A/mm2 i jak przyjmie sie 200A to tak na krotki impuls to nawet chyba 16mm2 wystarczy nastepny chyba jest dopiero 25mm2 (nie jestem pewny) ale taki to juz by starczyl na naprawde duzy prad. Kable z hipermarketu maja max 4mm2 i to pozostawie chyba bez komentarza.

0
  • #5 27 Lut 2007 07:56
    PiotrM
    Poziom 22  

Oczywiście, że chodzi mi o kable łączące dwa akumulatory przy rozruchu silnika 1,9 TDI.
    Chętnie też chciał bym obejrzeć stronę producenta takich przewodów w Polsce.
    Może też ktoś ma wzory jak dobrać przekrój takiego kabla?

0
  • #6 27 Lut 2007 07:57
    janek1815
    Poziom 38  

ja do polaczenia miedzy dwoma ciezarowkami uzywam kabli 40mm2 kupionych w hurtowni elektrycznej. kiedys uzylem made in china z marketu do odpalenia starego opla kadeta disla zima i miedz wyszla z izolacji :) byla tam linka skrecona moze z 15 drucikow. nie polecam nikomu takich kabli lepiej zainwestowac w porzadne grube o znanym przekroju

0
  • Pomocny post
    #7 27 Lut 2007 08:50
    bodzio1587
    Poziom 18  

Witam.
    Na krótki impuls to 16mm2 by wystarczył ale dla benzyniaka, a dla 1.9TDI to lepiej 25mm2, to nie benzyniak i trzeba trochę pokręcić. Lepiej kupić zawsze trochę grubszy i mieć zapas, większy amperaż można pociągnąć. Niż przegrzać parę razy kabel, zrobi się ciemnobrązowy lub w skrajnych przypadkach czasami czarny, będą spadki mocy że później nawet nie ruszy, i tak trzeba będzie kupować drugi.
    Pozdrawiam.

1
  • #8 04 Lut 2018 22:35
    krzys12123
    Poziom 6  

janek1815 napisał:
    ja do polaczenia miedzy dwoma ciezarowkami uzywam kabli 40mm2 kupionych w hurtowni elektrycznej. kiedys uzylem made in china z marketu do odpalenia starego opla kadeta disla zima i miedz wyszla z izolacji :) byla tam linka skrecona moze z 15 drucikow. nie polecam nikomu takich kabli lepiej zainwestowac w porzadne grube o znanym przekroju

A gdzie kupiłeś przekrój 40mm2 ? Taki kabel nie istnieje są 16,25,35,50,70 a 40 nie ma.

0