Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba adaptacji LCD od laptopa do PC

przemo.t 28 Paź 2007 18:48 250520 558
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Ta dioda w schemacie jest zabezpieczająca ? Czy bez niej układ będzie źle chodził ? Można tam wsadzić 1N4148 ?
  • Fabryka prądu
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej
    Jeżeli chodzi Ci o diodę Schottky'ego w przetwornicy to ma ona znaczenie kluczowe. Bez niej układ nie będzie działał wcale. 1N4148 by się nadawała ale do bardzo, bardzo słabiutkiej przetwornicy.
    Tu musisz użyć diody, która wytrzymuje średni prąd taki, jak pobierany z przetwornicy.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    A to nie wiedziałem. Gdzieś widziałem jak ktoś wstawił zwykłą 1N4007 do takiej przetwornicy, można tak zrobić czy to jeszcze inna dioda musi być ?
    Ogółem chciałem wstawić 1N5819 ale nie mogłem w warszawie jej dostać.

Tak w ogóle, do czego ona służy, co powoduje ?

Pozdrawiam
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej
    Dioda jest po to, żeby przewodziła w jedną stronę. Dławik ma to do siebie, że stara się utrzymać przepływ prądu na stałym poziomie, analogicznie, jak kondensator próbuje utrzymać stałe napięcia. Takie podejście, mam nadzieję dość intuicyjne, pomagające nieco zrozumieć zasadę działania.

W kontrolerze przetwornicy jest element kluczujący (tu tranzystor, ale niekoneicznie, może być cokolwiej, co potrafi odciąć dopływ prądu), klucz się zamyka się i powoduje, że przez dławik i obciążenie zaczyna płynąć prąd (załóżmy, że kondensator wyjściowy już się wcześniej naładował do napięcia wyjściowego).
    Wartość prądu w dławiku rośnie podczas gdy klucz przewodzi (to jak szybko, to zależy od indukcyjności dławika i różnicy potencjałów na jego końcówkach). W momencie odcięcia przepływu prądu przez klucz dławik będzie wciąż starał się "wysysać" prąd od strony klucza. Jeżeli nie było by tam diody, to spowodowało by to skok napięcia aż do wartości, która spowoduje przebicie na przykład tranzystora (i wtedy przepływ prądu został by podtrzymany przez uszkodzony już tranzystor.

W tej przetwornicy prąd przez cewkę płynie w kierunku od układu do masy. Po rozłączeniu klucza cewka będzie starała się podtrzymać przepływ prądu w tym samym kierunku, więc napięcie na jej zacisku od strony kontrolera zmieni się skokowo na ujemne, a jego wartość ustali się na takim poziomie, przy którym nastąpi przepływ prądu. Prąd popłynie przez diodę, czyli będzie "wysysany" z obciążenia (tu rezystor).
    Spreparowałem ilustracje:
    1. Schemat przetwornicy

2. Kierunek przepływu prądu w obu cyklach (widać, że przez dławik płynie cały czas w tą samą stronę).

3. Przebiegi napięć i prądów w kluczowych punktach układu.

Zwykła dioda jak najbardziej może się tam znaleźć, będziesz miał tylko większe straty.
    Przyczyny strat:
    1. Spadek napięcia na diodzie.
    2. Pojemność złącza diody. Na ilustracji 3 widać takie szpilki, to właśnie efekt przeładowania pojemności diody podczas załączaniu klucza.
    3. Czas odzyskiwania zdolności zaporowych (t_rr, reverse recovery time), im mniejszy tym lepiej. Efekt podobny jak w wypadku pojemności, ale działa tylko w jedną stronę. Przez jakiś moment po podaniu napięcia zaporowego dioda jeszcze będzie przewodzić. W diodach Schottky'ego czas ten jest praktyczni równy zeru, ale i tak zostają pojemności.

Diody Schottky'ego mają zazwyczaj większe pojemności, dochodzące nawet do kliku nF (mowa tu o diodach "małego kalibru"). Tak dla przykładu, dioda 3A zwykła 1N540x ma pojemność ~30pF, dioda Schottky'ego STPS340 (też 3A) przy tym samym napięciu wstecznym (4V) ma ~150pF. Pojemności jednak przeszkadzają w mniejszym stopniu niż duży t_rr.
  • Fabryka prądu
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Wielkie dzięki, nieźle to opisałeś, teraz wszystko jasne =).
    RuTech
    Poziom 11  
    Mam pytanie, rozglądając się za panelami LCD (domyślnie cyfrowymi) trafiłem na panele ANALOGOWE..

Na czym polega ta ich analogowość?

Czytałem datasheeta i jeśli dobrze rozumiem to dane dotyczące koloru pikseli tam są podawane nie cyfrowo tylko analogowo tak jak na wyjściu D-Sub karty graficznej.. Jak to jest?
    RuTech
    Poziom 11  
    Posiadam matrycę NEC NL10276BC28-11F wraz z inverterem TDK EA02366T.
    Wykręciłem je z laptopa compaq Armada 1750.

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu pinout-u. W necie znalazłem opis 20 pinów z matrycy NL.....-11A (pochodzi z www.lcdfriends.com). Czy można przyjąć, że jest taki sam? Na wszystkich liczących się datasheet-ciarskich stronach można dostać dokumentację NL10276BC28-05D. Nie wiem w jakim stopniu to się może pokrywać..

Aby dowiedzieć się czegoś więcej szukałem datasheetów 3 "dużych" scalaków znajdujacych się na płytce z tyłu matrycy.
    Znalazłem informacje tylko o jednym: THC63LVDF64A. Okazało się że jest to nadajnik LVDS firmy Thine. Z jego dokumentacji dowiedziałem się, że chętnie gada :-) z nadajnikiem THC...63A tej samej firmy. To już coś..
    Gdzie można dostać taki (albo pasujacy) nadajnik?
    Druga historia to ten inverter:
    nie mam pojęcia jak go uruchomić, w necie nic nie znalazłem. :-(
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Witam!
    Ja jeszcze z takim pytaniem:
    Zabieram się do ponownego wykonania schematu kontrolera i ponownym wytrawieniu tego, ale jak porozglądałem się po schematach, to wszędzie jest stosowana pamięć większa od 32kb np:

http://www.gaw.ru/pdf/lcd/app/3224APP.PDF
    albo

Może jednak trzeba wsadzić co najmniej 2x taką pamięć co ja chciałem wykorzystać ? Pytam się bo nie chcę ponownie tego wszystkiego trawić, lutować itp. sporo z tym zabawy.

Bo jako pamięć (bo zastosował bym 2) to 62256-70 w obudowie DIL28 bo taką moge dostać i w przystępnej cenie ( 3,41 zł ).

Jakie jest wasze zdanie ?

Pozdrawiam
    sebaastian
    Poziom 9  
    Witajcie bardzo interesujący ten temat śledze go już od dosć dawna .Teraz czas na mnie ,wpadł mi w ręce wyswietlacz TFT color SHARP LQ065T5AR01 ( http://www.beyondinfinite.com/lcd/Library/Sharp/LQ065T5AR01.pdf ) wyswietlacze montowane w sprzecie video blaupunkta i roznych nawigacjach itp. Chciałbym użyc ten wyswietlacz jako drugi ekran w PCcie , połączone przez VESA f.c. . Mam pinouty LCDka i pinouty wyjscia VESA ( http://www.hardwarebook.info/VESA_Feature ) lecz jest kilka pinów w LCDku z ktorymi nie wiem co zrobic : pierwsze piny 2,6,7,8,9,10,11 połączone z drabinką przełączników ,nie bardzo rozumiem jak to zrealizować??? przełączniki wyboru trybu pracy jest przełącznik wielpozycyjny???.Druga sprawa pin 13 VBS wedlug manuala jest to COMPOSITE SYNC SIGNAL do czego słuzy ????Piny 15,16,17 ,19,20,21 wejscia sygnałowe jak zgrać je ze złączem VESA ?? Na koniec znalazlem aukcję na allegro gdzie oferują kupno modulu-konwertera sygnalu VGA pozwalającego na podpięce matrycy do PC- mozna to wtedy uzyc jako drugi monitor .Co sądzicie ?? chip RTD2023 jest do tego dobry ??? aukcja( http://allegro.pl/item265367064_modul_przejsciowka_pc_matryca_lcd.html ) płytka pewnie wymontowana z jakiegos pobitego monitora LCD.

Jednak zmienilem koncepcje wyswietlacz spinam z elektroniką od monitora lcd compaq kupionego na allegro za 20zł , wszystie wyprowadzenia sie zgadzają pozostaje tylko złozyc do kupy i uruchomic .Napewno dam znac czy sie udało.
    macio8888
    Poziom 22  
    Czy posiada ktoś z Was jakąś instrukcje lub chociaż rozpiskę pinów do matrycy Sharp LM121SS1T509 ? Matryca ta jest wyjęta z laptopa Toshiba Satelite 4000. Na wyświetlaczu jest układ LMC821DMT.

pozdrawiam, macio8888
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Mam pytanko:
    Czy niema znaczenia jak połączę "nogi" VA od sterownika do pamięci ? Tzn czy mogę zrobić tak ze np ze sterownika nogę VA14 poprowadzę do nogi pamięci VA5 i tak oplącze ? Czy to musi mieć jakiś układ ?

Bo z datasheet pamięci zauważyłem ze tam jest podział na bloki gdzie od A0 do A8 jest jak by jedna grupa która wędruje do Row Decoder a od A9 do A14 do column Decoder. (poniżej ten diagram).

eklime
    Poziom 11  
    Witam!!

Czy pomożecie mi znaleźć pinouty do matrycy:

BL P/N: 46H3640
    BL EC: E16835
    Pozyskałem ją z Laptopa IBM 760EL..rozkręcam a tam wszystkie kabelki zielone..i jestem w kropce..pytałem o to Google ale nic nie znalazłem ciekawego.
    Pozdrawiam
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Ile ma pinów ?
    W sumie to możesz też przelookać gdzie biegną te piny, do którego kontrolera, ściągnąć jego opis i zobaczyć do czego to nóżka.
    eklime
    Poziom 11  
    kabelków zielonych jest 70 +- 1 bo mozna oczopląsu dostać licząc. Ale tutaj też idą piny do konwertera. Szukałem ale nie znalazłem opisu w kolejności czemu odpowiadają te kabelki... :(
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    I możesz mieć z tym problem, ten wyświetlacz to 800x600 kolor wiec trochę kabelków mieć ma prawo =].
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    :arrow: ADI-mistrzu
    A wiesz moze jak podłączyc matryce SHARP LM64P728 pod wejscie Vesa Feature Connector (26pin)
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Naturalnie, trzeba znać pinout jednego i drugiego i jak sterować urządzeniem które posiada VFC =).
    PinOut VFC:
    Code:

PIN   NAME        Description
    ------------------------------------------------------
    1     PD0     DAC Pixel Data Bit 0 (PB)
    2     PD1     DAC Pixel Data Bit 1 (PG)
    3     PD2     DAC Pixel Data Bit 2 (PR)
    4     PD3     DAC Pixel Data Bit 3 (PI)
    5     PD4     DAC Pixel Data Bit 4 (SB)
    6     PD5     DAC Pixel Data Bit 5 (SG)
    7     PD6     DAC Pixel Data Bit 6 (SR)
    8     PD7     DAC Pixel Data Bit 7 (SI)
    9     CLK     DAC Clock
    10    BLK     DAC Blanking
    11    HSYNC   Horizontal Sync
    12    VSYNC   Vertical Sync
    13    GND     Ground
    14    GND     Ground
    15    GND     Ground
    16    GND     Ground
    17            Select Internal Video
    18            Select Internal Sync
    19            Select Internal Dot Clock
    20    n/c     Not used
    21    GND     Ground
    22    GND     Ground
    23    GND     Ground
    24    GND     Ground
    25    n/c     Not used
    26    n/c     Not used

Pozdrawiam =)
    eklime
    Poziom 11  
    A nie wiesz gdzie mogę znaleźć pinouty do tej matrycy..??
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Jedynie co o nim wiem to że wyprodukowany jest przez IBM i doszukałem się w necie obok niego takiej jeszcze nazwy " ITSV50X", może to zamiennik, nie wiem, możesz zobaczyć.
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Piny do karty znalazłem i do matrycy tez ale zaden opis z karty nie pasuje do matrycy.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    A jeszcze ja mam pytanie... czy zamiast tego rezonatora można dać generator kwarcowy czy jakoś tak ? Bo zrobiłem znowu płytkę i nadal nie działa... Może tam generator trzeba dać a nie rezonator ?
    WWektor
    Poziom 12  
    Czy komuś udało się uruchomić LCD HITACHI LMG5042XUFC?? Ja Próbuję z ARMem at91sam7s256 i jakoś nie za bardzo chce to współpracować :/ W necie jest bardzo łatwo dostępna rozpiska pinów do niego, ale po podłączeniu wygląda to tak jakby tylko piny od zasilania się zgadzały:/ Wyświetlacz w ogóle nie reaguje, a jest sprawny bo ciągle działa ze starym laptopem. Jeśli komuś z was się udało bardzo proszę o jakieś wskazówki.
    kitor
    Poziom 34  
    Pytanko - są jakieś gotowe schematy jak podłaczyć katywną matrycę TFT ale już 800x600 do PieCyka? Zalega mi taka jedna a nadała by się jako drugi ekran

Matryca to Samsung lt121SS-105
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Gotowych na pewno nie znajdziesz. Jedynie do 2-ch matryc ( i ich zamienników) jest gotowiec w internecie. Do reszty pozostaje Ci przeszukać:
    1. Google w poszukiwaniu schematu wyprowadzeń (tzw pinout).
    2. Ten temat, w poszukiwaniu sposobu podłączenia tego LCD do PC.

P.S.
    Widział ktoś może kiedyś, gdzieś w jaki sposób można podpiąć LCD z palmtopa do PC? Chodzi mi o sam wyświetlacz.
    Pozdrawiam
    Holcer
    kitor
    Poziom 34  
    Wątpliwe, kiedyś chciałem tak podpiąć od palma Vx, następnie od Nino 300, Sharpa HC-4600 jak i Compaq iPAQ 3850 i bez elektroniki nie nie zrobisz

Cytat:
    Jedynie do 2-ch matryc ( i ich zamienników) jest gotowiec w internecie

Jakieś szczegóły :D
    myszowaty23
    Poziom 14  
    Witam! To są piny Vesa Feature Connector

PIN NAME Description
    ------------------------------------------------------
    1 PD0 DAC Pixel Data Bit 0 (PB)
    2 PD1 DAC Pixel Data Bit 1 (PG)
    3 PD2 DAC Pixel Data Bit 2 (PR)
    4 PD3 DAC Pixel Data Bit 3 (PI)
    5 PD4 DAC Pixel Data Bit 4 (SB)
    6 PD5 DAC Pixel Data Bit 5 (SG)
    7 PD6 DAC Pixel Data Bit 6 (SR)
    8 PD7 DAC Pixel Data Bit 7 (SI)
    9 CLK DAC Clock
    10 BLK DAC Blanking
    11 HSYNC Horizontal Sync
    12 VSYNC Vertical Sync
    13 GND Ground
    14 GND Ground
    15 GND Ground
    16 GND Ground
    17 Select Internal Video
    18 Select Internal Sync
    19 Select Internal Dot Clock
    20 n/c Not used
    21 GND Ground
    22 GND Ground
    23 GND Ground
    24 GND Ground
    25 n/c Not used
    26 n/c Not used

czy może mi ktoś powiedzieć jak połączyć te piny z pinami od LCD ( https://obrazki.elektroda.pl/33_1201436957.jpg , https://obrazki.elektroda.pl/72_1201437017.jpg ) tak aby działało to jako monitor. Opis pinow LCD

1 unregelmäßig Daten UD 0
    2 unregelmäßig Daten UD 1
    3 unregelmäßig Daten UD 2
    4 unregelmäßig Daten UD 3
    5 +5V Vcc
    6 130Hz FRAME
    7 450Hz AC Drive
    8 0V GND
    9 31,5kHz LP/YSCL
    10 0V GND
    11 6MHz XSCL
    12 unregelmäßig Daten LD 0
    13 unregelmäßig Daten LD 1
    14 unregelmäßig Daten LD 2
    15 unregelmäßig Daten LD 3
    16 +5V Vcc
    17 0V GND
    18 -23V VEE
    19 -23V VEE
    20 -20V Vcontrast
    kitor
    Poziom 34  
    LCD mono czy kolor? TFT czy D/CSTN? Może model byś podał... Pinologię VFC znamy...