Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powtarzacz napięcia. Panel z regulacją obrotów 3 wentylatory

27 Lut 2007 04:48 1059 2
  • Poziom 10  
    Elo.
    Nie wiem czy coś takiego już ktoś zrobił, czy też będę musiał sam lepić.

Otóż chodzi mi o taki powtarzacz napięcia. Posiadam panel z regulacją obrotów. Jednak jego maksymalne obciążenie jest równe 2-3W, a chcę na jednym kabelku podłączyć 3 wentylatory (by jednym przyciskiem regulować wszystkie 3 na raz). 3 wentylatory to już nawet 9W mocy. Tak więc napięcie muszę czerpać z panelu, a prąd z zasilacza. Zastanawiam się nad schematem z wo i z mosfetem w stopniu wyjściowym. Całość stabilizowana sprzężeniem zwrotnym. Zależy mi na względnej stabilności temperaturowej i małym spadku na maxymalnym napięciu wyjściowym (Czyli 12V - Uds). Praca układu to 7-12V. Również układ powinien być w miarę niezależny od obciążenia (np. jak zmienię liczbę wiatraków), by mi ich nie popaliło.

Przez stopień wyjściowy z obliczeń wychodzi, że będzie płynął prąd około 750mA, a więc tranzystory mocy.

Może ktoś słyszał o czymś takim? Szczególnie że drugi by mi się przydał do pompki 12V 10W.
  • Poziom 31  
    Witam

Zrozumiałem, że jest jedno wyjście przystosowane do obciążenia mocą 2 -3 W. Jaki element został użyty do tej regulacji ? Jeśli tranzystor to należy wymienić go na nieco większy. Tranzystory MOSFET mają na tyle małe rezystancje otwartych kanałów, że mogą sterować większymi mocami bez radiatorów.

--
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    wolałbym jednak układ osobny, gdyż panel jest na gwarancji...