Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tranzystor optyczny (inwerter optyczny)

Dawid WAT 27 Feb 2007 14:20 5373 2
  • #1
    Dawid WAT
    Level 14  
    Na początek trochę o laserze He-Ne:
    Między dwoma równolegle ustawionymi zwierciadłami Z0 i ZT tworzącymi rezonator optyczny umieszczona jest szklana, wyładowcza rura laserowa RL wypełniona mieszaniną helu i neonu. Oba końce rury zamykają płytki (okienka Brewstera) B, wykonane ze szkła optycznego i ustawione ukośnie tak, aby normalne do ich płaszczyzn tworzyły z osią rury laserowej (kierunkiem promieniowania), tzw. kąt Brewstera aB.

    tranzystor optyczny (inwerter optyczny)

    Rys. Podstawowy schemat budowy lasera He-Ne: R – rura laserowa, A – anoda, K – katoda, B – okienko Brewstera, Z0 – zwierciadło całkowicie odbijające, ZT –zwierciadło transmisyjne

    Kąt Brewstera aB zdefiniowany wg zależności:
    tg (aB) = n, gdzie n jest współczynnikiem załamania materiału okienka

    jest kątem, przy którym przy padaniu światła niespolaryzowanego następuje całkowita polaryzacja liniowa promienia odbitego, w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny rysunku.
    Jeśli natomiast na powierzchnię okienka Brewstera pada promieniowanie spolaryzowane liniowo w płaszczyźnie rysunku to współczynnik odbicia tej powierzchni jest teoretycznie równy zero. Takie ustawienie okienek pod kątem Brewstera minimalizuje więc straty odbiciowe rezonatora lasera dla odpowiedniej liniowej polaryzacji generowanego promieniowania. i powoduje powstanie dwóch korzystnych zjawisk:
    • wzrost mocy lasera związany z minimalizacją strat odbiciowych
    • generację światła spolaryzowanego liniowo, gdyż dla takiej polaryzacji amplitudowy warunek generacji jest najłatwiejszy do spełnienia.


    Mój pomysł polega na zbudowaniu inwertera optycznego, czyli urządzenia, które działałoby następująco, na wejście urządzenia, jeżeli podamy strumień światła to na wyjściu mamy brak światła, a natomiast, jeżeli z wejścia zabierzemy strumień światła to na wyjściu otrzymamy strumień światła, jeszcze jeden warunek (najtrudniejszy)nie mam przejścia ze światła na elektryczność i odwrotnie.

    tranzystor optyczny (inwerter optyczny)

    I w tym miejscu chciałbym przedstawić swój pomysł, jak już wszyscy wiedza jak działa laser, He-Ne do zaczepia akcji laserowej jest potrzebny obszar (materiał) aktywny, w którym nastąpi inwersja obsadzeń, to po umieszczeniu materiału aktywnego w rezonatorze można uzyskać akcje laserową (tak przynajmniej zrozumiałem z zajęć) wiec mamy już światło na wyjściu, a teraz, w jaki sposób można powstrzymać akcje laserową, na przykład przez zmniejszenie ilości atomów w stanie wzbudzony. Te zmniejszenie liczby atomów w stanie wzbudzonym chce uzyskać w następujący sposób, poprzez przepuszczenie światła laserowego przez materiał aktywny, bo jak mi wiadomo foton przelatujący obok elektronu w stanie wzbudzonym powoduje to, że elektron wraca do stanu podstawowego i generuje foton taki sam jak ten, co przelatywał obok. A na rysunku to by wybladło tak,

    tranzystor optyczny (inwerter optyczny)

    Gdzie L1 jest to wejście inwertera a L2 jest to wyjście urządzenia. Strumień światła L1 pochodzi od całkowicie innego lasera.
    Wiec chcianym się dowiedzieć czy takie urządzenie mogłoby działać w sposób, jaki opisałem wyżej?
    Opracował: Dawid Król
  • #2
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Myślę, że mogłoby to zadziałać.
    Zakładając, że mamy laser spełniający warunki: inwersji obsadzeń i emisji wymuszonej, do tego aby zadziałał potrzebne jest jeszcze wzmocnienie większe od 1 (nie pamiętam czy to się nie nazywa inaczej). Czyli foton przed "opuszczeniem" lasera musi się powielić więcej niż raz.
    Ty chciałbyś zmniejszyć ilość elektronów w stanie metastabilnym, tak aby wzmocnienia spadło poniżej 1.
    Oczywiście laser "sterujący" musi mieć identyczną długość światła. no i pytanie brzmi, czy długość toru wiązki poprzez wzbudzony gaz będzie dostatecznie długa, tak aby uzyskać zamierzony efekt.
  • #3
    Dawid WAT
    Level 14  
    Właśnie nie mam dostępu żeby cos takiego złożyć i wypróbować jak to by się zachowało w rzeczywistych warunkach, ale można cos teoretycznie spróbować wymyślić. Interesuje mię jeszcze, z jaka szybkością taki inwertor mógłby pracować, jakie by były czasy wyłączania i włączania, i czy można by było za pomocą tego zbudować pamięć optyczna, można by było jeszcze użyć diody laserowej, która jest mniejsza i to jakoś wtedy miałoby rozsądne wymiary, bo zasada pracy diody laserowej jest podobna


    pozdrawiam Dawid
    www.eko-led.com.pl