Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegarek Audiofila Nixie w drwnianej obudowie.

devolt 27 Feb 2007 17:30 7891 17
  • Zegarek Audiofila Nixie w drwnianej obudowie.
    Witam chciałbym wam zaprezentować wykonany własnoręcznie zegarek na lampach Nixie Lc-531 Dolam. Nie są to jakieś szczególnie duze czy czytelne, takie dostałem w ilości 12 sztuk. Z tego datku wybrałem 8 najlepszych, które działają po dziś dzień. Tu chciałbym zaznaczyć iż nie jest to mój projekt. Zaprojektował go nasz kolega z elektrody krzkomar. Wielkie dzięki dla niego za udostępnienie i pomoc. Tu link do jego postu wraz z projektem : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279761.html
    Zegarek powstał już bardzo dawno, bo w moje najdłuższe (pomaturalne) wakacje w 2005 roku. Jego budowa pochłonęła jakies 1,5 m-ca ponieważ miałem małe problemy, najpierw z przetwornicą do zasilania lamp, następnie z układem ds12887. Przetwornice zastąpiłem inną z innego projektu który mnie zainspirował (link : http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Nixie-Clock/nixie-clock.htm )
    Układy Ds12887 wygrzebałem ze starych płyt ( musiałem zepsuć aż 3). Posiadam dwa nowe układy ( sample z maxima) jednak nie wiem jak je mogę uaktywnić ( należy podać odpowiedni stan aby wewnętrzny generator zaczął zliczanie). Jezeli ktoś by mi w tym pomógł- napisanie prostego pragramiku- to bede wdzięczny, bo aktualny układ ma defekt w postaci nie wysyłania jednego bity, objawia się to nie wyświetlaniem 8 i 9.
    Mam na to sposób :) gdy jest wciśniety przycisk od ustawiania godziny wszystko pięknie działa :) moja wina, bo raz ds-a odwrotnie wsadziłem :) . Szklane rurki pomiędzy lampami w których są małe neonówki to szkolne probówki, bynajmniej nie pochodzą z lewego źródła ( czyt. nielegalnego przywłaszczenia mienia) kupiłem je w warszawskim sklepie z pomocami naukowymi cezas.
    To tyle z opowieści moze jakies konkrety:
    Obudowa:
    Wykonana w całości z drewna. Cienki 3 mm mdf sklejany specjalnym klejem na bazie wikolu. Bardzo mocno trzyma. Nastepnie wyszpachlowane i jak przystało na audiomaniaka oklejone fornirem olcha i polakierowane na wysoki połysk dwa razy.

Koszt: W zasadzie niewielki biorąc pod uwage czytelność i zainteresowanie każdego gościa :).
    Nie podam łącznej kwoty bo cena głównie zalezy od ceny lamp. Układy to groszowa sprawa. Myślę, że sam układ sterowania to jakieś 30 zł.

Fotki:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    devolt
    Level 21  
    Has specialization in: konstruktor
    devolt wrote 622 posts with rating 328, helped 2 times. Live in city Grodzisk Mazowiecki. Been with us since 2002 year.
    kiler129
    Level 27  
    Wysyp Nxie :P
    Zegarek łądny ale ta górna pokrywa tak jakoś dziwnie odstaje :P
    Daj płytki :)
    User removed account
    User removed account  
    kiler129
    Level 27  
    Co do sampli to nie rpościej tak ?
    Zegarek Audiofila Nixie w drwnianej obudowie.
    kiler129
    Level 27  
    No zapytałeś się jak uaktywnić te sample no to nie lepiej podpiąć kwarc ?
    devolt
    Level 21  
    i wystrczy?? Bo z tego co czytałem to trzeba wysłać odpowiedni sygnał na rejestry, który uaktywnia wewnętrzny licznik.
    Poza tym jest mały szczególik układ na twoim schemacie to ds12885 a to chyba cos innego. Mój to ds12887 a on nie ma mozliwościo podpięcia kwarcu.
    cytuje słowa noty mysle ze kazdy zrozumie:
    Code:

OSCILLATOR CONTROL BITS
    When the DS12887 is shipped from the factory, the internal oscillator is turned off. This feature prevents
    the lithium energy cell from being used until it is installed in a system. A pattern of 010 in bits 4 through
    6 of Register A turns the oscillator on and enables the countdown chain. A pattern of 11X turns the
    oscillator on, but holds the countdown chain of the oscillator in reset. All other combinations of bits 4
    through 6 keep the oscillator off.
    kiler129
    Level 27  
    Wszystko na stronie maxima dokłądnie jest opisane, zagłęb się w to a doznasz olśnienia, tym zcasem koniec OT :D
    c++
    Level 22  
    Witam,
    widze ze era wzmacniaczy odeszla, a nadeszla lamp Nixie. Naszczescie bardzo dobrze wykonanych. Uklad bardzo mi sie podoba. Jeszcze nie widzialem, aby ktos robil "kropki" do zegara. Ot nowosc :D
    PZDR
    devolt
    Level 21  
    Co do płytek to wszystko jest na stronie autora link wyzej.
    Slawsier
    Level 11  
    Witam. Mam tylko jedno pytanko, z kąt macie takie lampy? ja nigdzie nie mogę takich dostać. A tak nawiasem to fajny projekt.
    Arkadius3
    Level 16  
    lampy? chodliwy towar... takze albo allegro.pl albo szukanie po elektronikach w okolicy nieco starszej daty
    DJ_DrEw
    Level 15  
    Ile cię to wszystko kosztowało i ile czsu zajęła budowa?
    Sebastianolek
    Level 13  
    Tak se wcześniej przeglądałem te wszystkie zegary Nixie i nic fajnego w tym nie widziałem i nie komentowałem, ale nagle doznałem olśnienia. Przecież taki zegar Nixie to jest bardzo dobrym patentem na wszystko. Fajnie na bank wygląda w nocy :D:D:D co mnie coraz bardziej zmusza do próby zrobienia takiego :) no i sama satysfakcja zrobienia czegoś na lampach. A jak ktoś ma wzamek też na lampach lub inne urządzonko to będzie fajnie pasować na 1 półce z takim zegarem :).

P.S. Fajnie żeś to z tymi lampakami między HH, MM i SEC zrobił :D

Pozdrowienia
    ByKoL
    Level 2  
    Bardzo fajny zegarek,prostota rozwiązania jednak zmienił bym obudowe jakas z plexi np ;)
    Hydro Aquatic
    Level 11  
    nie no te zegarki nixie są jakies przy** :D fajnie ci to wszyslo calkiem :] prosty aczkolwiek ladny i fajny :)
    devolt
    Level 21  
    -> DJ_DrEw Co do kosztów to czytaj uważnie zanim o coś zapytasz :)

Code:
    Koszt: W zasadzie niewielki biorąc pod uwage czytelność i zainteresowanie każdego gościa Smile.

Nie podam łącznej kwoty bo cena głównie zalezy od ceny lamp. Układy to groszowa sprawa. Myślę, że sam układ sterowania to jakieś 30 zł

Natomiast czas jaki temu poświęciłem to 2-3 miesiące. Powodem był problem z przetwornicą i układem DS. Jednego niestety spaliłem, a kolejnego przypaliłem o czym wyżej napisałem.
    krzkomar
    Level 25  
    Jest nowa wersja softu do pobrania ode mnie ze strony: http://krzkomar.googlepages.com/zegarnixienads12887

Zrobiłem dziś inicjowanie Dallasa, mam nadzieję że to rozwiąże problemy. Oczywiście nie miałem jak sprawdzić czy to coś pomoże bo ja nie widzę różnicy, ale daj znać czy pomogło :).
    devolt
    Level 21  
    Oki napewno przetestuje i podziele sie wnioskami. Mam dwie sztuki nieinicjowanych dallasów i jeden juz działający.
    Wielkie dzięki za nowy sofcik:)

Pzdr Devolt