Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolorofon AVT2742 - zmiana częstotliwości

...KUBA... 28 Feb 2007 16:12 1518 11
    ...KUBA...
    Level 24  
    złożyłem kolorofon AVT2742 i mam problem z 1 kanałem który miga w częstotliwości 300Hz nie dało by się zmienić lub dorobić ten kanał zaby migał w częstotliwości ok 60Hz-200Hz.
    oto schemat:
    http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2742.pdf
    I jeszcze jedno do tych co mają pojęcie o tym kolorofonie czy któryś kanał o prócz kanału 300Hz ma za świecić się i powoli gasnąc w rytm muzyki dając efekt podbicia?? proszę o pomoc
    Z góry dziękuje.
    Adam-zw
    Level 20  
    Witaj,
    Postaraj sie pobawić z rezystorami i kondensatorami pomiędzy potencjometrem a ujemnym wejściem wzmacniacza TL082 - te elementy tworzą filtr pasmowy. Pamiętaj że condensatory maja często tolerancję ponad 20% natomiast rezystory ok 10%.
    Co do drugiego pytanie - nie wiem - ale możesz ustawić w/g własnego upodobania.
    Pozdrawiam
    ...KUBA...
    Level 24  
    Bonkot wrote:
    Witam
    Aby tu coś zmienić, potrzebna jest do tego wiedza o budowie filtrów, gdyż wymaga to przesunięcia częstotliwości granicznych. Jeżeli chciałbyś poeksperymentować to na początek zapoznaj się z tym artykułem (uniwersalny moduł filtrów MFB): http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=63&meid=-1
    Pozdrawiam.

a czy to będzie działac taki filtr dolnoprzepustowy na TL082
    A co radzicie dorobić jeszcze jakiś kanał czy ten o czestotliwości 300Hz przerabiać?? dzięki
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Do zastosowań w filtrach lepszy jest TL07xx (mniejsze szumy własne). Jeśli potrafisz, to możesz przerobić istniejący.
    Pozdrawiam.
    ...KUBA...
    Level 24  
    w tym problem ze nie zabardzo potrafie ale jak bym się przyłozył a co moze być winą tego ze nie 1 kanał powoli wygasał a teraz gaśnie odrazu kondensator się spalił?? bo to chyba stało się po tym jak zamieniłem + z - ale wtedy siadł 1 kondensator i go wymieniłem.
    a jest jakaś róznica w kondensatorach np.10nF MKT a ceraniczny 10nF
    Pozdro
    Adam-zw
    Level 20  
    Witam,
    Zmiana polaryzacji zasilania może być powodem uszkodzeń kondensatorów elekrolitycznych i układów półprzewodnikowych, kondensatory bipolarne i rezystory w zasadzie taki szok wytrzymują.
    Kondensatory MKT i ceramiczne różnią się materjałami zastosowanymi w technologii i ich budowy W Twoim przypadku niema to większego znaczenia ważna jest ich pojemność i napięcie przebicia.
    Pozdrawiam
    ...KUBA...
    Level 24  
    Aha dzięki wlaśnie poszedł mi wtedy 1 kondensator elektrolityczny, ale reszta ocalała bo była zabezpieczona przez diodę zenera i nie doszło do poważnego uszkodzenia a mozesz mi powiedzieć jak przerobić 1 kanał na nizszy ton pozostawiając ten sam układ scalony
  • Helpful post
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Zastosowane tu filtry są typu „FMB” (link w pierwszym poście). Dla tych filtrów nie trzeba nic przerabiać. Wystarczy wyliczyć parametry rezystorów i kondensatorów dla mniejszej częstotliwości granicznej i zastosować je w miejsce tych już istniejących ( chodzi tu, o R6, R7, i R8 oraz C7 i C8 ) a układ scalony możesz pozostawić bez zmian.
    Pozdrawiam.
    ...KUBA...
    Level 24  
    W końcu jakieś konkrety ale to wiem i "poza" układem Tl082 do tranzystora tez już sie nic nie zmienia. Tylko teraz jak można dobrać właściwie te elementy do częstotliwości od ok.60 do 250Hz, chodzi mi o to, żeby migał w rytm bas-u. Jeśli chodzi o typ filtru to to jest chyba filtr MFB. Pomocy...