Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2xArn 188-05-04 + SC10n zerknij ;)

flashrider1989 28 Lut 2007 16:31 10715 49
  • Witam.
    Chciałem pokazać wam moje pierwsze ładnie grające kolumienki. Postanowiłem je zbudować abym mógł słuchać muzyki a nie pseudofali akustycznej wydobywającej się z poprzedniego zestawu. Zdecydowałem się na głośniki firmy TVM ponieważ wydaje mi się że grają całkiem nieźle a na dodatek ich cena była bardzo zachęcająca do kupna. Za sekcję wysokotonową odpowiada glosnik visatona sc10n który nie sprawia żadnych problemów i jest stosunkowo tani. Zwrotnica wykonana jest z cewek powietrznych i kondensatorów jantzen. Na wysokotonowca musiałem dać tłumik 2dB ponieważ za bardzo się wybijał ponad arn'y. Obudowa po odjęciu wzmocnień itp. ma objętość ok 35L , oklejona została fornirem mahon sapeli i pomalowana lakierem (muszę polozyc jeszcze jedną warstwę). Budowa kolumn zajęła mi jakiś tydzień po 10-12 godzin pracy dziennie. Kolumienki grają wydaje mi się całkiem nieźle , gdybym miał kupić podobnej jakości w sklepie wydałbym zapewne kilka razy więcej $$ no i nie miałbym tej satysfakcji że zrobiło się coś samemu.

Koszta:
    Arn'y z empire.com.pl wraz z przesyłką 140zł
    SC10N z przesyłką 115zł
    Części do zwrotnic , kable , gniazda itp. 100zł
    Fornir 35zł
    Wikol 2.5L 20zł (zostały mi jeszce 2/3)
    Drobiazgi takie jak papier scierny , szpachle itp 20zł
    Razem: ok 430zł

Pozdrawiam i proszę o komentarze ;)

Fajne!
  • Megger
  • #2 28 Lut 2007 17:15
    max391
    Poziom 12  

Siema bardzo ładnie ci to wyszło :) wyglądają naprawdę profesjonalnie nie wiem jak graja bo tego na forum nie da się zobaczyć :) ale jak graja tak jak wyglądają to jestem pełen podziwu pozdrawiam Janusz ;)

• Megger
  • #3 28 Lut 2007 17:16
    lElektryk
    Poziom 18  

Z wyglądu super. Tylko jak to gra? Jakie wrażenia z odsłuchu? Daje 5

P.S: Mam takie same meble :P

• #4 28 Lut 2007 17:53
    dybas
    Poziom 37  

Witam. Sam przymierzam się do wykonania podobnych podłogówek. Proszę
    o informacje na temat obliczenia obudowy (bass-reflex jak sądzę), otworu,
    i zwrotnicy. Ja rozważam wykonanie obudowy zamkniętej dla tych głośników.
    Ich parametr Qts=0,48, oraz rodzaj pomieszczenia, i upodobania skłaniają
    mnie do takiej koncepcji. Proszę także o opisanie wrażeń odsłuchowych,
    i podanie jaki wzmacniacz to napędza. Interesuje mnie także, jaki jest efekt
    zastosowania dwóch głośników nisko-średniotonowych, ponieważ obawiam
    się pewnych niekorzystnych wpływów takiego układu.
    Co do wrażeń estetycznych: nie mam się do czego przyczepić. Są sprawy
    konstrukcyjne (materiał obudowy, grubość ścianek, sztywność) do spełnienia,
    natomiast wykończenie jest kwestią indywidualną. Gratulacje.

• #5 28 Lut 2007 19:51
    Wejper
    Poziom 15  

konstrukcja ładna, wolałbym trochę wężej, ale to już indywidualna kwestia, napisz koniecznie o odsłuchu, jak tam średnica?
    sam z chęcią bym sobie sprawił takie paczki

pozdrawiam

• #6 28 Lut 2007 20:21
    korki89
    Poziom 12  

Konstrukcja bardzo mi się podoba bardzo estetycznie ykonana i widzę że cały się im oddałeś 10-12 h dziennie napradę podziw i jak kolega mówił mogły być troszkę węższe ale to tylko i wyłącznie kwestia gustu

• #7 28 Lut 2007 20:43
    elvis14
    Poziom 10  

niezłe wyglądają prawie jak nowe :)

• #8 28 Lut 2007 22:35
    flashrider1989
    Poziom 17  

Co do odsłuchu to więcej będę mógł powiedzieć jak się pożądnie wygrzeją nisko-sredniotonowce. Teraz mogę powiedzieć że sc10n jest naprawde dobrym glosnikiem , słychać o wiele więcej szczegółów. A jezeli chodzi o srednice to jest jakby leciutko schowana ale mi to nieprzeszkadza , ważne że nie wychodzi na pierwszy plan bo tego nielubie. Kolumienki mogły by być o te 2cm węższe ale jakos tak wyszło że jest jak jest , teraz wyglądają bardziej masywnie ;] Jak na pierwszą konstrukcje polecam wszystkim te glosniki a nie jakies stx'y ( nie obrazając nikogo ) poniewaz nie są drogie a grają naprawde ładnie.

• #9 01 Mar 2007 10:35
    crazy_88
    Poziom 42  

Bardzo ładne wykonanie:) nie ma się do czego przyczepić ale mógł byś dorzucić jakąś charakterystyke:)

• #10 01 Mar 2007 12:00
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Fajne kolumienki. ARN 188 ma niezła średnicę, ale dla mnie jest akceptowalny tylko w 15l closed (na jedną sztukę).

• #11 01 Mar 2007 14:06
    flashrider1989
    Poziom 17  

crazy88>> niestety jeszcze nie posiadam zadnej aparatury pomiarowej abym mogl wstawic tu jakies ch-ki , moze kiedys:D

• #12 01 Mar 2007 14:27
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wykonanie na przyzwoitym poziomie, wygladają ładnie ale jak na mój gust pomysł trochę nietrafiony. Łączenie szeregowe midbasów to nienajlepszy pomysł - zawsze kosztowniejszy niż 1x4om a uzyskujesz to samo :P
    I o zwrotkach byś coś więcej napisał bo to determinuje jakość zestawu a nie tylko że są :P
    No chyba że je połączyłeś równolegle??? :D

• #13 01 Mar 2007 15:34
    Armosus
    Poziom 26  

Arkadyo napisał:
    Łączenie szeregowe midbasów to nienajlepszy pomysł - zawsze kosztowniejszy niż 1x4om a uzyskujesz to samo :P

Uzyskujesz to samo? Laczac 2glosniki niezaleznie czy w szereg czy rownolegle uzyskujemy +3dB. 1x4ohm zagra jak 2x4ohm, czy jak mam to rozumiec. Sam budowalem kolumny na ARN-150 i laczylem w szereg jak w fabrycznych polarisach 120 i gra to bardzo dobrze. A kosztowniejszy? W jaki sposob? Glosnik 4ohm i 8ohm kosztuje tyle samo. Wytlumacz o co ci chodzi...

• #14 01 Mar 2007 16:36
    Arkadyo
    Poziom 29  

Dwa czteroomowce połączone szeregowo zagrają dwa razy głośniej od jednego 8 omowca ale patrząc z pozycji dostarczonej mocy przyjmijmy 50 wat to dwa 4omowce w szeregu zagrają to samo co jeden 4 omowy w końcu przy 8 omach dostaną tylko 25wat.
    Przy założeniach impedancji na poziomie nominalnym :) z czym bywa różnie :P

Chodziło mi o to że mając wzmacniacz który pociągnie 4 om (a mało co dzisiaj tego nie zagra) bezsensu jest dawać dwa 4omowce w szeregu jeżeli jeden będzie grał z takim samym spl

Dodano po 43 [minuty]:

Dlatego ja na miejscu flashridera1989 połączyłbym te arny równolegle bez kompensacji impedancji bo wykorzystałbym to, że ich impedancja w okolicy przykładowego Fc filtra - nie chce mi się liczyć ale z wykresu na stronie tesli wychodzi coś koło 2,3khz - wynosi 8 ohm, poprostu to co zawsze przeszkadza czyli wzrost impedancji w funkcji częstotliwości, w tym przypadku wykorzystałbym na swoją korzyść, dzięki czemu w połączeniu równoległym uzyskałbym 4 omy czyli 2x głośniej i połowę mocy visatona co w końcowym rozrachunku dało by wzrost toru midbas w stosunku do visatona o +6db i obyłoby się bez tłumika w myśl zasady im mniej elementów tym lepiej :D.
    Bez pomiarów zrobić tak to ciężka sprawa ale na miejscu Flashridera poszukałbym kogoś kto ma JIGA i SW i nawet za opłatą opłacałoby się tak zrobić - w końcu dwa razy głośniej to już jest coś i przynajmniej moc na którą została wywalona kasa nie leżałaby odłogiem :) Pozdrawiam

• Megger
  • #15 01 Mar 2007 18:04
    Wejper
    Poziom 15  

arkadyo zupełnie się nie zgodzę, przecież tutaj chodzi o skuteczność połączenia, a nie to ile będzie miał głośnik dla 25W @8Ohm, poza tym moc takiego zestawu jest i tak 2 x większa, więc mamy i większy spl i większą moc.

jedyną wadą takiego rozwiązania mogą być zniekształcenia dźwięku w zakresie średnich tonów

• #16 01 Mar 2007 18:19
    przemo-lukas

Arkadyo napisał:

Chodziło mi o to że mając wzmacniacz który pociągnie 4 om (a mało co dzisiaj tego nie zagra) bezsensu jest dawać dwa 4omowce w szeregu jeżeli jeden będzie grał z takim samym spl

No bardzo uproszczone, ale masz rację. Jeśli obciążymy wzmacniacz mniejszą impedancją odda on większą moc.
    Ale co jesli konstruktor ma wzmacniacz, który 4Ω nie pociągnie?
    A po drugie, ta teoria jest dobra, ale tylko w stosunku do wzmacniaczy tranzystorowych.
    P.S.
    Arkadyo, po lewej stronie masz "Symbole inżynierskie" ładniej wygląda "Ω" niż "om". :cunning:

• #17 01 Mar 2007 19:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Żeby uzyskać to samo na 8 omach co na czterech to nie dość że potrzebujemy 2x mocniejszego wzmaka, co jest dosyć kosztowne :) to jeszcze pakujemy dodatkowy głośnik który dalej podnosi koszty. Zobacz na przykładzie tych arnów. Jeżeli masz wzmacniacz który ma np. 100wat na kanał i jeżeli podłączysz arny (moc rms jednego wynosi 60 wat - razem 120w) w szeregu i podasz max ze wzmaka to nie otrzymasz takiej skuteczności jak gdybyś jednemu 4om podał 60w dopiero dostarczenie 120wat da to, że zagrają tak samo, pomimo iż są dwa!!!!!. Ale zagrają tak samo!!! więc po co ten drugi!!!!??? Co innego jak dwa 4 omowce w szeregu porównasz z jednym 8 omowcem, wtedy tamtemu (8om) podasz tylko 60 wat bo dalej się zjara (nie wnikajmy już w moce krótkotrwałe, załóżmy rms jako max) a dwóm w szeregu możesz podać 120w - to jest różnica w mocy, która dołoży swoje przy konfrontacji z jednym 8 omowym przetwornikiem. Dlatego w takiej konfrontacji 8om vs 2x4om w szeregu już przy dostarczeniu 60w 2x4om w szeregu zagrają dwa razy głośniej tak samo przy 30w - każdy z 4 omów odda max i stąd ten wzrost spl x2 ale wzmak obciążają jako 8om i w konfrontacji z jednym 4 om dwa szeregowe zagrają tyle co jeden.

Dodano po 6 [minuty]:

Cytat:

Ale co jesli konstruktor ma wzmacniacz, który 4Ω nie pociągnie?

No mógłby to być wyjątek ale używana hybryda niewielkiej mocy stereo wyjdzie mu w cenie nowego arna x2 :D

• #18 01 Mar 2007 21:34
    flashrider1989
    Poziom 17  

Po co sie klucic , kazda efektywnosc jest i tak podawana przy JEDNYM WACIE a to ze na 8 ohm jest trudniej osiągnąć tę moc to juz inna sprawa.

• #19 02 Mar 2007 09:25
    Arkadyo
    Poziom 29  

Żadna kłótnia, poprostu najzwyklejsza wymiana poglądów ;) tyle, że ja się też przeliczyłem :oops: w przypadku łączenia dwóch arnów 4Ω równolegle, bo jak pozwolisz każdemu, żeby pracował na obciążeniu 8 Ω w połączeniu równoległym to i tak każdy z nich odda tylko połowę swojego spl :( czyli też dwa zagrają to co jeden 8Ω - trochę bez sensu ale pomanipulować impedancją można :P
    Czyli żeby u Ciebie w zestawie uzyskać spl toru midbas na poziomie spl sc10 musiałbyś zastosować arny 8 Ω połączone równolegle z kompensacją impedancji na poziomie 4 Ω dla całego toru. Pozdrawiam

• #20 02 Mar 2007 14:20
    flashrider1989
    Poziom 17  

>>Arkadyo
    Sobie tak myślałem i wydaje mi się ze jednak masz racje. Ale chyba jest jakas roznica pomiędzy jednym glosnikiem 8Ω a dwoma 4Ω.

• #21 02 Mar 2007 14:54
    Arkadyo
    Poziom 29  

Tak różnica jest spora między jedenym 8Ω przeciw 2x4Ω w szeregu - głośniej dwa razy na korzyść 2 przetworników i mocy możesz dostarczyć więcej ale połączenie 2 x 8Ω równolegle i tak by to wymiotło.

Dodano po 12 [minuty]:

Łącząc równolegle tor midbas i dając różne impedancje na oba tory można zniwelować różnice w spl bez potrzeby pakowania tłumika na tweeter

• #22 04 Mar 2007 18:38
    jaro_21
    Poziom 21  

flashrider1989 napisał:
    Co do odsłuchu to więcej będę mógł powiedzieć jak się pożądnie wygrzeją nisko-sredniotonowce. Teraz mogę powiedzieć że sc10n jest naprawde dobrym glosnikiem , słychać o wiele więcej szczegółów. A jezeli chodzi o srednice to jest jakby leciutko schowana ale mi to nieprzeszkadza , ważne że nie wychodzi na pierwszy plan bo tego nielubie. Kolumienki mogły by być o te 2cm węższe ale jakos tak wyszło że jest jak jest , teraz wyglądają bardziej masywnie ;] Jak na pierwszą konstrukcje polecam wszystkim te glosniki a nie jakies stx'y ( nie obrazając nikogo ) poniewaz nie są drogie a grają naprawde ładnie.

Jest już kilka podobnych zestawów na tych głośnikach na forum, sam też jakiś czas temu "wystrugałem" takie kolumny i zgadzam się z opinią że średnica jest trochę cicha. To chyba największy minus takiej konstrukcji.
    Mam też kłopoty z uzyskaniem dobrego efektu stereo ale to chyba raczej wina ustawienia wymiarów pokoju.
    reszta jest OK:
    - bas - jest mięciutki, mruczący ładnie grają wszelkiego rodzaju gitary basowe i stopki perkusji.
    - SC10n jest poprawny nie zniekształca nawet przy głośnym graniu. Jest dość dokładny.
    - ogólnie kolumny 8 ohm grają skuteczniej (głośniej) niż moje stare paczki na alphardzie które miały 4 ohm. Kolumienki grają na dość dużym poddaszu. Napędzane radmorem 5100 2x25W.

• #23 05 Mar 2007 01:33
    flashrider1989
    Poziom 17  

>>> jaro_21
    Nie porównuj alphardów z TVM :P

• #24 13 Kwi 2007 12:18
    ploterek
    Poziom 12  

Cud, miód, orzeszki :P Pewnie idealne jako fronty do kina :P O ile sie nie myle to jeden ARN 188 ma efektywności 85dB to dwa dają 88dB a SC10N ma 90dB. Jak dla mnie wystarczy. :P Po drugie ja nie robie imprezek w domu na full głośności. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że jak słucham spokojnie to słysze wszystkie niuanse w scenie muzycznej, każde uderzenie klawisza fortepianu, przejechanie palcami po gryfie gitary i za to lubicie Sc10N nie? Za szczegółowość :D Jak się ktoś nie zgadza z moją wypowiedzią niech sam zabierze głos. Pozdrawiam Ploterek

• #25 13 Cze 2007 15:07
    pop6
    Poziom 15  

no dobra wszystko by było,fornir -kwestia gustu
    ale
    czemu brak podfrezowań :cry:
    bardzo to "zubożyło" konstrukcje,
    zrób frezy będzie ok.pozd:D

• #26 14 Cze 2007 13:29
    flashrider1989
    Poziom 17  

pop6 >>> Teraz na frezy to już chyba za późno, a pozatym pewnie za jakis czas powstana nowe grające skrzyneczki w których napewno nie popełnie błędów z tej konstrukcji.
    Pozrawiam

• #27 14 Cze 2007 17:25
    ploterek
    Poziom 12  

Jestem w trakcie wykonywania tych kolumn tylko na zwrotnicy kolegi Killera, który udzielił mi kilku niezbędnych informacji za co Mu serdecznie dziękuję. Co do łączenia głośników to w przypadku impedancji całej kolumny równej 8OHM, mamy +3 db na korzyść 2 przetworników 4OHM w szeregu niż jednego 8OHM, a Dwa 8 OHM w równoległym połączeniu daje taką samą efektywność. :D Zobaczymy jak będą grać. Jak skończę to wkleję fotki i opis odsłuchu bo robię 4 sztuki. Pozdrawiam. :D

• #28 14 Cze 2007 17:40
    przemo-lukas

ploterek napisał:
    Co do łączenia głośników to w przypadku impedancji całej kolumny równej 8OHM, mamy +3 db na korzyść 2 przetworników 4OHM w szeregu niż jednego 8OHM, a Dwa 8 OHM w równoległym połączeniu daje taką samą efektywność.

No to jest książkowa wiedza. Ale przyjacielu masz różne obciążenie wzmaka. Sądzisz, że wzmacniaczowi jest bez różnicy czy impedancja kolumn to 8Ω czy 4Ω ? :wink:
    O to właśnie chodziło w poprzednich wpisach.

• #29 15 Cze 2007 23:49
    ploterek
    Poziom 12  

O tym, że wzmacniaczowi nie jest wszystko jedno czy to 4 czy 8 ohm to wiem :D Bo po rozmowie o tych efektywnościach i sposobie łączenia głośników zostałem skołowany że, cytuje "2X8 OHM i tak by wymiotło". Ale już wszystko wyjaśnione. Więc czekam aż skoncze moje kolumny, to sie podzielę spostrzerzeniami. Pozdrawiam Ploter.

• #30 16 Cze 2007 00:24
    urzedas
    Poziom 13  

Wszystko fajnie tylko szkoda, że nie dałeś frezów pod głośniki i BR - może tak Ci sie badziej podoba ???? Ale wg mnie dużo lepiej wygląda zestaw gdy głośniki są wtopione w pzednią ścianę...

pozatym całość na dobrym poziomie :spoko:

pozdro !!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME