Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RGB - problem z podłączeniem monitora. Pomocy!!

Unitraman 28 Lut 2007 16:49 1576 4
  • #1 28 Lut 2007 16:49
    Unitraman
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem z podłączeniem monitora (telewizora). Nie wiem co z czym podłączyć. Mam komputer z nietypowym złączem monitorowym do przyłączenia monitora lub telewizora RGB. Wygląda ono mniej-więcej tak:

\ o o o o o /
    \ o o o o /

Chciałbym połączyć ten komputer z telewizorem przez czincze (audio i video). Dałoby się coś takiego zrobić?

Opis złącza:

1 0V (GND)
    2 S
    3 R
    4 G
    5 B
    6 I
    7 fonia
    8 SH
    9 SV

Z góry dzięki za pomoc i serdecznie pozdrawiam!

• #2 28 Lut 2007 17:45
    Dido230
    Poziom 22  

Takie gniazdo wygladające jak COM, RS232 miały niektóre karty graficzne i monitory (system o ile pamiętam wziął się z apple) ale to sa standardy sygnałów takie jak w normalnych monitorach i nie nadają się do połączenia cinchami do normalnego TV.

• Pomocny post
    #3 28 Lut 2007 18:47
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Dido230 napisał:
    Takie gniazdo wygladające jak COM, RS232 miały niektóre karty graficzne i monitory (system o ile pamiętam wziął się z apple) ale to sa standardy sygnałów takie jak w normalnych monitorach i nie nadają się do połączenia cinchami do normalnego TV.

Cinchami nie, ale wiele telewizorów ma wejścia RGB w gdzieździe SCART.

http://www.hardwarebook.info/SCART

R, G i B podłącz do odpowiednich R, G i B w SCART. Zauważ, że każda składowa w SCART ma osobną masę, każdą składową pociągnij osobnym kablem ekranowanym, w SCART ekrany podłącz osobno do odpowiednich mas, połącz ekrany do GND przy Twoim złączu. Każdy inny sygnał też łączysz osobnym przewodem ekranowanym, a wszystkie masy łączysz tylko w jednym miejscu - przy Twoim gnieździe. Jeżeli nie zależy Ci aż tak bardzo na jakości, to od biedy można wszystko połączyć przewodem wielożyłowym we wspólnym ekranie, przy niewielkiej długości (kilkadziesiąt cm) różnica powinna być niezauważalna.

Fonię do Audio In L (tylko lewy kanał, bo to mono).

I teraz powstają dwa problemy - pierwszy to synchronizacja, nie wiem co oznaczają sygnały S i I w Twoim złączu, jeżeli S to synchronizacja zespolona (takie dwa w jednym, pionowa i pozioma), to pikuś, wystarczy podłączyć ja do wejścia wizji w SCART (Telewizor w trybie pracy RGB synchronizację bierze właśnie z sygnału zespolonego wizji). (I może być sygnałem luminancji w takim wypadku)
    Jeżeli to nie jest synchronizacja, to trochę gorzej, ale też da się zrobić, sygnał synchronizacji zespolonej można "poskładać" z sygnałów synchronizacji pionowej i poziomej, kilka takich układów znajdzie google. Zapytanie: "zespolony sygnał synchronizacji", niekoniecznie z cudzysłowami.

Drugi problem to wejścia przełączające tryb pracy TV na RGB, na wejście SWTCH (pin 8) trzeba podać napięcie 12V, a na wejście Blanking (pin 16) napięcie 1-3V. To drugie napięcie nie będzie problemem, jeżeli będziesz miał pierwsze, wystarczy połączyć pin 16 przez odpowiedni rezystor z napięciem 12V, tak aby powstały dzielnik napięcia ograniczył je do dopuszczalnej wartości. Wejście to ma impedancję 75 ohm, w praktyce wygląda to tak, że wewnątrz TV ten pin połączony jest z masą przez rezystor o takiej właśnie wartości.

Oczywiście wszystko to zadziała pod jednym warunkiem - częstotliwości odchylania pionowego i poziomego muszą być takie same jak w TV (odpowiednieo 50 i 15625 Hz), chociaż w wypadku odchylania pionowego wymóg ten nie zawsze musi być spełniony, na przykład mój leciwy już Unimor radzi sobie z 60Hz w pionie. W poziomie już niestety nie jest tak dobrze, "wymiękł" chyba w okolicy 17kHz. Niższych częstotliwości nie sprawdzałem.

• #4 02 Mar 2007 12:39
    Unitraman
    Poziom 9  

Zrobiłem tak, kolory są, ale obraz "lata" po ekranie, na "S" nie reaguje, to znaczy, że to raczej nie jest synchronizacja zespolona. Szukałem w internecie, przeszukałem całe google i nic nie znalazłem co by mi pomogło, żeby zrobić tą synchronizację zespoloną z SH i SV...

• #5 02 Mar 2007 20:44
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Pierwszy link z google, schemat jest:
    http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/sub/articlear_42676.html

Najpierw upewnij się, że częstotliwości odchylania są właściwe, bo bez tego jakkolwiek byś tego nie zrobił, to działać prawidłowo nie będzie.
    Dobrze by było ocsyloskopem podejrzeć, co tam na tym S jest, wtedy sparawa była by jasna.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME