Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka Ventus-błąd podczas zczytywania.

21Mario 25 Kwi 2009 18:47 35426 139
    madzia74m
    Poziom 10  
    Ja też bardzo poproszę o kod aplikacji i schemat.

Podaje typ centrali i elementy

Centrala VS 10
    Sterownik ACX36.040

Nawiewna 1 fazowa grzewczo chłodząca
    siłownik przepustnicy
    2 czujniki temperatury za i przed centralą ( na kanale nawiewnym to będzie chyba ten wiodacy ale może się myle niema czujnika pomieszczeniowego)
    zawór mieszający do nagrzewnicy wodnej
    presostat na wentylatorze
    termostat przeciwzamrożeniowy
    klima ( sygnał do startu agregatu)

Bardzo proszę o pomoc ( na poniedziałek jest mi to bardzo potrzebne :cry: )

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Witam w załącznikach wysyłam kod aplikacji jest to AS5 czyli w sterownicy kolega wpisuje kod AS 005. VTS robi automatykę jak najbardziej uniwersalna dlatego tez przedstawiony schemat obrazuje okablowanie centrali z nagrzewnicą wodna oraz chłodnica wodną lub też freonową. Ale wnioskując z opisu ma kolega agregat skraplający więc użyje kolega wejścia E1 jako sygnał załączenia się agregatu kolejne wejścia to są wyjścia przekaźnikowe potwierdzenia załączenia się centrali i wyjście alarmowe centrali.. Y2 nie podłączamy. Do podłączenia termostatu nagrzewnicy należy użyć wejścia D1 z M a (D2 z M) zmostkować. Pod D3 z M należało by doprowadzić sygnał alarmowy z Agregatu. Jeżeli takiego agregat nie posiada także kostkujemy wejście. Ja opisałem tylko najważniejsze połączenia elementów automatyki resztę kolega sobie sam wywnioskuje na podstawie załączników.
    Załączniki:
    madzia74m
    Poziom 10  
    Witam
    Chłodnica freonowa agregat jest na dachu nagrzewnica wodna.
    Narazie bardzo dziękuję za pomoc zaraz to sprawdze
    Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Jest Mały problem
    niemogę otworzyć pliku " Opis oznaczenie"
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Na stronie VTS jest DTR-ka do automatyki dobrze by było się z nią zapoznać.
    madzia74m
    Poziom 10  
    a presostat sprężu wentylatora to gdzie wpiąć ?
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Presostat sprężu wentylatora stosuje się w przypadku kiedy mamy nagrzewnice elektryczną lub jeżeli silnik jest na paskach klinowych. Więc zapewne żadna opcja tu nie podpasuje. Pres który posiadasz montuje się na filtrze. Chyba że masz jakąś stara centrale z silnikiem na paskach klinowych.
    madzia74m
    Poziom 10  
    witam
    Co to jest za alarm
    Mfun_AI_ Val
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Jakaś chińszczyzna. Nie znam tego kodu alarmu. A w jakim momencie się on wyświetla? Zaraz po skonfigurowaniu centrali i jej załączeniu do pracy? Jeżeli tak proszę sprawdzić czy kolega nie jest czasem w trybie konfiguracji. Jeżeli wszystko ustawiliśmy dobrze wówczas należy przejść w zaawansowanych z trybu konfiguracji na tryb praca.
    elkard
    Poziom 35  
    Witam.

Dołączę się do tego tematu i zapytam kolegów;
    Jakim konkretnie przewodem mogę podłączyć interfejs Room Unit (VS 00 HMI Basic) do sterownika ACX-36 /PPS2/ przy odległości ok. 20m ?
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Ja używałem skrętkę komputerową 5 kategorii i działało bez ekranu.
    krupier316
    Poziom 2  
    Witam forum.Jestem nowy w temacie.Niedawno wszedlem w branze wentylacyjna. Uruchomilem 3 centralki Ventus-a(z okablowaniem i montazem automatyki). Jestem zainteresowany pisaniem programow na sterowniki(akurat mialem do czynienia z dwoma Johnsons controls i jeden carel).Czy ktoś dysponuje demowkami do pocwiczenia pisania programow.Bede wdzieczny za pomoc.Pozdrawiam
    PS Co to jest ploter?Czy jest to tylko zbiezna nazwa z drukarkami?
    wladimir
    Poziom 11  
    Witam! Mam problem z zaprogramowaniem kalendarza w vts. Jest temat taki że dysponuję tylko sterownikiem advanced i muszę zaprogramować kalendarz na pracę tygodniową od 8 do 20 od pon do pt i proszę o radę jak to zrobić. Wiem że bardzo łatwo robi się to z laptopa ale niestety nie mogę z niego tam podejść.

Mam trzy parametry:
    tryb pracy
    temperatura
    obroty

Które strefy (tryby) mam zaprogramować i jak ?
    arkusn
    Poziom 11  
    Poproszę także kod aplikacji i schemat.

VS 21-150 CG AXC36-2 SUP-EXH

centrala nawiewno wywiewna z wymiennikiem krzyżowym i nagrzewnicą,
    wentylatory zasilane przez falowniki.
    3 szt czujników temperatury
    siłownik zaworu nagrzewnicy

Proszę o szybką pomoc

Pozdrawiam
    elkard
    Poziom 35  
    arkusn napisał:
    Poproszę także kod aplikacji i schemat.

Kod to z pewnością będzie AP-33

Oprócz wymienionych przez Ciebie elementów, mogą być jeszcze trzy siłowniki przepustnic: 1Y1, 2Y1 i Y4.
    arkusn
    Poziom 11  
    Tak zgadza się są 3 siłowniki przepustnic (nawiewu, wywiewu, wymiennika),
    ale prosiłbym jeszcze o schemat.
    Z góry dziękuje.
    motozibi1
    Poziom 10  
    Witam
    Tak przeglądam ten temat i widzę że , byłoby dużo mniej problemów gdyby co niektórzy czytali DTR. A aplikacje sa ogólnie dostępne na stronie vtsclima.
    Pozdrawiam
    madzia74m
    Poziom 10  
    Witam
    A zna może ktoś ceny automatyki wraz z montarzem z VTS bo kiedy ich prosiłem o wycenę to zaczeli pisać takie bzdury i wyceny nie podali. A to adres gdzie to ma być montowane a to nr. jakiegoś pozwolenia na budowe czy coś tam a wkońcu napisali że skoro nie zamówiłem odrazu automatyki do central to teraz już ich dokupić nie mozna.
    Pozdrawiam
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Proszę napisać w jakim mieście chcę kolega montować centrale z automatyką to może pomogę.
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Podaje link do pobrania programu scope http://ftpservice.vtsclima.com/scope/ . Co prawda starszej wersji nowy także już jest dostępny dla serwisu. Widzę że koledzy nie zadają pytań na temat nowego sterownika ACX EVO. To może być ciekawe doświadczenie :-)
    elkard
    Poziom 35  
    pawka_pk napisał:
    Widzę że koledzy nie zadają pytań na temat nowego sterownika ACX EVO. To może być ciekawe doświadczenie :-)

Witam.

Też się dziwiłem, że nie wiele jeszcze "słychać" o nim.
    Są już dostępne aplikacje pod ten sterownik i wynika z nich, że będzie on raczej podobny do tego dotychczasowego.
    Dodano do aplikacji kilka nowych elementów ale puki co niema nowej DTR-ki to też nie wiadomo dokładnie co to za elementy. I doszedł jeszcze port USB.

Czy kolega wie coś więcej o nim ?
    Czy również będzie współpracował z interfejsem ACX84 ?
    I kiedy pojawi się on na rynku ?

edit.

Dwa ostatnie pytania stają się już nieaktualne. Właśnie jutro mam podłączać automatykę do centrali wyposażonej w ACX-36 EVO.
    I wszystko stanie się jasne.
    Wiem już, że nowy HMI Advanced wygląda inaczej. Zresztą Basic też.
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Byłem na szkoleniu do tego sterownika. Zadowolony nie jestem bynajmniej na razie. Ta wersja automatyki nie będzie współpracować ze starszymi sterownikami. Więc trzeba będzie się zaopatrzyć w nowy HMI. Jedyne plusy to USB, jest szybszy, Ethernet. Minusów widziałem więcej w trakcie szkolenia i ciekaw jestem czy niektóre z nich poprawili na naszą prośbę. Niech kolega opowie coś o montażu nowej automatyki.
    elkard
    Poziom 35  
    Jestem już po chrzcie bojowym z EVO.

Po pierwsze wkradł się błąd w podłączeniu sterownika. W EVO odwrotnie są usytuowane zaciski zasilające G i GO w stosunku do dotychczasowej wersji. Firma wykonująca sterownicę podłączyła jeszcze po staremu. Wskutek tego nie było napięcia na siłowniku Y1, no i na Y2 i Y4 na pewno też.
    Nowe aplikacje trochę się różnią od poprzednich, szczególnie z związku z podłączeniem czujników temperatury, p.poż. itd.
    Z USB jeszcze nie skorzystałem, nie wiem też czy dotychczasowa wersja SAPHIRSCOPE do niego pasuje, ale mam nadzieję że tak.
    HMI Basic całkiem inny, ma więcej funkcji. Moje pierwsze wrażenie, to że trochę zamieszany. Ale nie starczyło mi już czasu ani sił by go bardziej poznać, i DTR-kę do niego dopiero wczoraj wydrukowałem.
    Zdaje się, że nie można na nim zobaczy temperatury żądanej a jedynie ustawianą korektę. Widzimy zatem że zwiększyliśmy temperaturę na przykład o 3 st. ale nie wiemy od jakiej. Jeżeli tak jest na pewno to kiepsko, szczególnie gdy klient nie będzie miał HMI Advanced.

Generalnie jestem zadowolony, że centrala ruszyła bez większych problemów. A jutro tego Basic-a rozszyfruję bardziej. Tylko jak zdążę bo mam jeszcze jutro podłączać drugą centralę, ale teraz akurat ze starym sterownikiem.

Do centrali VS10 dostarczono przełącznik obrotów wentylatora (3-pozycyjny). Pierwszy raz miałem z nim do czynienia. Straszne maleństwo, wielkości paczki papierosów. Za bardzo mi się nie spodobał, za delikatny.
    I uważam że podłączanie tego przełącznika nie jest dobrze rozwiązane. Trzeba samemu kombinować jak by go podłączy.
    pawka_pk
    Poziom 22  
    Tak zmieniło się rozmieszczenie podłączeń. Co do Basic-a niech kolega spróbuje to teraz jakiejś zakręconej pani wytłumaczyć jak go się obsługuje. Dla mnie jest to nieporozumienie. Wcześniejsze były prostsze. Ale bądźmy dobrej myśli. Nowa wersja scopa była już dostępna w styczniu. Nowy scop czyta sterowniki starsze jak i nowsze do evo trzeba się przełączyć switcherem w scopie.
    Evo jest biedne o parę bardzo ważnych funkcji bynajmniej na szkoleniu zwróciliśmy na to uwagę i nie wiem czy to poprawili. Brak trybu ręcznego i w scoopie brak emulatora HMI w evo. Sterowniki są sprzedawane w dwóch wersjach z wyjściem Ethernet lub bez. Jak mamy wyjście Ethernet wówczas nie konieczny jest w posiadaniu HMI ale jak Ethernetu nie ma w sterowniku wówczas HMI musi być bo ze scopa się już nie da. A wiadomo że HMI niekiedy niema w komplecie bo klient zrezygnował z zakupu jego.
    elkard
    Poziom 35  
    To właśnie w tym ACX EVO które podłączałem nie mam wejścia Ethernet, a klient nie zakupił HMI Advanced. Na szczęście miałem pożyczony. Wygląda z tego, że należało by sobie HMI zakupić. Do starego mam już kupiony a teraz trzeba drugi.
    edwaku
    Specjalista Automatyk
    Koledzy!
    W sterowniku ACX nie ma nic strasznego. Jest to sterownik firmy Siemens produkowany na potrzeby firmy VTS. Są schematy aplikacyjne, bardzo proste, opublikowane na stronie VTS, z wykorzystaniem sterownika ACX.xxx. Problem z tym sterownikiem jest jeden: jeśli w trakcie pracy wystąpiły błędy (błędy blokują pracę sterownika) - można je wykasować tylko i wyłącznie za pomocą odpowiedniej konsoli, lub wgrać do PC-ta program SaphirScope, uruchomić emulator, zczytać parametry, wykonać reset błędów - i spokój. Chyba, że uszkodzony jest sterownik.
    llok
    Poziom 1  
    Witam,
    EVO na pewno jest bardziej rozbudowany niż ACX (mozna dodatkowo doprogramować standardowe aplikacje i dzieki temu zrealizaować trochę mniej standardowe układy), HMI adv jest prostsze w obsłudze (pokretlo) i nie jest to sterownik produkowany tylko dla VTS, ale także dla innych producentów np IV Product, ale główny ZONK z Evo to wyciecie LON-a.
    Jaka to EVO(lucja) skoro w nowym sterowniku nie można podłączyc sie do BMS-a.. tzn podobno mozna, ale nikt nie wie jak:) Jezeli sterownik nie komunikuje sie po LON to co mi da gniazdo ethernet?
    Jedyne co można zrobić to emulować HMI w przeglądarce - co to za gadżet?
    Czy ktoś coś wie na ten temat???
    pozdrawiam
    L
    elkard
    Poziom 35  
    Witam.

Czy ACX36 EVO będzie współpracował z dotychczasową wersją SAPHIRSCOPE, czy też niezbędna jest dla niego jakaś inna (nowsza) wersja ?