Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka Ventus-błąd podczas zczytywania.

01 Mar 2007 11:32 35789 139
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam pytanie do osób, które uruchamiają automatykę w/w do central wentylacyjnych a także korzystają z oprogramowania Saphir Scope. Mianowicie próbowałem już kilka razy przy różnych sterownicach zczytać program ze sterownika. Niestety za każdym razem w trakcie zczytywania wyskakuje błąd nr (teraz nie pamiętam) i lipa.
    Może komuś powiodła się taka operacja i mógłby udostępnić aplikację.
    pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 13  
    Niestety wątpie żeby udało ci się zdobyć cosik takiego gdyż instalatorzy i serwisanci VTS Clima niechętnie udostepniają takie rzeczy zwłaszcza od centrali Ventus która jest stosunkowo nowa.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 22  
    A czy koledzy zna trochę program Saphir Scope?. Mam pytanie czy można za pomocą tego programu całkowicie wykasować program ze sterownika ACX?. Mi się niestety udało nie wiem jak to zrobiłem bowiem dopiero probuje pracować na tym programie. Jeden z trenerów VTS-u twierdzi że jest to nie możliwe.
  • Poziom 15  
    Witam,
    mam do spięcia układ wentylacji VS 10-15 z elementami autoamtyki (sterownica, 2 czujniki temp, czujnik różnicy ciśnień, termostat przeciwzamrożeniowy po str powietrza, napęd do klap i napęd do zaworu nagrzewnicy wodnej, VS 00 HMI Advanced i HMI Basic) jednak VENTUS nie dostarczył schematów połączeniowych i nie wiem czy sterownice są już skonfigurowanie pod zamówienie czy przy uruchomieniu trzeba wszystko programować z HMI Advanced lub z PC (czy ma ktoś program na PC do konfiguracji SaphirScope)?
    Z góry thx za jakiekolwiek info, pzd
  • Poziom 22  
    Schematy te częśo giną po drodze. Program SaphirScope służy wyłącznie do diagnostyki już uruchomionego układu . Automatykę otrzymałeś lecz najważniejszy dla ciebie będzie kod aplikacji. Taki kod można wygenerować ploterem który pracuje w exelu2003. Z opisu kolegi wynika że centrala jest 1 fazowa, jeżeli dwa czujniki to pewnie sam nawiew, z nagrzewnicą wodną i presem do filtra oraz siłownikiem na klapie czerpni. Jeżeli się wszystko zgadza to zaraz się zajmę wygenerowaniem kodu i schematu połączeń. Potrzebna też będzie koledze instrukcja do Ventusa jeżeli pierwszy raz kolega to kabluje. Proszę się odezwać na priva to podam niezbędne materiały
  • Poziom 15  
    Zapytanie na pw poszło. Czekam na odp. Czy w VS 10-15 steruje się w jakiś sposób wentylatorem? Z tego co widzę to nie ma tu żadnego falownika regulującego obroty. VS 10-15 ma regulację wydajności?
  • Poziom 22  
    Witam mam chwilowe kłopoty z kompem jak sie uporam to pomogę. Co do wentylatora to dają regulatory obrotów do silnika jedno fazowego. Przeważnie przymocowany jest podczas transportu w centrali tam gdzie silnik.
  • Poziom 15  
    Pracuję intensywnie nad rozpoznaniem układu. Trafiłem na Link gdzie jest przykład układu z nagrzewnicą wodną AS-1 i opisanymi składnikami. Teraz już znam zasadę działania centrali jednak dalej nie wiem na jakie wejścia w sterownicy mam to odrutować. Czy sterownica jest u producenta konfigurowana i bez orginalnych papierów będę musiał sprawdzać wszystkie ustawienia czy jest jakiś standardowy schemat drutowania?
    Czujniki temp. drutujemy na X4- temp. w kanale nawiewowym (B1), X6-temp. zewnętrzna (B3)? Jeśli zapnę BASIC na PPS2 czy temp. którą mierzy BASIC mogę ustawić jako wiodącą?
    Mam nadzieję że dzięki Tobie i sterownica zacznie być dla mnie zrozumiała :). Czekam cierpliwie na odpowiedź
  • Poziom 22  
    Niestety dopiero dziś po godz 16 będę mógł cokolwiek więcej koledze przesłać. Kolega może zadzwonić np do VTS-u ale podadzą tylko kod aplikacji cały schemat generuje się ploterem na dole przedstawiłem schemat do aplikacji AS-1. Do tego potrzebne będzie koledze jeszcze instrukcja która opisuje oznaczenia poszczególnej automatyki. Na priva nic nie dostałem, proszę podać e-mail to coś powysyłam.
  • Poziom 15  
    ok. wysłałem na 'pw' więc wiadomość będzie w skrzynce elektrody.
    DTR do centrali i do sterownicy mam nadesłaną od VTS natomiast danych pod konkretną centralę jeszcze mi nie podali (czekam na maila). Napewno to AS natomiast ile jest opcji poza '1'? Zakładam, że AS-1 to dokładnie to co mam ale woję 'dmuchać na zimne'. maila mam udostępnionego.
    Co oznacza R w rodzaju aplikacji? temp z Basic?
    Wielkie dzięki za pomoc. Chyba już wszystko wiem dzięki temu schematowi. Pytanie chyba ostatnie: czy mam tylko sprawdzić typ aplikacji w setownicy za pomocą HMI Advanced i jeśli będzie AS-1 (podaj proszę jakie moga być inne) to wszystko ok, tak?
  • Poziom 22  
    Kolega musi wpisać typ aplikacji nigdy bowiem nie jest tak że Automatyka przyjeżdża skonfigurowana tu trzeba robić wszystko od początku. Np siłownik czerpni należy odpowiednio połączyć na wyjściu sterownika, siłownik zaworu nagrzewnicy wodnej itp. Podany schemat obrazuje tylko jakie wejścia w aktualnej aplikacji są dostępne i co pod nie można podłączyć a sam sposób podłączenia pozostawiono w "gestii" automatyka oczywiście w cudzysłowu ponieważ sa także szkolenia do tej automatyki na których dokładnie wszystko tłumaczą teoretycznie i praktycznie. Literki nie wpisuje się w aplikacji oznaczają o ile pamiętam czy to jest prawa centrala czy lewa. A na pewno jest to aplikacja AS-1 więc wpisać należy AS-001. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    WIELKIE DZIĘKI za pomoc. Narazie wszystko jasne, jeśli będą problemy - odezwę się napewno. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Mam jeszcze jedno pytanie - czy masz może "SaphirScope"??
    HMI mi na budowie zaje...li (bo inaczej nie potrafię tego nazwać) i nie mam czym odpalić centrali. Z góry dzieki za wszelkie info skąd można ten soft zassać.
  • Poziom 22  
    Wyślę na e-maila tylko proszę mi go podać.
  • Poziom 15  
    kontakt wysłany. czekam z niecierpliwością.pzd
  • Poziom 2  
    Witam,
    potrzebuje okablować centrale nawiewno-wywiewna VS-100 z czterema czujnikami temperatur centrali, nawiew, wywiew, zewnętrzny, układ odzysku, analogowy zawór nagrzewnicy wodnej, presostat, czujnik antyzamrożeniowy i dwoma napędami przepustnic + napęd wentylatora z przemiennikiem częstotliwości z centralą VS 21-150 chodzi o centrale VENTUS.
    Czy ktoś mógłby mi udostępnić schematy połączeń?? Z góry dziękuję.
  • Poziom 11  
    Najlepiej zwrócić się do placówki VTS, która robiła ofertę na dany obiekt lub do zamawiającego, od nich trzeba uzyskać schemat połączeń wraz z
    kodem aplikacji.
  • Poziom 15  
    Dokładnie, ja dzięki uprzejmości pawka_pk dostałem schemat podłączeń ale od VTS też dostałem wszystkie dane central (choć musiałem długo czekać). Teraz jeszcze walczę o Saphir Scope :)
    Pzd!
  • Poziom 22  
    Scope już przesłałem proszę sprawdzić. Posiadam programator HDMI do tych sterowników ACX mogę go odsprzedać za rozsądną cenę. Zygi2000 sprobuje coś Ci jutro podesłać jeżeli aktualne jeszcze podaj e-mail. I napisz ile centrala ma silników i jak dwa to jest nawiewno wywiewna jeżeli jeden to jest nawiewna z komorą mieszania. Sprawdz tą aplikację a oznaczenia automatyki znajdziesz w DTR-ce na stronie VTS
  • Poziom 15  
    niestety nic nie mam :(
    pawka_pk możesz jeszcze raz spróbować?
    Z góry dzięki,pzd

Przepraszam - wszystko jest. Outlook nie chciał pobrać wiadomości ale wkońcu się udało.

WIELKIE DZIĘKI!!
  • Poziom 2  
    Witam Forum!!
    Okablowałem tą nieszczęsna centralę nawiewną z odzyskiem VS 100, przepustnice pracują poprawnie mam problem z uruchomieniem zaworu trójdrożnego NABM 1,2-05. Są wyprowadzenia czteroprzewodowe, +,-, Y,U i nie wiem co z tym zrobić, jak skomunikować to z centralą. Po za tym brak komunikacji między centrala, a przemiennikiem częstotliwości, pojawia się komunikat WYSYŁANIE a później BŁĄD. Jeśli ktoś miał taką sytuację to proszę o pomoc, a najbardziej chodzi mi o zawór trójdrożny. Za wszelka pomoc dziękuję.
  • Poziom 22  
    Kolega pewnie pierwszy raz kabluje i uruchamia centralę, to na pewno będzie ciężko. Po kolei. Siłownik czarny przewód podłączamy pod zasilanie G0 Czyli GROUND 24VAC (prawa strona szyny nad sterownikiem) czerwony to + podłączamy pod G czyli 24VAC (lewa strona nad sterownikiem. Przewód żółty jest to sygnał sterujący 0-10VDC logicznie jest podłączyć go pod wejście Y1 w sterowniku. Co do komunikacji. Pewnie masz falownik Danfos microdrive. Zastosuj skrętkę komputerową do komunikacji modbus. Zakładam że między falownikiem a silnikiem użyłeś przewodu ekranowanego, ekran przewodu silnika podłącz po obydwu stronach czyli przy silniku i Falowniku. Kolenie włącz zasilanie także falownika. Wejdz w konfigurację falowników i ustaw poprawne wartości ale ich jeszcze nie wysyłaj, odstaw HDMI na moment aby zająć się falownikiem. W menu falownika w grupie parametrów 8-30 wpisz [2] i 8-33 [2] wyjdź z menu i teraz możesz wysłać dane z HDMI. Jak nadal nic to pozostaje ci terminacja ale zapewne nie dasz rady wówczas steruj falownik za pomocą wejść cyfrowych.
  • Poziom 15  
    Witam,
    pawka_pk czy spotkałeś się może z biciem różnicówki na krórej wiszą wentylatory na wyciągu? Czy poptawne jest stosowanie różnicówki przy takich wentylatorach? jak dokładnie spjąć wentylator mając następującą sytuację:
    - zasilanie 3x1,5mm2 do regulatora TR600 (kabluje na L, N i boczne zaciski PE)
    - wyjście na wentylator też mam 3x1,5mm2 i co teraz? na FR daję L(faza), N na N, PE na PE a co z wyjściem C? Za co jest odpowiedzialny kondensator, czy musi być podpięty i czy można zrobić zworę na wentylatorze między fazą a kondensatorem? pzd
  • Poziom 22  
    W załączniku (połączenie silnika) masz schemat. Blak to będzie N, yellow zacisk to FR (Faza która będzie regulować obrotami) i na kondensator idzie stała faza L PE podłączasz zgodnie z oznaczeniem. Uważaj te regulatory nie są dobrej jakości. Silniki do nich także. W drugim załączniku przesyłam ci starsze silniki 1fazowe jakie VTS stosował i ich połaczenie.
  • Poziom 15  
    dzięki, doszedłem wkońcu przyczyny bicia różnicówki - przewiercony kabel zwierał N na żaluzjach otwieranych równocześnie z pracą wentylatora wyciągowego. Zasilanie żaluzji było podwieszone razem z wentylatorami wyciągowymi. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i temat z mojej strony mogę uznać za zamknięty.
    jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI za wszelką pomoc. pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam forum!
    pawka_pk dziękuję za rady przepraszam, że tak późno odpisuję niestety robota goni, centrala pracuje, mam jedynie jeszcze problemy z ustawieniem programu na automat chodzi o dni bo ten sterownik jest z lat 90.
  • Poziom 22  
    Chodzi o kalendarz? Sprecyzuj dokładniej.
  • Poziom 2  
    Witam .Tak chodzi o kalendarz, Jak mógbys mi pomóc to był bym wdzieczny
  • Poziom 22  
    Jak masz do tego ACX interfejs HDMI po pozostanie ci tylko instrukcja obsługi do tej automatyki która jest dostępna na ich stronie. W niej wszystko jest. Ja tą kwestię zawsze zostawiam dla użytkownika.
  • Poziom 2  
    Witam Koledzy
    Mam pytanie o program saphir scope, może mi ktoś podrzucić instalkę.
    Pozdrawiam przemp