Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za element? dioda zenera ?

02 Mar 2007 16:07 1888 8
 • Poziom 22  
  Mam do wymiany elementy montowany powierzchniowo w kształcie diody w obudowie szklanej przewodzi tylko w jedną stronę więc jest to dioda tylko jaka (myślę ze zenera). Jest na niej tylko kod barwy w postaci jednego paska żółtego lub niebieskiego. Zdjęcie poniżej. Proszę o pomoc jak z czytać taka diodę jaką ma wartość i co to za typ diody.

  Co to za element? dioda zenera ?
  Klik
 • Poziom 38  
  Wstaw zwykła diodę np.: 1N4148 (100V 150mA) nie jest to SMD ale powinno być OK.

  Pozdrawiam
 • Spec od TV
  jak przewodzi w jedną stronę to dlaczego podejrzewasz że jest uszkodzona? niektóre diody mają dużo mniejszy spadek na przewodzeniu, a dioda wygląda na zwykłą, nie zenerkę, pozdrawiam
 • Poziom 22  
  Te diody które są wedle mnie uszkodzone to po prostu po wymontowaniu maja zwarcie te sprawne przewodzą w jedną stronę. Wstawił bym zwykłe diody tyle że nie bez powodu te diody są znaczone barwą koloru. Tylko nie wiem dlaczego. A jeżeli sa to zenerki a wstawie prostownicza wówczas pujda mi za wysokie napięcia na resztę układów czy się mylę.
  Mam jeszcze jeden element w obudowieSOT23 oznaczenie na nim jest 9Fc po z czytaniu jest to dioda PLVA665A (avalanche reg diode) Co mogę zamiast niej wstawić?
 • Poziom 22  
  Przepraszam ze post pod postem.
  Diody to ja sobie wezmę z innej podobnej płyty ale jak odczytać wartość kondensatora smd (to są te szare małe elementy) to nie mem pojęcia.
 • Serwisant
  Czy to nie jest przypadkiem płyta od falownika firmy KEB?
 • Poziom 22  
  Zgadza się. Poszła mi tam przetwornica. Czy kolega ma jakąś płytę uszkodzoną tego falownika?
 • Specjalista - spawarki
  Co do diod, to zajrzyj tu: http://arczer.neostrada.pl/ts056.htm

  A co do PLVA665A to jest to zenerka na 6,5V. Możesz tam wstawić zamiast niej zwykłą zenerkę na 6,2V np: BZX55C6V2 lub na 6,8V np. BZX55C6V8. Katodę diody należy podłączyć do miejsca po nóżce numer 3, a anodę do miejsca po nóżce numer 1. 2 zostaje pusta. W załączniku datasheet do PLVA665A.
 • Poziom 22  
  Wszystkie elementy które z czytałem na przetwornicy tzn. diody i tranzystory w obudowie smd wymieniłem łącznie z samą przetwornicą. Co prawda jeszcze jej nie włączałem bo zastanawiam się nad tymi diodami w przeźroczystej obudowie. Dzięki za linka.
  Żeby się dowiedzieć jakie są tam kondensatory na tej przetwornicy to bez schematu ani rusz?. Z tego co wiem producenci nie kodują ich w żaden sposób. Ale liczę na to że są dobre.