Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Muchy- natchnienie Nautilus 802

flytm 05 Mar 2007 17:34 17969 50
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    damiani22 wrote:
    na poczatek krytyka, srednio sie znam na doborze przetwornikow ale arz jest to dlosnik szerokopasmowy i chyb raczej sie nienadaje jako sredniotonowy

To zamiast krytykować, poczytaj więcej o głośnikach :D . Dobieramy głośniki tak, aby pokryły całe pasmo, a jak je nazwał producent, to już inna sprawa. Obejżyj głośniki n.p. w greltonie (visaton). Są tam głośniki niskotonowe, tkóre z powodzeniem można stosować jako midwoofery (zresztą visaton sam tak je aplikuje).
    Konstrukcja, jeśli chodzi o włożoną w nią pracę, powala na kolana. Kolumienki mają swój urok. Piękna sprawa. Jeśli chodzi o przetworniki, faktycznie można czuć pewien niedosyt. Życzę Tobie, abyś mógł jak najszybciej wykonać kolejną konstrukcję na lepszych głośniczkach.

Panowie: Arkadyo, Nevon, Armosus. Bardzo ciekawy temat. Można założyć nawet nowy temat. Co jest bardzo ciekawe: wykresy przedstawiające pasma przenoszenia dla wzmacniaczy obrazują spadek efektywności przy niższej impedancji!!! W lampach jest to nawet -1.5 do -2 dB dla 4Ω. Postaram się o skany wykresów.

Cieszę się, że opnię tak zacnej konstrukcji udało mi się napisać w 900 poście. :bday:
    mdcs
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Chylę czoło przed Twoją konstrukcją!
    Może jakością napędów nie powala, ale obudowa jest szokująca.
    Zazdroszczę tak dużej ilości wolnego czasu.
    oleczek1988
    Level 21  
    Konstrukcja naprawdę udana nic dodać nic ująć. Można by było te kolumny postawić obok kolumn Seweryna. Kawał dobrej roboty.

6/6
    Edzioman
    Level 14  
    Piękna stolarka ale te głośniki... W oryginale średni to nie tylko żółta membrana, to duzy kawalek zaawansowanej technologii, a to co Ty tam wsadziłeś po prostu niszczy tak piękną obudowę. Brak jakiegokolwiek logicznego dopasowania głośników. Zwrotnica do bani, w dzisiejszych czasach nie do przyjęcia. Jeżeli miało być jak najmniejszym to polecam proste klocki :)

Mam nadzieję, że to było trochę konstruktywnej krytyki na przyszłość :)

Respekt dla Ciebie, że sam wytoczyłeś obudowy na średni i wysoki :D
    flytm
    Level 16  
    To że żółta membrana to nie wszystko to ja dobrze wiem. Śmiem twierdzić, że o tych kolumnach wiem więcej niż niejeden na tym forum ( przy okazji mog ę polecić ostatnie wydanie pewnej gazetki o sprzęcie audio z płytą B&W w której pokazana jast nowa wersja Nautilusów " od podszewki") Zbliżenie się to technologii Bowersa jest mało prawdopodobne, chciałem tylko by podobnie wyglądały. Brak logicznego dopasowania głośników?????
    Poleć coś bardziej logicznego w tej cenie, wtedy to będzie konstruktywna krytyka. Głośniki, tak jak mówiłem były omawiane w kilku postach( na wybór dołożyli sie tacy Panowie jak GDL i Tremolo, którzy "trochę " się na tym znają)
    Zwrotka nie do przyjęcia???- rozwiń myśl, co Ci się w niej nie podoba???
    Edzioman
    Level 14  
    Zwrotka - z opisu wynika brak jakichkolwiek pomiarów. Nie wiesz tak na prawdę czy filtry działają tak, jak mają działać.

Jeżeli chodzi o głośniki to najsłabszym ogniwem jest tutaj średniotonowy, gdzie w tak niskiej cenie niestety nic się nie da znaleść :( Wyglądem to ten szerokopasmowiec nie zachwyca, a przecież o to chodziło?

Jak dla mnie to kolumny sprawiają wrażenie repliki samochodu. Chcesz mieć Ferrari F50, to kupujesz pontiaca albo hondę NSX i robisz swój wymarzony wygląd. Niestety od środka to nadal jest tylko leciwy samochód, a po odpaleniu go słyszymy dźwięk równie leciwego dwu litrowego silnika i cały czar pryska...
    flytm
    Level 16  
    Do obliczenia zwrotnic wystarczają mi parametry głośników i tak są lepsze niż gotowe zwrotnice.
    To czy sie coś komus podoba, czy nie, jest subiektywnym odczuciem każdego z nas. Tobie Tesla nie przypadła go gustu, innym średnio a jeszcze innym bardzo. Jakbym wogóle nie zwracał uwagi na brzmienie zamontowałbym wcześniej wspomnianego GDM STX- a.
    scuzz
    Level 16  
    Edzioman proponuje żebyś zamieścił może jakieś swoje kolumienki i je zaprezentował. Ja myśle że flytm odwalił kawał dobrej roboty nie spotkałem się jeszcze na forum z taką bajerancką konstrukcją. 6/6
    Edzioman
    Level 14  
    Widzisz moje kolumny, jeżeli chodzi o stolarkę nie pochodzą do tych tu przedstawionych. Dla mnie muszą po prostu dobrze grać z porządnie zaprojektowaną zwrotnicą. A że nie wyglądają - tak jak te - trudno, nie mam tyle siły i motywacji. Kolumny nie tylko wyglądają, kolumny przede wszystkim grają...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic451151.html[/url]

Aktualnie już nie istnieją, niedługo mam nadzieje pokażę następne.
    Jareen
    Level 21  
    Flytm, wykazałeś się serio wspaniałym podejściem do tej konstrukcji, mnie się strasznie podoba ale .... brakuje tu żółtej membrany średniotonowca :) Niskotonowce bardzo przypominajaą oryginały - pomysłowo. Ja bym spróbował poleciec membrany średnich żółtym jakimś sensownym lakierem, co choc troche przypominałoby kevlar B&W a wewnętrzna membrankę na czarno. Poza tym 6-\6 minusik za ten kolorek średnotonowego ...
    michalfila
    Level 10  
    Po prostu mistrzostwo świata !!!!! Gratuluje
    flytm
    Level 16  
    Szczerze mówiąc zastanawiałem się nad pomalowaniem membrany na żółto, jeżeli się zdecyduję to napewno zamieszczę zdjęcie.
    agraba
    Level 20  
    Piękne! Za sam wygląd i włożoną pracę należy się uznanie. Tak sobie myśle, czy by nie zrobić sobie takich samych.
    Stefan99
    Level 15  
    jeden z najpiękniejszych obudów jakie widziałem na tym forum...naprawdę szacunek za włożony trud i pracę...
    pietrek_sanremo
    Level 10  
    Piękna sprawa z tą obudową!! Gratulacje:D Ja bym tylko próbował zmienic wysokotonowca, bo nie lubię schowanych wysokich... ale poza tym miód, malina:D Moim zdaniem 10/10 Pozdro
    flytm
    Level 16  
    No i tak jak kiedyś obiecałem, któregoś dnia postanowiłem pomalować średniotonowca na żółty kolor tak jak w oryginale.Wrażenia?? Membrana wypiła więcej farby niż ja piwa w sobotni wieczór, wygląda gorzej niż ja po tym piwie :-), brzmi także gorzej....Ale przynajmniej zaspokoiłem swą (i kilku innych z forum) ciekawość :-) Nowy głośnik już w drodze, tylko kasy żal....................
    Nevon
    Level 22  
    myślę że jesli uciął być tą trąbkę przy ARZ zagrała by lepiej - bo i tak masz już wysokotnowca, wiec to co ona generuje Tobie nie jest potrzebne, a w wypadku SXT'a ciachanie trąbki sporo poprawiło jakość kosztem wysokich których i tak nie było ;)

a ten pomalowany, za piękny nie jest...

PS których kolumn obecnie używasz ??
    flytm
    Level 16  
    No i dlatego że nie jest za ładny wylądował w śmietniku. Z trąbką nie będę kombinował bo musiałbym zmieniać cięcia zwrotnicy, bo wysoki gra dopiero od ok. 8000 hz . A kolumny grają wszystkie oczywiście.
    Lepszy Johnny
    Level 14  
    Tesle stracą swój charakter po odcieciu trąbki, a to one podobaja mi sie najbardziej w tej konstrukcji!:D
    Z tym kolorem mowi sie trudno..

Z 802D mam do czynienia na co dzień w sklepie,ale naprawdę wolę słuchać moich tesli w hornach. B&W jest perfekcyjny ale nie ma tyle muzyki co tesla.
    Jasne że głośniki bowersa to majstersztyk, ale średnice wolę twoich flytm!!

Piękna konstrukcja:)

p.s.jak ciąłeś ARZ?
    arnoldzik91
    Level 11  
    Normlanie przepiękne kolumny!!!!!! :) strasznie mi przypadły do gustu masakra ... kurde no nawet sobie nie zdajesz sprawy jak mi sie podobają:D Pozdrawiam Cie ostry CZELADNIKU:D masz głowę do tego widac
    gregigosia
    Level 2  
    Witam
    Przeglądając to forum dzięki Tobie kolego Mucha uwierzyłem, że można własnymi rękami zrobić choć namiastkę Nautilusa 802, poniżej fotka mojej kopii Nautilusów.
    Podobnie jak Ty chciałem zrobić niewielkim kosztem coś co przypominało by tę świetną konstrukcję Bowersa. Zajęło mi to 3,5 roku (niestety łapałem poszczególne godziny na tę robotę). Konstrukcja niestety jeszcze wymaga dopracowania, na rzie ma roboczą zwrotnicę.