Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 5511STP - problem z kolorami.

02 Mar 2007 19:36 1403 12
  • Poziom 25  
    Wiatam.
    Zauważyłem że miejscami na granicy kolorów wchodzi czerwonawe rozmyte tło, najbardziej widać to na przejściu białego koloru w inny.
    Regulacja S2 coś tam poprawia ale zawsze trochę tego pozostaje.
    Nie jestem fachowcem w temacie więc z góry dziękuję za rady.
    A i jeszcze jedno - może to ma coś z tym wspólnego źle ustawione były kolory R,G,B i jakoś to zrobiłem (dysponuję tylko cyfrowym miernikiem uniwersalnym).
    Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 36  
    Raczej wyeksploatowany kineskop,ale trzeba sprawdzic napiecie i elko na zasilanie plytki kineskopu,200V.Tymczasem.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 36  
    Witam .

Na stronie Początkujący Serwisanci na niebiesko masz opis jak diagnozować kineskop .
  • Poziom 25  
    To nie o to chodzi - obraz nie jest cały czerwony tylko miejscami chwilowo np.prezenter trzyma biała kartkę papieru i na krawędziach pojawiają się czerwone smugi - o teraz chyba to dobrze ująłem.
    Napięcie na płytce kineskopu 200V - sprawdzone.
  • Poziom 40  
    Opis pasuje - prawdopodobnie kineskop. Sprawdż emisję.
  • Poziom 36  
    Słaba emisja działa R daje taki objaw .
  • Poziom 25  
    Dzięki - jutro posprawdzam.

Dodano po 17 [minuty]:

No i to znowu ja - czytam i czytam posty na forum i znalazłem podobny problem :
    "Dziwna rzecz wystepuje na obrazie po podlaczeniu przez wejscie S-video
    kamery miniDV. Otoz mam nagrany film w zimowej scenerii spaceruje
    grupka ludzi. Obraz jest zyleta, kolory i czernie sa OK, za wyjatkiem
    krawedzi obiektow. Jak ustawie wysokie wartosci nasycenia kolorow i
    kontrastu, to krawedzie obiektow (np. nogawka niebieskich spodni na
    tle bialego sniegu) robia sie jaskrawo czerwone. Mam wrazenie efekt
    ten pojawia sie lawinowo - tj. ujecie krajobraz w oddali - brak
    czerwonych krawedzi. W kadrze pojawia sie grupka ludzi - poczatkowo
    OK, po jakims czasie przy ludzkich nogach w ruchu pojawiaja sie te
    czerwone krawedzie, po chwili jest ich wiecej i takze na nieruchomych
    obiektach (np. pomost nad jeziorem). Po chwili zmiana ujecia i
    wszystko jest OK."
    Tam ktoś pisał o źle działającym torze ograniczenia prądu kineskopu - czy taka usterka jest faktycznie możliwa ?
  • Moderator
    W Elemisie zdarza sie, jak najbardziej. Masz schemat?
  • Poziom 25  
    Mam ale nie pasuje on idealnie do tego modelu.
    Jest trochę zmian.
    Z moich obserwacji wynika że u mnie nie ma bezpośredniej możliwości regulacji prądu kineskopu - zamiast PR-ka jest rezystor.
  • Pomocny post
    Moderator
    To akurat nie dziwi - tak w praktyce już jest w tych typach. Ale, o ile pamiętam, dwa rezystory - sprawdź je. Potem na module dekodera kolorów z pin10 gniazda - rezystor R252, tranzystor i przede wszystkim elektrolit do wymiany. Gdyby sprawdzenie tego obwodu nic nie dało, sprawdź elementy dochodzące do siatki 1 kineskopu. W ostateczności regulacja - R240 na module dekodera (wzmocnienie R).
  • Poziom 25  
    Może ktoś wie jaka powinna być wartość rezystora w miejsce PR-ka (R606) - pomiar starego to chyba nie jest dobry sposób a paski jakoś dziwnie zniknęły.
  • Poziom 36  
    To wstaw jak w innych wersjach PR 2,2 kΩ .
  • Poziom 25  
    No i problem rozwiązany.
    Po kolei :
    w moim odbiorniku jest naprawdę dużo uproszczeń w stosunku do schematu ideowego, więc "walka " z nim była nierówna.
    Moduł dekodera kolorów :
    brak tranzystora T204 i kondensatora C265 w zamian rezystor - powymieniałem wszystkie rezystory i elektrolity w torze ograniczenia prądu kineskopu oraz kondensatory 100nF/100V
    Płyta główna - jak pisałem wcześniej brak jest PR-ka R606 w zamian rezystor - wymienony rezystor i kondensator 100nF/50V.
    Po odpaleniu okazało się że nic to nie dało - za radą Mirka Z. zmniejszyłem nasycenie koloru czerwonego (R240) i to trochę pomogło.
    Cały czas jednak miałem wrażenie że kontrast jest zbyt duży i obniżenie go pilotem daje dopiero dobry efekt - no ale na płycie zamiast PR-ka do regulacji kontrastu znowu zworka, więc przerobiłem zgodnie ze schematem i tam ustawiłem kontrast tak aby nie było przesady jak wcześniej.
    Teraz obraz jest jak żyleta.
    Przy okazji posprawdzałem napięcia na kineskopie : dla R,G,B ponad 140V, S2 - 540V - więc kineskop jeszcze pewnie dobry.
    Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam.