Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Z 12v na 10v przy 20A, jaki układ może to zrobić?

taurus76 02 Mar 2007 21:27 3212 20
    taurus76
    Level 10  
    Witam,

Od razu mowie ze nie orientuje się zbytnio w elektronice, potrzebuje obnizyc volty z 12v na 10v przy 20A. Wyczytalem ze nie ma takiej diody zenera, w takim razie czego szukam ? moze jakis link na sklep? slowo klucz zebym wiedzial czego mam szukac,

pozdrawiam
    taurus76
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć.Jak chcesz szybko i prosto to włącz trzy diody w szereg na każdej będziesz miał spadek napięcia około 0,7V co daje ci około 2V.Diody muszą być na odpowiedni prąd u Ciebie 20A.
    taurus76
    Level 10  
    A mozna dostac takie diody ? ja znalazlem tylko 1A. mozesz podac linka na taka diode?
    daduszeryf
    Level 28  
    Możesz użyć diod schottkiego wymontować ze złomowych zasilaczy komputerowych tylko takie diody mają spadek około 0,5V trzeba 4 sztuki ale to by było najtaniej.Złomy zasilaczy możesz na pewno gdzieś zdobyć.
    taurus76
    Level 10  
    w sumie to mam stary zasilacz, jest tu pare diod na radiatorach, tylko kazda z innym oznaczeniem, naprawde nie mam zielonego pojecia o tym, moglbys pomoc mi i dokladnie wskazac jakie to maja byc diody ? oznaczenie, link do przykladowego sklepu.
    daduszeryf
    Level 28  
    Cześć.Nie wiem jaki masz transformator może łatwo się rozbiera to odwiń drutu na dwa wolty i po kłopocie,to nie będzie dużo odwijania, nieraz można to zrobić bez rozbierania transformatora po prostu tylko trzeba przykładać drut przez rdzeń.
    taurus76
    Level 10  
    no to juz sie zgubilem, mam szukac diod shottkiego? czy transformatora?
    daduszeryf
    Level 28  
    Raczej nie masz diod jak przypuszczam, ja tego mam pełne pudełka to mi się zdawało,że to żaden problem.Ale w twoim przypadku nic nie płacąc to zmierz napięcie na kilku zwojach drutu na transformatorze ile to napięcie wynosi. np.3zwoje to 1V tobie potrzeba zmniejszyć o 2V to byś musiał odwinąć 6 zwojów i na tej zasadzie możesz sobie obliczyć ile zwojów drutu trzeba odwinąć,bardzo proste.Jak będziesz miał problem to napisz.
    User removed account
    Level 1  
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Należało by zapytać, w jakim celu kolega chce obniżyć to napięcie, bo być może wcale nie trzeba go obniżać.

Do czego ma służyć ten zasilacz ?

Pozdrawiam
    taurus76
    Level 10  
    Witam

zasilacz sluzy do broni ASG. Konkretnie do "zasilania z plecaka". Mam stary akumulator z kasy fiskalnej, 4,5Ah 12V teraz wystarczy znizyc zasilanie na 9,6v, moze byc 10v, tak zeby sie nie rozdrabniac. Dlaczego obnizyc? poniewaz z 12V moj gnat jest mega szybki, strzela garscia kulek, magazynek nie wyrabia ;)

No i teraz myslalem ze zwykla dioda zenera wystarczy, ale okazalo sie ze ten smok ciagnie niezly prad, kolo 20A. z tego co wyczytalem tu i tam potrzebuje czegos mocniejszego, taki sprzet w sklepie stoi ponoc kolo 80zl! co dla niektorych eleminuje przydatnosc calego projektu (nowa bateria 1100mAh kosztuje kolo 100zl)

Ale przeciez mamy jeszcze takie cos jak "kombinowanie" wiec stad moj watek :)

Postaram sie wylutowac najwiekszy transformator z zasilacza komputerowego i kombinowac z uzwojeniem. Bede meldowal sukcesy.

Chyba ze ktos ma inne pomysly, poprosze :)

pozdrawiam
    T76.
    irek2
    Level 40  
    Zapomnij o transformatorze bo nic ci nie da, bo to napiecie stale.

Jak to ma zasilac tylko silnik to te diody szeregowe w zupelnosci powinny wystarczyc. Tylko musisz kupic takie do przykrecenia do radiatora no i umiescic je na radiatorze.
    Mozesz tez sprobowac akumulator zelowy o napieciu 6V, moze wystarczy.
    taurus76
    Level 10  
    Ja widze ze jeszcze chwile posiedze na forum zanim sie zabiore za robote ;) co chwile cos nowego.

Przyznam ze pomysl z diodami najbardziej mi sie podoba, teraz kwestia dobrania odpowiednich, na poczatek moze typ: zenera shottkiego czy jeszcze jakas inna? Czy istnieja takie diody na 20A?

Mniejszy aku odpada niestety, mam 8,4V i juz tak ledwo chodzi.
    taurus76
    Level 10  
    Witam,

Przyznam ze to rozwiazanie jest strasznie drogie, obnizyc o 3V = 60zl!

Znalazlem cos takiego. Dioda prostownicza podwójna 10A 45V TO220AB (MBR2045CT) , moze to wystraczy? ewentualnie 2A diody po kilka rownolegle wystarczylyby?

pozdrawiam
    P.
    moherowe_gacie
    Level 2  
    Witam!
    Spróbuj na www.wmasg.pl i tam na forum wpisz w wyszukiwarce "żelowy".
    Zbudowałem toto ale nie zdążył nawet naciągnąć sprężyny do końca i się spalił - okazało się, że zamontowałem za słaby tranzystor.
    eP
    Level 27  
    taurus76 wrote:

Przyznam ze to rozwiazanie jest strasznie drogie, obnizyc o 3V = 60zl!

Mozesz wykorzystac mostek prostowniczy zwykly na 50A.
    Albo dwa takie mostki z tym ze z drugiego moglbys przelacznikami zwierac jedna czy obie diody lub zadnej i mialbys wtedy do wyboru spadek na jednym mostku na 3 diodach lub na obu mostkach czyli 4 diodach.

Odrobine drozsze byloby zbudowanie prostej przetwornicy step-down na 1 mosfecie(lub dwoch) i tanim kontrolerze za zlotowke. Wtedy potrzebujesz jeszcze dobrej diody Shotkyego na 20A, dlawika i paru elektrolitow na wyjscie (2200uF/16V).
    Ale zaleta tego ostatniego rozwiazania moze byc lepsza sprawnosc przy obnizaniu do nizszych napiec tzn 9.5-8.5V czyli nieco dluzsza praca na akumulatorku.
    tos18
    Level 40  
    poprawcie mnie jeśli sie myle
    potrzeba 10v do zasilania silnika
    napięcie zasilania to 12v - żródło przenośne.

może wiec wystarczy proste pwm
    zaletą rozwiazania bedą mniejsze straty mocy niż na diodach(40W)
    a w urzadzeniach przenośnych to chyba ważne.

pozdrawiam
    moherowe_gacie
    Level 2  
    Mostek a dokładnie 2 mostki prostownicze wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
    Ja użyłem 2 mostków 25A i schowałem je w forgripie, nawet nie trzeba aż tak dużego radiatora, bo aż tak mocno się nie grzeją , no chyba, że wywalasz na raz cały hi-cap ;)
    Dzięki eP !