Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ prądu przemiennego, bezpieczniki, dobór opornika.

02 Mar 2007 21:35 3953 33
 • Poziom 16  
  witam. Chcialbym zadac kilka pytan(znowu) . Chodzi mi o:
  1. Czy mozliwe jest mierzenie pradu w ukladzie prądu przemiennego? pytam bo mój multimetr(jak większość) nie ma chyba takiej opcji. Otuż czytalem instrukcję kilka razy i nic n ie jest wspomiane o pomiarze natężenia prądu przemiennego czy moze mierzy się to w ustawieniu przeznaczonym do pomiaru natężenia prądu stalego??
  2.Czym sie rózni bezpiecznik topikowy od nietopikowego?
  3.Jak dobrac opornik do zmiejszenia napiecia zasilajacego np. chciałbym pobrać napięcie z zasilacza wzmacniacza
  do zasilenia filtra w subwooferze. czy taką samą metodą jak sie dobiera opór do diody led?? co zrobiC jak nie znam wartości natężenia zasilającego dany uklad?
  4. Cz dla wyświetlacza led spadki napięcia i prąd zasilający(natężenie) sątakie same jak dla diody led tego samego koloru??
 • Computer ControlsComputer Controls
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  3) Tego się nie robi na oporniku, tylko na stabilizatorach - opornika można używać tylko w układach które pobierają stały prąd (cały czas taki sam).
  4) Tak dla poszczególnych segmentów prąd i spadki są takie same (w granicach rozsądku).
 • Poziom 16  
  ok a gdybym miał np dostarczyc napiecie do sterowania funkcją MUTE w ukladzie scalonym, to co zrobc?? a czy moge prosic o jakis schemat takiego stabilizatora?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Google 7805pdf lub 7812.pdf zależy czy potrzeba na mute podać 5 czy 12 V:)
  No chyba, że trzeba podać masę - wtedy nie ma problema.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam,
  Odnośnie: 1).-Większość multimetrów posiada opcje pomiaru prądu przemiennego, z tym że niektóre wymagają tylko ustawienia przełącznikiem na odpowiednie "A", w innych trzeba dodatkowo zmienić gniazdo doprowadzenia przewodu pomiarowego, niektóre tańsze nie mają tej opcji. Sprawdź dokładnie w instrukcji czy Twój miernik ma tą funkcje pomiarową - jeżeli niema nie próbuj bo spalisz miernik.
  2). Jak sama nazwa mówi "topikowe" bo się przepalają (topi sie drucik, tasiemka itp) w wyniku przegrzania płynącym prądem przez ten element. Takie zabezpieczenie zalicza sie do wolnych zabezpieczeń. Do bardzo szybkich zalicza bezpieczniki zbudowane na bazie pólprzewodników. Poza tym jest jeszcze cała gama innych rozmaitych zabezpieczeń np. termiczne, zwłocznikowe, automatyczne itp. itd..
  3).Niemal z każdego zasilacza można "sobie pożyczyć" trochę prądu, ale musisz znać jego parametry jak i parametry urządzenia któremu chcesz użyczyć to zasilania. "Gubienie" różnicy napięcia zasilania na rezystorze można stosować tam gdzie nie jest wymagany duży prąd, zazwyczaj taki rezystor powinien współpracować z diodą zenera by zabezpieczyć odbiornik.
  4). Typowe wyświetlacze typu LED składają się z kilku lub kilkunastu segmentów, natomiast każdy segment zawiera od jednej do kilku diod typu LED stąd pochodzi właśnie jego nazwa. Kolor świecenia diody zależy głównie od rodzaju użytego półprzewodnika. Jeżeli nie są stosowane dodatkowe barwniki czy filtry optyczne napięcia "świecenia" powinny być takie same, a ograniczające rezystory należy obliczać odnośnie zalecanego prądu świecenia każdej diody.
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Sprawdziłem i mój miernik ma 3 gniazda 1 to "com" i tu podłącza sie czarny przewód , gniazdo"vΩmA" i gniazdo "10ADC. gniazdo "VΩmA" słurzy do pomiaru napięcia prądu stalego,przemiennego, natęzenia prądu stalego do 200mA i oporu. Gniazdo"10ADC" uzywamy gdy pokrętlo jest w pozycji 10A w instrukcji jest tylko napisne ze tego gniazda należy uzywać gdy prąd mierzony ma większą wartoćś niż 200mA i nie jest napisane czy prąd staly czy przemnienny, czy możliwe jest aby przy tym położeniu mozna mierzyć prąd staly i przemienny?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witaj,
  w nowszych multimetrach jest to możliwe w starszych i w prostrzym wykonaniu raczej NIE. Oznaczenia AC lub znak sinusoidy odnosi się do prądów i napieć przeminnych //natomiast DC lub znak = odnosi się do prądów i napięć stałych. Oznaczenie AC/DC lub = (znak równania)z sinusoidą pod nim - odnosi sie do stalych i przemiennych przebiegów.
  I tak jak przy gnieździe napisane jest 10ADC tzn. maksymalna dopuszczalna wartość mierzonego prądu stałego wynosi do 10Amper, ale nie znaczy ze mierzy prądy przeminne.:D
  W instukcji obsługi wspomniano o "przemiennych" ale to raczej odnosi się do pomiarów napięć przemiennych.
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  A więc mój sprzęt nie posiada funkcji mierzenia prądu przemiennego?? rozumiem że natężenie mogę sobie obliczyc korzystając ze wzoru P=U*I? po przeksztalceniu? znając moc urządzenia i napięcie ? a i jeszce czy pojęcie spadek napiecia jest równoznacxzne z napieciem jakim morze byc dany element zasilany? bo u mnie gdy mierzę napięcie stale na asilaczu bez podłączonej diody wynosi ok 4,9 a gdy podłączę diodę led to napięcie spada do 2,8 czy jest to wlasnie ten spadek napięcia czy po prostu pod obciążeniem maleje napięcie??
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Co za zasilacz? Wpinasz w szereg z diodą rezystor?
  Jak nie to zwierasz zasilacz...
 • Poziom 16  
  Dzięki za pomoc . A czy stosując dany stabilizator(np.7805pdf) zawsze uzyskam napięcie które ten stabilizator "tworzy" bez znaczenia czy doplywa do niego 20 czy 30 V?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  LM7805 ma maksymalne napięcie wejściowe 35V w/g noty http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/Fairchild/lm7805.pdf
  i teraz bez względu na to czy dasz do jego wejścia napięcie 35V czy bodajże 6V na jego wyjściu uzyskasz 5V.
  Oczywiście z pewną tolerancją.
  Która jest podana w nocie aplikacyjnej :)
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  On się nie nazywa 7805pdf:) Tam brakło kropki - chodziło mi o poszukiwanie na google'ach plików o naziwe 7805 i rozszerzeniu pdf:]

  Sorry za wprowadzenie w mały błąd..:)
 • Poziom 16  
  Dzięki za pomoc. i rozumiem ze często uzywane stwierdzenie spadek napięcia dla diody led oznacza napięcie jakim ta dioda ma byc zasilana?
 • Poziom 16  
  a więc czy to oznacza że po podłączeniu takiej diody do napiecia np 2V(spadek dla koloru czerwonego)otrzymam na mierniku 0V ? czy tutaj zle mysle ?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Witam
  Dioda to półprzewodnik a nie nadprzewodnik.
  Na każdej rezystancji zawsze będziesz mieć spadek napięcia.
  Czyli odpowiedź brzmi NIE.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witaj.
  Diody LED możesz traktować jak diody Zenera, podłączając w stronę przewodzenia zazwyczaj będzie się zachowywać jak zwykła dioda sygnałowa czy prostownicza, natomiast podłączając odwrotnie (tzn. na katodzie jest +) będzie sie zachowywać podobnie jak dioda zenera z tym że w zależności od wartości przepływu prądu przez LED będzie zależeć intensywność emitowania "światła", natomiast spadek napięcia na tej LED będzie stały. W większości zastosowań razem z diodą LED w szereg podłącza się rezystor który ma na celu ograniczenie przepływu prądu przez LED.
  Napięcie które odkłada się na rezystorze (spadek napięcia na rezystorze) zależy od przepływu prądu jak i od typu użytej LED. Na ogół dla większości LED przyjmuje się prąd "świecenia" o wartości ok 20mA, Więc w zależności od wartości napięcia zasilania łatwo możesz obliczyć wartość szeregowego rezystora tak rezystancję jak i jego moc - stosuj do obliczania prawo Ohma :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Dzięki . Mam jeszcze jedno pytanie . Pisze w tym poście bo nie chce zaczynać nowego.
  Kumpel ma wzmacniacz przywieziony z n iemiec a więc n ic nie wiem o jego historii wzmacniuacz ma jedną wadę: nie gra , to znaczy gra ale tylko same słuchawki jak mierzę napięcie na wyjsciu to jest 0V co morze być przyczyną tej awarii? Czy opłaca mi się go kupic za 50 zl i oddac do naprawy?? wzmak to UNIWERSUM MA-1000. nie wiem jaką ma moc ale radiatory i reszta są wielkie . jest to wzmat na tranzystorach chyba . z tego co widziałem. proszę o pomoc. a i jeszcze z całkiem innej ""beczki"" co to jest prąrd spoczynkowy w układzie scalonym i w ogóle i jak jest oznaczony w notach katalogowych jak się go ewentualnie reguluje? Na czym polega wzbudzenie ukladu (np. stabilizator ukl scalony) jaie są objawy jak zapobiegać czy jest to groźne?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam, - Nie znam tego wzmacniacza, Na wyjściu głośnikowym nie powinno pojawić sie żadne napięcie jeżeli nie przenosi sygnału, wyjście to jest przeważnie połączone z samym wzmacniaczem przez kondensator dużej pojemności.
  Uszkodzenia wzmacniaczy przeważnie powoduje zbyt duże obciążenie lub zwarcie wyjscia podczas pracy.
  Jeżeli "końcówka" wykonana jest na tranzystorach, możesz je sprawdzić omomierzem tak jak kazdy inny tranzystor - mogą być też uszkodzone rezystory pomiędzy emiterami lub bezpiecznik jeżeli takowy jest.
  Prąd spoczynkowy układu scalonego zalezy od konfiguracji w jakiej pracuje, dlatego nie podaje się w katalogach.
  Typowe wzbudzania sie układów powoduje zminny sygnał wyjściowy odwrócony w fazie przdostający sie na wejście. Stabilizatory budowane są z wzmacniaczy, komperatorów i innych elementów więc niektóre mają wyprowadzenia kompensujące do których należy przyłączyć condensator, w innych należy tłumić wejście regulacyjne i wyjście.
  Czy to jest szkodliwe hmm - napewno jest "niechciane" więc chyba też szkodliwe
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Ok skoro już piszę to chcialbym sie spytac czy budowa wzmacniacza mostkowego na tda 2050 itp. jest trudnym zadaniem, jakiej mocy można się spodziewać? Mile widziane jakies schematy itp. a jak można rozpoznać że układ ulega wzbudzaniu?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam,
  "Czy budowa mostkowego wzmacniacza na TBA2050 jest trudna?" - No cóż raczej to zależy od stopnia zaawansowania samego "budowniczego", dostępu do materiałów i umiejętności czytania schematów, poprawnego lutowania czy też umiejętności wykonania PCB (płytki drukowanej) i czynności mechanicznych związanych z jego budową. W/g mnie dla średnio zaawansowanego elektronika nie jest to zbyt trudnym zajęciem - no może czasami gdy któryś z elementów jest uszkodzony nie zawsze jest łatwe to wykryć podczas uruchamiania. :cry:
  Poniżej podaję Ci adresy stronic katalogowych gdzie możesz przestudiować parametry kilku TBA20..., porównać ich podstawowe aplikacje do których dołączone są wzory płytek drukowanych. Wybierzesz to co dla Ciebie najlepsze i do "roboty" :D
  TDA2052 - Wzmacniacz mocy 60W HI FI z Mute I Stanby – aplikacja jednokanałowa z wzorem płytki drukowanej i aplikacja trójdrożna z wooferem
  http://www.ortodoxism.ro/datasheets2/8/0u7kxskyytzehc54scz1ax22zoky.pdf
  TDA2040 Wzmacniacz mocy 20W HI FI Aplikacja jednokanałowa , aplikacja w układzie mostkowym aplikacja dwudrogowa i wzory PCB
  http://www.ortodoxism.ro/datasheets/stmicroelectronics/1460.pdf
  TDA2050 Wzmacniacz mocy 50W HI FI - Aplikacja jednokanałowa i wzór PCB
  http://www.ortodoxism.ro/datasheets/SGSThomsonMicroelectronics/mXyuqt.pdf
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  A czy w aplikacji mostkowej dla tda 2040 mogę kostkę zastąpić np.tda 2050? przecież one mają te same wyprowadzenia. a układ tda 2050 ma 32 W mocy te 50 W to moc muzyczna która nie jest mocą ciągłą. ale dzięki za pomoc. a wie moze ktoś coś o głosnikach firmy blow czy cuś takiego? czy jest to dobra firma i takie tam duperele?

  Dodano po 30 [minuty]:

  Przesuwnik fazy.

  Wzmacniacz został wyposażony w regulator fazy 0/180 stopni co pozwala na „dostrojenie” fazy subwoofera do kolumn (satelit).
  coś takiego wyczytalem na aukcj wzmacniacza do subwoofera o mocy ponoc 200W. O co w tym wszystkim chodzi z tą fazą? jakie zadanie ma to pzesunięcie fazy? kiedyś też czytalem opis zrobienia wzmaka i tam też było npisane o tym że fazy są przesuniete względem siebie o 180stopni. o co w tym wszystkim chodzi??
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Nie wiem o co chodzi z przesunięciem fazy dla sub'a ale np. trzeba przesunąć fazę robiąc coś w mostku *wzmak*, musisz na jeden wzmak podać sygnał, a na drugi ten sam sygnał tylko odwrócony... czyli przesunięty w fazie. (Dla sinusa o 180*)
 • Poziom 16  
  Mam jeszcze pytanie o potencjometr: jaki powinien być do regulacji włosnosci we wzmaku na tda2050 ja mam 2X200kohm bo innego nie miałem ale potencjometr wyciągnięty ze starego wzmaka . Wzmacniacz działa juz rok i nic sie nie dzieje, gra czysto i cacy. bo gdzies czytalem ze do wzmaka to ok 50kohm a większy to obciąża źródło czy coś takiego. a i jeszcze mam zapytanie o piny z potencjometru wychodzą 3 czy jest różnica pod który skrajny pin podłączę masę a pod ktory sygnał wiem że środkowy to sygnał idący do wzm. i rozumiem że to przesunięcie fazowe o 180 stopni to nic innego jak podanie w jednym układzie scalonym sygnału do wejścia a do drugiego scalaka podajemy masę na wejscie? w takim razie jak należy podłączyć głośnik? plus do wyjścia scalaka podłączonego do sygnału a minus do wyjścia scalonego htóry podłączony jest do masy??
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Nie nie nie...

  Wszystko nie tak.
  Musisz sygnał swój użyteczny podać bezpośrednio na jeden ze wzmacniaczy a na drugi przesunięty w fazie. Czyli np. odwrócić go na wzmacniaczu operacyjnym, albo na tranzystorze.
  Jak podasz masę na wejście to to nie ma żadnego sensu - tak jakbyś nie miał tego mostka bo drugi wzmacniacz (ten od odwróconej fazy) będzie miał na wyjściu napięcie ~ 0V Stałe...
  Co do potencjometru. Jak podłączysz w jedną stronę - będziesz miał maksimum wzmocnienia przy kręceniu gałą w lewo, jak odwrotnie to przy kręceniu gałą w prawo.
  Co do 2x200k skoro jest i działa...tzn, że jest ok, nie?:)
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witaj,
  Możesz swobodnie użyć aplikację mostowego wzmacniacza TDA2040 i wstawić TDA2050, konfiguracja połączeń jest taka sama.
  W tej aplikacji już istnieje sprzężenie zwrotne przesuwające sygnał, nic nie potrebujesz zmieniać R7 - 22k spełnia tą funkcję podając wzmocniony sygnał na ujemne wejście nr2 przez condensator 22uF. Wej. nr1 + jest pozbawione sygnału.
  Wartość potencjometru dobiera się do oporności wyjściowej przedwzmacnicza by nie tłumił jego sygnału.
  Trzymając pot. ośką do siebie wtedy pin z lewej strony powinien być podłączony do masy. Potencjometry regulujące siłę głosu mają charaktrystyke logarytmiczna podłączając odwrotnie będziesz miał problem z ustawieniem małej głośności.
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Ja nie mam przedwzmacniacza poprostu sygnał idzie z kompa tylko przez potencjometr a gdybym miał przedwzmacniacz to jak dobierac ten potencjometr w zależności od wyjściowej oporności przedwzmacniacza czy filtr dolnoprzepustowy do suba można uznać za przedwzmacniacz?? A i jak trzymam ośką od siebie to piny muszą być do góry czy na dół? Ok a więc jak będzie z tym podłączeniem głośnika? I jak można rozpoznać to że układ się wzbudza?? A i jeszcze chciałbym się zapytać na czym polega przesterowanie układu? Jakie są objawy co je powoduje jak uniknąć? Jeszcez mam takie pytanie czy łącząc szeregowo uzwojenia w transformatorze i zamiast podłączyć koniiec z początkiem połączę koniec z końcem to na wskutek znoszenia się napięć na uzwojeniach bedę mial między tymi uzwojeniami napiecie równe "0V" bo stało mi się tak a po zmianie podłączenia na jest ok to jest własnie to znoszenie się napięć?? Aha i jeszcze jak nalerzy interpretowac oporność wejściową wzmacniacza lepiej jak jest większa czy mniejsza?? za co to jest odpowiedzialne?I dzięki za pomoc wielką!!!!!
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Witam, Filtrów nie zalicza się do wzmacniaczy, Filtry pasywne buduje się w celu separacji pewnych zakresów częstotliwości, które mogą tłumić lub lub je przepuszczać, filtry pasywne nie wzmacniają.
  Potencjometr: postaw go denkiem na stole (wystająca ośka będzie do góry) i wystającymi pinami do siebie - zaznacz flamastrem lewy pin, wówczas możesz dowolnie manipulować potencjometrem a zaznaczony pin zawsze będzie oznaczał ten który powinien być połączony do masy.:D
  Transformator: w równoległym połączeniu jednakowych uzwojeń transformatora na ich końcach pojawi się takie samo napięcie więc mierząc potencjał pomiędzy nimi zawsze będzie wynosił ZERO.
  Oporność wyjściowa wzmacniacza: Posiadając generator akustyczny i oscyloskop możesz zmierzyć oporność wyjściową obciążając jego wyjście aż do momentu osiągnięcia spadku o 50% niezniekształconego sygnału. Mierząc wówczas wartość obciążenia otrzymasz oporność wyjściową wzmacniacza.
  Przesterowanie układu: - powstaje gdy wzrost wartości sygnału wejściowego zaczyna zniekształcać sygnał wyjściowy.
  Wzbudzenie wzmacniacza "namacalnie": zbliżając mikrofon do głośnika tego samego wzmacniacza zauważysz "dziwne" dźwięki - to jest właśnie to, ale to nie jest jeszcze wszystko...
  Oporność wejściowa wzmacniacza powinna być zawsze wielokrotnie większa od oporności wyjściowej stopnia poprzedniego. :)
  Pozdrawiam