Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LITE-ON 1653S jak podkręcić laser?

DJF1 03 Mar 2007 10:31 1446 6
  • #1 03 Mar 2007 10:31
    DJF1
    Poziom 22  

Mam problem z tym napędem,widocznie kończy się jej kadencja ale chce żeby jeszcze cos z niej wydusić.Czyta mi płyty,może nie wszystkie ale czyta,chodzi mi o płyty (DVD) ponieważ już przestała odczytywać płyty wielokrotnego zapisu poza tym nagrywa ale potrafi też i zepsuć płytę przy nagrywaniu ale mniejsza z tym.Chodzi mi o podkręcenie lasera bo zmiana biosu nic nie pomogła ale nigdy nie podkręciłem lasera w (DVD) komputerowym i jak to rozkręciłem to w tym modelu jest aż 4 rezystory nastawne i nie wiem którym ruszyć żeby zobaczyć czy aby może coś mi to pomoże.Wiem że to lipna nagrywarka i zaraz ktoś mądry mi odpisze (na śmietnik i kup sobie nową) ale nie takiej odpowiedzi oczekuje i takiej pomocy.Chodzi mi o kogoś kto mi wskaże palcem którym rezystorem mam podkręcić ten laser,jeśli to nic nie to trudno będę używał jej dopóki całkiem padnie i kupię sobie nową ale chodzi mi o płyty ''rw'' żeby czytała

0 6
  • #3 03 Mar 2007 13:32
    DJF1
    Poziom 22  

Tak dobry w angielskim nie jestem żebym zrozumiał wszystko co tu jest opisane,jeśli tak dobrze znasz angielski to prosiłbym żebyś mi to przetłumaczył

Dodano po 2 [minuty]:

A co do czyszczenia lasera to zrobiłem to na samym początku i niestety nie dało to żadnego rezultatu

0
  • #4 03 Mar 2007 13:44
    woytekp
    Poziom 25  

Mówiacw skrócie gość miał problem z napędęm - przestał czytać płyty DVD a troszkę wcześniej przy próbach nagrywania wywalało mu Power calibration error -> bład kalibracji mocy lasera przy zapisie. Po bezskutecznych próbach naprawy w serwisie postanowił sam rozebrać napęd i cos wykombinować. Zrobił tak: przy wyłączonym napędzie wypiął taśme łączącą laser z płytą elektroniki nagrywarki. Podłączył zasilanie i taśmę IDE po czym włączył koputer cały czas z wypiętym laserem. Wyłączył komputer. Złożył nagrywarkę z powrotem do kupy (tzn podpiął taśmę od lasera) i po ponownym uruchomieniu nagrywarka ożyła.
    Sprawdź może to pomoże

Pozdrawiam

0
  • #5 05 Mar 2007 09:32
    DJF1
    Poziom 22  

Dziwne ale tak zrobiłem i nic mi to nie pomogło niestety,czekam nadal na kogoś kto mi wskaże który to rezystor.

0
  • #6 05 Mar 2007 12:54
    woytekp
    Poziom 25  

Tu jest to o co ci chodzi http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=208298&highlight=potentiometers

niestety znowu po angielsku. Przedstawiony tam napęd to Pioneer. Na drugim zdjęciu w czerwonych kółeczka są potencjometry - górny od lasera DVD, dolny od CD. Napęd leży tak że z lewej strony jest jego przód a z prawej gniazda do kabli IDE i molex. Nie wiem jak to wygląda w LiteOnie. Nic nie znalazłem. Regulacja za pomocą potencjometrów moze przywrócić życie napędowi na jakiś czas ale trudno powiedzieć na jak długo, czasem na rok a czasem na parę dni. Choć skoro nie ma nic do stracenia to można się pobawić. Kręcić trzeba bardzo małymi kroczkami i dobrze jest zaznaczyć oryginalne połozenie jakimś markerem.

To tyle ode mnie. Moze zjawi się tu ktoś jeszcze kto lepiej zna twój napęd.

Powodzenia i pozdrawiam

0
  • #7 05 Mar 2007 21:22
    DJF1
    Poziom 22  

Dzięki za pomoc ale mój laser ma te rezystory od dołu

0