Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Anteny helikalne kf. Czy ktoś wykonał? Jak się sprawuje?

CARPET 03 Mar 2007 12:01 4352 11
    Preskaler
    Level 38  
    Ta nazwa anteny nie jest prawidłowa! A nteny helikalne wykonuje się w postaci spiral o średnicach 1/4 fali. mają one bardzo dobre własności kierunkowe i dużą skuteczność jednak konstrukcyjnie są bardzo trudne do wykonania. Te "nibyhelikallne" to nic innego jak odmiana anteny dipolowej skracanej cewką. Dipol jest tak mocno skrócony, że pozostaje tylko sama cewka. Zaletą tych anten jest ich bardzo małe wymiary i prostota konstrukcyjna. Mają jednak bardzo umiarkowane skuteczności.
    CARPET
    Level 16  
    no właśnie, z symulacji wyszło mi że jak zwiększam średnice automatycznie rośnie zysk takiej anteny, nie mam warunków na rozwieszenie dipola i tak właśnie kombinuje
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    [quote="Preskaler"]Ta nazwa anteny nie jest prawidłowa! A nteny helikalne wykonuje się w postaci spiral o średnicach 1/4 fali. mają one bardzo dobre własności kierunkowe i dużą skuteczność jednak konstrukcyjnie są bardzo trudne do wykonania.[/quote]
    Zgadza się, miałem helikala na 145MHz na samochodzie , wykonałem ją w formie spirali powietrznej, jednak po usztywnieniu jej parametry zmieniały się. Eksperymentowałem, nawijałem dłuższe, zalewałem żywicą i szlifowałem do własciwego wymiaru. Antena taka nadawała się do łączności lokalnych ( jakies 10cm wysokości) ale wyraźnie przegrywała z λ/4.

A co do nazwy to... dać jej podstawę z magnesem i co dla niektórych będzie "magnetyczna"?

[quote="Preskaler"] Te "niby-helikallne" to nic innego jak odmiana anteny dipolowej skracanej cewką. Dipol jest tak mocno skrócony, że pozostaje tylko sama cewka. Zaletą tych anten jest ich bardzo małe wymiary i prostota konstrukcyjna. Mają jednak bardzo umiarkowane skuteczności.[/quote]

Dla mnie też jest to skrócony dipol, ćwiatrka, 3/8 ...itd w zależności od pasma.

Jednak, przyjmując dipol, jest on zasilany nie w środku tylko na końcu. Tu nie ma 50Ω, ma co najmniej 0,5kΩ a może mieć i więcej i to znacznie. A zależy to od wielu czynników: średnicy rury, skoku miedzyzwojowego, średnicy drutu, jego izolacji itd. Zaleta to brak uziemienia co dla helikali λ/4 jest bardzo istotne.

Kol. CARPET,
    we wskazanym materiale źródłowym, podstawą do ekserymentowania jest transformator:
    średnica rdzenia równa 50mm, rdzeń to Т200-2,
    uzw. wtórne 2 x 27zw. Φ0,8-1 nawinięte równolegle i pierwotne o 13 zw. z kabla RG58.
    Powykonaniu transformatora, autorowi zostało 3,8m kabla RG58. Czy odcinek ten jest przypadkowy?
    W pierwszym przypadku autor dołaczył 28m drutu z tego chyba 8m w pionie ( nie wiem co znaczy:"8 метрах над почвой"). Ale podając SWR-y podał dla :80,40, 20 i 10-cio mertowych pasm. Ciekawe co z 21?
    ...podobnie w drugiej antenie: 23m drutu nawinięte na rurze PCV o dł.2,5m i średnicy 3,5cm.

Pokusiłbym się o wykonanie tej anteny jako przewoźnej do osobówki ale nie dysponuję rdzeniem. W jednym z postów na stronach *.ru znalazłem wątek, ze lepszym byłby rdzeń T220-2.

Marek

ps. Kol. CARPED,
    szukałem Twej miejscowości na mapie D, znalazłem ale gdzie indziej:
    kolejne jej nazwy to:
    Nowa Wieś,
    mazurska Lec i niemiecka Lötzen,
    i znów Lec,
    potem: Łoczany,
    Łuczany
    i na koncu Giżycko.
    - sam bym sie pogubił gdzie mieszkam...
    SP5ANJ
    Witam.

Pamiętajcie koledzy ,że każda antena skracana ma zysk UJEMNY.

W teoretycznym rozwarzaniu antena helical ma najmniejszą sprawność a jej zysk jest wprzedziale -15dBd do -45dBd.

Czy warto budować takie anteny ?

Chyba karnisz przy oknie na podwieszenie firanek, wprowadzony w rezonans i przetransformowany da większy zysk niż helical.

Fakt ,że jedyną zaletą anten typu helical (pionowy) jest jej szerokopasmowość.

Pozdrawiam.
    SP8JUX
    radiosystem - jak się nie ma innej mozliwości to można spróbować. Z tymi dBd to chyba przesadzasz, w końcu jest tam ponad dwadzieścia metrów drutu i to rozsuniętego. Zobaczymy co wyjdzie kol. Carped, z pewnością się pochwali.
    Ja tą antenę widzę już w moim Scorpio jako przewoźna na letnie wypady na łono natury. Szukam tego ferrytu. Moze ktoś z kolegów ma go?
    Marek
    CARPET
    Level 16  
    tak rure już mam drut też, tylko czekam na rdzeń po świętach pierwsze próby a teraz pytanie zamykając antene w petle to te trafo pracuje w fazie, a wydaje mi się że powinno być w przeciw fazie tak jak i w dipolu. W załaczniku trafo w przeciw fazie i tłumaczenie tekstu
    CARPET
    Level 16  
    rdzeń doszedł, zaraz zabieram się do roboty, tylko dzieci pójdą spać :D
    no napewno jest lepij niż KDWZO czy karnisz
    sq8z
    Level 12  
    odpowiedz do SP8JUX ( jesli jeszcze nikt nie podpowiedzial) HI
    rdzenie T200-2 , T220-2 oraz wiele innych AMIDON mozesz nabyc , zamowic u kolegi SQ5IZX info z namiarami znajdziesz na:

http://www.sp-qrp.pl/
    oraz poszukaj na Allegro pod nickiem "nejber"

natomiast co do roznic miedzy T200 i T220 z materialu 2 to hmmm wielkoscia sie roznia a wiec latwiej nawinac wiecej zwojow ewentualnie grubszym drutem i przenoszona moca T200 spokojnie 200-250W przeniesie.
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

SP8JUX wrote:
    ... W pierwszym przypadku autor dołaczył 28m drutu z tego chyba 8m w pionie ( nie wiem co znaczy:"8 метрах над почвой") ...

... to tnaczy "8 metrów nad ziemią (glebą ,gruntem jak kto woli)", a więc pierwsza antena to 28 m poziomo na wysokosco 8 metrów nad ziemią.

Pozdr. J