Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramki logiczne

03 Mar 2007 15:04 5436 17
  • Poziom 19  
    Witam,

Mam problem z częścią sprawozdania dotyczącego bramek logicznych. Otóż muszę dla bramek NOT, OR, AND, NAND, NOR, XOR I XNOR wypisać (dla każdej bramki osobno) wszystkie składniki w postaci sumacyjnej, które są :
    1) jedynkami dla danej bramki,
    2) zerami dla danej bramki i przekształcić do postaci iloczynowej.

Nie wiem za bardzo jak sięza to zabrać, ktoś może mi powiedzieć jak powinienem to zrobić??

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
    Tp
  • Poziom 20  
    Trudno skumać o co chodzi w tej postaci sumacyjnej wszystkich składników (dla każdej bramki osobno), wyjaśnij to dokładniej.
    Jeżeli chodzi o jedynki i zera dla danej bramki to masz coś takiego jak tabela stanów (wartości) http://pl.wikipedia.org/wiki/Bramka_logiczna
  • Poziom 19  
    Wartości 0-1 dla poszczególnych bramek znam.

Wydaje mi się, że muszę zapisać co dana bramka robi - tzn. mam zapis Y= ..... i tu muszę wpisać wartości dla jedynek z tabelki prawdy
    i potem

negacja Y=...... i tu wartości dla zer z tabeli prawdy (a i b to stany wejściowe)

Czyli np dla ANDa Y=A*B+A*b+A*b=A*B

Negacja Y=negacja(negacja(a*b))=negacja(a+b)=a*b.

Ale jak coś takiego dla pozostałych bramek zrobić?
  • Poziom 20  
    Opis podstawowych operacji logicznych wygląda tak:
    AND: y=ab
    OR: y=a+b
    NOT: y=~y
    NAND: y=~(ab)
    NOR: y=~(a+b)
    EXOR y=~ab + ~ba
    EXNOR y=~a~b + ab

Jest to opis najważniejszych funkcji.
    Nie widzę sensu logicznego zapisu poszczególnych składników dla danych wartości w postaci sumacyjnej. Do tego to zagadkowe przekształcenie na postać iloczynową (pewnie z de Morgana).
  • Poziom 19  
    nojmi napisał:

Nie widzę sensu logicznego zapisu poszczególnych składników dla danych wartości w postaci sumacyjnej. Do tego to zagadkowe przekształcenie na postać iloczynową (pewnie z de Morgana).

Ja też nie widzę takiego sensu, ale cóż - kazali, to trzeba zrobić. CZy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły??
  • Poziom 20  
    Na upartego można tak:

np dla bramki AND
    Code:
            dla wartości z tabeli = 0

y=0*0+0*1+1*0=0+0+0=0    bo a*0=0   i  a+0=0
            dla odpowiedzi = 1
                y=1*1=1                               bo a*1=a

dla bramki OR
    Code:
            dla = 0

y=0+0=0                             
            dla = 1
                y=0+1+1+0+1+1=1 

dla NOT
    Code:
            dla = 0

y=~1=0                         
            dla = 1
                y=~0=1

dla NAND
    Code:
            dla = 0

y=~(1*1)=~1+~1=0+0=0     z de morgana ~(a*b)= ~a+~b                     
            dla = 1
                y=~(0*0)+~(0*1)+~(1*0)=~0+~0+~0+~1+~1+~0=1+1+1+0+0+1=1

itd... ale to bez sensu
  • Poziom 19  
    Hm, ja bym szedł raczej w kierunku mojego poprzedniego posta.

Podobnie jak napisałem dla ANDa napisałem też dla ORa, NOTa, ale jak zapisać dla tych trudniejszych?
  • Poziom 20  
    To już nie wiem co autor zadania miał na myśli. Moim zdaniem coś przekombinował i sam nie wie o co mu chodziło.

A co do Twojego opisu negacji to coś mi tu nie biega:
    Code:

Jak negacja może mieć dwa wejścia a i b?
  • Poziom 19  
    nojmi napisał:
    To już nie wiem co autor zadania miał na myśli. Moim zdaniem coś przekombinował i sam nie wie o co mu chodziło.

A co do Twojego opisu negacji to coś mi tu nie biega:
    Code:

Jak negacja może mieć dwa wejścia a i b?

Nie nie. To byłzapis dla bramki AND. Mm zapisać w postaci sumacyjnej te linijki z tabelki, gdzie AND jest prawdziwe (przyjmuje 1) czyli Y= a*b.

i potem gdzie linijki z tabelki są fałszywe czyli ~Y=~(a*b+a*b+a*b)
  • Poziom 17  
    Wiecie co?? Patrzę na to i się przerażam.....

Do autora pytania Algebra Boole'a ma tylko dwa stany H i L ( wysoki i niski ) które są równoważne zapisowi 1 i 0.

Korzystając z aksjomatów i troszkę pomyśląc suma to taka funkcja gdzie jeśli jest jedynka to na wyjściu też jest jeden czyli :

L+1=1 I H+1=1 jest to tzw element zerowy... Czyli jeśli mamy dwie zmienne to siatka powinna zawierać 3 jedynki i jedno zero w polu ab=00 ...

Natomiast dla mnożenia tylko jedną jedynkę dla ab=11 a wszędzie indziej 0.... Póżniej tylko spisać funkcję...

XOR to funkcja ( dla 2 zmiennych a i b) /ab+a/b i ma dwie jedynki dla wartości ab 01 i 10

IOR inclusive OR ma także dwie jedynki dla ab równych 00 i 11

Negacja to tam gdzie były jedynki zera dajesz itd.....
  • Poziom 19  
    To ja teraz już nic nie wiem:(

Jedno z poleceń jest takie:
    Bramki logiczne

i potem dla bramki NAND:
    Bramki logiczne

O tablicy Knughta czy kodzie Graya nie słyszałem. Mamy dopiero podstawy dopiero podstawy. Czy ktoś podda jakiś pomysł lub wskazówkę??

[/img]
  • Poziom 17  
    No więc po kolei:

To chyba co napisałem o bramce AND rozumiesz?? że tylkow jednym wypadku możesz mieć 1 jako rezultat działania???

AND ma postać a•b

kanoniczną postać sumy masz pokazaną na obrazku

zatem są 4 stany
    a b f(a•b)
    1 0 0 0
    2 0 1 0
    3 1 1 1
    4 1 0 0

Dokładnie to cop napisałęm i zaznaczając dla jedynek czyli implikantów masz F=ab w tym przypadku nei można niczego skleić...

Pod linkime masz podstawy podstaw cyfrówki.... Tam przeczytasz to co potrzebujesz
    http://wwwzpt.tele.pw.edu.pl/luba/ulog_w1.pdf" target="_blank" rel="nofollow ugc" class="postlink ">
    http://wwwzpt.tele.pw.edu.pl/luba/ulog_w1.pdf

Dodano po 2 [minuty]:

tpokala napisał:

O tablicy Knughta czy kodzie Graya nie słyszałem. Mamy dopiero podstawy dopiero podstawy. Czy ktoś podda jakiś pomysł lub wskazówkę??

[/img]

Jak to już dziś ktoś napisał Pan inżynier z Bell Labs Maurice Karnaugh chyba w grobie się przewraca za to jak go nazwałeś :p
  • Poziom 20  
    tpokala trzeba było od razy zarzucić oryginalne pytania a nie zadawać je jakoś dziwnie po Swojemu. Teraz to wszystko jasne.

Zapoznaj się z tablicami Karnaugha i zminimalizuj każdą z funkcji podstawowych bramek logicznych (względem zer i jedynek) i po kłopocie.
  • Poziom 17  
    tylko szacowny kolega ma brakiw podstawach.... A prośba o którą prosi to robota głupiego.....

Cush musiałbym Ci przepisać wcześniejszego posta.... Wszystko co można masz w tym pps...... Wystarczy tylko przeczytać.. No i pomyśleć niestety
  • Poziom 19  
    xaver23 napisał:
    temat nadal aktualny????

A co??
  • Poziom 17  
    bo nie wiem czy się męczyć z tym i Ci to rozwiązać...
  • Poziom 19  
    xaver23 napisał:
    bo nie wiem czy się męczyć z tym i Ci to rozwiązać...

Już niekatualne - zrobiłem. Ale dziękuję za chęć pomocy!