Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USB dla mikrokontrolerów AVR

Errr 13 Cze 2008 05:11 202245 496
  • #241 13 Cze 2008 05:11
    bartp1
    Poziom 14  

Witajcie!
    Mam problem z uruchomieniem programatora AVR na USB, który właśnie kupiłem na Allegro z firmy www.tkm-bit.pl..

Najpierw w ogóle nie chciały się zainstalować sterowniki, bo system informował, że nie może odnaleźć jakiegoś pliku. Potem wyczytałem gdzieś, że należy podmienić nazwę pliku usbser.sys na brusbser.sys w pliku instalacyjnym inf.
    Tzn. podmieniłem już wszystkie nazwy na brusbser.sys i niby programator jest zainstalowany jako Comunications Port (COM3) - Porty (COM i LPT) w Menadżerze urządzeń, ale w AVRStudio4 nie jest wcale wykrywany!?
    Mowa oczywiście (niestety) o Win Vista.

Co mogę dalej zrobić? Pomóżcie proszę!!
    Mam ważny wyjazd za 4 dni na rehabilitację i chcę zabrać laptopa wraz z płytką i programatorem, aby móc się szkolić w programowaniu.

Pozdrawiam.

• #242 20 Cze 2008 13:07
    marek-c
    Poziom 18  

bartp1 napisał:
    Witajcie!
    Mam problem z uruchomieniem programatora AVR na USB, który właśnie kupiłem na Allegro z firmy www.tkm-bit.pl..

Najpierw w ogóle nie chciały się zainstalować sterowniki, bo system informował, że nie może odnaleźć jakiegoś pliku. Potem wyczytałem gdzieś, że należy podmienić nazwę pliku usbser.sys na brusbser.sys w pliku instalacyjnym inf.
    Tzn. podmieniłem już wszystkie nazwy na brusbser.sys i niby programator jest zainstalowany jako Comunications Port (COM3) - Porty (COM i LPT) w Menadżerze urządzeń, ale w AVRStudio4 nie jest wcale wykrywany!?
    Mowa oczywiście (niestety) o Win Vista.

Co mogę dalej zrobić? Pomóżcie proszę!!
    Mam ważny wyjazd za 4 dni na rehabilitację i chcę zabrać laptopa wraz z płytką i programatorem, aby móc się szkolić w programowaniu.

Pozdrawiam.

Walczyłem z tematem 3 dni... aż mi się wiśta rozjechała!
    Gdzieś tam wyczytałem że poza zmianą tych bibliotek trzeba zainstalować USBLIB (poszukaj w internecie bo dokładnej nazwy nie pamiętam).
    Toto usblib to pakiet instalacyjny.
    Usb-isp działał na xp po wgraniu tych bibliotek. Jeszcze jest jakiś programik usbcheck czy coś podobnego.

Obecnie z mam taką konfigurację: wiśta + USB-RS232 (lapek nie ma RS323) stk500 i działa z czkawkami. tzn. stk działa ale musi być włączony podczas startu wiśty, bo inaczej avrstudio nie widzi programatora, ISP działa, ale mam też takę płytkę sterownika pompy że po podłączeniu tej płytki przez isp do stk500 nie działa, więc... wymieniam procesory w podstawkach , ale może to problem zworek na stk500.

Marek

• #243 27 Cze 2008 12:56
    bartp1
    Poziom 14  

ZDECYDOWANIE polecam programatorek, który jest 3-ma w jednym!!!
    Właśnie go otrzymałem i jestem nader zadowolony!! Ma FTDI i to go czyni
    idealnym pod Vista. Microshity nie potrafią zrobić porządnych sterów do
    USB-COM, no to trzeba się posiłkować sprzętowym interfejsem, który działa wyśmienicie! Ani jednego błędu przy programowaniu, czy czymkolwiek!! I to bez żadnych AVRDude i innych paści, tylko ślicznie bezpośrednio z AVRStudio, co jest wygodne i szybkie!!! Do tego jeszcze możliwość błyskawicznej wymiany firmware-u!! To się po prostu nazywa wygoda pracy i niezawodność!

Mało tego!! Przez swoją nieuwagę przypadkiem ustawiłem sobie w AVRStudio4 fusebity w ATmega8 na taktowanie sygnałem zewnętrznym no i koniec żywota Atmegi... ale...
    Producent programatora umieścił na 3-cim pinie ISP sygnał 6 MHz z generatora FTDI, więc wystarczyło przewodem dosłownie na kilka sekund zewrzeć owy pin SPI z XTAL1 procka i z AVRStudio zaprogramować fusebity na internal clock i po kłopocie :-) Wszystko to oczywiście opisane jest w profesjonalnej instrukcji.
    A już byłem załamany, że mam po ATmedze i nie podziałam nic...

Zdecydowanie POLECAM ten sprzęt !!!

Tu można zobaczyć wyżej opisany programator

Specjalnie NIE reklamuję tutaj jakiegoś towaru na sprzedaż z Allegro, dlatego podałem link do zakończonej aukcji z Allegro.

Pozdrawiam.
    Bart.

• #244 12 Lip 2008 08:50
    vectra96
    Poziom 12  

Witam, kupiłem programator AVR-USB STK500, poniżej jego foto, nie dostałem żadnych sterowników czy macie może namiary na nie?

Pozdrawiam
    Andrzej

• #245 12 Lip 2008 10:36
    marenc
    Poziom 24  

Zainstaluj AVR Studio i podłącz urządzenie. "Zainstaluj sterowniki automatycznie..." i nie powinno być żadnego problemu ;)

• #247 15 Lip 2008 16:26
    _Damian
    Poziom 11  

Witam wszystkich!
    Przymierzam sie do budowy programatora ze strony http://www.fischl.de/usbasp i nie rozumie 2 rzeczy gdzie mam podłączyć vccint który wychodzi do 1 zworki (na schemacie) i czy zasilanie jest z usb czy też z ma być z zasilacza. I gdzie ma być podłączona atmega która chce zaprogramować proszę o odpowiedz.

• #248 16 Lip 2008 08:16
    n01x
    Poziom 12  

_Damian napisał:
    Witam wszystkich!
    Przymierzam sie do budowy programatora ze strony http://www.fischl.de/usbasp i nie rozumie 2 rzeczy gdzie mam podłączyć vccint który wychodzi do 1 zworki (na schemacie) i czy zasilanie jest z usb czy też z ma być z zasilacza. I gdzie ma być podłączona atmega która chce zaprogramować proszę o odpowiedz.

Może na poczatek kup sobie programator? Zobaczysz gdzie sie podlacza atmege, którą chcesz zaprogramować.

• #249 16 Lip 2008 10:08
    HUGO
    Poziom 15  

Witam Wszyatkich

Ja do kolegi _Damian VCCINT jest to zasilanie z układu w którym chcemy zaprogramować procesor, a procesor ( układ w którym on jest ) podłącza się do złącz X2 oczywiście nie może być zworki JP1. Jeśli zasilamy programator z innego źródła.

Pozdrawiam

Andrzej

• #250 22 Lip 2008 17:46
    marciu11
    Poziom 15  

Witam.
    Potrzebuję na szybko kupić programator do lptopa - jedynie same porty USB w nim siedzią i w tej chwili nie maił bym nawet możliwości zaprogramować procka aby samemu wykonać jeden z dostepnych programatorów.

Progamator ma być pod Bascoma i AVR'ki - Najczęściej Atmega 8,16, czasem jakieś Attiny

Na laptopie siedzi Vista.

Czy ten programatorek będze odpowiedni do takiej konfiguracji:

http://link_skasowałem

Wygląda obiecująco. Ale może ktoś kąkretnie powie: nie kupuj go.
    Szkoda utopić kase w ciemno. Więc wolę zapytać się ludzi którzy z niejednego programatorka program jedli :)

Pozdrawiam
    MarCiu

Proszę nie umieszczać linków do aukcji internetowych/plików tymczasowych itp. - Regulamin. Link skasowałem. [c_p]

• #251 23 Lip 2008 10:39
    AvrArm
    Poziom 15  

Jeśli sprzęt ma działać stabilnie pod Vistą to proponuję się rozejrzeć za programatorkiem ze sprzętowym usb zrobionym np. na ft232.

• #252 25 Lip 2008 02:18
    Shiller
    Poziom 10  

Witam.

tranzystors napisał:
    Witam zaczynam przygodę z mikrokontrolerami i nie wiem jaki programator kupić ja myślę że avr są najbardziej znane i używane więc myślę nad takim. Co polecacie może jakiś inny?
    To opis produktu fotki i inne.
    PROGRAMATOR USB HID + PODSTAWKA AVR
    Czy za 50zł opłaca się to kupić. Czy może inny mi polecicie.

Post scaliłem, proszę zapoznać się z przyklejonymi tematami przed napisaniem wiadomości. [c_p]

Czy ktoś wie gdzie można kupić ten programator?
    A jeśli ciężko będzie z jego kupnem to czy zakup tego programatora http://link_skasowałem też będzie dobry? Posiadam laptopa bez portów LPT i COM. System Windows XP. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Proszę nie umieszczać linków do aukcji internetowych/plików tymczasowych itp. - Regulamin. Link skasowałem. [c_p]

To programator do którego był link:

Opis:
    1.możliwość programowania BEZPOŚREDNIO z BASCOMa, AVRStudio i ze wszystkich programów kompatybilnych z programatorem STK500v2.
    2.programator zgodny z STK500 na USB
    3. posiada tryb pracy HID
    4. konwerter USB/RS232 (emuluje port szeregowy COM)

• #253 25 Lip 2008 10:52
    n01x
    Poziom 12  

Shiller napisał:

Opis:
    1.możliwość programowania BEZPOŚREDNIO z BASCOMa, AVRStudio i ze wszystkich programów kompatybilnych z programatorem STK500v2.
    2.programator zgodny z STK500 na USB
    3. posiada tryb pracy HID
    4. konwerter USB/RS232 (emuluje port szeregowy COM)

To jest dokładnie ten sam programator tylko w wresji SMD.

• #254 25 Lip 2008 11:23
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Tak się składa, że też jakiś czas temu nabyłem programator USB ISP HID (w wersji przewlekanej) i jestem zadowolony :)

• #255 25 Lip 2008 11:28
    n01x
    Poziom 12  

MES Mariusz napisał:
    Tak się składa, że też jakiś czas temu nabyłem programator USB ISP HID (w wersji przewlekanej) i jestem zadowolony :)

Też mam przewlekany.
    Jedyne co to mogłby dziłać torche szybciej. Ale to jest do ustawienia w AVR Studio. Nie wiem jak w bascomie.
    Poza tym mi działa pod VISTA bez problemu - fakt, że tylko tryb HID to obsługuje (VISTA generalnie ma jakies problemy z trybem CDC).

• #256 25 Lip 2008 23:23
    3_at
    Poziom 14  

A czy ktoś z was wie jak zainstalować gui dla AVRDUDE pod ubuntu (8.04)?

• #257 26 Lip 2008 08:12
    n01x
    Poziom 12  

3_at napisał:
    A czy ktoś z was wie jak zainstalować gui dla AVRDUDE pod ubuntu (8.04)?

Sprawdź:

Link

• #259 27 Lip 2008 22:26
    kolanopan
    Poziom 12  

Witam

Juz od roku używam USBasp z zadowoleniem, szykuje się zmiana sprzętu i na nim zamiast XP będzie Vista. Czy programator będzie nadal działać pod nowym systemem operacyjnym. Odwołuje się do doświadczeń kolegów, sterowniki są prawidłowe te od XP ??

pozdrawiam :)

• #260 28 Lip 2008 20:40
    marciu11
    Poziom 15  

n01x napisał:
    Shiller napisał:

...

Tak to dokładnie ten programator.
    Dziś do mnie dotarł. Niestety mam problem...

Na laptopie z XP na pokładzie:
    Komputer w ogóle nie reaguje na podłączenie programatora (sprawdzone na wszystkich portach USB). Oczywiście porty i kabel sprawny - aparat foto jak i MP3 działa OK.
    Komputer zachowuje się jakbym nic nie podłączał.

Komputer stacjonarny z Vistą:
    Podłączenie skutkuje pokazaniem komunikatu nieznane urządzenie i tak widnieje w menadżeże urządzeń w zakładce USB.
    Dzieje się tak niezależnie od tego czy zworka HID jest zapienta czy nie.

Nie miałem wcześniej do czynienia z programatorem na USB więc być możę coś przeoczyłem. Może coś trzeba zainstalować najpierw, coś wymusić.
    Bardzo proszę o pomoc.
    W tej sprawi jestem zielony. Staram się przeglądać wątki o programatorze na USB, ale jak do tej pory nie rozwiązałem tego problemu mimo całodniowego posiedzenia nad tym programatorem.

Kurde miałem nadzieję iż do szpitala zabiorę laptopa i płytkę testową a raczej nic z tego.

Ale może uda się jeszcze coś z tym zrobić mam czas do czwartku.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    MarCiu

• #261 29 Lip 2008 08:22
    n01x
    Poziom 12  

marciu11 napisał:
    n01x napisał:
    Shiller napisał:

...

Komputer w ogóle nie reaguje na podłączenie programatora (sprawdzone na wszystkich portach USB). Oczywiście porty i kabel sprawny - aparat foto jak i MP3 działa OK.

Podłączenie skutkuje pokazaniem komunikatu nieznane urządzenie i tak widnieje w menadżeże urządzeń w zakładce USB.

Nie miałem wcześniej do czynienia z programatorem na USB więc być możę coś przeoczyłem. Może coś trzeba zainstalować najpierw, coś wymusić.
    Bardzo proszę o pomoc.
    W tej sprawi jestem zielony. Staram się przeglądać wątki o programatorze na USB, ale jak do tej pory nie rozwiązałem tego problemu mimo całodniowego posiedzenia nad tym programatorem.

Kurde miałem nadzieję iż do szpitala zabiorę laptopa i płytkę testową a raczej nic z tego.

MarCiu

NA 90% to kabel USB. Te miniUSB sa takie dziwne, że jeden kabel działa ok a inny nie. Ja mialem podobny problem z telefonem motoroli V3. Musiałem kupić kabel miniUSB dobrej jakości.

• #262 29 Lip 2008 17:52
    marciu11
    Poziom 15  

Faktycznie winny okazał się kabel.
    miał on na końcu przewodu filtr i widać to było poblemem. Prosty zwykły kabel działa ok.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak programator w trybie HID zmusić do działania pod Bascomem (AVR oczywiście)?
    Programator w trybie HID nie instaluje portu COm (który to trzeba wskazać nakładce STK500) i prze to nie działa, a jedynie widnieje jako urządzenie HID.
    A instalacja programatora bez trybu HID kończy się komunikatem o tym iż nie można się połączyć do urządzenia dualAVR (taki instalują sterowniki port) i kodem błędu "10". O dziwo Basom z STK500 z pakietu AVR Studia działa i programuje układ. Ale już na przykład AVR8_Burn-O-Mat lub avrdude nie może otworzyć portu.
    Port w menadzeze urządzeń nie ma wykrzyknika i nie jest używany przez nic innego. Sprawdzałem przestawienie go na róne numery COMa (prękość zawsze 115kbs).

Może do tego trzeba jeszcze jakiegoś wirtualnego COMa zainstalować trzeba?

System pod którym to działa to XP Home. Pod Vistą niestety nie działa mi, choć skupiłem się obecnie na XP, na nim mi zależy najbardziej w tej chwili.

Proszę o jeszcze tę pomoc i będę szczęśliwy :)

Pozdrawiam
    MarCiu

• #263 29 Lip 2008 18:31
    n01x
    Poziom 12  

marciu11 napisał:
    miał on na końcu przewodu filtr i widać to było poblemem. Prosty zwykły kabel działa ok.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak programator w trybie HID zmusić do działania pod Bascomem (AVR oczywiście)?
    Programator w trybie HID nie instaluje portu COm (który to trzeba wskazać nakładce STK500) i prze to nie działa, a jedynie widnieje jako urządzenie HID.
    A instalacja programatora bez trybu HID kończy się komunikatem o tym iż nie można się połączyć do urządzenia dualAVR (taki instalują sterowniki port) i kodem błędu "10". O dziwo Basom z STK500 z pakietu AVR Studia działa i programuje układ. Ale już na przykład AVR8_Burn-O-Mat lub avrdude nie może otworzyć portu.
    Port w menadzeze urządzeń nie ma wykrzyknika i nie jest używany przez nic innego. Sprawdzałem przestawienie go na róne numery COMa (prękość zawsze 115kbs).

Może do tego trzeba jeszcze jakiegoś wirtualnego COMa zainstalować trzeba?

System pod którym to działa to XP Home. Pod Vistą niestety nie działa mi, choć skupiłem się obecnie na XP, na nim mi zależy najbardziej w tej chwili.

Proszę o jeszcze tę pomoc i będę szczęśliwy :)

Pozdrawiam
    MarCiu

W trybie HID nie będzie działał z bascomem - jedynie poprzez ustawienie w bascomie odwołania do avrdude (ktoś tu na pewno wie jak to zrobić).
    Bascom i AVR Studio (i pozostałe mające SKT500v2) działają tylko w trybie CDC.
    Tryb HID obsłuży avrdude - trzeba ustawić programator avrdoper (bo ten programator to klon avrdoper - z wycietym programowaniem HVSP).

Pozdrawiam
    n01x

• #264 30 Lip 2008 23:48
    cezik
    Poziom 10  

Marciu 11 - czy udało Ci się odpalić ten programator w trybie CDC?

• #265 31 Lip 2008 01:14
    Shiller
    Poziom 10  

marciu11 napisał:
    n01x napisał:
    Shiller napisał:

...

Bardzo proszę o pomoc.

MarCiu

marciu11 napisał:

Mam ten sam problem. Kupiłem prosty kabel, bez filtra. Na aparacie działa a programatora w ogole nie wykrywa. Po czym poznać kabel dobry jakościowo? Czy macie jakieś sprawdzone źródło? Swój kabel kupiłem w sklepie elektronicznym.

• #266 31 Lip 2008 12:22
    cezik
    Poziom 10  

Właśnie zakupiłem kabelek ActiveJet USB-MINI CABLE 5-PIN 1.8M. Windows już nie wykrywa nieznanego urządzenia, natomiast nadal wyskakuje błąd KOD 10. Nie mam pojęcia co z tym zrobić...

• #267 31 Lip 2008 12:29
    AvrArm
    Poziom 15  

proponuję kupować programator z kompletem kabelków - cały sprawdzony zestaw - nawet kosztem dodatkowych kilku złotych...
    Wtedy będzie pewność że wszystko musi działać. Zaoszczędzimy mnóstwo bezcennego czasu.

• #268 31 Lip 2008 12:38
    cezik
    Poziom 10  

No tak, mądry Polak po szkodzie... tylko co jak się jednak kupiło bez kabelków :] Nikt nie rozwikłał tego problemu?

• #269 31 Lip 2008 13:01
    n01x
    Poziom 12  

cezik napisał:
    Właśnie zakupiłem kabelek ActiveJet USB-MINI CABLE 5-PIN 1.8M. Windows już nie wykrywa nieznanego urządzenia, natomiast nadal wyskakuje błąd KOD 10. Nie mam pojęcia co z tym zrobić...

Błąd 10 w windowsie czy w czym?

• #270 31 Lip 2008 13:23
    marciu11
    Poziom 15  

n01x napisał:
    cezik napisał:

Błąd 10 w windowsie czy w czym?

Ja również mam ten kod.
    Podczas instalcji sterowników (te które tworzą port COm urządzenia).
    Na końcu instalacji pisze iż sterownik został zaisntalowany, ale nie można połaczyć się do urządzenia i pisze kod 10.

Cezik
    U mnie tez tak jest z tym kodem, ale STK500 wykrywa urządzenie po wskazaniu portu COm na ktorym jest programator.
    Scignij i zainstaluj AVR Studio i wskaż STK500 (wersja v2.2) z tego pakietu - znajduje się w w katalogu TOOLS. U mnie ten STK500 działa inne niechciały.

MarCiu

Szukaj w 5mln produktów