Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USB dla mikrokontrolerów AVR

Errr 11 Kwi 2007 18:11 203880 496
    Aimeiz
    Poziom 15  
    fajny programatorek - dzięki.
    A jak sie go wkonfigurowuje do Bascoma?
    Do AVR studio jest napisane jak.
  • PCBway
    zumek
    Poziom 39  
    Aimeiz napisał:
    fajny programatorek - dzięki.
    A jak sie go wkonfigurowuje do Bascoma?
    Do AVR studio jest napisane jak.

Jak go podłączysz i zainstalujesz sterownik , to będzie on widziany w systemie(XP) jako wirtualny COM (np.COM2).W Bascomie wybierasz z listy programatorów AVR ISP Programmer i podajesz na którym porcie toto jest.

Piotrek
    Aimeiz
    Poziom 15  
    Dzięki.
    To juz konkretna odpowiedź.
    Spróbuje go zrobić.

Znalazłem jeszcze jeden programator USB
    Zgodny z STK-500 i ma tryb HV.
    Może i ten działał by z AVR studio i z Bascomem, na zasadzie wirtualnego COM-a:
    Czy ktoś miał z tym do czynienia?
    http://www.obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html
    Damian.Gucio
    Poziom 11  
    Witam szanownych kolegow a ja mam takie pytanie zrobilem ten programator http://www.obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> http://www.obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html
    i mam pytanie gdzie znalesc do niego sterowniki i jak go wogole odpalic pod xp??
    moglibyscie mi dac link do tych sterow i napisac jak to uruchomic pod bascom AVR??
    pozdrawiam Damian[/url]

Dodano po 27 [sekundy]:

Witam szanownych kolegow a ja mam takie pytanie zrobilem ten programator http://www.obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> http://www.obdev.at/products/avrusb/avrdoper.html
    i mam pytanie gdzie znalesc do niego sterowniki i jak go wogole odpalic pod xp??
    moglibyscie mi dac link do tych sterow i napisac jak to uruchomic pod bascom AVR??
    pozdrawiam Damian
    Aimeiz
    Poziom 15  
    Jeszcze nie zrobiłem tego programatora, ale gdybym zrobił, to ściągnął bym archiwum z firmware:
    http://www.obdev.at/ftp/pub/Products/avrusb/AVR-Doper.2007-03-29.zip
    Oprócz zawartości flasha w ATMega, jest tam pliczek readme.txt gdzie jest opisane jak ustrojstwo uruchomić z windows.
    Niestety nie piszą co to za windows.
    Ważne jest aby zainstalować USB - serial converter i wtedy już programator powinien być widzialny zarówno w avrstudio jak i w Bascomie jako STK500 podpięty do jednego z portów szeregowych.
    To teoria.a jak wygląda praktyka? Może podpowiedziałby ktoś komu to działa pod XP.
    Damian.Gucio
    Poziom 11  
    No ok ale czy mógłbyś "przetłumaczyć" ten plik na polski? bo z moim angielskim nie jest za dobrze i nie wiem jak to wszystko zrobić powiedz co muszę jeszcze zrobić wgrałem to firmware na atmege ( i takie pytanie czy tam trzeba było ustawiać jakieś FUSEBITY??) i co mam zrobić żeby te sterowniki zainstalować?
    Pozdrawiam Damian
    wilczynski
    Poziom 10  
    Moze bedziecie mogli mi pomoc. Zlozylem programator USBasp z strony www.fischl.de/usbasp/ ale nie zawsze mi dziala tzn odczyt jest oki ale przy zapisie czasami wywala mi blad ale programuje uklad. Firmware mam wgrane najnowsze i dobrze poustawiane fusy. Jako software uzywam AVR8_Burn-O-Mat. Zauwazylem jeszcze ciekawa rzecz ze dobrze zapisuje jak najpierw odczytam zawartosc mikrokontrolera a pozniej go zaprogramuje. W wersji kiedy podlacze mikrokontroler i od razu chce programowac, wtedy programuje i wywala blad. Jak mozecie to pomozcie. Jeszcze ciekawa rzecza jest to ze odczyt zawartosci zaprogramowanego mikrokontrolera przez LPT rozni sie od odczytanej zawartosci przez programator USBasp.
  • PCBway
    Adamelek
    Poziom 14  
    wilczynski napisał:
    Jeszcze ciekawa rzecza jest to ze odczyt zawartosci zaprogramowanego mikrokontrolera przez LPT rozni sie od odczytanej zawartosci przez programator USBasp.

A który odczyt jest prawidłowy?
    Aimeiz
    Poziom 15  
    Damianie-Guciu.
    Przepraszam że tak długo, ale nie miałem czasu na tłumaczenie.

Nie przetłumaczyłem całego readme, ale ten kawałek który opisuje instalację. Bardzo mnie ciekawi jaki będzie wynik.

A oto opis:
    Instalacja sterownika do "USB-modem" - przetwornik serial do USB.
    Sterownik ten jest częścią Windows, więc żaden dodatkowy software nie jest potrzebny.
    Dołączamy programator do portu USB. Windows powinno wykryć nowy sprzęt i uruchomić asystenta instalowania nowego sprzętu.
    Wybieramy opcję zainstalowania z określonej lokalizacji i wskazujemy katalog, gdzie jest plik "avrdoper.inf".
    Wybierz - prosta instalacja.
    Windows ostrzeże nas że oprogramowanie nie przeszło testu "windows logo" - należy zignorować ten komunikat. Interesujące, bo driver pochodzi od Microsofta :).
    Należy kontynuować instalację bez względu na ostrzeżenia.
    Gdy asystent zakończy swoją pracę, utworzony zostanie nowy port com. Np. com5
    Uruchamiamy AVR studio i wkonfigurowujemy programator jako STK500 v2 dołączony do tegoś nowo utworzonego portu com.
    Tak samo w Bascomie i każdym innym programie który akceptuje STK500 v 2.

To tylko swobodne tłumaczenie. Nie próbowałem tej procedury więc nie wiem czy dokładnie tak się to odbywa, ale myśle że we współpracy dojdziemy do w pełni wiarygodnego opisu uruchomienia programatora.
    W readme wspominają, że programator ma również funkcję debugowania po USB, ale to później.

O ustawieniu fusebitów nic jeszcze nie znalazłem. Poszukam w innych pliczkach.
    wilczynski
    Poziom 10  
    Adamelek prawidlowy odczyt to ten przy programowani LPT. Sprawdzilem plytke, firmware wgrane do Atmegi, polaczenia z programowanym Attiny12 i wszystko jest oki. Czy moze byc tak ze Atmega8 jest uszkodzony w jakis sposob i dlatego czasami zaprogramuje dobrze a czasami zle ? Dodam ze byl to swiezy uklad roznil sie w symbolu tylko tym z zdjec z strony ktora podalem ze mial 16PU a nie 16PI. Kurcze walcze juz z tym programatorem ladnych kilka dni i nic wiec jak mozecie to pomozcie.
    Adamelek
    Poziom 14  
    Ściągnij AVRDUDE, tylko koniecznie w wersji 5.2 lub nowszej! Starsze nie obsługują tego programatora!

1. podłącz programator
    2. otwórz okienko DOSa
    3. wpisz:
    Code:
    avrdude -p m8 -P usb -c usbasp -t

Jeśli pojawi Ci się coś takiego jak niżej, to znaczy, że nawiązałeś komunikację z programowanym układem i jesteś w trybie konsoli. I tak właśnie powinno się zdarzyć. Oczywiście, Twój układ zgłosi inną sygnaturę.

Code:
    avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude: Device signature = 0x1e9307
    avrdude>_

Po tym powydawaj jakieś komendy, np.:

part
    r lfuse
    r hfuse
    r eeprom 0 0xff
    r flash 0 0xff

a na końcu wyjdź komendą:

q

i napisz czy to działa czy masz komunikaty o błędach.
    wilczynski
    Poziom 10  
    Wiesz w trybie konsoli te rzeczy ktore napisales dzialaja ale jak chce zaprogramowac przez

avrdude -p t12 -P usb -c usbasp -U flash:w:proba.hex

to wywala mi blad przy weryfikacji

veryfication error, first mismatch at byle 0x0000
    0x05 != 0x00
    veryfication error; content mismatch

Tylko tu sie cos wali bo odczyt jest prawidlowy.
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    No jeśli chcesz do 51 to pewnie dobry.
    Ale ja bym proponował AVRy, programowanie jest proste, bo jest ISP
    Adamelek
    Poziom 14  
    wilczynski,

a na jakim zegarze chodzi docelowy programowany układ? Jeśli na niskim, tzn. około 1,5 MHz lub mniej, to musisz zewrzeć jumperek SLOW-SCK, wtedy programator zmniejsza prędkość programowania.
    wilczynski
    Poziom 10  
    Adamelek tak tez robilem i efekt byl ten sam. Dziwne jest dla mnie to ze odczyt i veryfikacja przebiegaja tak jak trzeba tylko przy zapisie wychodza jakeis kwiatki co potem potwierdzone jest veryfikacja tuz po zapisie. No nic okolo srody w sklepie powinni miec dostawe Atmega8 kupie i zobaczy czy problem tkwi w Atmedze. Dodam na koniec ze czasami programator dobrze zaprogramuje uklad ale zdarza sie to rzadko. Jak bede mial jakies wiesci to dam znac.
    Pozdro.
    Adamelek
    Poziom 14  
    A czy po zwarciu SLOW_CLK programowanie odbywało się wyraźnie wolniej? Powinno tak być.
    Dobry pomysł, aby spróbować zaprogramować inny układ. Może ten co masz, jest jakoś uszkodzony...
    wilczynski
    Poziom 10  
    Witam ponownie. Ufffffff uporalem sie wreszcie z programatorem USBasp. Co bylo nie tak, dokladnie nie wiem ale nie byl to napewno wadliwy Atmega8 bo kupilem nowy i dzialo sie tak samo tzn przy zapisie wywalal bledy. Cos mnie wtedy tknelo zeby przyjrzec sie sterownikowi usb do programatora. Wiec podmienilem na nowsze bliblioteki z ktorych programator korzysta czyli libusb0.dll i libusb0.sys. Poza tym zainstalowalem Libusb-win32 w wersji 0.1.12.1 ktora jest dostepna na stronie http://libusb-win32.sourceforge.net
    Ktore z tych dzialan pomogly, nie jestem pewien. Wiem natomiast ze programator dziala teraz tak jak trzeba przy zapisie i odczycie. W miedzy czasie zlozylem inny programatora USBAVR-ISP z strony http://www.ullihome.de/index.php/USBAVR-ISP-Download
    Poniewaz obsluguje go wlasciwie tylko soft AVR Studio wiec tam go uzywam podczas ktorego czesto wyskakuje mi problem ze czestotliwosc taktowania programatora jest za duza. Z tym problemem jeszcze sie nie uporalem. Podejrzewam ze problem takze moze byc w komunikacji przez USB.
    Tym chcialem sie podzielic, moze sie komus przyda kto bedzie mial podobne problemy.
    Pozdrawiam.
    migol
    Poziom 18  
    jeśli chodzi o programatory pod USB to jeśli uC komunikuje sie bezposrednio z portem, a nie przez układ, to taktowanie MUSI wynosić 12 MHz, gdyż inaczej nie będzie miał on synchronizacji z tymże portem.
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie
    Witajcie !

Postanowiłem iść z postępem i zbudować sobie programator na USB zgodnie z opisem na www.fischl.de/usbasp . Całość zmontowałem na kawałku uniwersalnej płytki, spawdzałem kilkakrotnie i po usunięciu małego błędu jest OK.
    Atmegę w programatorze programuję poprzez STK200 i nie ma z tym problemu - zwieram zworkę selfprograming, ustawiam fusebity, wgrywam hexa i działa (pod zewnętrznym 5V zasilaniem)...
    Po podłączeniu tego cuda do komputera mam dwa efekty:

- jeśli bez zasilania zewnętrznego nie dzieje sie nic, ale atmega w programatorze momentalnie się nagrzewa - po paru sekundach odłączam od USB.

- jeśli podepnę zewnętrzne 5V to komputer wykrywa coś w USB ale wywala komunikat że przekroczone napięcie na porcie USB czy coś takiego...

POMOCY !

olinek2
    Poziom 23  
    Witam, też zamierzam zbudować ten programatorek :)
    Co do programatorka Kuniarza, to może trzeba dać zenerki przy USB ?? :>
    A napięcia mierzyłeś ??
    Adamelek
    Poziom 14  
    Kuniarz,

to błyskawiczne nagrzewanie się jest BARDZO niepokojące. Może masz błąd w podłączeniu zasilania? Ten drugi komunikat (chociaż nigdy takiego nie spotkałem) też świadczyć może o kłopotach z zasilaniem. Sprawdź 3 razy czy dobrze połączyłeś linie USB.

Póki nie znajdziesz błędu radzę nie podłączać go do USB, bo możesz coś zadymić.

Tu masz pełną pinologię wtyczek:
    http://www.hardware-bastelkiste.de/index.html?usb.html
    Zwróć uwagę czy patrzysz na wtyczkę czy gniazdko, bo wtedy zamieniasz linie danych z liniami zasilania!
    wilkolaski
    Poziom 18  
    Dorzuce sie do porad Kuniarzowi.
    Zgadzam sie z Adamelekiem ze cos nie tak jest z polaczeniem wtyku USB do mikrokontrolera lub z podlaczeniem pinow w mikrokontrolerze ktore w jakis sposob podlaczone sa do zasilania. Moze tez machnoles sie i R3 podlaczyles do pinu 3 zamiast 2 przy wtyczce USB. Ja przypadki grzania mikrokontrolera milem tylko wtedy kiedy odwrotnie wsadzilem Atmege do podstawki w programatorze. No i zenery przydaly by sie bo fakt ze mozna port spalic. Mozesz tam zastosowac zenery 3,3V lub 3,6V.
    Pozdrawiam.
    Adamelek
    Poziom 14  
    W tej aplikacji Atmega przeżywa odwrotne włożenie w podstawkę. Przynajmniej moja przeżyła... :D
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Kuniarzm wstaw zenerki 3V3. Jakoś ich u Ciebie nie widzę. U mnie bez nich wykrywało COŚ... ale nikt nie wie co...
    podłącz kabel USB i miernikiem zobaczy czy masz napięcie na zasilaniu tego procka. Pozdro

PS. Uwierz mi, trawienie płytek nie trwa długo, a znacznie ułatwia pracę...
    HUGO
    Poziom 15  
    Witam Wszystkich

Ja wykonałem programator AVR910, modyfikacji jakiej dokonałem to zamiast tranzystorów DS275 i kwarc 11.059Mhz oczywiście wprowadzając zmianę w sofcie i wszystko śmiga 115.200Kb. I zastosowałem przejściówkę RS232 USB ma układzie TUS3410 i także śmiga. Można na allegro kupić tanio przejściówki wtedy wywala sie standardowy konwerter z układu programatora RS232 TTL i wpina ta przejściówkę i tez śmiga. Polecam

Pozdrawiam

Andrzej

Da sie konfigurować w bascomie, z tym ze zastosowałem soft z AVRstudio i odpowiednio skonfigurowany bascom
    atom1477
    Poziom 43  
    Acha. Zapomniałem żeby tutaj nie pytać o niedziałające programatory.
    kedzi1
    Poziom 18  
    Witam wszystkich.

Mam zamiar kupić sobie programatorek:

http://and-tech.pl/avrprog.htm

i mam jedno bardzo istotne pytanie:
    Niech osoby, które kupiły już np. wyżej wymieniony programator wypowiedzą się o estetyce i solidności wykonania tych programatorów.
    Jak wykonane sa obwody drukowane, czy są to fabryczne płytki czy samoróby?