Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USB dla mikrokontrolerów AVR

Errr 31 Mar 2009 15:09 205689 496
    MmadA
    Poziom 10  
    Tak podejrzewałęm że te na LPT nie wymagają sterowników stąd pomysł z przejściówką. Ale skoro nie zadziała to pomysł upadł.

Sprzedawca z allegro odpisał że rzeczywiście na niektórych laptopach z powodu nietypowych kontrolerów USB pojawiają się takie problemy. No i myślę teraz co zrobić. Może wziąć ZL20PRG od kamami? Tylko jaka szansa że ten zadziała...

Że też nie mam nikogo znajomego w Częstochowie z programatorem. Tak by się przetestowało i już.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    bestmlody
    Poziom 14  
    Wszystko jest zainstalowane pod Windowsem Vistą. Sterownik od programatora się zainstalował poprawnie.
    Producent już mi odpisał, że niestety też programator nie współpracuje z WinAVR, więc zostaje mi tylko AVRdude z nakładką AVRdude-gui.
    Tutaj można zobaczyć programator jeśli to coś pomoże:
    strona programatora
    Nic jednak nie będzie działać jeśli nie zainstaluje giveio, a tak jak już pisałem avrdude-gui wypisuje "acess danied". Może jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy to jest zainstalowane?
    Zaraz poszukam AVR Studio, zobaczymy czy się uda.

Dodano po 43 [minuty]:

Udało mi się zainstalować giveio. Problem był z Vistą, blokowała wszystko, wyłączyłem User Account Control i dopiero wtedy się udało.
    Status (już wiem że jest coś takiego :)) pokazuje:

status of giveio:
    Type: [0x01] Kernel driver.
    Start Type: [0x02] Automatic
    Error Control: [0x01] NORMAL: Display a message box.
    Binary path: \??\C:\Windows\giveio.sys
    Load order grp:
    Dependencies:
    Start Name:
    ok.

Czyli chyba OK... tak?

Ale niestety nadal nie moge zaprogramować układu przy pomocy AVRdude-gui, który wypisuje cały czas to samo:

avrdude: WARNING: -E option not supported by this programmer type

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude: Device signature = 0x000000
    avrdude: Yikes! Invalid device signature.
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

avrdude done. Thank you.

Diodka od programowania mrugnie na czerwono, czyli poprawnie, bo w trakcie programowania ma się zapalić na czerwono.

Co teraz może być nie tak??

Dodano po 4 [godziny] 4 [minuty]:

postanowiłem ominąć AVRdude-gui i spróbować zrobić to z linii poleceń. W końcu nakładki wykorzystują AVRdude. W odpowiedzi dostałem:
    Zatem nie ma co męczyć się narazie z avrdude-gui skoro coś nie tak jest z samym programatorem.
    Jak wcisnę enter po komendzie w linii poleceń to dioda programatora nie mrugnie... A w avrdude-gui mrugnie.
    kaktus_c++
    Poziom 18  
    mam taki sam programator i używam go z powodzeniem razem z WinAvr i AVRDudeGui. Ale na Win XP. Ja bym sobie dał spokój z tą Vistą.
    AVR Dude gui to tylko nakładka graficzna (z tego co wiem) do wygodnego posługiwania się AVRDude. Ten programator będzie współpracował z Vistą?
    to jest ten programator http://www.fischl.de/usbasp/ współpracuje on z vistą? Jest tam napisane że z windowsem , ale jakim?
    MmadA
    Poziom 10  
    Spróbuję jeszcze przetestować ten programator na innym komputerze pod linuksem. Mam tylko jeszcze wątpliwości odnośnie podłączenia go do płytki (nie chciałbym niczego uszkodzić). Na płytce znajdują się trzy wyjścia ISP - Atmel ISP, Kanada ISP, ZL11PRG-M.
    Czy mogę po prostu wpiąć uniwersalną taśmę ISP (http://tinyurl.com/cq9zm7) do złącza w programatorze i do gniazda ZL11PRG-M na płytce? Czy wyjścia Kanada ISP i ZL11PRG-M to to samo wyjście?

I jeszcze na koniec jedno pytanie odnośnie tego zestawu. Czy jeśli chcę pomigotać diodami np. używając portu A wystarczy połączyć ten port z diodami i to wszystko od strony sprzętowej? Czy może powinienem jeszcze o coś zadbać?

Wybaczcie te prawdopodobnie banalne pytania ale boję się coś spalić. ;)

W załącznikach wrzuciłem:
    - ZL3AVR.jpg - fotka ZL3AVR (można przeczytać opisy wyjść itd),
    - programator.jpg - fotka programatora,
    - zl3avr-doc.pdf - dokumentacja płytki (schemat itd.),
    - programator-doc.rar - dokumentacja do programatora.

Dodane (czw, 2 kwi 2009, 09:10:00):

OK, przy użyciu innego komputera i linuksa udało mi się zaprogramować i uruchomić zestaw. Programator należy podpiąć pod kanada ISP, nie wiem czemu wcześniej mi się wydawało że wejście ZL2PRG ma taki sam układ pinów - wcale tak nie jest.

Co do przygotowania układu do migotania diodą. Wystarczy podpiąć diodę do portu i można szaleć. :)
    bestmlody
    Poziom 14  
    Mój programator wygląda identycznie jak ten na zdjęciu powyżej, to ten sam z allegro. Ale mój problem raczej nie jest z programatorem, bo gdy wcisnę przycisk programowania na avrdude-gui czy burn-o-mat to diodka zmieni kolor na czerwony. Błąd który jest u mnie (kilka postów wyżej) podobno pojawia się gdy jest problem z taśmą do programowania, nie ma układu programowanego itp. Zacząłem śledzić ścieżki na mojej "profesjonalnej" płytce testowej, też z allegro. Odkryłem że sygnał MOSI ze złącza KANDA idzie przez 2, chyba rezystory o oznaczeniu "000".
    Czy to poprawnie? Czy nie powinien iść bezpośrednio?

A teraz coś apropos "profesjonalności" niektórych kupnych płytek. Tak ku przestrodze, żebyście nie myśleli, że jak kupne to super.
    Zobaczcie na te zdjęcia:
    Na jednym zwarcie, na drugim brak lutu.

Myślałem, że po usunięciu tych usterek, już będe mógł programować, ale niestety, nadal ten sam błąd.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    atom1477
    Poziom 43  
    To są zwory SMD.
    Na jednym ze zdjęć widać coś co przypomina zwarcie:
    Ale nie sądzę żeby tam faktycznie był zwarcie. Chociaż ja bym usuną tą fuszerkę.
    bestmlody
    Poziom 14  
    Sprawdziłem taśmę programującą, jest OK, są wszystkie przejścia do podstawki uC. Błąd wyświetla się ten sam nawet w przypadku gdy uC nie włożyłem w płytkę, czyli niewątpliwie coś z układem.
    Czy jest możliwość, że ATMEGA8 spaliła się gdy układ był zasilony (cała płytka testowa z USB) a ja założyłem zworkę na piny programotora odpowiedzialne za zasilenie układu programowanego??
    Bo już naprawdę nie wiem co może być...
    MmadA
    Poziom 10  
    Na to:
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1

Natknąłem się podczas testowania mojego programatora. Okazało się że taśma była źle podpięta.

Jeśli chcesz mogę zrobić fotkę mojej płytki z drugiej strony, będziesz mógł porównać jak wyglądają luty...
    dbraven
    Poziom 10  
    Teraz jak wymieniłeś taśmę da się programować?
    kbosak
    Poziom 12  
    Potrzebuje programatora laptopowego USB ISP,
    do ATMEGA128, wielki kod 100KB, Windows2000.
    Czyli ma byc przede wszystkim SZYBKI.
    JTAG do tego projektu odpada (brak wolnych nozek wokol ADC).
    Milo byloby zeby chodzil tez pod AVRDUDE (dotychczas mecze sie na STK200=ZL2PRG, nieco wolny...).
    Mam niby ZL16PRG, ale wiadomo: JIHAD, brak nozek.

Moj wybor:
    Propox ISPcable III 89PLN
    Kamami ZL20PRG KamProg 109PLN
    Allegro USB BOX II 134PLN
    Kamami AVRISP mkII (STK500v2) 167PLN

Cena raczej roznicy nie robi, chyba ze najdrozszy oferuje tyle co najtanszy. W razie watpilwosci biore najdrozszy ISP - firmowy. Ale brak mi troche JTAG ICE zawartego w USB BOX. Bylby faworytem gdybym wiedzial ze dziala. Wasze rady?
    manekinen
    Poziom 29  
    Gdyby kogoś interesowała optoizolowana wersja programatora USBASP, programowanie układów zasilanych od 1.8V do 6V, izolacja nawet do 2.5kV pomiędzy komputerem a układem docelowym. Poskładałem to jakies półtora miesiąca temu i przez ten czas spisuje się świetnie. Płytka dopasowana do pudełeczka po samplach, elementy przewlekane więc polecam każdemu. Nie ma sensu wklejać tego do diy więc daje tutaj. W załączniku schemat a po więcej informacji -> http://diy.elektroda.eu/?p=180

(na schemacie R4 wynosi 1K, należy dobrać go do posiadanych diód)
    dyndek
    Poziom 10  
    Witam wszystkich.

Dotychczas do programowania mikrokontrolerów używałem programatora na LPT. Niestety mój laptop nie posiada takiego wejścia dlatego chciałem zbudować programator na USB. Znalazłem stronkę
    Link1 i zrobiłem programator wg schematu na tej stronie. Układ złożyłem starannie i jestem pewien że zlutowany został 100% dobrze bo kilka razy płytkę po lutowaniu sprawdzałem. Podłączyłem go do komputera i tu zaczęły się problemy. W Windows XP pro urządzenie zostało wykryte jako "Nieznane urządzenie". Chciałem zainstalować sterowniki wg instrukcji i niestety gdy wybierałem ścieżkę z sterownikami i winodws wogóle ich nie widział. Spróbowałem zainstalować je funkcją "z dysku" niestety wtedy wyskakiwał komunikat o braku informacji o sprzęcie. Przeszedłem na Viste Buisness i tam działo się dokładnie to samo tylko zamiast komunikatu o braki informacji o sprzęcie pisało żeby sprawdzić czy te sterowniki są dla systemu 32-bitowego. Nie chciałem się poddać i znalazłem 2 strone Link2 i zrobiłem z nij programator na nawych częściach w 100% dobrze i starannie zrobiony. Niestety przy instalacji dzieje się to samo.

Dlatego proszę jeśli to możliwe o napisanie dokładnej instrukcji krok po kroku jak należy wykonać ten programator. Chodzi mi o część od zaprogramowania Atmegi 8 aż do sterowników. Meczę się z tym 2 tygodnie. Szukałem i czytałem całe forum ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Jeśli można również prosić o instrukcje dla Windows Vista 32 to byłbym bardzo wdzięczny. Mam też również pytanie czy w atmega 8 "sercu programatora trzeba zmieniać fuse bity a jeśli tak to czy można to zrobić w PonyProg??

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi i przepraszam za aż tak długi post.

Proszę przed napisaniem nowego tematu przejrzeć przyklejone wątki. Temat scaliłem. [c_p]
    matys4877
    Poziom 11  
    Mi też na początku nie działał ale jak zaprogramowałem fuzy to ożył
    hf 0xc9
    lf 0x9F

I jeszcze niezła stronka o tym programatorze, mi pomogła.

http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp

w załączniku:
    wsad do atmegi8
    pasujące do niej sterowniki do windowsa

Usbasp działa mi z avrdude zawartym w WinAVR-20090313
    Załączniki:
    matys4877
    Poziom 11  
    Od początku w programatorze usbasp raz na około 5 prób źle czyta mi sygnaturę zawsze 000102 niezależnie od procesora. Czy ktoś już się spotkał z takim problemem i czy ktoś zna jego rozwiązanie??
    klops_mops
    Poziom 17  
    Używasz zworki Slow SCK?
    Możesz też użyć parametru -F
    matys4877
    Poziom 11  
    Problem występuje jedynie gdy zworka jest rozwarta (tryb szybki). -F działa ale moim zdaniem to nieeleganckie rozwiązanie problemu.
    klops_mops
    Poziom 17  
    Tak, -F nie jest żadnym rozwiązaniem, ale w krytycznych sytuacjach można użyć.

Napisz jaki kwarc jest zastosowany w procesorze, który programujesz. Jeśli mniejszy niż 1,5Mhz, to wtedy występowanie tego błędu jest "naturalne", musisz zakładać zworkę Slow SCK.
    matys4877
    Poziom 11  
    Na różnych sprawdzałem 4MHz 8MHz 10MHz i wszędzie jest tak samo. Na 1MHz to juz muszę używać zworki ale wtedy się programuje z 10 razy wolniej.
    Problem występuje ok. 1 na 5 wiec bez -F można sobie spokojnie poradzić.
    radiosimon
    Poziom 28  
    1. Spotkał się ktoś z tym programatorem:
    http://www.and-tech.pl/avr-prog-usb-v2
    kolejna proteza STK500. Pod AVR Studio niby działa ale łączy się tylko raz na kilka prób, jak już się połączy to jest bardzo szybki. Próbowałem różne sterowniki i to samo. Wszystkie zworki ściągnięte.

2. Jest jakiś sposób na wyciągnięcie samego programu (exe) do programowania STK500 z AVR Studio tak jak to można zrobić z AVR Prog?? Chodzi o program który by obsługiwał STK500 bez instalowania całego AVR Studio. Może zna ktoś jakiś program do obsługi STK500?
    misiek85_1
    Poziom 11  
    Tak, znam - obsługuje go miedzy innym AVRdude :)
    Co do tego programatora z linku - jest to USBasp, poczytaj dokładnie jego dokumentacje :)
    atom1477
    Poziom 43  
    Jak ja instaluję AVR Studio to instalator poza AVR Studio tworzy mi na dysku także katalogi z programami do obsługi różnych programatorów.
    Gdy to zauważyłem to sprawdziłem czy te programy zadziałają bez instalowania AVR Studio jak i ich samych. Po wielu formatach dysku działają. Wystarczy uruchomić exeka (który jest jedynym plikiem takiego "zestawu" do obsługi programatora).
    W moim przypadku jest to AVRProg.
    AvrArm
    Poziom 15  
    AVRprog z programatorem STK500 nie pogada.
    AVRprog gada z progsami zgodnymi z AVR910.
    atom1477
    Poziom 43  
    Ale w katalogach są też inne programy do obsługi inncyh programatorów i one też będą działały bez AVR Studio.
    radiosimon
    Poziom 28  
    Programy 2 posty wyżej nie współpracują z STK500, ale tylko z USBasp.
    Co prawda można wgrać firmware z USBasp ale nie o to chodzi.
    http://metalab.at/wiki/Avrprog-metaboard

Niestety nie mogę polecić tego programatora z AndTech, jest niestabilny jeśli chodzi o łączenie, tzn. raz się połączy raz nie. Z codevision totalna klapa, 1/3 razy się połączy i tyle.

Tak jak napisałem, jeśli się już połączy to działa bardzo szybko, około 2x szybciej niż AVR910 pod programem AVR Prog.

Jeśli ktoś zna program do STK500 ale mały, tylko do obsługi programatora w stylu ChipBlasterAVR to proszę niech się dopisze.
    djnick
    Poziom 11  
    Witam.
    Programuje ATmege128 za pomocą programatora usbasp przy pomocy avrdude-gui. Wszystko było w porządku dopuki długość programu nie przekroczyła 32kB, wówczas avrdude wyświetlił następujący komunikat (błąd):

avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e9702
    avrdude.exe: NOTE: FLASH memory has been specified, an erase cycle will be performed
    To disable this feature, specify the -D option.
    avrdude.exe: erasing chip
    avrdude.exe: reading input file "D:\Praca dyplomowa\Programy WinAVR\MCA\default\MCA.hex"
    avrdude.exe: writing flash (35314 bytes):

Writing | ################################################## | 100% 5.63s

avrdude.exe: 35314 bytes of flash written
    avrdude.exe: verifying flash memory against D:\Praca dyplomowa\Programy WinAVR\MCA\default\MCA.hex:
    avrdude.exe: load data flash data from input file D:\Praca dyplomowa\Programy WinAVR\MCA\default\MCA.hex:
    avrdude.exe: input file D:\Praca dyplomowa\Programy WinAVR\MCA\default\MCA.hex contains 35314 bytes
    avrdude.exe: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 9.38s

avrdude.exe: verifying ...
    avrdude.exe: verification error, first mismatch at byte 0x8000
    0xf8 != 0xff
    avrdude.exe: verification error; content mismatch

avrdude.exe done. Thank you.

Program nie działa nie wiem czy faktycznie coś się zapisało na flesha. Prosze o pomoc.
    11111olo
    Poziom 42  
    Czy wgranie krótszego wsadu działa?
    djnick
    Poziom 11  
    Tak wgranie krótszego wsadu działa. Program wykonuje się wóczas bez problemu.