Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak optymalnie dostroić antenę CB ??

OGI 25 03 Mar 2007 22:49 5914 3
    OGI 25
    Level 11  
    Witam serdecznie!!

Jestem na etapie zakupu CB radia. Żadnych rewelecji, podstawowy sprzęt do pogadania za rozsądną cenę (moje zdanie): Alan 78Plus Multi + Midland PC-4. Mam to zamontować na Transicie. Niestety nie mogę na środku dachu (tak by było optymalnie), ponieważ auto jest garażowane i nie wyobrażam sobie codziennego wdrapywania się na dach. Długość anteny też nie może być większa, ponieważ samo autko ma 2,3m + antenka 1,15 daje 3,45m... Dlatego aby stała w pionie mam zamiar zamontować ją w lewym rogu dachu, na miejscu dotychczasowej anteny zwykłego radia. Jest szbkiego demontażu, dlatego ją wybrałem, mimo nie zbyt wyśrubowanych parametrów. Za radiem zaś, przemawiają jego "akceptowalne" parametry a co ważniejsze, rozmiary fizyczne, które pozwolą mi go zamontować pod zwykłym radiem w miejsce dotychczasowej 35-io milimetrowej zaślepki (nie znalazłem cieńszego radia w tej cenie o podobnych parametrach). To tyle na uzasadnienie mojego zakupu, który przez sporą część CB radiowców uważany jest za pechowy. Transit jest dieselkiem więc nie będzie tu szumofonu ;-)
    Ale do rzeczy. Moje pytanie brzmi:

w jaki sposób mam zestroić antenę???

Mam dylemat czytając artykuły w necie. Część starych wyjadaczy twierdzi, że optymalnie jest stroić antenę na miejscu w którym jest zamontowana z zachowaniem pewnych zasad: brak metalowych przedmiotóww promieniu conajmniej 5,5m na wysokości i w zwyż anteny, pozamykane drzwi itd.

Druga połowa twierdzi że należy, nie mając na środku dachu otworu na antene, zamontować ją w kawałku porządnej blachy o powierzchni 1metra kwadratowego o kształcie jak najbardziej zbliżonym do kwadratu bądź koła i zestroić w warunkach spełniających te same kryteria co u poprzedników. Ta część specjalistów twierdzi że tak skalibrowana antena po zamontowaniu na samochodzie w docelowym miejsciu, niezależnie od usytułowania będzie posiadać najmniejszą-optymalną wartość współczynnika SWR, a co najciekawsze na każdym pojeździe (czyli twierdzą że można przekładać tak zestrojony zestaw na dowolny samochód zachowując pełne zestrojenie-tzn najmniejszy dostępny SWR na danym pojeździe). To mi już nie pasuje na moją logikę... Ale jak pisałem, dopiero początkuję i mogę się mylić.

Kto ma racje??
    I jeszcze jedno, czy to prawda że przewód pomiędzy radiem a anteną powinien posiadać określoną długość, dokładnie wielokrotność 3,64m?? Czy ma to znaczenie?? Nie wyobrażam sobie pętli przewodu w samochodzie jezeli zabrakło by mi 0,5 przewodu i z tegoż względu musiałbym dołożyć kolejne 3,14m.....Jaki miało by to wpływ na strojenie??
    Sam osobiście uważam że właśnie po to się wykonuje strojenie(dopasowanie obwodu) aby właśnie takie niedogodności, jak niefortunne umiejscowienie anteny i różnice odległości przewodów.

Liczę na pomoc ze względu na znikomą wiedzę z mojej strony w tej dziedzninie. Za podpowiedzi i sugestuie z góry dziękuję. Sorki za rozwiązłość...;-)
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Antenę stroi się w miejscu zainstalowania i docelowego używania czyli na samochodzie właściwym. Na wolnym powietrzu, łace, ulicy, polu itp.
    Stroi się anteną tak, aby uzyskać tzw. SWR zbliżony do 1.1 Używa się do tego reflektometru zwanego potocznie SWR miarką.
    Przewodu antenowego możesz użyć tyle, ile ci wygodnie.
    Zasada jest prosta: Jeśli SWR rośnie wraz ze wzrostem nr kanału, to antena jest za długa
    I to jest wszystko co musisz wiedzieć, żeby zestroić antenę CB.
    Powodzenia.
    Michał
    gumisie
    Level 43  
    Reflektromet (miernik WFS /swr/) pomoc sąsiada lub kolegi znającego się na CB, zapewne znasz kogoś takiego /moda na CB/.
    OGI 25
    Level 11  
    Dzięki serdeczne wszystkim za odpowiedź!!
    W przyszłym tygodniu powinienrm otrzymać cały zestawik i rozpocząć montaż. W razie jakichkolwiek pytań będepisał i powiadomie was o efektach.

Dziękuję jeszcze raz
    Pozdrawiam