Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduły bramek logicznych na przekaznikach elektromechaniczny

gregor1983 05 Mar 2007 00:48 9970 32
  • #1 05 Mar 2007 00:48
    gregor1983
    Poziom 10  

Witam!
    Mam pewien problem a mianowicie musze zbudowac moduły bramek logicznych za pomocą przekazników elektromechanicznych, z których bedzie mozna twozyc uklady kombinacyjne. Problem w tym, ze nie mam pojęcia jak sie za to zabrać, gdyz pierwszy raz spotykam sie z przekaznikami. Czy wiecie moze jak to zrobic jakies schematy, propozycje, literatura gdzie bym mogł to znalesc. Byłbym bardzo wdzieczny, bo od tego zależy moja praca inżynierska:)
    Pozdrawiam i bardzo prosze o pomoc.

0 29
  • #2 05 Mar 2007 07:06
    251mz
    Poziom 18  

no kolego , jesli nie masz zadnej ksiazki ani nie mozesz znalezc jak są zbudowane bramki to ja poddaje w wątpliwosc twoj przyszły tytuł inzyniera

-1
  • Pomocny post
    #3 05 Mar 2007 08:00
    Elektryk80
    Poziom 25  

Pamiętaj, że powinna być to praca przez Ciebie wykonana a nie przez kogoś!
    Trochę wierzyć mi sie nie chce że nie spotkałeś się jeszcze z przekaźnikiem ale ok, potrzebujesz do budowy takich bramek przekaźniki ze stykami zwiernymi i rozwiernymi (osobne sekcje - łatwiej będzie rozrysować) oraz tabele prawdy bramek logicznych. Spróbuj sam coś narysować a my ewentualnie pomożemy Ci skorygować błędy bo jak dostaniesz coś gotowego to się nie nauczysz zasady działania i będziesz mieć później z tym duże problemy :) Aha, pamiętaj, że stan na wyjściu bramki powinien wynosić "0" albo "1" czyli 0V (masa układu) lub całe napięcie zasilające układ.

Pozdrawiam :)

0
  • #4 05 Mar 2007 22:49
    gregor1983
    Poziom 10  

Dzieki chlopaki, musze nad tym troszke posiedziec i damy rade a zapytac zawsze mozna. Powiedzcie mi czy dobrze rozumuje przekazniki zwierne i rozwierne czyli tak jak tranzystor NMOS i PMOS, tylko teraz wiecie morze jak podlaczyc zasilanie do przekaznika, potrzebny bedziw wzm operacyjny. A tak z innej beczki jakie moge dac zabezpieczenia do bramek na tranzystorach polowych, zeby jak mi zle polącza, albo dadza za duze napiecie to nie zniszczylo ukladu??

0
  • Pomocny post
    #5 06 Mar 2007 18:39
    Elektryk80
    Poziom 25  

Witam ponownie. Miałem trochę czasu wiec narysowałem Ci jak mają wyglądać bramki logiczne zbudowane z przekaźników.

0
  • #6 06 Mar 2007 20:16
    HandyAndy
    Poziom 12  

Witam. no to wyglada na to ze kolega Elektryk80 odwalil cala robote za kolege gregor1983. Wartosc poznawcza duza, dydaktyczna zerowa... :) Pozostalo tylko podlaczyc kabelki, ale to tez moze byc problem jak sie nie wie jak przekaznik dziala. Moje trzy grosze... :)

Dodano po 6 [minuty]:

Po co ci op-amp do przekaznika? Ale jak sie koniecznie upierasz przy driverach aktywnych to wez ULN2803, to jest 8x500mA driver z diodami do zabezpieczenia przepieciowego, w cewce przekaznika moga sie indukowac spore przepiecia, wiec diody beda potrzebne . Ale do tego co kolega Elektryk80 namalowal tak ladnie nie widze potrzeby dodatkowych driverow. Moje trzy grosze... :)

Dodano po 3 [minuty]:

Wszystkiego zabezpieczyc sie nie da ale mozesz probowac wstawic diody zennera na bramki.

1
  • #7 06 Mar 2007 21:13
    gregor1983
    Poziom 10  

Handy Andy nie martrw sie nie jestem kserobojem zanim podlacze kabelki to musze jeszcze sporo poczytac przesymulowac i przetesowac a dzieki pomocy elektryk 80 mam jakis punkt wyjscia i moze zrobie cos podobnego, a z tym opampem to mi promotor pokazywal po to aby wzmocnic prad sterujcy cewka przekaznika. I przestan sie wymadrzac, nie kazdy urodzil sie z lutownica w tylku:), ja sie dopiero na studiach zaczalem uczyc elektroniki, dlatego takie braki. Dzieki chlopaki za pomoc, fajnie ze mozna na kogos liczyc jeszcze raz dziekowa :D
    Pozdrawiam

0
  • #8 06 Mar 2007 21:24
    HandyAndy
    Poziom 12  

Witam, sorry ja tylko probowalem zartowac, shame, shame, shame on me, jeszcze raz sorry, ale swoja droga to przekazniki powinienes znac. I jeszcze jedno: ja sie nigdy nie wymadrzam bo im wiecej wiem tym wiecej widze jak malo wiem. Prosze o wybaczenie. Moje trzy grosiki... :)

0
  • #9 06 Mar 2007 22:30
    gregor1983
    Poziom 10  

Spoko luz, niestety przekaznikow to my na studiach nie mielismy, zapewne powinny byc w szkole sredniej o profilu elektronicznym, niestety ja w agrobiznesie tego nie mialem :D, stad moje braki.

0
  • #10 06 Mar 2007 22:37
    Elektryk80
    Poziom 25  

HandyAndy napisał:
    Witam. no to wyglada na to ze kolega Elektryk80 odwalil cala robote za kolege gregor1983. Wartosc poznawcza duza, dydaktyczna zerowa... :)

Skomentuje to tak:
    Nie sposób wykonać układ, sposób zrozumieć zasadę jego działania...

A tak szczerze to sam byłem ciekaw jak będą wyglądały bramki na przekaźnikach. W dobie elektroniki i miniaturyzacji czasami takie proste układy przysparzają sporo problemu z budową. Zbudowałem i zasymulowałem i mogę śmiało powiedzieć ze poprawnie działają ale dla kogoś kto nie miał do czynienia z przekaźnikami na pewno by przysporzyły sporo problemów.

0
  • #11 06 Mar 2007 22:55
    HandyAndy
    Poziom 12  

Rozumiem, a wyobraz sobie kolego ze w czasie IIWW komputery (tak nie pomylilem sie) do liczenia trajektorji pociskow artyleryiskich na okretach byly zbudowane wlasnie z przekaznikow... :) Pozdrawiam. Moje trrzy grosiki... :)

0
  • #12 06 Mar 2007 23:05
    Elektryk80
    Poziom 25  

Ja rozumiem, i to mnie ciekawi :) Ale odpowiedz mi tak na takie pytanie: kolega gregor1983 zapytał się na forum o pomoc w zbudowaniu bramek na przekaźnikach bo nie rozumie zasady działania przekaźników, i jeżeli by nikt nic nie narysował albo nie opisał dokładnie to kolega czekał by pewno aż do momentu spotkania z nauczycielem i przedstawienia zbudowanego układu (w myślach).
    Pomagajmy sobie nawzajem na forum a nie doszukujmy się kto za kogo odwalił robotę... Forum jest jak książka w której znajdujemy lub nie odpowiedzi na dręczące nas pytania wiec wypełniajmy ta książkę należycie :)

Pozdrawiam

P.S. zły nie jestem porostu lubię pomagać :)

0
  • #13 06 Mar 2007 23:36
    HandyAndy
    Poziom 12  

Nie bede komentowal bo juz to zrobilem (patrz wyzej) i przeprosilem kolege za moj niefortunny nazwijmy to zart (tak mi sie przy-najmniej wydawalo ze zartuje) Przyznaje macie racje, ze to jest wlasnie spirit tego forum i tak trzymac... :) Moje trzy grosiki

0
  • Pomocny post
    #14 07 Mar 2007 18:46
    jiwaniuk
    Poziom 30  

To może ja wtrącę swoje "3 grosze" do wypowiedzi elektryk80
    Otóż w logice "przekaźnikowej" nie ma czegoś takiego jak łączenie do masy dla stanu "zero".
    Stan "zero" to jest brak napięcia na wejściu lub wyjściu, czyli:
    - dla wejścia - na cewce przekaźnika nie ma napięcia i przekaźnik jest nie zadziałany (zwiera styki zwierne lub inaczej bierne lub normalnie zamknięte),
    - dla wyjścia - żaden styk dołączony do danego wyjścia nie jest zadziałany (jeżeli w stanie zadziałania styk podaje napięcie zasilające) lub są zadziałane styki które podają napięcie w stanie niezadziałanym.
    Z "jedynką" jest dokładnie odwrotnie.
    W nawiązaniu do rysunków przedstawionych przez elektryk80 należy usunąć wszystkie styki łączące wyjścia do masy.
    W logice "przekaźnikowej" nie ma żadnego uzasadnienia do stosowania jakichkolwiek wzmacniaczy, ponieważ cewki przekaźników pobierają bardzo małe prądy (kilka mA), a zdolność łączeniowa styków to przeważnie są prądy rzędu amperów.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #15 07 Mar 2007 19:14
    HandyAndy
    Poziom 12  

Witam, ja sadze ze koledze elektryk80 bardziej chodzilo o zobrazowanie samej zasady
    a nie o rozwiazanie praktyczne. Faktycznie kolega jiwaniuk ma racje bo w momencie gdy
    jeden z przekaznikow nie zadziala z jakiegos powodu (np. sklejenie stykow, defect cewki itp.)
    grozi to zwarciem Vcc do masy. Celne spostrzezenie kolego jiwaniuk. Moje trzy grosiki... :)

Dodano po 7 [minuty]:

Tak swoja droga jesli tego nie bylo na studiach to dlaczego promotor wykombinowal taki temat? LOL... A moze tu chodzi o przetarcie sciezki w temacie nie bardzo jeszcze poznanym... :) Tylko zartuje :)

0
  • #16 07 Mar 2007 23:15
    gregor1983
    Poziom 10  

Witam widze ze temat zaciekawil, nie bylo tego bo pewnie nasi doktorzy uwazaja to za blacha sprwe, a stworzenie bramek z przekazników mimo ze to technologia juz dosc wiekowa ma za cel zobrazowanie przełączen jakie wystepuje w ukladach z trannzystorami, co by przyszli studenci widzieli jak to sie je.:D

0
  • #17 21 Mar 2007 18:12
    gregor1983
    Poziom 10  

Mam kolejny problemik bo z przekaźników musze skonstruować przerzutniki D, jk, rs, jk master slave, a także przerzutnik schmitta, jak znacie jakieś mądre ksiażki gdzie jest io tym napisane albo wiecie cos na ten temat to proszę o jakieś newsu:D.
    Liczę na was Mistrzowie :D
    Pozdrawiam

0
  • #18 21 Mar 2007 18:35
    Elektryk80
    Poziom 25  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzutnik tutaj masz tabele prawd wspomnianych przerzutników. Bramki już poznałeś więc pora na połączenie ich w odpowiedni sposób. Zwróć uwagę na przebiegi czasowe, one są najważniejsze w funkcjonowaniu przerzutników. Spróbuj połączyć bramki tak aby powstał przerzutnik i przedstaw schemat a My go sprawdzimy i wypowiemy się czy jest dobry :) Co do przerzutnika z układem schmitta to sądzę że będzie trzeba zastosować jakąś kombinacje z przekaźnikami pod i nad napięciowymi.

0
  • Pomocny post
    #20 21 Mar 2007 19:45
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Chyba znowu wtrącę swoje "trzy grosze".
    Czy napewno chodzi Ci o realizację wymienionych przerzutników na przekaźnikowych ekwiwalentach bramek? Czy moze chodzi raczej o przekaźnikową realizację funkcji logicznych odpowiedzialnych za pracę wymienionych przerzutników?
    I jeszcze jeden problem. Piszesz w poscie "D, jk, rs ...". Otóż jest tu pewien szkopuł, ponieważ dużych liter używa się do oznaczania przerzutników synchronicznych, a małych liter do oznaczania przerzutników asynchronicznych? Czy dokładnie o to Ci chodziło?
    A w technice przekaźnikowej były jeszcze przerzutniki impulsowe.
    Jeżeli chodzi o literaturę, to myślę, że powinieneś udać się do bibloteki na uczelni i szukać książek o układach logicznych z lat 50 lub 60-tych np. prof. Siwińskiego lub Węgrzyna.
    I jeszcze jedna uwaga. Widzę, że nie przeczytałeś dokładnie poprzednich postów, gdzie min. napisałem co jest źle zrobione w propozycji elektryk80. A Ty bezkrytycznie powieliłeś jego błędy.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #21 21 Mar 2007 23:20
    gregor1983
    Poziom 10  

Wiatam dokladnie to chodzi mi o to, ze z przekaznikow mam zrobic moduły czyli uklady, z ktorych bedzie mozna twozyc proste uklady logiczne (bramki) oraz przerzutniki, ulady kombinacyjne zlozone. Masz racje przerzutniki ktore podalem nie bralem pod uwage znaczenia liter, chodzilo mi o jakies proste przerzutniki ktore bym stwozyl z takich modółów. A co do powielania bledów to pewnie chodzi ci o ta mase?? Rozmawialem o tym z promotorem i powiedzial ze rezystor zalatwi sprawe gdyby nastapiło zwarcie do masy a z reszta to jest tylko uklad do symulacji bo gotowe moduły beda posiadac oddzielne zabezpieczenia cewki. Jutro poszukam czegos o przekaznikach w bibliotece. Mam jeszcze jedna sprawke bo moj promotor ostatnio sie rozpedzil z zadaniami dla mnie :D powiedzcie mi czy cos wiecie o :
    - moduły generacji przebiegu taktycznego o regulowanej częstotliwosci, wsp wypełnienia
    - przerzutniki monostabilne wyzwalane poziomem i zboczem
    - zadajniki impulsow
    Tak na marginesie to za pomoca tranzystorów polowych tez mam zrobic takie moduły:/, wiec jak znacie cos na ten temat z przekaznikami lub w technologi mos to plz o jakies newsy.
    Dzieki wielkie za dotychczasowa pomoc :)
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Wiatam

Nasunal mi sie pewien problem, a mianowicie mam diode 2 kolorowa i teraz na wyjsciu ukladu pojawiac bedzie sie stan niski i wysoki jak podlaczyc stan niski do diody zeby działala, jak zrobic ze stanu niskiego (0v) zeby dioda sie zaswiecila??

0
  • #22 22 Mar 2007 00:17
    Elektryk80
    Poziom 25  

Kolego jiwaniuk, układy na przekaźnikach które przedstawiłem jako przykład miały zadanie symulować bramki logiczne a jak wiadomo układ który zastępuje inny układ ma działać na takiej samej zasadzie i na wyjściu powinny pojawiać się takie same stany jak układzie wzorcowym. O ile mi wiadomo a tak jest to bramka logiczna CMOS, TTL kiedy osiąga stan logiczny "zero" to na wyjściu jej panuje napięcie bliskie 0V czyli ujemny potencjał zasilania (nie mylić z zasilaniem symetrycznym), natomiast przy logicznej "jedynce" na wyjściu osiąga napięcie bliskie napięciu zasilania.
    Dalej, zagłębiając się w strukturę pojedynczej bramki, zobaczymy że na wyjściu są dwa tranzystory które na przemian się otwierają i zamykają przez co otrzymujemy logiczne "zero" i logiczną "jedynkę". W stanie przejściowym (czego należy unikać) obydwa tranzystory są w połowie zamknięte co powoduje duży przepływ prądu przez nie oraz wzrost temperatury układu. Oczywiście jak każdy element półprzewodnikowy i taki tranzystor w bramce może ulec przebiciu co w konsekwencji prowadzi do zwarcia potencjału dodatniego z potencjałem ujemnym układu. Ale słuszna uwaga że nastąpi zwarcie gdy się "zawieszą" styki jednego z przekaźników. No cóż, jest to w końcu element mechaniczny.
    gregor1983 powiedz dokładnie jaka to dioda, o wspólnej katodzie czy anodzie, ma 3 czy 4 wyprowadzenia? Troszkę zagmatwałeś co chcesz nią osiągnąć ale myślę że chodziło Ci o to aby w przypadku stanu wysokiego świecił jeden kolor diody a w przypadku stanu niskiego- drugi.

0
  • #23 22 Mar 2007 18:43
    gregor1983
    Poziom 10  

Do elektryk80, z ta dioda chodzilo mi dokladnie jak piszesz, dioda z 3 wyprowadzeniami i wspolna anoda i tak jak mowisz jeden kolor ma sie zapalac dla stanu wysokiego a drugi dla niskiego :D
    To chyba zmeczenie materialem mnie wczoraj dopadolo bo tak zamieszalem :D

Pozdrawiam :D

0
  • Pomocny post
    #24 22 Mar 2007 19:45
    Elektryk80
    Poziom 25  

Jednym ze sposobów podłączenia takiej diody zamieszczam w poniższym rysunku:
    Podając stan wysoki na wejście bramki U1B powodujesz zaświecenie koloru zielonego natomiast podanie stanu niskiego powoduje zaświecenie koloru czerwonego (kolory przykładowe).
    Pozdrawiam

0
  • #25 22 Mar 2007 21:08
    gregor1983
    Poziom 10  

Mam teraz takie technczne pytanko, jaki uklad scaloy inertera byłby dobry do uzycia w tym ukladzie??

0
  • #26 23 Mar 2007 00:39
    HandyAndy
    Poziom 12  

Czy tego też nie mieliście na wykładach, czy kolega może zbyt często wykłady opuszczał. Ja bym się wstydził tuż przed "magisterką" tego typu pytania na forum publicznym zadawać. Fakt ja jestem z innego pokolenia. Odnośnie pytania: z serii TTL 7404 albo CMOS ot chociażby buffer CD4049.

Dodano po 45 [minuty]:

Można to też zrealizować w ten sposób jeśli nie masz inverterów pod ręką. 7400 TTL lub 4011 CMOS zawiera cztery bramki NAND i jest powszechnie dosępny jak również zaoszczędzisz jedną bramkę. Zamiast negować dwa razy zrób to raz.

0
  • #27 27 Mar 2007 17:22
    gregor1983
    Poziom 10  

Witam :D

Mam kolejne pytanko do mistrzow elektroniki :D. Otórz czy ktos moze mi powiedziec zobrazowac jak rozszezyc zakres woltomierza panelowego LCD 2.5 cyfry o zakresie 200mV tak zeby jego zakres wynosil 30V. Z woltomierzem analogowym nie mam problemu, ale LCD troche mnie zmieszal, pewnie jakis prosty sposob jest, ale plz o jakas podpoiwec rade :D
    Pozdrawiam mistrzow :D

0
  • #28 27 Mar 2007 22:30
    Tomek665
    Poziom 28  

gregor1983 napisał:
    . Z woltomierzem analogowym nie mam problemu,
    To bardzo dobrze.
    Bo z LCD robi się identycznie. Dzielnikiem napięcia.

0
  • #29 27 Mar 2007 22:55
    gregor1983
    Poziom 10  

Dobrze Tomek665, tylko ze rezystancja wewnetrza miernika wynosi
    >1 MOhm, to zeby zwiekszyc zakres do 20V potrzeba by rezystora ponad 100 MOhm ??!! Wiec to jest problemem. Najprosciej bylo by dorzucic mu jakis dzielnik i przeskalowac, ale chodzi mi o to zeby bez skalowania.

0
  • #30 28 Mar 2007 07:17
    HandyAndy
    Poziom 12  

Sposób najprostszy. Daj wtórnik napiecia (Voltage Follower) na wzmacniaczu operacyjnym przed dzielnikiem. Wzmiocnienie napięciowe 1 a impedancja wejściowa Megaomy.

0