Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera cyfrowa - jaka rozdzielczość???

25 Wrz 2003 09:42 6491 7
  • Poziom 20  
    Prosze o jakies informacje na temat kamer cyfrowych i rozdzielczości w jakiej nagrywają? Chodzi mi głównie o przegrywanie filmów na płyty i interesuje mnie jaką rozdzielczość można uzyskać za pomoca kamer cyfrowych. Znalazłem gdzieś, że zgrywanie poprzez USB jest możliwe w mniejszej rozdzielczości 320x200 czy jakoś tak, a czy można zgrywać do komputera w wyższych rozdzielczościach?
    Nie miałem styczności z kamerami cyfrowymi, a chciałbym cos kupić i nie wiem czy warto, a może lepiej jeszcze pczekać aż będą tańsze?
    Przeglądałem już trochę i zauważyłem, że dużo tych tańszych kamer ma matrycę o rozdzielczości 800 000pikseli jak to się ma w stosunku do rozdzielczości nagranego filmu?
    Prosiłbym o jakieś informacje na ten temat, jaką kamerę wybrać (może Panasonica?), na co zwracać uwagę przy zakupie?
  • Poziom 14  
    Raczej nie zgrasz filmu w wyzszej rozdzielczosci niz matryca kamery.
    Chyba ze pozniej go "powiekszysz" ale stracisz na jakosci.
    Przy wyborze kamery sugerowalbym sie matryca (tak jak zreszta przy aparatach cyfrowych) np:
    chcialbym miec film/zdjecie w rozdziale 1240x1024=1 269 760 czyli szukam sprzetu z 1.2M pixeli.

Przypuszczalnie te kamery o 800 000 beda mogly nagrywac maksymalnie w rozdzielczosci 1024x768=786 432.

Pozdrawiam
    kubagert
  • Poziom 20  
    Też tak myślałem. To już i tak nieżły wynikno chyba, że ktoś chce robić zdjęcia, a to inna sprawa, ale filmy to już będą bardzo dobrej jakości przynajmniej tak sądze, a większa rozdzielczość mi nie jest potrzebna. Chodzi tylko o kopie dobrej jakości. Gdyby to miało być tylko 320x200 to raczej byłoby kiepsko:(
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Zobaczymy może odezwie się ktoś jeszcze kto miał już do czynienia z tym tematem w praktyce?
  • Poziom 42  
    jaket napisał:
    Znalazłem gdzieś, że zgrywanie poprzez USB jest możliwe w mniejszej rozdzielczości 320x200 czy jakoś tak, a czy można zgrywać do komputera w wyższych rozdzielczościach?
    Przez USB będzie duuży problem bo ma za niską do tego celu przepustowość (no chyba że USB 2.0, ale z tym są nadal problemy)
  • Poziom 20  
    A jeśli będzie to Fire Wire???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    niestety rozdzielczość matrycy nie ma nic wspulnego z rozdzielczością filmu. Film jest zapisywany w standardowej rozdzielczość ( nie pamiętam teraz jakiej dla systemu PAL ) a liczba pixeli w matrycy ma zastosowanie głównie dla zoomu cyfrowego i stabilizacji obrazu. Mam kamerkę Sony DCRTRV18 ( 0,8 Mpixela ) i rozdzielczość otrzymana z niej jest stała ( mniejsza ).
    Pełny "zrzut" filmu da się zrobić tylko przez FireWire.

Rozdzielczość filmu jest 720x576 przy 25 klatkach / sek.
  • Poziom 11  
    Rozdzielczość w PAL to 720x576 i w takiej rodzielczość kamera nagra materiał. Problem pojawia się w tym, że kamery z reguły kompresują materiał do 1/4 PAL i tak naprawdę otrzymujesz 360x288.

Pozdrawiam
    Artek

=========

dodam jeszcze, ze polecam zakupic karte video z wydajnym procesorem i koniecznie z wejsciem i wyjsciem cyfrowym (kamere takze). daje to wieksze mozliwosci.

Pozdrawiam
    Artek

scalone dwa posty [u]
  • Poziom 11  
    Kamery cyfrowe mają rozdzielczości od 500 do 540 lini obrazu z przeplotem- amatorskie , profesjonalne kamery studyjne oczywiście 768 lini.W obrazie tv chodzi tylko o rozdzielczość pionową i 500 lini daje super obraz.Ilość pikseli matrycy nie ma większego znaczenia chyb że kamerą chcemy robić zdjęcia.
    Wtedy musimy sprawdzić czy kamera ma progresivscan(sczytywanie matrycy bez przeplotu), gdyż w przeciwnym razie jakość zdjęć bedzie kiepska.