Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny! jedna gra głośniej druga ciszej.

irecki24 05 Mar 2007 15:22 4202 16
  • #1 05 Mar 2007 15:22
    irecki24
    Poziom 16  

Witam
    A więc tak mam taki problem posiadam dwie estradowe kolumny 2x30cm każda i napędzam je wzmakiem sherwood 2x120 RMS i on ma regulacje że można ustawić ze gra tylko jedna kolumna. I tak jak pisałem jedna cicho gra druga głośno co to może być?? Kolumny nie są najstarsze mają około 4-5 lat i chyba sa samoróbkami nie wiem bo były z zagranicy a ja tu od gościa w Polsce je kupiłem.

• #2 05 Mar 2007 15:59
    Mleczyk89
    Poziom 34  

To zacznijmy od tego .Jesli zamienisz wyjscie ze wzmaczniacza to nadal ta sama gra ciszej ?? czy druga??.Jesli ta sama to wina samej kolumny i wewnatrz bedzie trzeba sie doszukiwac usterki,a jesli po zamianie druga gra ciszej to masz cos nie tak ze wzmacniaczem.Ta regolacja o ktorej mowisz to rzecz jasna balans ??

• #3 05 Mar 2007 19:34
    irecki24
    Poziom 16  

No więc wzmacniacz wykluczyłem bo zmieniałem i patrzyłem i to samo jest. To jest coś z kolumną. jutro idę kupie przewód żeby w środku nowy rozprowadzić bo to jakieś gówno i myślę rozprowadzić od nowa przewody tam. Dam przekrój 2x1.50 myślę ze będzie dobry i zobaczymy. Acha i w jednej z tyłu kolumnie mam wejście na dużego Jacka a w drugiej tej cichszej na przykręcane przewody.Czy to może mieć jakieś znaczenie proszę o pomoc.

• #4 05 Mar 2007 19:40
    maniek6600
    Poziom 21  

To nie ma znaczenia.A zwrotnice ogladnoles????Sprawdz bo podejrzewam ze to bedzie cos zwiazane z zwrotnica.Pozdrawiam

• #6 05 Mar 2007 20:52
    łysy32
    Poziom 14  

Też bym postawił na głosniki i z pozoru wyglądaja identycznie a mogą mieć rózne impedancje

• #7 05 Mar 2007 21:49
    Pixelmen
    Poziom 23  

Radze rozebrac kolumny i zbadac od srodka. jako ciekawostke powiem, ze mialem kiedys podobny problem.
    Miałem 2 kolumny na 2x GD 30/50 + driver. Podłaczyłem w domu pod klocek yamahy i gralo OK... jednak wydawalo sie ze jedna kolumna gra lepiej (inaczej) od drugiej. Rozbieram a tam... w jedej kolumnie 2 gd 4ohm polaczone szeregowo =8R, a w drugiej 2 gd 8ohm polaczone rownolegle =4R
    Ostatecznie polaczylem po 2 rozne w jedej budzie i gralo, potem znalazlo nabywce i... niema :)

• #8 05 Mar 2007 21:51
    irecki24
    Poziom 16  

Nie wiem ale wyglądają na takie same magnesy wszystko tak samo malowane i oznaczone więc wątpie aby były inne. Nie ma zwrotnic wszystko bezpośrednio podłączone ale chyba zamontuje z czasem zwrotnice.
    W tej kolumnie co ciszej gra głośnik jeden ten z góry lekko na cichej muzyce popierduje ale 2 jest oki i właśnie nie wiem może tam coś w głośniku jest z cewka nie tak i zmienia mi na obwodzie te impendencje czy jakoś tak i to może być przyczyną?? Co myślicie??

• #9 06 Mar 2007 20:10
    irecki24
    Poziom 16  

czekam na odpowiedzi na powyższe pytania. To jest dość pilne!

Pozdrawiam irecki24

Ps. W środku w kolumnie estradowej u siebie chcem dać przewody żeby rozprowadzić do głośników o grubości 2x1.0 wystraczy taka grubość czy jest za cienki?? Do kolumn od wzmacniacza mam 2x1.5.
    Czekam na odpowiedzi na pytania i stwierdzenia pod znakiem ? w tamtym poście

• #10 06 Mar 2007 21:39
    irek2
    Poziom 40  

Odlacz glosniki wysokotonowe i posluchaj samych niskotonowych. Podejzewam ze beda grac tak samo. Wiec pewnie masz uszkodzony jeden wysokotonowy dlatego kolumna gra inaczej. Co to za glosniki wysokotonowe? Byle nie piezaki :)

Zwrotnica moze wiecej popsuc niz poprawic. Zle dobrana spowoduje ze kolumna bedzie duzo ciszej grac.

1mm2 do polaczen w kolumnie jest wystarczajacy.
    2x1,5mm2 do 10m dlugosci jest ok.

• #11 06 Mar 2007 21:49
    irecki24
    Poziom 16  

Ja mam w kolumnach po dwa średnio tonowe tzw. dwustożkowe + driver taki za 6zł na allegro. A jak w kolumnie podłączyć głośniki bez zwrotnic jakiś schemat albo coś.
    Do każdej kolumny mam po około 5 metrów przewodu 2x1.5 i to wystarczający przekrój a w środku łącze 2x1.0 i tez powinno styknąć.
    A to foto moich kolumn: kolumny! jedna gra głośniej druga ciszej.

• #12 07 Mar 2007 03:13
    50146
    Usunięty  
  • #13 07 Mar 2007 10:22
    Kwaczor

Spec od akustyki

Sprawdz omomierzem rezystancje kazdego z głosników. Tylko go odłacz od przewodów wcześniej.

• #14 07 Mar 2007 19:56
    irecki24
    Poziom 16  

To nie są eltrony tylko samóróbki kolumny wszystko podawane nowe oprócz głośników. A i te kolumny sa z zagraicy więc wątpie czy ktoś sugerował sie na eltronach starych jak świat te maja około 3-4 lat ;)
    dziś popodłączam głośniki oddzielnie i pokolei będe sprawdzał

Dodano po 4 [godziny] 21 [minuty]:

Sorki że tak post pod postem.

Na głośnikach są symbole i 3 głośniki mają taki sam symbol:
    2422 257 51001
    AD 12100/M4
    503 DD
    Tylko ten czwarty który lekko popierduje na cichej muzyce i siedzi w tej ciszej grającej kolumnie zamiast na końcu symbolu mieć tak jak tam czyli: 503 DD
    to ma takie coś:
    509 DD

Więc ten ostatni różni się od pozostałych 3 i lekko popierduje to może być o innej impendencji i jeszcze do tego może być walnięta w nim cewka i zmienia całą kolumnę i jakość jej grania.
    A tu macie jeszcze fotkę głośnika w mojej kolumnie:
    kolumny! jedna gra głośniej druga ciszej.

Co wy o tym sądzicie??

• #15 07 Mar 2007 21:50
    Kwaczor

Spec od akustyki

Zmierz ten glośnik, bo nie ma sensu zgadywać.

• #16 08 Mar 2007 00:07
    irek2
    Poziom 40  

Tak myslalem, masz piezaka, ale wysokiej klasy bo alphard TE001 :)
    Zadnych zwrotnic nie potrzebujesz nawet beda szkodliwe :)

• #17 04 Lip 2007 23:10
    mirut
    Poziom 10  

mam taki sam problem....jedna kolumna gra ciszej od drugiej .... ale to jest tak że cała gra ciszej ...i pomimo zamiany kanałów żadnych efektów na pozytyw. tak więc mam rozebraną jedną kolumnę ...w środku wyłożona gąbką, 2 głośniki- nisko tonowy i wysoko tonowy. no i są jeszcze jakieś 2 cewki do każdego głośnika... jak zrobić żeby grała tak samo dobrze jak ta druga kolumna ?

ps. nie jestem elektronikiem ale coś tam się znam bo lutowałem trochę w dzieciństwie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo