Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

whirlpool objaw uszkodzonych łożysk

mario169 01 Paź 2007 18:39 411328 1331
    raton laveur
    Poziom 19  
    basik798 napisał:
    (ciach) ps. a jak jest z tymi pralkami z większym wsadem?( np. to 6 kglub więcej) czy jak załaduję do połowy to jak przy wirowaniu? czy trzęsie pralką i czy nie będzie gonić po łazience??
    bo gdzieś ktoś napisał że ma tą na 6 kg i że trzęsie mimo że ma w programie układanie prania przed wirowaniem

Jesli ja wypoziomujesz, a napelniajac, nawet tylko pol wsadu, bedziesz wkladac naprzemiennie rzeczy male i duze, to nie bedzie skakac, najwyzej przy wirowaniu troche sie potrzesie, ale bez przemieszczania. Natomiast odradzam pranie pojedynczych duzych sztuk w rodzaju jednej grubej zimowej kurtki lub jednego szlafroka kapielowego frotté. Z wirowaniem pojedynczego duzego koca, koldry czy narzuty moja WAE 28460FF radzi sobie bez spacerow, rozklada je sobie w bebnie i jest O.K., ale pojedyncze rzeczy w rodzaju rzeczonej kurtki czy szlafroka musze albo prac w Miele, ktora nie ma z tym problemu (wazy 97 kg i o zadnych spacerach przy wirowaniu nie ma mowy ;) ), albo, jesli chce je wyprac w Boschu, to z innymi mniejszymi rzeczami-beben o pojemnosci 6,5 kg spokojnie na to pozwala. Napelniam w ten sposob, ze porcje mniejszych rzeczy dziele na dwie polowy, wkladam jedna, na to te duza rzecz, i potem druga polowe mniejszych. Te Bosche WAE z wyswietlaczem to niezle pralki, bardzo latwe i wygodne w obsludze, maja tez bardzo fajne i przydatne programy i mozliwosc samodzielnego doboru temperatury i opcji dodatkowych. Radze tylko zmniejszyc troche ilosc proszku, bo piora w bardzo malej ilosci wody, wiec jego stezenie bedzie i tak wystarczajace, a lepiej sie wyplucze. Wyprobowane! Pozdrawiam :D
  • SterControl
    automisiek
    Poziom 10  
    pralka jak pralka zalezy jak trafisz jak kupiłem 12 lat temu ardo w po 2 miechach trafiło blokade drzwiczek potem zawór wody a po 6 miechach padl programator wymienili mi na nowa dokladnie taka sama i chodzi ponad 11 lat bez najmiejszej awarji
    justm
    Poziom 10  
    Cytat:
    Reasumując, ja kupiłem w sklepie internetowym, bo:
    - cena była zdecydowanie najlepsza
    - transport wraz z odbiorem zużytej pralki był najtańszy (tylko 30 złotych - ale to ze względu na to, że akurat ten sklep ma siedzibę w pobliżu)
    - transport właściwie z dnia na dzień (zamówienie złożone w piątek, dostawa - dziś wieczór)

Dla Ciebie:
    - najpierw wybierz model (lub 2-3), które Cię interesują
    - sprawdź dostępność w sklepach internetowych - uwzględniając koszt i czas dostawy i ew. odbioru zużytego sprzętu
    - wyposażony w taką wiedzę wybierz się na wycieczkę po okolicznych RTV-Euro, Saturn, MM czy Electro-World (zazwyczaj w jednym można sprawdzić dostępność w pozostałych).

ja finalnie też kupiłam przez net, również ze wg na cenę.
    moja rada:
    - skorzystaj z ceneo.pl lub skapca.pl żeby znaleźć jak najlepszą cenę.
    - przygotuj się na to, że w niektórych sklepach twojej pralki nie będzie lub będzie dostępna za jakiś czas = konieczność wykonania kilku telefonów i często wyższa cena
    - pytaj o koszt dostarczenia i jeśli mieszkasz w bloku, co ważne czy dostarczenie jest pod drzwi czy jedynie do klatki - są firmy, których kurierzy odpowiadają jedynie za 'dowóz' bez wniesienia do mieszkania, lub z wniesieniem, ale tylko jeśli jest winda
    - jeśli zależy ci na zabraniu starej pralki pytaj czy zabierają [są sklepy, które nie odbierają starych] lub liczą za to dodatkowy koszt - nawet 60pln dodatkowo!
    - czas dostawy - mi trafił się sklep, który zamówioną w sobotę pralkę przywiózł dziś.
    - z podłączeniem nie powinno być najmniejszych problemów, podobnie z wypoziomowaniem, wszystko w instrukcji.

ps.
    ja jednak zdecydowałam się na electroluxa ewt 13420

robię drugie pranie - ilość programów ogromna jak na potrzeby zwykłego śmiertelnika, ciekawa funkcja wyświetlania czasu prania, opóźnienia startu prania, pralka wyświetla która funkcja aktualnie pracuje.
    jest głośniejsza przy wirowaniu od poprzedniej - brant 1001 eco.
    [/quote]
    blackholesun
    Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za udzielone tu porady (szczególnie raton laveur), dziś przywieźli mi Miele 3241 :-) Już podłączyłem, jutro zobaczymy jak pierze.
    jopop
    Poziom 10  
    raton laveur - dzięki za odpowiedź:)

Niestety - cena nowej Miele mnie jednak poraziła :|

Co do pralki używanej - niechętnie, wolałabym jednak nową, z dłuższą gwarancją... I - tak jak pisałam - po prostu kupić, a nie szukać, wypatrywać, wynajdywać okazję itp.

A czy oprócz tych modeli AEG wymienionych przez raton laveur polecacie coś jeszcze o podobnych parametrach? czemu akurat aeg? jak wygląda ew. serwis - nie ma z tym kłopotu???

w kilku sklepach polecali mi kilka modeli boscha, whirpoola i electroluxa, w innym zaś sprzedawca kurczowo trzymał sie polara - bo tani serwis nawet po gwarancji... zupełnie nie wiem co o tym myśleć...
    Crossbow
    Poziom 10  
    Zdecydowałem się w końcu po długim szukaniu na zakup pralki Candy G04 106 Czy ktoś ją ma? Chętnie poczytałbym opinie na jej temat...
    pesukone
    Poziom 10  
    No to teraz będzie o Miele W1714 - mała recenzja. Jak ktoś nie chce czytać przygód, może od razu skoczyć do podsumowania :D

W czwartek wreszcie wprowadziliśmy się do swojego pierwszego mieszkania i od razu pojechaliśmy odebrać pralkę ze sklepu - stała tam i czekała na nas z półtora miesiąca! Naprawdę nie mogłam się już jej doczekać. Przypomnę, że kupiliśmy model powystawowy, dlatego zapłaciliśmy za nią już tak dawno temu - nie chcieliśmy żeby okazja uciekła :D

Pierwszego dnia spróbowaliśmy na szybko podłączyć rurki do instalacji, ale okazało się, że tak łatwo nie będzie. Pierwszy problem, jaki napotkaliśmy to rura odprowadzająca wodę. Zakończona jest ona specjalną nakładką w kształcie "U". Ponieważ podłączaliśmy tę rurę prosto do kolanka pod umywalką w łazience, musieliśmy się tej nakładki pozbyć. Kręciliśmy w jedną i w drugą stronę i nic... Nie chcieliśmy nic popsuć, więc zadzwoniliśmy do Miele i spytaliśmy o radę. Pani była bardzo miła i powiedziała, że dobre pytanie zadajemy, bo ona miała sama z tym problem, po czym poszła kogoś zapytać :D Po paru sekundach dostaliśmy odpowiedź, należy po prostu mocno pociągnąć. Tak też zrobiliśmy, nakładka zeszła i mogliśmy już tą rurę założyć tam, gdzie chcieliśmy. Dodam, że rzeczywiście trzeba użyć trochę siły.

Tegoż samego dnia udało mi się też jedną rzecz trochę "popsuć" :cry: Chciałam otworzyć drzwiczki od pralki bez prądu, bo instrukcja była w środku. No i gdzieś mi tam dzwoniło, że jak się otworzy pokrywkę odpływu na dole, to jest tam taki "dinks". Znalazłam go rzeczywiście na swoim miejscu, ale zrobiłam straszną głupotę i zamiast go pociągnąć, to go wcisnęłam... Za żadne skarby nie da się go teraz stamtąd wydostać :cry: Może ktoś ma jakiś pomysł?

Potem okazało się, że rurka doprowadzająca wodę do pralki wymaga dodatkowej uszczelki, bo inaczej jak odkręcimy wodę, to cieknie pod umywalką. Tutaj udało mi się jednego fachowca namówić i mi to w parę minut zrobił. To już było na drugi dzień. Nie mogłam się doczekać aż mąż wróci z pracy i włączyłam pierwszy cykl - bez prania i bez wody. Cudo! Siedziałam na podłodze w łazience i sobie patrzyłam, a "plastry miodu" obracały się raz w jedną a raz w drugą stronę :D Przez ten czas w wielkich trudach zdrapywałam naklejki reklamowe - zajęło mi to chyba z godzinę, ale teraz pralka wygląda jak nowa (a nie powystawowa :D ).
    Wrócił mąż i wypoziomował pralkę.

Dnia trzeciego włączyliśmy wspólnie pierwsze pranie. Było wcześnie rano, więc wróciłam do łóżka - minęło trochę czasu i nagle słyszę z łazienki jakieś straszne łupanie. Wystraszyłam się konkretnie, bo w cyklu startowym przy wirowaniu pralka tak się nie zachowywała. Okazało się, że pralka owszem była wypoziomowana, ale opierała się na trzech zamiast na czterech nóżkach - po prostu to przeoczyliśmy. Wyłączyłam ją więc, żeby dokończyć pranie, jak mąż wróci i tą naszą gafę poprawi.

P O D S U M O W A N I E
    Od tego czasu, zrobiłam jeszcze dwa prania i wrażenia są bardzo, ale to bardzo korzystne. Nie ustawiałam jeszcze opcji dodatkowego płukania, ale widzę, że póki co nie będzie to w ogóle potrzebne - pralka po prostu świetnie płuka (mam porównanie do nowego Electroluxa) i bardzo dokładnie wypłukuje proszek z dozownika.

Jest naprawdę cicha, nawet wirując z prędkością 1400 obr. Nie wiem, jak ona to robi, ale pranie nawet nie jest tak bardzo wygniecione po tym wirowaniu - może to po trosze zasługa tego bębna. Bardzo mi się podoba, że po zakończeniu cyklu, zanim nie przyjdę wyjąć prania, co jakiś czas obraca bęben i w ten sposób zagnieceniom zapobiega.

Ma całą furę fajnych bajerów - z których może najbardziej podoba mi się opcja zapamiętywania ustawień, jeśli przy którymś programie ustawię inną temperaturę lub wirowanie, i brzęczyk po zakończeniu prania. Napisy na pralce mam po fińsku i mimo że je wszystkie rozumiem, podoba mi się, że przynajmniej wyświetlacz ustawiłam sobie na polski :D

Wykonanie najwyższej jakości - "made in Germany" daje o sobie znać.

GORĄCO POLECAM :!:
    AdMoS
    Poziom 13  
    No dobrze... Teraz moja kolej 8) Co sądzicie o pralce Candy C2 125? >>|<<
    Wiem, że lepszy byłby Bosh, Siemens czy AEG, no ale cena mnie zachęca - 1299 zł, a za takie pieniądze trudno dostać coś co ma 1200 obrotów, czy inne takie tam duperele. Z góry dziękuję za opinie :)
    Persil Color
    Poziom 16  
    @AdMoS
    Jeśli cena Cię zachęca, jeśli podobają Ci się te "duperele", a jeśli kompletnie nie bierzesz pod uwagę, że sprzęt ten po 5 latach może iść na złom, no to nad czym się zastanawiasz??
    @AdMoS & Crossbow
    Odradzam pralki Candy i tyle. A to, czy kupicie je, czy nie, to już Wasza sprawa. My tylko możemy sugerować. Życzę tylko, żebyście nie trafili na bubla :).
    @Blackholesun
    Byłbym wdzięczny, gdybyś coś tam napisał o swoim nowym nabytku, ze szczególnym uwzględnieniem jakości płukania na programie dla bawełny. Życzę miłego prania i zadowolenia ze sprzętu ;).
  • SterControl
    Biotech
    Poziom 2  
    Przeczytałam większośc starych postów. kilka osób pisze o zakupie Siemensa WM 12 E 461 - ja spotkałam sie z opinią doświadczonej sprzedawczyni która od 20 lat handluje pralkami, ze nie warto dopłacac za wirowanie 1200/min. Ona twierdzi ze lepiej kupic WM 10 E 461 i miec 200zl w kieszeni, bo nic tak nie niszczy rzeczy jak nadmierne wirowanie. co wy na to?

Wiele osób pisze dobrze o WAE 20461PL Boscha, i sama nie wiem lepiej Boscha czy Siemensa? W salonach AGD wszyscy mówią, ze to teraz to samo bo ta sama firma i różnią się tylko design'em zewnętrznym.

I jeszcze jedno czy 7 kilo to faktycznie za dużo? w ostatnim salonie facet mnie przekonywał że nowy Bosch WAS 24460 (logixx 8 sensitive) z nowym bębnem VarioSoft to dopiero jest extra - a one sa 8kg no ale niby maja rozwiązania Miele?

Od tygodnia chodzę za mają pierwsza pralką i juz mam taki mętlik że sama nie wiem :)

Proszę o pomoc
    Biotech
    AdMoS
    Poziom 13  
    Nie no chyba zrezygnuję z tej Candy. Wcześniej też miałem Candy 7 lat, ale się popsuła, trochę z mojej winy. Stoi sobie nieużywana, a pranie robię w 27 letniej frani, no ale ileż można? Tak w ogóle to co powiecie o tym Boshu WAA 24260PL?
    Persil Color
    Poziom 16  
    Biotech - czy nick ma coś wspólnego z piosenką Sepultury? :P
    Do rzeczy: Siemens i Bosch to rzeczywiście praktycznie to samo i to już od wielu lat. Różnią się przede wszystkim tym, że Bosch ma pokrętło z prawej strony, a Siemens na środku :P. Zazwyczaj przy poradach i zakupach rozważa się pralki Bosch/Siemens jako jedną markę.
    Sprzedawczyni chyba ciągle żyje tym, co miała w sklepie na początku swej działalności ;). Wirowanie z prędkością 1200 obrotów na minutę pozwala skuteczniej odsączyć ubrania, przez co znacznie skraca się czas suszenia. Owszem, ta prędkość może działać destrukcyjnie na delikatne, wrażliwe i łatwomnące materiały, ale przecież na programach łagodnych pralka sama redukuje liczbę obrotów. Jeśli, dajmy na to, pierzesz coś na programie "pranie ręczne", pralka nie wiruje szybciej niż z 600 obr./min. A wysokoobrotowe wirowanie jest bardzo przydatne dla bawełny i zapewniam, że nie szkodzi tego typu materiałowi.
    Bęben na 7kg jest przydatny, jeśli: w domu jest więcej niż 6 osób, bardzo często pierzesz grube i wielkie rzeczy, masz tak dużo ubrań na zmianę, że możesz sobie pozwolić na bardzo rzadkie pranie z wielkim załadunkiem... Najbardziej praktyczne są bębny z wsadem 6-kilogramowym, bo akurat mieszczą się do nich grubsze koce i kołdry. Tych na 8kg i więcej nie polecam wręcz nikomu, bo chyba nikt nie uzbierałby pełnego wsadu do takiej pralki. No chyba, że ktoś nie segreguje ciuchów, albo ma wszystkie w jednym kolorze ;).
    W przypadku prania w pralce z wielkim wsadem małych załadunków, eksploatacja staje się nieekonomiczna i nieprzyjazna dla środowiska. Takie jest moje stanowisko w tej sprawie :).
    Pozdrawiam ;)
    Biotech
    Poziom 2  
    Dzięki za szybka odpowiedz:)

czyli lepiej kupic wczesniejszy model Bosch WAE 20460 - to samo tylko pojemnosc 6kg ? i 1000-400 obr. albo WAE 24460 - tez zeszłoroczny tylko 1200-400obr. - czy darowac sobie wyswietlacz i dodatkowe programy i kupic 20160 - taki jak kupiła Basia. :)

PS. nick nie od Sepultury:)

Pozdrawiam
    Biotech
    raton laveur
    Poziom 19  
    Biotech,
    moim zdaniem najlepszy jest Bosch WAE 24460, bo jednak warto miec te 1200 obrotow do recznikow i poscieli, w tym rodzaju rzeczy roznica jest wyrazna w porownaniu do 1000, o mniejszej ilosci nie mowiac, pranie schnie duuuzo szybciej, nawet o 8 godzin (testowalem). Ale jesli jest miejsce do suszenia, to od biedy i 1000 ujdzie, czyli WAE 20460 tez by mogl byc... Natomiast wyswietlacz to bardzo wygodna i przydatna rzecz, sam kupilem moja poprzednia pralke bez wyswietlacza i szybko tego pozalowalem... Pozdrawiam
    P.S. A Basia, wydaje mi sie, zdecydowala sie w koncu na WAE 20460, a nie 20160...
    agdeldom
    Poziom 10  
    Biotech napisał:
    Dzięki za szybka odpowiedz:)

czyli lepiej kupic wczesniejszy model Bosch WAE 20460 - to samo tylko pojemnosc 6kg ? i 1000-400 obr. albo WAE 24460 - tez zeszłoroczny tylko 1200-400obr. - czy darowac sobie wyswietlacz i dodatkowe programy i kupic 20160 - taki jak kupiła Basia. :)

PS. nick nie od Sepultury:)

Pozdrawiam
    Biotech

a może by tak Gorenje WA 74123??Ma lepsze parametry,podobna cenę,no i zbiornik z nierdzewki,a nie z Carboranu.
    szop-pracz
    Poziom 10  
    Biotech napisał:
    Przeczytałam większośc starych postów. kilka osób pisze o zakupie Siemensa WM 12 E 461 - ja spotkałam sie z opinią doświadczonej sprzedawczyni która od 20 lat handluje pralkami, ze nie warto dopłacac za wirowanie 1200/min. Ona twierdzi ze lepiej kupic WM 10 E 461 i miec 200zl w kieszeni, bo nic tak nie niszczy rzeczy jak nadmierne wirowanie. co wy na to?

Ja się zgadzam - argumenty poniżej.

Biotech napisał:
    Wiele osób pisze dobrze o WAE 20461PL Boscha, i sama nie wiem lepiej Boscha czy Siemensa? W salonach AGD wszyscy mówią, ze to teraz to samo bo ta sama firma i różnią się tylko design'em zewnętrznym.

I jeszcze jedno czy 7 kilo to faktycznie za dużo? w ostatnim salonie facet mnie przekonywał że nowy Bosch WAS 24460 (logixx 8 sensitive) z nowym bębnem VarioSoft to dopiero jest extra - a one sa 8kg no ale niby maja rozwiązania Miele?

Podzielę się pierwszymi wrażeniami z posiadania i używania Boscha WAE 20461 PL.

Pierwsze wrażenie: gabaryty. Nie wydaje się wcale większa od starej Amiki (z wsadem 5-kilowym, Bosch przypomnę jest na 7 kilo!).

Drugie wrażenie: bardzo cicha (to też porównanie z Amiką, więc może być spaczone ;)

Trzecie wrażenie: 7 kilo wsadu to wcale nie jest aż tak dużo! Fakt, że przez 3 tygodnie bez pralki nazbierało się sporo ciuchów, ale robię już 4. pranie, i to jeszcze nie koniec! Na raz mogę uprać 8-10 koszul + 3-4 t-shirty (to juz daje pewnie z 7 kilo - a przynajmniej bęben jest prawie pełny!). Do tego - podobnie jak większość nowszych pralek - ten Bosch ma automatykę wagową umożliwiającą pranie od 1 do 7 kg wsadów. Oczywiście wówczas jest to mniej ekologiczne / efektywne kosztowo.

Aha - zgodnie z instrukcją, poza bawełną wszystkie pozostałe rodzaje tkanin powinny mieć góra 2-3 kg. Zatem nie jest to aż tak dużo. Brałbym 7kg, 6kg minimum.

Czwarte wrażenie: wyświetlacz + różne funkcje czasowe są naprawdę super! Przed uruchomieniem pralki, przeskakując różne programy od razu widać co do minuty, ile czasu zajmą. Widać różnicę w czasie między różnymi stopniami temperatury, między dodaniem funkcji "Woda+", odplamiania itp. Przykładowo: prosty program Mix przy temp. 40 stopni bez żadnych dodatkowych funkcji zajmie 0:50h, a bawełna intensywnie 60 stopni plus "Odplamianie" plus "Woda+" zajmie aż 2:42h.

Do tego możliwość opóźnienia prania jest bardzo przydatna. Można ustawić pranie tak, żeby skończyło się nad ranem, kiedy wstaniemy, ewentualnie jak będziemy wracać z pracy. Wracamy - pranie wyjmujemy i możemy nastawiać kolejne.

Piąte wrażenie - a właściwie przekonanie: 1000 obrotów wystarcza! Wbrew chyba zdecydowanej większości opinii wyrażanych na tym forum, jestem wielkim fanem niższych obrotów. Do większości prań wręcz specjalnie obniżam obroty do 600 czy góra 800 obrotów. Pranie może sobie schnąć nieco dłużej, ale za to materiał mniej się niszczy. 1000 obrotów być może można użyć do jakichś szmatek, pościeli czy ręczników. Ale już nie do koszul czy bardziej delikatnych rzeczy. Być może raz na jakiś czas można użyć wyższych obrotów. Ale 1000 moim zdaniem spokojnie wystarczy. Różnica w cenie 100-200 złotych - może dla kogoś okazać się decydujący. Wówczas kupił bym pralkę wyższej klasy z niższymi obrotami - niż odwrotnie. Jeśli komuś nie gra roli, pewnie lepiej mieć więcej, niż mniej. Wtedy warto brać 1200 obrotów. Ja zdecydowałem się na 1000, bo ten model był "od ręki". Gdyby był dostępny 1200, pewnie wziąłbym jego - za 130 złotych więcej.

Reasumując: z pralki Bosch jestem bardzo zadowolony. Pewnie mocno wpływa na to przejście z pralki z dawnej epoki (8-letnia Amica, 5kg, 600 obr.) plus wyposzczenie (3 tygodnie bez pralki!), ale pierwsze wrażenia jak opisane wyżej są bardzo zadowalające. Jest cicha, stabilna (88kg!), elegancka, przejrzysta. Aż chce się siedzieć w łazience i oglądać, jak pracuje!... :)

Szop-pracz

P.S. I jeszcze jeden, może mniej racjonalny argument. Zastanawiałem się wcześniej jeszcze nad Electroluxem. Ale jak pomyślałem, żeby kupować ponoć kiepską "włoszczyznę", kiedy można kupić "polski produkt" (te Bosche są produkowane w Polsce), patriotyzm zwyciężył. W sumie dlaczego jakość ma być gorsza, jeśli jest to nowa (i pewnie super nowoczesna) fabryka, która przecież produkuje na pół Europy - jeśli nie na cały świat? To tyle. Dobranoc - i miłych wyborów! ;)

Dodano po 2 [minuty]:

agdeldom napisał:
    a może by tak Gorenje WA 74123??Ma lepsze parametry,podobna cenę,no i zbiornik z nierdzewki,a nie z Carboranu.

Ten model Gorenje zaczyna się od ok. 2000 złotych w sklepach internetowych, więc to zupełnie inna kategoria cenowa. Poza tym przez 3 tygodnie bezskutecznie szukałem 64123. Podejrzewam że dostępność 74123 jest jeszcze gorsza, więc pewnie lepiej wybrać coś, co jest w miarę dobrze dostępne.
    emer
    Poziom 19  
    szop-pracz napisał:
    ( ciach ) Piąte wrażenie - a właściwie przekonanie: 1000 obrotów wystarcza! Wbrew chyba zdecydowanej większości opinii wyrażanych na tym forum, jestem wielkim fanem niższych obrotów. Do większości prań wręcz specjalnie obniżam obroty do 600 czy góra 800 obrotów. Pranie może sobie schnąć nieco dłużej, ale za to materiał mniej się niszczy. 1000 obrotów być może można użyć do jakichś szmatek, pościeli czy ręczników. Ale już nie do koszul czy bardziej delikatnych rzeczy. Być może raz na jakiś czas można użyć wyższych obrotów. Ale 1000 moim zdaniem spokojnie wystarczy. Różnica w cenie 100-200 złotych - może dla kogoś okazać się decydujący. Wówczas kupił bym pralkę wyższej klasy z niższymi obrotami - niż odwrotnie. Jeśli komuś nie gra roli, pewnie lepiej mieć więcej, niż mniej. Wtedy warto brać 1200 obrotów. Ja zdecydowałem się na 1000, bo ten model był "od ręki". Gdyby był dostępny 1200, pewnie wziąłbym jego - za 130 złotych więcej.
    ( ciach )

Bardzo prosiłbym o racjonalne i logiczne wytłumaczenie słów - "ale za to materiał mniej się niszczy" . ;)

Jakos nie widzę mozliwości "niszczenia materiału" jezeli siła odśrodkowa dociska materiał do scianek bębna i ani nie ociera sie o te ścianki, ani materiał o materiał - po prostu siła odśrodkowa usuwa wode i tyle ...
    Mało tego - uważam że wcale nie jest pogniecione przy 1200obr (ja takie mam) jezeli wyciągne je od razu a nie po np 2h ....
    Wirujemy prawie ZAWSZE w max 1200obr , a jedynie bardzo delikatne tkaniny czy np obuwie w nizszych ...
    musiolek
    Poziom 10  
    Witam. Proszę o podpowiedź czy warto kupić pralkę Samsung P1053 za 950zł? Słyszałem od kilku osób, że jest niezła, a ja jestem całkowitym laikiem w tych sprawach...
    Ewentualnie proszę o jakąś radę czy jest jakiś sprzęt godny polecenia za około 1000zł.
    Stefan12
    Poziom 11  
    szop-pracz napisał:

Z obszernej dyskusji na tym forum wydaje się, że najlepsza z powyższych byłaby AEG 62610.

No właśnie, na razie, jestem na nią zdecydowany. U mnie w sklepie za 1380 (dowóz gratis, zabranie starej za dodatkową opłatą). Ale coraz bardziej zastanawiam się nad jakimś Boschem - tylko jeszcze nie wiem jakim.
    szop-pracz napisał:

Natomiast sam kupiłem dopiero co Boscha WAE 20461 PL. Cena 1538 złotych plus koszty wysyłki (sklep internetowy e-janki.pl, dostawa w rejonie Warszawy wraz z odbiorem starej pralki - 30pln). Myślę, że mimo tego, że ma "tylko" 1000 obrotów (powyżej wymienione przez Ciebie modele mają 1200 obr), to warto wziąć ją pod uwagę.

Te 1000 obrotów. Jedni mówią tak, inni inaczej, ale może warto dopłacić za te obroty - w końcu to zakup na lata (mam nadzieję).
    szop-pracz napisał:

Dla Ciebie:
    - najpierw wybierz model (lub 2-3), które Cię interesują
    - sprawdź dostępność w sklepach internetowych - uwzględniając koszt i czas dostawy i ew. odbioru zużytego sprzętu
    - wyposażony w taką wiedzę wybierz się na wycieczkę po okolicznych RTV-Euro, Saturn, MM czy Electro-World (zazwyczaj w jednym można sprawdzić dostępność w pozostałych).

I z tym ostatecznym wybranie 3 modeli jest problem. Na razie mam wstępny wybór:
    1. AEG 62610
    2. Electrolux 12470
    3. Gorenje 63120
    Ale nie jestem do końca przekonany. Bo na Aeg/Electrolux zaczynają sie narzekania. Gorenje to następca (chyba) polecanej 63121 - nie wiadomo, czy tak samo dobra. I w pierwszej lidze najczęściej występuje Bosch - trochę droższy, ale może warto? Tylko jaki model najlepszy w cenie do 1500?
    Biotech
    Poziom 2  
    Kupuję WAE 20461 PL - jutro bedzie:) :D

Dzieki za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania :)
    szczegolnie Persilowi, raton laveur i szop-pracz :)

zdecydowałam się na 20461 bo to nowa wersja 20460 - czyli ulepszona i 7kg, a jak mi sie rodzina powiekszy to bedzie jak znalazl (mam nadzieje ze wystarczy 4 ewent. 5 osob a nie koniecznie 6+ :) bo jak na razie sa dwie wiec nawet do 4 daleko :)

zobaczymy - juz sie nie moge doczekac- a jak pierwszy raz weszłam na to forum to mi sie dziwne wydawało ze tak sie z pralki mozna cieszyc :)
    opisze moje wrazenia :)

Biotech

PS. fajnie, że tylu męzczyzn sie takim tematem interesuje - bo mój maż powiedział zebym sobie sama wybrała jemu pasuje to co mnie - i tyle z doradztwa :)
    raton laveur
    Poziom 19  
    emer napisał:
    szop-pracz napisał:
    ( ciach ) Piąte wrażenie - a właściwie przekonanie: 1000 obrotów wystarcza! Wbrew chyba zdecydowanej większości opinii wyrażanych na tym forum, jestem wielkim fanem niższych obrotów. Do większości prań wręcz specjalnie obniżam obroty do 600 czy góra 800 obrotów. Pranie może sobie schnąć nieco dłużej, ale za to materiał mniej się niszczy. 1000 obrotów być może można użyć do jakichś szmatek, pościeli czy ręczników. Ale już nie do koszul czy bardziej delikatnych rzeczy. Być może raz na jakiś czas można użyć wyższych obrotów. Ale 1000 moim zdaniem spokojnie wystarczy. Różnica w cenie 100-200 złotych - może dla kogoś okazać się decydujący. Wówczas kupił bym pralkę wyższej klasy z niższymi obrotami - niż odwrotnie. Jeśli komuś nie gra roli, pewnie lepiej mieć więcej, niż mniej. Wtedy warto brać 1200 obrotów. Ja zdecydowałem się na 1000, bo ten model był "od ręki". Gdyby był dostępny 1200, pewnie wziąłbym jego - za 130 złotych więcej.
    ( ciach )

Bardzo prosiłbym o racjonalne i logiczne wytłumaczenie słów - "ale za to materiał mniej się niszczy" . ;)

Jakos nie widzę mozliwości "niszczenia materiału" jezeli siła odśrodkowa dociska materiał do scianek bębna i ani nie ociera sie o te ścianki, ani materiał o materiał - po prostu siła odśrodkowa usuwa wode i tyle ...
    Mało tego - uważam że wcale nie jest pogniecione przy 1200obr (ja takie mam) jezeli wyciągne je od razu a nie po np 2h ....
    Wirujemy prawie ZAWSZE w max 1200obr , a jedynie bardzo delikatne tkaniny czy np obuwie w nizszych ...

Zgadzam sie w pelni z Emerem. Juz siodmy rok wiruje wiekszosc rzeczy na 1300, czesc z nich, glownie posciel i reczniki, sa w stalym uzyciu przez caly ten czas i zadnego specjalnego zniszczenia z tego powodu nie stwierdzam, poza normalnym zuzyciem. Wiecej, powiem nawet, ze poprzednia pralka (gornoladowany Brandt-badziewie wyjatkowe) wyraznie niszczyla rzeczy, mimo iz miala bodajze tylko 600 obrotow (wyciagala nitki, urywala guziki, w praniu nadpruwaly sie obrabki oraz obszycia T-shirtow przy szyi-tak je jakos wykrecala czy naciagala...). Te 7 lat to co prawda Miele, ale teraz juz drugi rok uzywam takze Boscha WAE 28460FF, najczesciej wiruje w nim na 1400 i tez zniszczenia nie widze, a po ponad roku uzytkowania powinno byc chyba widoczne, jesli by istnialo??? Na ogol kazdy program ma szybkosc wirowania dostosowana do rodzaju tkaniny, i mozna te szybkosc co najwyzej zmniejszyc, ale nigdy zwiekszyc-np. na programie DELIKATNE gora to 600 obrotow i na wiecej nie da rady nastawic. Z reguly wiruje posciel i reczniki na maksymalnej szybkosci, T-shirty, spodnie i kurtki na 900, koszule i bluzki do prasowania na 600, delikatna bielizne na 400. Nic sie tez wyjatkowo nie mnie, trzeba tylko, jak slusznie zaznaczyl Emer, wyjac rzeczy NATYCHMIAST po zakonczeniu wirowania, bo po paru godzinach to i odwirowane na 600 ciezko bedzie doprasowac. Jesli jest opozniony start i pranie odbywa sie np. w nocy, to przydatna jest opcja POMPA STOP-rzeczy pozostaja zanurzone w wodzie, bez ostatniego wirowania, ktore wlaczyc mozna rano, i po jego zakonczeniu zaraz rzeczy wyjac. W koncu, majac 1200 lub wiecej obrotow (ale 1200 jest wystarczajace), mozna ich ilosc zmniejszyc, jesli sie chce, ale pralka z max. 1000 na 1200 nie odwiruje, a roznica w czasie schniecia jest. Nie kazdy dysponuje duza iloscia miejsca do rozwieszenia prania, wiec znaczenie to ma i moim zdaniem do 1200 obrotow warto troche doplacic (ale doplacac specjalnie tylko za ponad 1200 juz nie ma sensu, chyba ze ktos wszystko suszy w suszarce elektrycznej, wtedy oszczedzi dodatkowo ok. 10% energii).
    A co do niszczenia tkanin, to na pewno szkodza im proszki do prania kiepskiej jakosci lub nieodpowiednio dobrane do rodzaju tkaniny...
    Alski1
    Poziom 19  
    Hmmm..., a tak poza tematem, co powiecie na proszek Tide HE? Podobno to najlepszy na rynku, ja piorę w All i nie wiem, czy się nie przestawić...

Susząc rzeczy w suszarce nie zwracam uwagi na pomięcie ciuchów po praniu, w pralce mogą leżeć nawet całą noc. Ciepło powietrza bardzo ładnie je rozprostowuje. Po suszarce trzeba natychmiast wyjąć rzeczy, ew. w czasie godzinnego 'rozrzucania' jest czas na zrobienie tego. Jedynym wyjściem, gdy zapomni się o wsadzie w suszeniu, trzeba włączyć na płukanie i wysuszyć spowrotem. Innego wyjścia nie ma. Jeśli wyjmę rzeczy od razu, większości nie muszę prasować. Natomiast w naszych pralkach takiej opcji jak "woda stop". Można wybrać jedynie pranie bez końcowego wirowania, pośrednie występują przy maksymalnych obrotach dla danego programu.
    bodziuba
    Poziom 10  
    Witam,

kupiłam w końcu Electroluxa EWT 1316, wczoraj dostarczyli mi do domu...
    ściągnęłam blokady, podłączyłam wszystko zgodnie z instrukcją i włączyłam "próbne pranie"
    no i co sie stało? woda z pianą wypłynęła mi spod pralki!!!!
    dodam, że wąż odpływu jest dobrze podłączony
    a skoro piana wypłynęła to chyba wąż dopływowy tutaj nie zawinił...
    mieliście takie przygody??
    robię coś źle? czy mam od razu do serwisu dzwonić???
    plis, pomóżcie!

ps. już nieaktualne ;)
    morfeus77
    Poziom 10  
    Witam

Od kilku dni "latam" za nową pralką i mam głowę pełną rozterek:(((

Po moim pytaniu w sklepie: która pralka jest The Best, Pan sprzedawca zaprowadził mnie do Miele i powiedział:- bez dwóch zdań ta marka!!!!

Tylko cholera kosztuje 4 tysie i nie wiem czy jest tego warta.
    Proszę pomóżcie, jestem facetem który nie ma o tym pojęcia, a czas nagli!!!!
    Pozdrawiam
    Jurek2805
    Poziom 21  
    morfeus77 napisał:
    Witam

Po moim pytaniu w sklepie: która pralka jest The Best, Pan sprzedawca zaprowadził mnie do Miele i powiedział:- bez dwóch zdań ta marka!!!!

Pozdrawiam

Wg mnie Pan w sklepie ma rację. Miele ma wszystkie inne marki dostępne na rynku pod sobą. Inaczej - najpierw jest Miele, potem długo, długo nic i dopiero majaczą inne. Zresztą byłło to już wałkowane na Forum. Jeśli tylko Cię stać bierz Mielkę.
    morfeus77
    Poziom 10  
    Jurek2805 napisał:
    morfeus77 napisał:
    Witam

Pozdrawiam

Wg mnie Pan w sklepie ma rację. Miele ma wszystkie inne marki dostępne na rynku pod sobą. Inaczej - najpierw jest Miele, potem długo, długo nic i dopiero majaczą inne. Zresztą byłło to już wałkowane na Forum. Jeśli tylko Cię stać bierz Mielkę.

Dziękuję Jurku, ale nadal mam mętlik,, czy pranie rzeczywiście pierze się lepiej w Miele, czy zużycie wody i energii jest mniejsze, czy zestaw funkcji to nie są pierdoły a funkcje naprawdę potrzebne??????????
    Zaznaczam ,że argument o tym ,że będzie działała 25 lat mnie nie przekonuje, bo znając moją skłonność do gadżetów pewnie kupię za 10 tak , kupię nową.

POMOCY:))))!!!!!!!!!!
    agdeldom
    Poziom 10  
    Za 10 lat pewnie do pralek już będziemy wgrywali oprogramowanie z netu:) takie coś już testuje Gorenje...ale to jeszcze dużo czasu minie nim to wejdzie w życie.

Skoro faktycznie Pani będzie chciała zmienić pralke za kilka lat,to czy jest sens wydawać tyle pieniążków??

Zaniedługo mnie tu wezmą za jakiegoś ograniczonego człowieka,gdyż ciągle polecam Gorenje:) nie jestem żadnym przedstawicilem handlowym itp.poporstu mam bardzo dobre doświadczenia z tą firmą,i teraz naprawdę ich sprzęt jest z górnej półki razem z Boschem.

Teraz Gorenje wypuściło nową pralke z 2000obr/m http://www.gorenje.pl/15037?aid=10798 z wyswietlaczem LCD,oświetleniem bębna,elektroniczne otwierane drzwi itp.są to takie bajerki poprawiające życie:) a po za tym ma ona bardzo dobre parametry itp. z starszych modeli może WA74123 http://www.gorenje.pl/15037?aid=10380 z 7kg wsadem...
    Alski1
    Poziom 19  
    Nie tak teraz. Premium Touch jest już na rynku dobre 3 lata.
    Jak to ktoś kiedyś ładnie określił, Bosch i Siemens są na WYŻSZEJ półce. Na górnej jest Miele. Uważam jednak, że Gorenje nie umywa się nawet do Boscha. To jest moje prywatne zdanie, nikt go nie zmieni, a widząc pracującą pralkę WA 63120 jeszcze bardziej utwierdzam się w tym przekonaniu.
    raton laveur
    Poziom 19  
    morfeus77 napisał:
    (ciach)Po moim pytaniu w sklepie: która pralka jest The Best, Pan sprzedawca zaprowadził mnie do Miele i powiedział:- bez dwóch zdań ta marka!!!!
    Tylko cholera kosztuje 4 tysie i nie wiem czy jest tego warta. (ciach)

Witam,
    prawde powiedzial: jest warta!. Do dobrego sie latwo przyzwyczaic, byc moze po tych 10 latach tak sie do niej przywiazesz, ze nie bedziesz chcial zmieniac... chyba ze na nastepna Miele... ;). Jesli tylko jestes w stanie tyle zaplacic, to sie nawet nie zastanawiaj! Mam pralke Miele 7-my rok, prosty model bez bajerow, a nawet bez wyswietlacza, i slyszec nawet nie chce o innej marce, perfekcja po prostu. Mam tez dosc wypasionego Boscha (WAE 28460FF), niezly jest, ale gdzie mu tam do Miele. Nie ta kategoria. Pisalem tu juz o tym na forum parokrotnie. Pozdrawiam i goraco polecam pralki Miele :D