Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

whirlpool objaw uszkodzonych łożysk

mario169 15 Mar 2007 18:12 418477 1331
    Jurek2805
    Level 21  
    stanluk_pl wrote:
    Witam, mam mały dylemat pomiędzy dwiema pralkami:

AEG lavamat 45050 a electrolux EWT 10120

Za ile możesz je kupić?
  • SterControlSterControl
    stanluk_pl
    Level 2  
    Lavamat'a za 1360 zl, Elca za 1160 zl. (może przesadziłem z tym "minimalnie":))

Ewentualnie jest tez lavamat 47280 za 1650 zł., czy 47080 za 1555 zł - ale to już dla mnie trochę drogo.

Patrzyłem też na używane praleczki z rocznymi gwarancjami na allegro. Znalazłem np. (obie pralki są wg sprzedawcy mało używane i w b. dobrym stanie technicznym i wizualnym (to drugie mogę jedynie potwierdzić patrząc na zdjęcia :) )
    1) Miele Topstar za 720z zł. (sprzedawca twierdzi ze ma ok 8 lat)
    2) Oko-Lavamat 47280 za 700 zł (ma niby 4-5 lat)

Warto sobie nimi w ogóle zawracać głowę?
    dag
    Level 10  
    Witam,

Przebrnalem przez wiekszosc postow i zostaly mi dwa modele do wyboru:

Gorenje 63100 6kg
    Electrolux 12040 5kg

Odnioslem wrazenie, ze ten model Gorenje wg. PS 663S BIO jest nie najlepiej wykonany (w porownaniu do innych Gore)?! Czy tak jest i lepiej dolozyc ok 150zl do mniejszego 43100, a moze wziasc wlasnie tego Elka w tej samej co 63100 cenie?! W Elku odstraszyla mnie glosnosc (mieszkanie). Pozostale "wady" jak brak wyswietlacza czy skokowe opoznienie prania przeboleje. Zasadniczym plusem Elka jest wirowanie (1200obr vs 1000obr w Gore) oraz prostota obslugi/wyglad (choc przyznam,ze Gore jeszcze nie widzialem :smile:)

Czy brak Aqua-stop jest powaznym minusem Gore?

Co ciekawe, Elek przy wiekszosci programow zuzywa wiecej pradu niz wieksze Gorenje (szczegolnie, jesli uwzglednic zuzycie na kg) z wyjatkiem tylko opcji ekonomicznej, ktora obniza temp. i jest przeznaczona tylko do srednio i malo zabrudzonych rzeczy (to zuzycie pradu i wody przy wlaczeniu tej opcji jest podawane w katalogach!).

Pralka bedzie w 90% uzywana do szybkiego prania malych ilosci rzeczy.

Prostota Elka czy wyrafinowanie Gore?

pozdrawiam!
  • SterControlSterControl
    do_m
    Level 2  
    Witam,
    czytam to forum od 2 dni i jestem zachwycona. Bardzo duzo bezpretensjonalnych i praktycznych porad. Po prostu super!
    Aktualnie stoje przed dylematem: remontowac ZanussiTL 853 C z 1999, czy inwestowac w nowa.
    Ta, ktora mam jest górnoładowana, po wymianie grzałki. W trakcie wirowania tak telepie tym bębnem, aż któregoś razu odskoczyła boczna blacha, więc zastosowałam ścisk stolarski.
    Poza tym pytanie, które się nie pojawiło na forum: pojawiła się pleśń na gumowych częściach w pralce, (wydaje mi się - nie do usunięcia) czy to normalne?
    Pralka jest b. często otwarta.

Pozdrawiam!
    lewar81
    Level 16  
    do_m próba naprawy jednej usterki jest jeszcze do przyjęcia, ale u Ciebie to piorący kataklizm, do tego pralka ma 8 lat i jej dni są już raczej policzone, chyba lepiej rozejrzeć się za czymś nowym, z górnoładowanych świetnie spisują się AEG Lavamat'y modele w zależności od ilości obrotów, pojemności itp, ciche i nie chodzą po łazience.
    Jurek2805
    Level 21  
    stanluk_pl wrote:
    Lavamat'a za 1360 zl, Elca za 1160 zl. (może przesadziłem z tym "minimalnie":))

Ewentualnie jest tez lavamat 47280 za 1650 zł., czy 47080 za 1555 zł - ale to już dla mnie trochę drogo.

Patrzyłem też na używane praleczki z rocznymi gwarancjami na allegro. Znalazłem np. (obie pralki są wg sprzedawcy mało używane i w b. dobrym stanie technicznym i wizualnym (to drugie mogę jedynie potwierdzić patrząc na zdjęcia :) )
    1) Miele Topstar za 720z zł. (sprzedawca twierdzi ze ma ok 8 lat)
    2) Oko-Lavamat 47280 za 700 zł (ma niby 4-5 lat)

Warto sobie nimi w ogóle zawracać głowę?

Co do obu tych modeli (Elek i AEG) to wg mnie to ta sama półka. Parametry prawie te same, a 200 zł to dużo. Gdyby ta róznica wiązała się z np. z wyższymi obrotami to warto byłoby dopłacić. Może się różnić szczegółami w programowaniu. Radziłbym sprawdzić w sklepie. Instrukcje obsługi Ci pokażą.

Co do używanych to juz Twój wybór. Jeśli dają roczną gwarancję i zajmują sie profesjonalnie (a nie incydentalnie) sprowadzaniem to może sprawa jest godna przemyślenia, przy czym poczekałbym na jakieś inne oferty np. nowsze Miele. Jest tego trochę na allegro i oferta ciągle się zmienia.
    raton laveur
    Level 19  
    Jurek2805 wrote:
    (ciach)
    emer wrote:
    Jurek2805 wrote:
    Panowie nie róbcie z Gorenje Miele. To solidna firma, ale ten Elek 12670 też niczego sobie. (ciach)

hmmm ... ale ja przecież, ani chyba nikt tutaj nie robi z Gorenje Miele ...
    Napisałem tylko to, co wiem o Gorenje,a o Electroluxie ... własciwie niewiele wiem ...
    A co do Gorenje jeszcze - uważam ze pośrednie i niższe modele sa po prostu pralkami własciwie niczym nie wyrózniajacymi sie i nawet dość głosne, ale ich topowe modele w danych kategoriach (tzn SLIM czy standard głębokość) są to na prawde perełki z bogactwem niebanalnych i swietnych dodatkowych nowinek techn + baaardzo ciche ...

Spokojnie Raton pozwoliłem sobie tylko troszkę zażartować. (ciach)

Ale to byl emer... :D
    choc ja, przyznaje, tez mam dobra opinie o Gorenje, bo uwazam ja za marke solidna i przede wszystkim majaca BARDZO DOBRY stosunek ceny do jakosci. Ale masz racje, ze to nie Miele, tak samo zreszta jak Bosch/Siemens, Electrolux i AEG, z ktorymi Gorenje (mowie o pralkach) jest na mniej wiecej rownym poziomie jakosciowym, a od Boscha/Siemensa jednak tansza... takze koszt napraw ma chyba nizszy. Natomiast co do pralek Electrolux i AEG, to na pewno byly solidne, ale teraz to nie jestem calkiem pewien, od kiedy sa montowane we Wloszech i maja wloskie czesci. Pewnie to tylko moje osobiste uprzedzenia, ale jakos wiecej zaufania wzbudza we mnie jakosc pracy w slowenskiej fabryce dzialajacej od 50 lat... ale podkreslam, ze to tylko moje prywatne zdanie i osobiste watpliwosci. AEG nadal jest niezly, ale pralki AEG produkowane 20-30 lat temu mogly smialo konkurowac z Miele, a te obecne to juz na pewno nie ten poziom, choc, powtarzam, zle nie sa. A co do "urody" Gorenje, to zalezy tez, jaki model, ale ogolnie, pralki jak pralki, ani piekne, ani brzydkie, od starych polarow BIO chyba jednak ladniejsze! :D
    Jurek2805
    Level 21  
    raton laveur wrote:

Spokojnie Raton pozwoliłem sobie tylko troszkę zażartować. (ciach)

Ale to byl emer... :D
    :D[/quote]

:oops: Przepraszam!

Dodano po 2 [minuty]:

raton laveur wrote:
    Natomiast co do pralek Electrolux i AEG, to na pewno byly solidne, ale teraz to nie jestem calkiem pewien, od kiedy sa montowane we Wloszech i maja wloskie czesci.

Górnoładowane AEG są robione (montowane) we Francji (nie wiem czy Elki też). A co do włoskich części - to obecnie inne firmy też mają w sobie odpowiednia porcję spaghetti. :D
    raton laveur
    Level 19  
    do_m wrote:
    (ciach) Aktualnie stoje przed dylematem: remontowac ZanussiTL 853 C z 1999, czy inwestowac w nowa.
    Ta, ktora mam jest górnoładowana, po wymianie grzałki. W trakcie wirowania tak telepie tym bębnem, aż któregoś razu odskoczyła boczna blacha, więc zastosowałam ścisk stolarski. (ciach)

Moim zdaniem to juz nie ma co remontowac, czysta strata pieniedzy. Rozejrzyj sie lepiej za nowa. A czy masz miejsce wylacznie na gornoladowana, nie zmiesci Ci sie normalnogabarytowa albo chociaz slim? - bo mysle, ze te ladowane od przodu sa jednak solidniejsze, i na pewno wygodniej jest do nich/z nich wkladac i wyjmowac duze sztuki bielizny, jak posciel, narzuty i koce. Pozdrawiam :D

Dodano po 5 [minuty]:

Jurek2805 wrote:
    (ciach) Górnoładowane AEG są robione (montowane) we Francji (nie wiem czy Elki też). A co do włoskich części - to obecnie inne firmy też mają w sobie odpowiednia porcję spaghetti. :D

No wlasnie, na 100 % to wiem, ze tylko Miele nie maja zadnych wloskich ani innych oprocz niemieckich czesci, bo oni sami produkuja wszystkie czesci i elektronike w swoich wlasnych zakladach (tak twierdza). Ale czy Gorenje tez maja w sobie "porcje spaghetti"?-oto jest pytanie. W kazdym razie, montuja je na pewno w Slowenii.

Dodano po 55 [minuty]:

dag wrote:
    (ciach)zostaly mi dwa modele do wyboru:

Gorenje 63100 6kg
    Electrolux 12040 5kg

Odnioslem wrazenie, ze ten model Gorenje wg. PS 663S BIO jest nie najlepiej wykonany (w porownaniu do innych Gore)?! Czy tak jest i lepiej dolozyc ok 150zl do mniejszego 43100, a moze wziasc wlasnie tego Elka w tej samej co 63100 cenie?! W Elku odstraszyla mnie glosnosc (mieszkanie). Pozostale "wady" jak brak wyswietlacza czy skokowe opoznienie prania przeboleje. Zasadniczym plusem Elka jest wirowanie (1200obr vs 1000obr w Gore) oraz prostota obslugi/wyglad (choc przyznam,ze Gore jeszcze nie widzialem :smile:)

Pralka bedzie w 90% uzywana do szybkiego prania malych ilosci rzeczy. (ciach)

Jesli pralka bedzie uzywana do szybkiego prania malej ilosci rzeczy, to osobiscie radzilbym Ci slima Gorenje WS 43100, jest on w dodatku najcichszy (55/68dB) i ma zbiornik ze stali nierdzewnej inox. Gorenje 63100 i Elek 12040 sa dosc halasliwe, obydwie maja 60 dB na praniu (dla ucha ludzkiego, sa 3x glosniejsze niz WS43100 z 55 dB) i 71 dB na wirowaniu (WA63100, do elka 12040 nie znalazlem). O tym slimie WS 43100 bylo juz duzo pisane na tym forum i wszyscy jego uzytkownicy byli bardzo zadowoleni. :D
    Jurek2805
    Level 21  
    raton laveur wrote:
    A czy masz miejsce wylacznie na gornoladowana, nie zmiesci Ci sie normalnogabarytowa albo chociaz slim? - bo mysle, ze te ladowane od przodu sa jednak solidniejsze, i na pewno wygodniej jest do nich/z nich wkladac i wyjmowac duze sztuki bielizny, jak posciel, narzuty i koce. Pozdrawiam :D

Zgadza się. Otwierane z przodu mają większy otwór wsadowy (teraz standart to 30cm średnicy) i poza tym na takiej pralce zawsze możesz coś postawić (np. kosz z bielizną, czy ułozone czyste ręczniki na zmianę). W górnoładowanej już nie, bo trzeba co rusz otwierać klapę. Natomiast górnoładowana ma ten plus, że (jeśli program i blokada pozwala) zawsze można coś dorzucić, bo przecież woda się nie wyleje z bębna. W ładowanych z przodu, na programach gdzie poziom wody jest wysoki (np. tkaniny syntetyczne, delikatne i wełna) blokada włącza się zaraz po zamknięciu drzwi, kiedy woda osiągnie wysoki poziom.
    Oczywiście nie dotyczy to wirowania.
    do_m
    Level 2  
    Dzieki za pomoc,
    teraz, po przeprowadzce mam miejsce na otwieraną z przodu, porównalam już modele w skąpcu i wg postów, i mam na coś oku.
    Ale mam też męża, który lęka się otwieranych z przodu. Boi się stale, że woda z bębna któregoś pięknego dnia wypłynie jak to jezioro o zachodzie słońca, więc muszę go przekonać "lub ubezwłasnowolnić".
    Chyba założę forum: "Jak przekonać męża do nowinek technicznych?"
    Pozdrawiam
    raton laveur
    Level 19  
    do_m wrote:
    (ciach) mam miejsce na otwieraną z przodu, porównalam już modele w skąpcu i wg postów, i mam na coś oku.
    Ale mam też męża, który lęka się otwieranych z przodu. Boi się stale, że woda z bębna któregoś pięknego dnia wypłynie jak to jezioro o zachodzie słońca, więc muszę go przekonać "lub ubezwłasnowolnić". (ciach)

Ale przeciez z otwieranej od gory woda tez moze wyplynac, wystarczy uszkodzenie zbiornika u dolu lub uszkodzenie rury odprowadzajacej lub doprowadzajacej wode! Przez drzwiczki to wylewa sie raczej rzadko, a teraz wszystkie pralki maja blokade elektryczna drzwiczek w czasie prania, wiec przypadkowo nikt nie otworzy, a jesli nie sa domkniete, pralka nie zacznie prania. Jedyna skuteczna metoda przeciw zalaniu to pralka wyposazona w system Aqua Stop, ktory w razie awarii automatycznie odcina doplyw wody, a jesli go nie ma, to lepiej nie wlaczac pralki lub zmywarki na noc lub w czasie nieobecnosci w domu, bo faktycznie mieszkanie moze sie przemienic w jezioro... bedac w domu, powodz raczej zauwazymy w pore i zakrecimy wode. Naprawde Twoj maz nie ma sie czego obawiac, tzn. moim zdaniem ryzyko zalania nie jest duzo wieksze w modelach otwieranych z przodu, a ladowanie i wyladowywanie o wiele wygodniejsze! Jak sobie pomysle o tym zmudnym upychaniu w maly otwor duzych sztuk, przescieradel lub poszew na koldre 2 na 2m w gornoladowanej, a jeszcze gorzej o ich wyciaganiu skreconych i zamotanych w inne rzeczy...to sie naprawde ciesze, ze mam teraz i ladowana z przodu. Pozdrawiam :D
    Jurek2805
    Level 21  
    do_m wrote:
    Dzieki za pomoc,
    Ale mam też męża, który lęka się otwieranych z przodu. Boi się stale, że woda z bębna któregoś pięknego dnia wypłynie jak to jezioro o zachodzie słońca, więc muszę go przekonać "lub ubezwłasnowolnić".
    Pozdrawiam

To nie jest kwestia drzwi. Przez drzwi otwierane z przodu nic nie wypłynie. Może się zdarzyć w każdej pralce nawet ładowanej z góry - bez różnicy. Przedni otwór wsadowy nie ma tu nic do rzeczy. Nie są to nowinki techniczne.
    dag
    Level 10  
    raton laveur wrote:

Jesli pralka bedzie uzywana do szybkiego prania malej ilosci rzeczy, to osobiscie radzilbym Ci slima Gorenje WS 43100, jest on w dodatku najcichszy (55/68dB) i ma zbiornik ze stali nierdzewnej inox. Gorenje 63100 i Elek 12040 sa dosc halasliwe,

Problem w tym, ze cena 43100 jest juz dosc wysoka jak na 1000obr. Elek ma podobno 75dB przy wirowaniu :smile:. Jesli mam juz wydac ok 1400zl, to moze lepiej AEG 1246 czy 62610?!
    Swoja droga, to czy 62610 rozni sie od 52610 tylko mniejszym zuzyciem pradu?! Czasem mozna sie spotkac z opisem, ze 52610 ma max 5kg, lecz na str. AEG podaja przy niej 6kg.

Zbiornik Carbotech jest duzo slabszy od INOXa?

pozdrawiam.
    Jurek2805
    Level 21  
    dag wrote:

Nie zauważysz różnicy podczas eksploatacji. Najwyżej będziesz mieć tylko błogą świadomość, że masz zbiornik ze stali nierdzewnej. Juz pisałem jak można zobaczyć carboran i go dotknąć. To nie jest tworzywo takie jak na samochodziki dla dzieci. Co do hałasu- zależy od tego jak jest mierzony. Nikt z nas nie będzie mierzył hałasu, a jego poziom mógłby być wiarygodny przy pomiarze przez niezależne stowarzyszenie konsumenckie. Po prostu uczciwie porównując kilka modeli. Gwizd silnika jest niczym, jeśli pralka "bije" i wpada w wibracje - one powodują największy hałas podczas wirowania. Podejrzewam, ze z tą głośnością elków to gruba przesada. AEG 62610 ma mozliwość programowania do 23 godzin i wyśiwtlacz LED pokazujacy czas pozostały do końca prania oraz pokazuje symbole diagnostyki (nic wielkiego chyba pokazuje np. kod, ze nie ma dopływu wody, drzwi są nie zamknięte i coś jeszcze). Prosty aqua stop można dokupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Co do zuzycia prądu i wody, to te różnice to sa naprawdę groszowe sprawy i nie ma sensu zawracać sobie nimi nawet głowy. Te oszczędności są po to by spełniać normy i dla reklamy, nie dla nas.
    serwal
    Level 20  
    No i stało sie wrrrrrrrrrr.
    AEG 62610 przegrała z budowlańcami PRL-u zabrakło 1 cm by weszła tam gdzie powinna. Musiała wrócić do sprzedawcy a ja jestem na etapie wyboru innej, wzszej.
    Wrrrrrrrrrrrrrr.
    na marginesie Mielka tez by niewszła. :(
    Jak na razie typy to:
    AEG
    1046 lub 1246
    lub Elektrolux z seri 1xxx.
    Znów to poszukiwanie ehhhhhh
    GETomek
    Level 15  
    Proszę o wyjaśnienie jak działa "kontrola piany" a jak "czujnik czystości wody" we współczesnych pralkach. Mój nowy nabytek Masterhuk PFD 104 od czasu do czasu sam sobie włącza opcje "płukanie dodatkowe". Żadnych informacji na ten temat w instrukcji obsługi nie znalazłem.
    Jurek2805
    Level 21  
    serwal wrote:

1046 lub 1246

Z tych dwóch AEG to radziłbym Lavamat 1246EL. Obie to to samo tylko 1246EL ma 1200 obrotów - może warto dopłacić ? Mogę cię pocieszyć, że 1246 to mniej więcej płytki odpowiednik 62610 jeśli chodzi o funkcje i wyposażenie.
    A tak wygląda panel AEG Lavamat 1246EL podczas prania:

emer
    Level 19  
    serwal wrote:
    AEG 62610 przegrała z budowlańcami PRL-u zabrakło 1 cm by weszła tam gdzie powinna. Musiała wrócić do sprzedawcy a ja jestem na etapie wyboru innej, wzszej.
    Wrrrrrrrrrrrrrr.
    (ciach)

mógłbym powiedzieć "a nie mówiłem" - no ale nie powiem .... ;)
    hurapesymista
    Level 10  
    Ja plecałbym pralkę z napędem bezpośrednim (bez paska), gdzie silnik jest bezpśrednio na bębnie. Osobiście mam taką (LG WD 10170ND) od 3 lat. Codziennie mam 1-2 prania (małe dzieci!) i nie mam żadnych zastrzeżeń. Pralka ma bardzo przejrzyste MENU (gałka i duże, polskie napisy) + wyświetlacz LED. Robiona jest w KOREI ( a nie składana gdzieś w Europie, więc może dlatego jest na razie niezawodna). Kosztowała mnie 1800, ale ceny chyba nieco spadły (inna sprawa, że takiej dawno nie widziałem). Kupiłem ją właśnie ze względu na prostotę, możliwość blokowania (dzieci), no i uwiodła mnie gałka wyglądająca i "klikająca" jak pokrętło od sejfu (teraz LG ma takie chamskie, plastikowe - to już nie to samo).
    Z CANDY i ARDO miałem złe doświadczenia (no i ta rdza!).

Życzę trafbego wyboru.
    Pozdrawiam
    HURAPESYMISTA
    emer
    Level 19  
    @hurapesymista

Moze cos powiedz o niej - brakuje kogos kto ma doswiadczenie z Direct Drive.
    Czy jest faktycznie bardzo cicha?
    Cos ktos kiedys chyba mówił ze tam słabo z płukaniem? nie ma dodatkowego płukania?
    Jak z awaryjnością ?
    raton laveur
    Level 19  
    dag wrote:
    raton laveur wrote:

Jesli pralka bedzie uzywana do szybkiego prania malej ilosci rzeczy, to osobiscie radzilbym Ci slima Gorenje WS 43100, jest on w dodatku najcichszy (55/68dB) i ma zbiornik ze stali nierdzewnej inox. Gorenje 63100 i Elek 12040 sa dosc halasliwe,

Problem w tym, ze cena 43100 jest juz dosc wysoka jak na 1000obr. Elek ma podobno 75dB przy wirowaniu :smile:. Jesli mam juz wydac ok 1400zl, to moze lepiej AEG 1246 czy 62610?!
    Swoja droga, to czy 62610 rozni sie od 52610 tylko mniejszym zuzyciem pradu?! Czasem mozna sie spotkac z opisem, ze 52610 ma max 5kg, lecz na str. AEG podaja przy niej 6kg.

Radzilem Ci te Gorenje, bo uznalem ja za najlepsza dla Ciebie z tych trzech modeli, ktore wymieniales-jest z nich niewatpliwie najcichsza, ma 4,5 kg wsadu, wiec male prania wyjda najekonomiczniej (duze pralki nie oplacaja sie, jesli pierze sie w nich najczesciej male wsady, najlepiej wychodzi sie na wsadach wiekszych, wiec jesli wiadomo, ze beda male, lepiej od razu kupic mniejsza pralke), no i ten zbiornik z inoxu-zgadza sie, w czasie eksploatacji nie ma roznicy z carbotech, ale osobiscie mam watpliwosci, co bedzie w razie awarii lozysk (a kiedys sie zuzyja)-zbiornika z inoxu raczej nie uszkodza, a przy zbiorniku z tworzywa to ryzyko jednak jest-i w razie pecha trzeba wymienic nie tylko lozyska, ale i caly zbiornik :cry: , a to juz nie ta sama cena naprawy. Moim zdaniem, pralka ze zbiornikiem z inoxu ma szanse na dluzsze zycie niz ta ze zbiornikiem z tworzywa, nawet solidnego. Miele robi zbiorniki pralek z inoxu-przynajmniej w tych modelach, ktore widzialem na francuskim rynku.
    Jesli jednak oprocz tych trzech bierzesz pod uwage jeszcze inne, to zgadzam sie, ze mozesz znalezc jeszcze lepiej. Jesli zastanawiasz sie nad AEG 1246 i AEG 62610, to obie sa bardzo dobre, ale moim skromnym zdaniem lepsza dla Ciebie bedzie mniejsza 1246, z powodow, ktore wymienilem wczesniej. Na male przepierki duze pralki sie naprawde nie oplacaja, to dobre tylko przy gorach prania! A co do tych subtelnosci przy zuzyciach energii i wody 52610 i 62610, to Jurek ma racje. W takim wypadku lepiej po prostu brac te, ktora mozna miec za lepsza cene (np. 62610 jest normalnie drozszy od 52610, ale widzialem 62610 w promocji tanszy od 52610, taka okazja jest interesujaca). Niemniej, jesli najczesciej robisz male prania, to najlepszy bedzie dla Ciebie slim na 4,5 kg, a oszczednosc miejsca tez nie jest do pogardzenia. Ale oczywiscie zrobisz jak zechcesz, to sa przeciez tylko sugestie :D Pozdrawiam
    radek68
    Level 20  
    serwal wrote:
    Wrrrrrrrrrrrrrr.
    na marginesie Mielka tez by niewszła. :(
    Jak na razie typy to:
    AEG
    1046 lub 1246

"Tu muszę powiedzieć, że u Ciebie to nie AEG przegrało - wystarczyło wymierzyć. Szerokość 60 cm to 60 cm i w twoje 59 cm Ci nie wejdzie. Ot prawa fizyki" ;) I w zasadzie tak mógłbym napisać gdyby nie pewna sprawa.

Ja, jak pisałem wcześniej, mam tę pralkę i u mnie sytuacja prawie że byłaby identyczna, tylko że nie na szerokośc a na głębokość.
    Otóż wszędzie (włącznie z danymi ze strony AEG http://www.aeg-electrolux.pl/node146.asp?ProdID=12007 ) pralka ta ma wymiary 600mm x 600 mm. W rzeczywistości ma 598mm x 630mm!!! a u mnie aby ją wsunąć za rurkę c.o. potrzeba 610 mm.

KUR..cze. 3cm gębsza. To po co piszą, że ma 60cm jak ma 63cm?!!!
    No i stoi przed rurką zamiast za, wyglada to nienajgorzej, ale zabiera mi z łazienki jakieś 10cm. W bloku to - uwierzcie - naprawdę sporo.
    A wszystko przez AEG. Tym razem na prawdę.
    serwal
    Level 20  
    U mnie problemem było to że nie weszła przez dzwi łazienki :(. A juz sterta prania czeka naszykowana. Przeszukałem wczoraj neta, pojezdziłem po sklepach i padło na AEG 1246 za 1590 zeta. Widziałem jeszcze gdzieś Elektroluxa EWS 1021 za 1299 co jest ceną rewelacyjnie niską na rynku i zaczynam na powaznie zastanawiać sie nad nią.
    Co do tych AEG z serji 52610 1 62610 to pierwsza jest robiona w Niemczech (wyrazne napisane na panelu Made in Germany) a druga w UE, oczywiście na podstawie mych obserwacji. Po rozmowach ze sprzedawcami okazało sie że jak 62610 zaczeli robić w UE to jej cena mocno spadał i utrzymuje sie w okolicach 1400 - 1500 zeta.
    Jurek2805
    Level 21  
    serwal wrote:

Co do tych AEG z serji 52610 1 62610 to pierwsza jest robiona w Niemczech (wyrazne napisane na panelu Made in Germany) a druga w UE, oczywiście na podstawie mych obserwacji.

Na podstawie moich obserwacji 52610 też już zaczęli robić poza Niemcami.
    Można jeszcze gdzieniegdzie trafić te robione w Nieczech, ale w dużych sieciach np MM już od trzech miesięcy sprzedają te robione gdzie indziej (Włochy?). Chyba w Avansie jeszcze widziałem ze starej partii, ale to się mogło zmienić.

Dodano po 47 [minuty]:

do_m wrote:

Poza tym pytanie, które się nie pojawiło na forum: pojawiła się pleśń na gumowych częściach w pralce, (wydaje mi się - nie do usunięcia) czy to normalne?
    Pralka jest b. często otwarta.

Trudna sprawa z tą pleśnią. U mnie kiedyś sie pojawiła w ARDO, ale w zasobnikach na proszek i płyn. Dopóki nie kupisz sobie nowej, radzę przetrzeć plamy pleśni mocnym środkiem zawierającym chlor np. Domestosem albo ACE, pozostawić na chwilkę czas po czym czyścić np. starą szczoteczka do zębów. Operację należy w razie konieczności powtórzyć. Po czym zetrzeć i zmyć wodą. Należy przy tym zachować ostrożność i spróbować użycia tych środków na próbę na jakimś małym fragmencie (może odbarwić). Niestety z mojego doświadczenia wynika, że to tylko doraźne środki. Najlepiej wycierać te miejsca do sucha po każdym praniu (wilgoć, ciepło i brak przewiewu jest idealna pozywką dla pleśni.). Trzeba przy tym uważać, żeby środek zawierający chlor nie zetknął się z żadnymi tkaninami, bo zrobi się plama. Po każdym czyszczeniu dawałem na krótki program bez proszku w celu spłukania, albo prałem białe rzeczy. Można jeszcze spróbować płynu do czyszczenia zmywarek. Oczywiście to środki, które ja stosowałem, może ktoś zna lepsze?
    radek68
    Level 20  
    Miałem napisać o jeszcze jednej rzeczy.
    AEG i kabel zasilający.
    Pralka stoi w odległości 80 cm od gniazdka i oryginalny kabel zasilający jest... za krótki !!!
    W starym Polarze PS 663 wystarczył z dużym zapasem. W AEG jest za krótki.
    Jest też za cienki. W czasie prania nagrzewa się na całej długości (wtyczka się nie nagrzewa).
    W PS 663 był zimny. Moc grzałki ta sama.

Strach pomysleć na czym jeszcze oszczędzają ponad miarę!

AEG ma za to duży minus
    raton laveur
    Level 19  
    emer wrote:
    (ciach) mam wątpliwości czy rozpędza sie zawsze do tych 1200 ... Moja poprzednia candy miała 1200 i wydawało sie że pranie jest suchsze ... (ciach)

Tez zauwazylem, ze z mojej Miele W150S na 1300 obrotow pranie wychodzi "suchsze" niz z Boscha WAE 28460 FF na 1400. Porownalem czasy i chyba w tym tkwi wyjasnienie, Bosch wiruje tylko 13 min., wliczajac w to odpompowywanie (tak przynajmniej pokazuje na wyswietlaczu), a Mielka ok. 20 min. Moze Twoja stara Candy tez wirowala dluzej od Siemensa?
    bendzi40
    Level 12  
    muszę szybko kupić pralke ,jestem ogólnie zielony
    proszę o porady,pralka do ok,1500
    8 lat temu kupiłem whirpola 800 obr, niby dobrą za 1450, z góry ładowaną-PORAżKA!!! chodziła jak kombajn łożyska padły po 2 latach a serwis powiedział że to moja wina,po 4,5 roku łożyska znowu i rozwaliły zbiornik główny i poszło 500,
    chcę z boku ładowaną PROSZę O PROPOZYCJE EW.LINKI
    Z GóRY DZIęęKI:D :cry:
    fifiki
    Level 11  
    pytałem na innych forach ale to co tu znalazłem jest the best:)

szukam pralki raczej w sklepach internetowych więc trudno dokładnie wszystko sprawdzić
    podstawowy warunek to to żeby nie była zbyt głęboka tak ok 45 cm
    interesuje mnie to aby nie była awaryjna i niezbyt droga do 1100zł
    a może warto dołożyć
    żeby nie zużywała za dużo prądu i wody czyli tania w użytkowaniu
    dzieci małych nie ma wiec użytkowanie niezbyt częste
    ilość obrotów i programów to rzecz drugorzędna
    kto ma doświadczenie złe lub dobre z jakimś modelem???
    czego się wystrzegać na co zwrócić uwagę co polecacie:)

moja wstępna lista to:
    -LG WD-80130NUP
    -Mastercook PFSE-643
    -Indesit WISL 65 (PL)
    -Samsung R1043 GW
    -MASTERCOOK PFSE-843
    -Ardo FLS 85S
    -AMICA PCT4560A412

A może jakaś GORENJE bo tyle tu o niej piszecie? Tylko nie za głęboka

bardzo proszę o pomoc z góry serdeczne dzięki:)