Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

whirlpool objaw uszkodzonych łożysk

mario169 24 Lip 2007 11:44 416167 1331
    Jurek2805
    Poziom 21  
    Fixxxer1 napisał:
    Fixxxer1 napisał:
    Szukam pralko-suszarki ładowanej od góry, możecie mi coś doradzić? Nie wiem jak kształtują się ceny takich urządzeń, bo gdzie bym nie poszedł (Electroworld, RTV-AGD itp) to nic nie mają. Dlaczego tak trudno jest znaleźć taką pralko-suszarkę? W żadnym sklepie jej jeszcze nie spotkałem...

Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?

W ofertach żadej z firm nie widziałem pralko suszarki ładowanej od góry.
  • MetalworkMetalwork
    pesukone
    Poziom 10  
    Witam bardzo serdecznie wszystkich znawców pralek i osoby zainteresowane tematem!

Od pewnego czasu ślędzę bieżący (oraz poprzedni) wątek, gdyż osobiście stoję przed zakupem nowej pralki - w dodatku swojej pierwszej :D Pragnę pogratulować Panom i Paniom rozległej wiedzy w dziedzinie i włączyć się w dyskusję.

Po pierwsze, a propos pralek Gorenje, a konkretniej modelu WS 43121 - byłam już praktycznie przekonana, że to jest pralka, na którą się z mężem zdecydujemy (zwłaszcza po wszystkim, co o niej na forum wyczytałam), ale powaliła mnie cena. W Finlandii chcą za ten model, o zgrozo!, 699 euro!!! Szczerze mówiąc, kiedy pierwszy raz usłyszałam tę cenę, pomyślałam, że sprzedawca się pomylił i nawet namówiłam męża żeby zadzwonił jeszcze raz się spytać :D Cena rekomendowana przez Gorenje Finlandia to 849 euro! W związku z tym, pralka odpadła w przedbiegach.

Po drugie, a propos pralek Miele, zauważyłam już wcześniej dyskusję na temat tańszych modeli pralek tej firmy - o ile dobrze pamiętam, ktoś interesował się modelem W1513. Jest to rzeczywiście model dostępny na rynku fińskim i wcale nie najtańszy (około 950 euro) - są jeszcze modele z serii W500 (około 770 euro). Nie wiem, czy jest sens pisać o cenach w Finlandii, ale może biorąc rzecz relatywnie dałoby się coś porównać. Wracając do tematu W1513, jest to model z serii, w której nacisk położono na nowoczesny design (tak napisano w fińskiej broszurce) - rzeczywiście pralki zupełnie nie przypominają tradycyjnych Miele z wyglądu - mają ogromne drzwiczki z szarą obwódką zrobioną z poliwęglanu. Widziałam to na żywo i mam mieszane uczucia. Poza tym, nieduży wyświetlacz robi bardzo dobre wrażenie. Pralka ma pojemność do 5 kg. Bęben chyba normalny - w tej samej ulotce w jednym miejscu napisano, że jest w niej bęben typu "plastry miodu", a w innym, że taki występuje tylko w modelach o pojemności do 6 kg. Hmmm...

Po trzecie, miałam jeszcze ochotę napisać recenzję pralki Electrolux EWF 14240, którą niedawno wybrałam dla teściowej, ale to na życzenie, bo post zaczyna być przydługawy :D

Zastanawiam się teraz mocno nad zakupem Miele, ale nie wiem, czy pojemność 6 kg (chcę model z bębnem typu "plastry miodu" - więc w grę wchodzą W1712-14) to nie lekka przesada przy 2-osobowej rodzinie, do której w listopadzie dołączy synuś. Inne pytanie, w modelach W500 jest opcja namaczania, w modelach serii 1500 i 1700 - nie ma. Czy to duża strata? Czy funkcja ta jest tak bardzo przydatna w praktyce?
    Fixxxer1
    Poziom 15  
    Jurek2805 napisał:
    Fixxxer1 napisał:
    Fixxxer1 napisał:
    Szukam pralko-suszarki ładowanej od góry, możecie mi coś doradzić? Nie wiem jak kształtują się ceny takich urządzeń, bo gdzie bym nie poszedł (Electroworld, RTV-AGD itp) to nic nie mają. Dlaczego tak trudno jest znaleźć taką pralko-suszarkę? W żadnym sklepie jej jeszcze nie spotkałem...

Czy mógłby mi ktoś coś doradzić?

W ofertach żadej z firm nie widziałem pralko suszarki ładowanej od góry.

Wiem, że na pewno takie istnieją :)
    http://www.domex.jakr.pl/ardo7.html
    Jest taka sprawa, że ludzie od których kupuję mieszkanie zostawiają sprzęt AGD ale bez pralki. Łazienka jest dość mała, więc zmieści się tam tylko pralka ładowana od góry, a że suszarki też nie ma gdzie zawiesić, więc najlepiej jakby była to pralko-suszarka. Ludzie Ci mają taką pralko-suszarkę ale niestety nie wiem jaki to model, dowiem się dopiero za kilkanaście dni. Więc na pewno istnieją takie ustrojstwa, ale ciężko je zdobyć :) Dlatego właśnie zwracam się z tym do Was :) :)
    Alski1
    Poziom 19  
    Za cenę, w jakiej jest Gorenje Premium Touch można kupić pralkę Miele. I nad czym się tu zastanawiać? A pralko suszarka to straszny badziew, nie ma co...

Dodano po 4 [minuty]:

Fixxxer zauważ, że 1,81 kWh to samo pranie bez suszenia. Każdy wsad do suszenia należy dzielić na dwie części, bo suszyć można max. 2,5 kg przy pralce o pojemności prania 5 kg. Jeden cykl suszenia w pralko suszarce to około 90 litrów wody i 2,5 kWh. Więc na 5 kg suszenia to 180 litrów wody i 5 kWh. A wcześniej jeszcze trzeba to wyprać... Opłaca się?
    Jurek2805
    Poziom 21  
    Fixxxer1 napisał:

Wiem, że na pewno takie istnieją :)

Nie twierdziłem, że nie istnieją. Tylko z obecną ofertą na nasz rynek ciężko. Ja nie widziałem. A jeśli gdzieś znajdziesz to jako produkt zupełnie wyjątkowy.
    I tak jak napisał alski to rzecz ze względu na koszty sprzętu/eksploatacji do przemyślenia. :wink:
  • MetalworkMetalwork
    Fixxxer1
    Poziom 15  
    Alski1 napisał:
    Za cenę, w jakiej jest Gorenje Premium Touch można kupić pralkę Miele. I nad czym się tu zastanawiać? A pralko suszarka to straszny badziew, nie ma co...

Dodano po 4 [minuty]:

Fixxxer zauważ, że 1,81 kWh to samo pranie bez suszenia. Każdy wsad do suszenia należy dzielić na dwie części, bo suszyć można max. 2,5 kg przy pralce o pojemności prania 5 kg. Jeden cykl suszenia w pralko suszarce to około 90 litrów wody i 2,5 kWh. Więc na 5 kg suszenia to 180 litrów wody i 5 kWh. A wcześniej jeszcze trzeba to wyprać... Opłaca się?

Faktycznie, może się nie opłacać :| Ale masz na myśli tylko ten model ARDO z linku, czy większość pralko-suszarek ładowanych od góry? Na chwilę obecną nie znam jeszcze wymiarów łazienki (a dokładnie miejsca pod pralkę), ale wiem że poprzedni właściciele właśnie musieli zainwestować w takiego kombosa ;/ Chyba nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na wymiary łazienki i dopiero Was trochę pomęczyć z zakupem pralki ;)
    Sumując - lepiej kupić pralkę ładowaną od frontu (choć będę musiał poszukać jakiejś mniejszej wersji) niż pralko-suszarkę ładowaną od góry, a suszyć na sznurkach ;) Jak będę znał wymiary i kwotę jaka mogę przeznaczyć na pralkę to znowu Was poproszę o wypowiedź :)
    Persil Color
    Poziom 17  
    Widzę, że dyskusja na temat pralek Miele W1513 trwa:D

Trochę się interesuję tym modelem, bo sam zastanawiam się nad jego zakupieniem, więc mogę opisać go dokładniej...
    Otóż, jeśli chodzi o bęben, to zastosowano ten o pojemności 5kg bez plastra miodu. Jest to bęben z mikroperforacją (w Niemczech "Feinlochtrommel"), czyli zmniejszoną średnicą otworów (łagodny dla tkanin).
    Sprawa wyświetlacza: jest to mały wyświetlacz do wskazań, wybiera się na nim temperaturę oraz obroty, dodatkowo wyświetla się na nim czas pozostały do końca programu (możliwe, że i wskazuje on błędy). Model ów nie ma opóźnienia startu...
    Pralka ta (jak każdy nowy model Miele) ma dodatkowe funkcje, o których raczej się nie dowiecie, dopóki nie przeczytacie instrukcji: funkcja "woda dodatkowa" dzieli się na 3 możliwości ustawień (więcej wody przy praniu i płukaniu; dodatkowe płukanie; więcej wody przy praniu i płukaniu+dodatkowe płukanie), funkcja schładzania wody przy praniu w temp. 95 i 75 stopni, opcja prania łagodnego, kod PIN, ustalanie głośności brzęczyka lub całkowite jego wyłączenie, funkcja stand-by (wszystkie wyświetlenia na panelu gasną po 10 min. od włączenia przycisku START), funkcja zapisywania ustawień w pamięci (Memory)...
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zalaniem, pralka ta ma Watercontrol-System, który odpompowuje ewentualną nadmierną ilość wody z bębna (dodatkowo rozbrzmiewa brzęczyk), a gdy wycieknie woda, pralka przestaje pracować i włącza się alarm.
    Btw. Opcja "Aqua-stop" lub "Waterproof-System" różni się tym, że wąż dopływowy ma zamontowane czujniki i gdy pralka znajdzie wyciek, automatycznie odcinany jest dopływ wody.
    Jeśli ktoś chce wiedzieć, to podaję, że w programie standardowym Bawełna 60 pralka pierze 1 godzinę i 49 minut.
    Dodam, że pralkę tę widziałem na żywo i też niezbyt podobają mi się drzwiczki (są po prostu szare), ale wykonane z poliwęglanu, są niezwykle trwałe. A szybka jest ze szkła, a nie z pleksy :D
    Pralka ta jest wyjątkowo cicha (jak Aristony z serii "Super Silent"), podczas prania silnika nie słychać w ogóle!
    Zauważyłem też w tym modelu, jak dla mnie, wady:
    1) Przy niezbyt wielkim załadunku, jakim jest 5kg, pralka ta ma głębokość aż 63,4cm!!!
    2) Pralka nie posiada funkcji dodatkowego płukania (chodzi tu o osobny cykl), nie posiada nawet opcji krochmalenia/zmiękczania, a to może być dla niektórych (i dla mnie) niemały problem.

Ale chciałem się dowiedzieć, czy ta pralka, będąc z serii Novotronic, ma również tak samo wypasione ruchy bębna, jak w Softtronicu (łagodny start, obroty coraz szybsze, szybsze, po czym coraz wolniejsze i delikatne zatrzymanie:D).

Zainteresowanych odsyłam do instrukcji obsługi modelu W1514 w wersji niemieckojęzycznej, którą możecie sobie ściągnąć ze strony http://miele.de/de/haushalt/produkte/1141_4658.htm
    (Gebrauchsanweisung po lewej stronie).
    Tam też znajdziecie tabelkę z zużyciem wody i prądu oraz trwaniem poszczególnych programów. Jest też tabela z podanymi poziomami wody (niski, wysoki, średni) podczas prania i płukania na różnych programach z zaznaczeniem, czy wykonywane jest wirowanie końcowe i to pomiędzy płukaniami. Znajdziecie tam też wiele pomocnych, przeróżnych informacji dodatkowych.

P.S. Do użytkownika ratton laveur: od razu wyczułeś, o co mi chodzi. Widzę, że mamy podobne zainteresowania ;) Pozdrawiam:)

Dodano po 3 [minuty]:

Przepraszam, raton, a nie ratton, sorki ;)
    PrzemoKing
    Poziom 11  
    Witam :)
    Dziękuje raton za poradę.
    Proszę o opinie na temat pralek Bosch serii WLX oraz WLA.
    Pozdrawiam :)
    pesukone
    Poziom 10  
    @Persil Color

Modele Miele z serii W1700 (prawie identyczne, co W1500) mają pojemność do 6 kg i taki sam rozmiar, czyli 63,4 cm głębokości. Tutaj różnica cenowa między W1500 i W1700 jest rzędu około 50 euro - więc jak ktoś chce większą, to może sobie wybrać ten z drugiej serii. Ja mam problem, bo nie chcę większej, ale chcę bęben "plastry"...

Czy mógłby ktoś napisać, jak to jest z taką 6 kg Miele, jaka jest najmniejsza wielkość wsadu? Czy opłaca się prać np. 2-kilogramowe wsady? Czy powinnam dać sobie spokój z "plastrami" w ogóle? :D
    PrzemoKing
    Poziom 11  
    Witam.
    Proszę o opinie na temat pralki AMICA PCP4512B623. Wady i zalety.
    Pozdrawiam
    Persil Color
    Poziom 17  
    @pesukone
    No to będzie mały problem... Z tej stylistyki (seria W1000) jedynie model W1500 ma załadunek na 5kg i nie ma on bębna Softcare. Faktycznie, droższe pralki z serii W1700 mają takowy, ale na 6kg...
    Na niemieckiej stronie Miele znalazłem tylko jedną wolnostojącą na 5kg z bębnem Softcare, ale to jest model stworzony w typowej, tradycyjnej obudowie. Chodzi o model W 2241 WPS. Ma on 1400 obrotów i nie należy do tych najnowocześniejszych (np. nie ma programów do koszul, jeansu, ciemnych ubrań...), ale za to ma sterowanie Softtronic, funkcję namaczania i prania intensywnego.
    Produkt ten możesz zobaczyć na stronie:
    http://miele.de/de/haushalt/produkte/1141_5898.htm
    Choć wątpię, żebyś znalazła go w Finlandii (w Polsce, co mnie trochę denerwuje, akurat go nie ma).

Są też dwie do zabudowy, ale wątpię, żeby Cię ta oferta zainteresowała...

Na pewno nie opłaca się prać 2kg ubrań w bębnie na 6kg. W pralce wymagany jest minimalny poziom wody potrzebny, aby wypełnić przestrzeń poza bębnem i przykryć grzałkę. Nawet jeśli robimy pranie bez załadunku, pralka i tak musi zużyć pewną ilość wody.
    Jednakże przestrzeń poza bębnem pralki 6kg jest większy niż 5kg, co wymusza większy pobór wody i energii

Podam jeszcze pobór wody i energii dla programu Bawełna 60 przy praniu 2,5kg ubrań w pralce W1514: energia 0,7kWh, woda 36l.

Ale kwestia bębna Softcare: na pewno ta wersja bębna jest lepsza, bo pranie w nim po prostu się ślizga dzięki filmowi wodnemu, a mniejsza ilość zagłębionych otworków niweluje efekty siły odśrodkowej w trakcie wirowania, przez co pranie jest lepiej chronione.

Dla małych załadunków chyba jednak wybrałbym tę na 5kg ubrań, biorąc pod uwagę, że ów model również ma nowoczesny bęben z mikroperforacją, co zwiększa efekt ochronny.

W końcu ostatnia kwestia: po co przepłacać?

Pozdrawiam;)

Dodano po 10 [minuty]:

@PrzemoKing

Co do pralek Amica mam swoje, absolutnie negatywne zdanie.
    Możesz trafić na egzemlarz, który posłuży Ci przez lata, a możesz po prostu wdepnąć...
    Powiem tylko, że babcia miała jakieś 4 lata temu Amikę... W ciągu 3 lat użytkowania (ok. 1 pranie na 2 dni) serwis wzywany był 8 razy! I nieraz się zdarzało, że przed przyjazdem "fachowców" tej firmy zepsuty był np. moduł, a po "naprawie" nie dość, że moduł był dalej kaputt, to jeszcze spalił się silnik:)
    W końcu babcia poprosiła o wymianę tego pechowego egzemplarza... I... przysłano jej inny model, który zamiast klasy prania A miał C, a bęben zgrzytał, że nie dało się prać.
    Skończyło się na zwrocie pieniędzy i zakupie Boscha, który już od 4 lat pracuje idealnie.

Więc wybór należy do Ciebie. Ja nie polecam.
    raton laveur
    Poziom 19  
    evvk napisał:
    Przedemną pierwszy zakup pralki, na początku chciałam zainwestować w pralko-suszarkę ale nie znalazłam żadnego ciekawego modelu i sobie pomyślałam że jak kupie pralkę z wysokimi obrotami to pranie będę z niej wyciągała lekko wilgotne i tak znalazłam pralkę co ma 2000 obrotów (Gorenje WA65205) inne funkcję wydają mi sie też całkiem całkiem. Jednak moja wiedza jest znikoma jeżeli chodzi o tego typu urządzenia więc proszę o opinie na temat tej pralki!!

Powtarzam za uzytkownikiem Alski1:

Alski1 napisał:
    Za cenę, w jakiej jest Gorenje Premium Touch można kupić pralkę Miele. I nad czym się tu zastanawiać?

Jesli dysponujesz kwota, ktora juz wystarczy na kupno pralki Miele, to nie zawracaj sobie glowy Gorenje ani zadna inna marka, nawet modelem najbardziej wypasionym. Miele i tak bedzie lepsza i solidniejsza, nawet najprostszy model. A 2000 obrotow to troche "wodotrysk", bo powyzej 1200 nie ma juz wielkich roznic w stopniu odwirowania, natomiast do 1200 roznice sa bardzo duze. Nawiasem mowiac, moja Miele na 1300 odwirowuje lepiej niz Bosch na 1400, i nawet wyczailem przyczyne-wirowanie w tej Miele trwa 7 minut dluzej. Wiec mysle, ze jak wezmiesz model Miele z 1200 lub 1300 obrotow, to jest to w pelni wystarczajace i roznice w czasie suszenia w porownaniu z 2000 obrotow nie sa duze. Uwierz, pralki Miele naprawde sa najlepsze, i przewaznie wytrzymuja 20 lat (przy normalnej eksploatacji). Pralka Miele mojej tesciowej w dodatku przez te 20 lat ANI RAZU sie nie zepsula (i w tej marce nie jest to wyjatek). Pozdrawiam
    pesukone
    Poziom 10  
    Wielkie dzięki za odpowiedź, Persil Color.

Mam teraz sporo czasu na zastanawianie się - pralkę potrzebuję mieć dopiero we wrześniu. Wtedy wyprowadzamy się od teściów na swoje :D

Właśnie znalazłam ofertę na Miele W1514 za 879 euro, a to robi sporą różnicę w stosunku do Miele W1714 za 999 euro.

Model W2241 WPS. tak jak przypuszczałeś, niestety nie jest dostępny tu na rynku.

Ostateczną decyzję pozostawiam teraz mężowi - albo uda mu się załatwić jakąś fajną zniżkę jednak na Gorenje WS 43121 albo stanie na Miele W1514 lub W1714 (na które nota bene też pewnie uda się jakąś malutką zniżkę dostać).

Teściowa mówi, że przesadzam z tymi pralkami i sądzi, że powinnam wziąć sobie jakiegoś fajnego Electroluxa, bo i z serwisem potem mniej problemu i o wiele tańszy jest... Ale ja się chyba będę trzymać swoich wyborów, mimo że kupno Miele będzie dla mnie i męża konkretnym wydatkiem (jeżeli by już na tym stanęło). Mam nadzieję, że nie popełniam błędu :D
    PrzemoKing
    Poziom 11  
    Powiedzcie mi drodzy użytkownicy czy 800 Obr jak na pralkę slim Pralka Bosch WLX16460PL (max 4,5 kg) to wystarczająca ilość?Jakie są wasze opinie na jej temat?
    Pozdrawiam.
    Persil Color
    Poziom 17  
    No cóż...ja bym oczywiście wolał Miele niż Electrolux czy Gorenje :)

Dodano po 2 [minuty]:

@PrzemoKing
    800 obrotów to raczej za mało... Szukaj co najmniej 1000, a najlepiej powyżej 1200 obrotów.
    raton laveur
    Poziom 19  
    pesukone napisał:
    (...)Teściowa mówi, że przesadzam z tymi pralkami i sądzi, że powinnam wziąć sobie jakiegoś fajnego Electroluxa, bo i z serwisem potem mniej problemu i o wiele tańszy jest... Ale ja się chyba będę trzymać swoich wyborów, mimo że kupno Miele będzie dla mnie i męża konkretnym wydatkiem (jeżeli by już na tym stanęło). Mam nadzieję, że nie popełniam błędu :D

Moim zdaniem nie popelniasz. Nawiasem mowiac, widze, ze w Finlandii pralki Miele sa drozsze, niz we Francji... Ale pralka Miele powinna Ci wytrzymac tyle lat, co przynajmniej 2 Electroluxy jeden po drugim (nic nie ujmujac tej marce), wiec w ciagu powiedzmy 20 lat i tak wydasz na zakup pralki mniej wiecej tyle samo, a jakosc prania i kultura pracy jednak nieporownywalne...sprawdz sama. Co do serwisu, to ten od Miele wiele zajecia nie ma ;) (ta marka pralek psuje sie najrzadziej, nie bez powodu sa oni rowniez producentem profesjonalnego sprzetu pralniczego). Pozdrawiam

@Persil Color,
    rzeczywiscie mamy podobne hobby ;). Ja rowniez Cie serdecznie pozdrawiam, i wszystkich pozostalych rowniez, bo przez pare tygodni bede nieobecny (ale moze za jakie 2 tyg. bede mogl pisac z Polski). Zycze wszystkim udanych wakacji! :D
    P.S. Co do bebnow Miele mikroperforowanych, to moja taki ma i uwazam, ze juz on wcale nie niszczy bielizny (tzn. w porownaniu z pralkami, ktorych uzywalem wczesniej, zauwazylem, ze ubrania sa mniej zuzyte, choc zdecydowanie lepiej doprane, i to na nizszych temperaturach-co zreszta tez pewnie jest jednym z powodow ich wolniejszego zuzycia, ale reczniki i bielizna prane zawsze na BAWELNA 95° tez nie sa zniszczone). Plaster miodu jest pewnie jeszcze lepszy, ale juz w modelach z bebnem mikroperforowanym roznica w porownaniu z przecietnymi pralkami jest widoczna.
    pesukone
    Poziom 10  
    Dzięki, raton, utwierdzasz mnie co raz bardziej w przekonaniu :wink:

Pytanie, czy rozważać to Gorenje, gdyby było tańsze? Podoba mi się, że jest nieduża i że pojemność ma w sam raz - czujnik czystości wody i namaczanie też do mnie przemawiają...
    raton laveur
    Poziom 19  
    @pesukone,
    faktycznie to Gorenje w Finlandii okropnie drogie, radzilbym je brac tylko w wypadku znalezienia oferty najwyzej w polowie ceny Miele... jesli roznica w cenie jest niewielka, to jednak zdecydowanie radze wziac Miele, ktora jest stanowczo lepsza, i powinna wytrzymac duzo dluzej (nic nie ujmujac Gorenje, w dodatku ten model, jak juz pisalem, to cymesik, niemniej Miele to Miele... lepszych nie ma - przynajmniej w Europie). Pozdrawiam

P.S. Co do funkcji namaczania, to osobiscie uwazam ja za bardzo przydatna i uzywam jej bardzo czesto. Pozwala doprac (szczegolnie biala) bielizne na 40° do calkowitej czystosci, do ktorej osiagniecia na programie bez namaczania trzeba by dac 60°, lub dodawac opcje pranie wstepne, ktora przeciez zuzywa wiecej wody i energii.
    Jeszcze raz pozdrawiam :D
    pesukone
    Poziom 10  
    No to mam jasność. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy udzielili mi informacji.

Nadal będę czytać ten wątek i może nawet czasem coś napiszę jeszcze :D Na pewno dam znać, co kupiliśmy i jak się sprawuje.

Pozdrawiam, raton :bye:
    evvk
    Poziom 10  
    Naprawde uważacie że pralka Gorenje WA65205 najbardziej wypasiony model tej firmy jaki znalazłam jest gorszym wyborem od Miele W 1514 ???.

Porównuje te dwa modele bo Gorenje znalazłam za 3tyś. i najtańsze Miele na ceneo też było za ok 3 tyś.
    raton laveur
    Poziom 19  
    Naprawde!!! Wolalabys najprostszego Rolls-royce'a czy superwypasionego Volswagena? To po prostu nie ta sama kategoria.
    Persil Color
    Poziom 17  
    @evvk

Gorenje ma "powierzchowne" bajery, często nieprzydatne, a Miele to bajer sam w sobie ;)
    PrzemoKing
    Poziom 11  
    Co sądzicie o Gorenje WA 63120?.
    Dobrej nocy
    emkaa
    Poziom 11  
    :D
    Nadal interesuje mnie pralka Bosch WLX 24460pl
    http://www.bosch-agd.pl/pl/produkty/produkt.asp?idproduktu=780
    Proszę mi powiedzieć czy dobrze zrozumiałam, że system 3d-Aquaspar działa tak, że zraszanie jest też "od góry" (wymuszony obieg wody)?
    Na czym polega wielostopniowa ochrona przed zalaniem?
    Czy programy skrócone czasowo oznaczają, że pralka posiada funkcję, że jak stwierdzę mały stopień zabrudzenia ubrań to czas prania sama mogę skrócić?
    Baaardzo proszę o odpowiedzi.
    Dziękuję :D
    Alski1
    Poziom 19  
    Programy skrócone czasowo oznaczają, że są krótsze niż w innych pralkach pozwalając otrzymać tę samą efektywność. W Gorenje mojej mamy (Wa 63120 NIE!!!!!) "Bawełna 60" trwa ok. 2,5 h, a w tym Bosch'u ok. 1 h 40 min. A będzie wyprane tak samo, może nawet lepiej. Ale zawsze dostępna jest opcja skróconego prania, ew. programu skróconego i/lub (w tym wypakku "i", program Super 15).
    Dobrze zrozumiałaś, pralka spryskuje wodą pranie od góry przez wymuszony obieg kąpieli wodnej.

Dodano po 7 [minuty]:

@evvk - nie wystarczają Ci pokrętła? Musisz mieć dotykowy wyświetlacz, który będzie się rysował i psuł? I nowatorski design? No kochana, jak masz tyle kasy żeby kupować nowe części do pralki typu wyświetlacz czy osłonka przeciwoparzeniowa na bęben z półmilimetrowej plexi to kupuj Gorenje. A jak chcesz, żeby po wywieszeniu na dwór białych robiło się jaśniej w mieście i żebyś zapisała pralkę w spadku swoim prawnukom to kup Miele. Ja bym się w ogóle nie zastanawiał
    Alski1
    Poziom 19  
    O ludzie.....
    Ta woda co się "gdzieśtam leje" pochodzi z PERFOROWANYCH ZABIERAKÓW które pobierają wodę z dna bębna, a przy obrotach rewersyjnych cyklicznie ją wylewają.
    Przez OTWÓR W BĘBNIE POMPA CYRKULACYJNA spryskuje wodą pod ciśnieniem pranie, w zależności od cyklu cały czas bądź przez określone momenty.
    Zrozumieli wszyscy czy to ja nie rozumiem.

Dodano po 42 [sekundy]:

?
    emer
    Poziom 19  
    Mam jakoś wątpliwości co do 3D- Aquspar, czy to faktycznie jest wymuszony pompą dodatkowy prysznic ... Mam Siemensa WS12X460PL który jest odpowiednikiem tego modelu i własciwie bliźniakiem majacym inny design zewnetrzny, natomiast obie pralki powinny mieć dokładnie takie same dane techniczne, opcje, programy (czasem inaczej nazwane). Moja Siemens tez chwaliła sie prysznicem, co okazało sie ze czasem wlewana jest woda do bebna gdzies tam gdzie nie widać, a czasem wlewa się na pranie takim otworem w fartuchu gumowym z góry przy otworze pralki bezpośrednio na pranie - ale nie jest to dodatkowy wymuszony obieg wody z detergentem ...

W tym Boschu (i moim Siemensie) programy generalnie są wszystkie skrócone (mówi sie o mniejszym ładunku lub mniej brudne), a jezeli jest pełny max załadunek lub ubrania są mocno brudne, to daje sie opcje "odplamianie" - i wtedy czas prania jest generalnie standardowy jak w innych pralkach.
    Jest program "super 15" (15min prania z płukaniem i wirowaniem ... ;) ), ale generalnie fajn krótki program to "Mix" gdzie cykl całkowity prania to ok 50min - i to jest realny czas w miare dobrego wyprania.
    "Woda Plus" to w Boschu to co w Siemensie jest nazwane "Dodatkowe płukanie", przy czym w instrukcji Bosche pisze tez ze i w praniu pralka pobiera troche więcej prania (mysle ze i w Siemnsie jest podobnie).

Moja WS12X460PL jest pralką cichą, no i mozna zapomnieć o jakimkolwiek "chodzeniu" czy przesuwaniu sie po podłodze - jest niezwykle stabilna ...

Mysle że ten model Boscha będzie posiadał dokładnie te same parametry, programy i opcje co WS12X460PL (no moze Bosch jest nieco ładniejszy ...)

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Nie mówie o wodzie która juz jest w bębnie i jest zabierana zbierakami na dole zbiornika i wlewana poprzez otwory w bębnie z góry, ale o pobieraniu wody z instalacji wodnej przez pralke i wlewaniu jej do zbiornika, czasem przez pojemniki na proszek do bebna, czasem z ominięciem pojemników i wlewaniu bezpośredniu do zbiornika, a czasem z ominieciem pojemnika a wlewaniu przez specjalny otwór w górze fartucha gumowego przy drzwiczkach do pralki - i jak mówiłem nie jest to jakiś wymuszony obieg wody juz z detergentem, ale po prostu czysta woda wlewająca się CIŚNIENIEM Z INSTALACJI DOMOWEJ bezpośrednio na ubrania aby je lepiej zmoczyć przed praniem, lub lepiej wypłukać w trakcie płukania ...

I prosze nie próbuj mi wyjasniać jak pierze moja pralka i że :
    "Przez OTWÓR W BĘBNIE POMPA CYRKULACYJNA spryskuje wodą pod ciśnieniem pranie, w zależności od cyklu cały czas bądź przez określone momenty."

Nie ma takiego czegoś w pralce Siemens WS12X460PL, a że Bosch WLX 24460PL to właściwe bliźniak tej pierwszej, to pozwoliłem sobie na wątpliwości czy to jest jakiś własnie specjalny, wymuszony obieg realizowany w trakcie prania czy potem płukania.
    W opisie mojej WS12X460PL jest użyte określenie "3D-system zraszania prania" - i co ? ano nic - chwyt reklamowy i to wszystko ...
    Tego typu wymuszony obieg wody z detergentem w trakcie cyklu prania jest stosowany w BSH w drogich ichnich modelach, a na pewno nie ma tego w slimach ...

EDIT:
    to dopisanie przeze mnie i wyjaśnianie, jest po poście Alski1, w którym "raczył" mnie uświadamiać jak pierze moja pralka i ze w tych pralkach JEST wymuszony obieg wody z detergentem realizowany za pomocą "pompy recyrkulacyjnej" - a ja twierdze ze tego nie ma w nich (choć w wypadku Boscha należałoby się upewnić) ...

nooo ... a teraz możesz mi obrabiac d*** - nie ma mnie do niedzieli wieczór, jestem na Maratonie kolarskim Klasyk Kłodzki ... ;)
    emkaa
    Poziom 11  
    Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące i w zupełności wystarczające dla mnie laika odpowiedzi :D
    A te wielostopniowe zabezpieczenie przed zalaniem? Ma auastop? Czy też to "wielostopniowe" oznacza wszystko (wg producenta) a tak naprawdę niewiele dla użytkownika?
    Pozdrawiam
    Alski1
    Poziom 19  
    @emer - nie mam zamiaru Ci nic obrabiać, tylko wytłumacz mi proszę. Jest otwór na górze w fartuchu, przez który się leje woda w czasie prania. Leje się, mimo że nie ma NIC co ją napędza. Siemens odkrył jakieś coś, co hamuje grawitację? Bo nic samo nie leci do góry, bez żadnego napedu. Chyba, no bo może się nie orientuje.