Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka powietrzna. Jak obliczyc długośc drutu?

05 Mar 2007 19:01 2983 6
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić ten temat i umieściłem go tutaj. Mój problem polega na tym, że chcę zrobić cewkę powietrzną do filtra dolno-przepustowego. Ma ona mieć takie parametry 4,7mH (+/- 2%) rezystancja głośnika 8ohm, średnica drutu 1,4mm, a rezystancja cewki 0,8ohm. I znalazłem taki wzór:
    R=ro*l*s
    gdzie:
    R-opór
    ro-rezystancja stała
    l-długość
    s-przekrój

Mój problem jest taki co to jest ta rezystancja stała?? to jest rezystancja głośnika?? Czy co?A jeżeli ktoś zna jakiś inny sposób jak obliczyć długość drutu dla takiej cewki to proszę o wskazówki.
    Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: DIY Akustyka
  • Poziom 43  
    Witam,
    anioleqq napisał:
    Witam wszystkich. Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić ten temat i umieściłem go tutaj. Mój problem polega na tym, że chcę zrobić cewkę powietrzną do filtra dolno-przepustowego. Ma ona mieć takie parametry 4,7mH (+/- 2%) rezystancja głośnika 8ohm, średnica drutu 1,4mm, a rezystancja cewki 0,8ohm. I znalazłem taki wzór:
    R=ro*l*s
    gdzie:
    R-opór
    ro-rezystancja stała
    l-długość
    s-przekrój

to jest zły wzór na rezystancję przewodu o długości l i o stałym przekroju poprzecznym s z przewodnika o rezystywności ro.
    Prawidłowy różni się działaniami arytmetycznymi:
    R = ro•(l/s).

anioleqq napisał:
    Mój problem jest taki co to jest ta rezystancja stała?? to jest rezystancja głośnika?? Czy co?A jeżeli ktoś zna jakiś inny sposób jak obliczyć długość drutu dla takiej cewki to proszę o wskazówki.

Twój problem polega, jak widzę, na kompletnej niewiedzy i na nic moje tłumaczenia, jeśli nie zrozumiesz (jak sądzę) tego co napisałbym...
    To ile Tobie wiosen minęło?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    "Twój problem polega, jak widzę, na kompletnej niewiedzy i na nic moje tłumaczenia, jeśli nie zrozumiesz (jak sądzę) tego co napisałbym..." skąd taka pewność! Fakt nie wiem kompletnie co to ta rezystancja stała bo gdybym wiedział to bym nie pytał! Prawda?? No więc nie rozumiem Twoich insynuacji co do mojego wieku. Bo człowiek to nie maszyna i musi wiedzieć wszystkiego. Równie dobrze Ty możesz nie wiedzieć paru rzeczy o których ja wiem. Więc jeśli wiesz co to jest ta rezystancja stała to napisz i nie martw się czy to zrozumie! To juz pozostaw mi samemu. Pozdrawiam i trochę wyrozumiałości. Pa
  • Poziom 43  
    Witam,
    nie będę udowadniał, iż nie jestem wielbłądem... :cry:
    Przecież ja to już wszystko w poprzednim moim poście napisałem:
    Cytat:
    "... to jest zły wzór na rezystancję przewodu o długości l i o stałym przekroju poprzecznym s z przewodnika o rezystywności ro.
    Prawidłowy różni się działaniami arytmetycznymi:
    R = ro•(l/s)."

Koniec cytata.

Czy tego też nie przeczytałeś, czy nie rozumiesz? Nie funkcjonuje w tym zagadnieniu pojęcie rezystancja stała, a co chyba można było wyczytać pomiędzy wierszami z mojej poprzedniej wypowiedzi...
    Natomiast to, co Ty wiesz na jakiś temat, a ja, podobno, nie, to mnie nie interesuje, ponieważ to nie ja zadaję tu pytania... :D

Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Ale rezystancja cewki nie przyda cię się do niczego.
    Bo do uzyskania 0.8om to wyjdzie sporo metrów (68m)
    Dla 4.7mH trzeba na wiertło 10 nawinąć z 73 zwoje lub więcej zwojów (jeśli wierzyć wzorom z katalogu elfa).
    I potem zmierzyć indukcyjność miernikiem i w razie czego skorygować liczbę zwojów.
  • Poziom 9  
    Ok dzięki za pomoc. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam Marcin