Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Określenie parametrów spawania (prąd)...

michał 1985 05 Mar 2007 19:31 1526 4
  • #1 05 Mar 2007 19:31
    michał 1985
    Poziom 27  

Witam mam pytanie bo się głowię już jakiś czas.Jak się wylicza prąd spawania?Czy te np 100A to jest przy zetknięciu elektrod czy na biegu jałowym można tyle pobierać z trafa?Bo nie bardzo wiem co znaczy prąd spawania 100A.Moze wie ktoś jak to się liczy?Prosze o pomoc.

Dodano po 6 [minuty]:

I jak określić przekrój drzenia i uzwojeń tego trafa?
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=171276820

0 4
  • #2 05 Mar 2007 19:56
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Prąd spawania jest to prąd podczas samego spawania, czyli podczas gdy pali się łuk. Jeśli w danych spawarki jest podany prąd 100A to znaczy że można spawać tą spawarką prądem MAX 100A. Oczywiście spawarki mają regulację prądu i można ustawić mniejszy prąd spawania. Prąd spawania ustawia się w zależności przede wszystkim od grubości elektrody i materiałów spawanych. Nastawienie za dużego prądu np. podczas spawania cienkich blach będzie nap przepalać spawany materiał, zbyt mały prąd: spaw będzie słaby i płytki.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 05 Mar 2007 20:22
    michał 1985
    Poziom 27  

Ok coś kapuję.Czyli tak w szereg na przewodzie amperomierz i zaczynamy spawac i to co on mam pokarze to to jest prąd spawania??Czy dobrze teraz rozumiem?A co z tym trafo z linka?Może mi ktoś pomóc?

0
  • #4 05 Mar 2007 23:15
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Co do tego amperomierza to coś w tym stylu, ale w rzeczywistości pomiar amperomierzem to nie taka prosta sprawa (duże prądy a poza tym masz mocno odkształcone przebiegi prądu). A w praktyce to po co mierzyć prąd, po prostu tak regulujesz żeby dobrze się spawało.
    A co do tego transformatora z linka to na konkretną spawarkę to chyba trochę mały, chyba że chcesz zrobić malutką spawarkę do delikatnego spawania. A poza tym to spytaj gościa od tych transformatorów jaki mają przekrój rdzenia i przekroje drutu na pierwotnym i wtórnym to można będzie policzyć co z tego da się zrobić. Robiłem spawarkę (spawa świetnie) ale to jest już kawał transformatora, regulację prądu rozwiązałem wsuwaną zworą magnetyczną. U mnie rdzeń ma przekrój 65cm2, drut na pierwotnym przekrój 7mm2 a na wtórnym 40mm2.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 05 Mar 2007 23:56
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.Tak z grubsza przyjmuje się 40A na milimetr średnicy elektrody.A wartość prądu najlepiej zmierz cęgami.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo