Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Określenie parametrów spawania (prąd)...

05 Mar 2007 19:31 1940 4
  • Poziom 27  
    Witam mam pytanie bo się głowię już jakiś czas.Jak się wylicza prąd spawania?Czy te np 100A to jest przy zetknięciu elektrod czy na biegu jałowym można tyle pobierać z trafa?Bo nie bardzo wiem co znaczy prąd spawania 100A.Moze wie ktoś jak to się liczy?Prosze o pomoc.

Dodano po 6 [minuty]:

I jak określić przekrój drzenia i uzwojeń tego trafa?
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=171276820
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Prąd spawania jest to prąd podczas samego spawania, czyli podczas gdy pali się łuk. Jeśli w danych spawarki jest podany prąd 100A to znaczy że można spawać tą spawarką prądem MAX 100A. Oczywiście spawarki mają regulację prądu i można ustawić mniejszy prąd spawania. Prąd spawania ustawia się w zależności przede wszystkim od grubości elektrody i materiałów spawanych. Nastawienie za dużego prądu np. podczas spawania cienkich blach będzie nap przepalać spawany materiał, zbyt mały prąd: spaw będzie słaby i płytki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Ok coś kapuję.Czyli tak w szereg na przewodzie amperomierz i zaczynamy spawac i to co on mam pokarze to to jest prąd spawania??Czy dobrze teraz rozumiem?A co z tym trafo z linka?Może mi ktoś pomóc?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Co do tego amperomierza to coś w tym stylu, ale w rzeczywistości pomiar amperomierzem to nie taka prosta sprawa (duże prądy a poza tym masz mocno odkształcone przebiegi prądu). A w praktyce to po co mierzyć prąd, po prostu tak regulujesz żeby dobrze się spawało.
    A co do tego transformatora z linka to na konkretną spawarkę to chyba trochę mały, chyba że chcesz zrobić malutką spawarkę do delikatnego spawania. A poza tym to spytaj gościa od tych transformatorów jaki mają przekrój rdzenia i przekroje drutu na pierwotnym i wtórnym to można będzie policzyć co z tego da się zrobić. Robiłem spawarkę (spawa świetnie) ale to jest już kawał transformatora, regulację prądu rozwiązałem wsuwaną zworą magnetyczną. U mnie rdzeń ma przekrój 65cm2, drut na pierwotnym przekrój 7mm2 a na wtórnym 40mm2.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Cześć.Tak z grubsza przyjmuje się 40A na milimetr średnicy elektrody.A wartość prądu najlepiej zmierz cęgami.