Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę "pompować" energię w sieć?

05 Mar 2007 21:58 5121 13
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Założenie: posiadam kilkuset watowy generator, który chcę włączyć w domową sieć elektryczną. Rozwiązałem problem synchronizacji częstotliwości, zabezpieczeń itd, itp. Generator napędzam np. wiatraczkiem.
  Czy z punktu widzenia ZE jest to legalne?
  Co będzie, jeśli mój stary licznik zacznie się "odkręcać"?
 • Moderator na urlopie...
  Załóż jakieś sprzęgło(chyba nazywa się to : układ SZR - Samoczynne Załączanie Rezerwy) którym będziesz odłączał sieć z załączał prąd z generatora. Bo co będzie jak ZE odłączy prąd i ktoś na słup wejdzie?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Niegroźne - zabezpieczenie puści pod obciążeniem danego segmentu sieci :D
  Pytam o aspekt prawny takiego rozwiązania.
 • Moderator na urlopie...
  Ale dlaczego chcesz pompować w sieć? Dopóki to nie wychodzi poza licznik to nie powinno nikogo interesować. U mnie są dwa agregaty 60 i 35 kW i jedynie to jeden z nich jest zgłoszony do wojska jako przewoźny a tak to nie były zgłaszane do ZE.
 • Poziom 12  
  Jeżeli ma to być mała elektrownia wiatrowa mocy kilkuset wat, to nie ma co myśleć o sprzedaży energi. Są ustawy prawne nakazujące skup energi elektrycznej ze żródeł odnawialnych, ale trzeba spełniać szereg wymogów ,aby spełniać tam postawione warunki i koniecznie trzeba mieć zgłoszoną działalność i odprowadzać z tego podatek.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Bez zawarcia odpowiedniej umowy z dostawcą nie możesz.
 • Poziom 33  
  Cytat:
  Bo co będzie jak ZE odłączy prąd i ktoś na słup wejdzie?

  A wiesz co to uziemiacze ?
  Cytat:
  Co będzie, jeśli mój stary licznik zacznie się "odkręcać"?

  Zostaniesz posądzony o kradzierz prądu jeżeli to faktycznie stary licznik. W nowych jest blokada "biegu wstecznego"
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Odradzasz podłączenie do sieci bo ci to nie pasuje jako pracownikowi energetyki. Więcej zachodu przy wyłączeniach. Jak piszesz pracowałeś w pogotowiu a sprawa podłączenia jednostki wytwórczej to nie sprawa montera. Zapewniam ciebie, ze KAŻDĄ ilość energii energetyka musi przyjąć jeżeli jeszcze nie kupuje jej coś koło 4-5% na ten rok. A mało która energetyka, albo i żadna, obowiązek ten ma wypełniony. Gdyby oficjalnie odmówiła to naraża sie na kary wymierzone firmie i personalnie prezesowi spółki od Urzędu Regulacji Energetyki.
  A czy wiesz konkretnie ile sie zarabia za dostarczanie mocy 15 kW zwłaszcza z elektrowni wodnej? 5 zł na godzinę czyli 125 dziennie czyli ponad 3500 miesięcznie. No faktycznie nie warte zachodu :cry:
  Teraz w użyciu jest sporo małych agregatów synchronicznych używanych przez przypadkowych ludzi i to jest problem dla monterów na linii a nie generatory asynchroniczne. Czy wiesz czym sie charakteryzują generatory asynchroniczne w porównaniu z synchronicznymi? Spróbuje zgadnąć - nie wiesz skoro piszesz o konieczności samoczynnego wyłączenia. A nawet jeśli by wyłączać samoczynnie to jest to tak proste, że nie warte poruszania.
 • Poziom 11  
  Mój dostawca energii elektrycznej kategorycznie , pod groźbą zerwania umowy zakazuje podłączania jakichkolwiek agregatów do własnej sieci bez odpowiedniego zgłoszenia.Ja to postępowanie popieram w 100% ponieważ taki "lewy" agregat podłączony do sieci jest bardzo niebezpieczny dla ludzi którzy mogą pracować na wyłączonej sieci i nagle pojawia się napięcie nie wiadomo skąd.Tylko nie piszcie mi o uziemiaczach przenośnych , bo nie wszystkie prace na sieci n/n można wykonać przy założonych uziemiaczach.[/youtube]
 • Poziom 33  
  quet napisał:
  Tylko nie piszcie mi o uziemiaczach przenośnych , bo nie wszystkie prace na sieci n/n można wykonać przy założonych uziemiaczach.[/youtube]

  Jakich nie można ? Możesz wymienic przykłady ?
 • Moderator na urlopie...
  W PN-EN 50110-1 : "Eksploatacja urządzeń elektrycznych"

  W miejscu pracy przy wszystkich urządzeniach wysokiego napięcia oraz niektórych urządzeniach niskiego napięcia wszystkie części, na których będzie wykonywana praca, powinny być uziemione i zwarte.
  W instalacjach bardzo niskiego i niskiego napięcia uziemianie i zwieranie nie zawsze jest konieczne, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że urządzenie znajdzie się pod napięcie np. krzyżujące się linie napowietrzne"

  Kiedyś pracownik ZE został na słupie przez to że się znalazło tam jakieś napięcie.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Dzięki za odpowiedź, tak mi się wydawało (u siebie mam wydzieloną instalację) ale chciałem sie upewnić.