Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ilu z Was, bawiacych sie CPLD/FPGA pracowalo z AVR?

tony_tg 06 Mar 2007 08:30 1800 6
Texa Poland
    tony_tg
    Level 16  
    Czesc,

Przepraszam za ten poll, ale interesuje mnie ilu z nas, bawiacych sie CPLD/FPGA mialo do czynienia z mikrokontrolerami AVR?

Uzywaliscie ich? Jesli tak to jakich? Ktore dokladnie?

Jak mozecie napisac to dokladnie jaki chip to byl, i jakie peryferale uzywaliscie, jaki kompilator i jaki interfejs do debugera uzywaliscie?

Ja pierwszy zaczne :)
    Nigdy nie uzylem zadnego. Uzywalem innych 8 bitowcow ale ostatnio patrzylem na jego liste instrukcji oceniajac ile czasu zajeloby zaimplementowanie go w FPGA ;)

Pozdrawiam,
    tony_tg
  • Texa Poland
    Zaquadnik
    Level 27  
    Cóż, ja zarówno bawię się w FPGA jak i mikrokontrolery :] Z AVRkami trochę pracowałem, na razie tylko w asemblerze. Ale popełniłem m. in. sterownik do LCD graficznego i prosty algorytm kompresji obrazków. Do tego bardzo dużo bawiłem się z '51 i odrobinę z PICami.
  • Texa Poland
    tony_tg
    Level 16  
    Czesc,

Co to byl za algorytm kompresji? Jakies inne procki od Atmela uzywasz?

Tak naprawde mi chodzi o procki atmela i jego interfejsy do debuggerow czyli 1-wire i takie tam.

Widze, ze nikt z tych co uzywaja FPGA albo nie zaczynal w mikrokontrolerach albo zaczyna w FPGA i jeszcze nie zna mikrokontrolerow albo jest na grupie mikrokontrolery i jeszcze nie bawil sie FPGA. Tak tylko sie zastanawialem, ile osob majacych platformy FPGA zainteresowanych byloby posiadaniem kodu zrodlowego do jakiegos prostego procka atmelowskiego coby mozna bylo swoj kompilator i debugger podlaczyc. Jak na razie zainteresowanie jest zerowe :) Tzn. jakiejs tam implementacji ;)

Pozdrawiam,
    tony_tg
    sepher
    Level 19  
    Ja bawiłem się AT9023213, AT90S8535, ATmega8, 16, 32 i 128 w C i asemblerze. Mam duży sentyment do tych procków, może ze względu na to, że tak naprawdę na nich nauczyłem się większości z tego co wiem o programowaniu mikrokontrolerów (przedtem miałem przelotny kontakt z 8051). Uważam, że mają naprawdę sensowny i zoptymalizowany pod kątem pisania w C zestaw instrukcji. Nawet asembler jest dość dobrze strawny (dużo rozkazów, ale jakoś łatwiej mi się w tym pisało niż pod PIC-e - te procki mają nieco pogmatwaną architekturę, ale może to kwestia przyzwyczajenia). Przez większość czasu nie używałem sprzętowego debuggera, ale w końcu nabyłem JTAG-a (którego teraz używam i tak sporadycznie). Za AVR-kami przemawia zecydowanie również ilość dostępnej dokumentacji i darmowego oprogramowania. Jeśli chodzi o implementacje w FPGA, to na stronie Opencores widziałem chyba już 3 podejścia do tematu, wszystkie podobno są przetestowane i działają. Nie wiem jakie byłoby zainteresowanie takim IP w związku z tym.[/url]
    Zaquadnik
    Level 27  
    Hmmm, sam sobie prosty algorytm wymyśliłem, polega on na tym, że wpisuje się bajt i ilość jego powtórzeń w obrazie. Całkiem łądne rezultaty daje. ja właśćiwie zaczynałem od uC. Ale, prawdę mówiąc, nie wiem o co chodzi Tobie z interfejsami do debuggerów i źródłami do procków :]
    Mirko51
    Level 15  
    tony_tg wrote:

Widze, ze nikt z tych co uzywaja FPGA albo nie zaczynal w mikrokontrolerach albo zaczyna w FPGA i jeszcze nie zna mikrokontrolerow albo jest na grupie mikrokontrolery i jeszcze nie bawil sie FPGA. Tak tylko sie zastanawialem, ile osob majacych platformy FPGA zainteresowanych byloby posiadaniem kodu zrodlowego do jakiegos prostego procka atmelowskiego coby mozna bylo swoj kompilator i debugger podlaczyc. Jak na razie zainteresowanie jest zerowe :) Tzn. jakiejs tam implementacji ;)

u mnie było tak, że przed FPGA trenowałem dość długo, jeszcze w szkole średniej, na '51. Potem przez chwilkę były AVR, po czym przestawiłem się na MSP430 - jak na moje projekty są wszystkomające (chociaż zegar nie jest może rewelacyjny no i architektura "tylko" 16-bit, choć bliżej im do 8-bitów).

Jeśli chodzi o debbug procka i FPGA to ja używam analizatora logicznego, jak się da to wkomilowanego w projekt - np. Signaltap Altery.
    W sumie to jestem za tym, aby u nas w ojczyźnie bardziej promować PLD, choć jak na razie jedynie politechnika jest miejscem gdzie najczęściej rozpoczyna się przygodę z FPGA.
    tony_tg
    Level 16  
    Czesc,

Zamykam temat bo niewiele osob odpowiedzialo.

Dziekuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
    tony_tg