Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robie wzmacniacz audio na TDA2052, doradzi mi ktos...

25 Wrz 2003 17:09 3004 23
  • Poziom 16  
    Doradzi mi ktos co i jak , jakie napiecie , jakie kondensatory , czy dac diody stabilizacyjne czy lepiej kostki prostownicze , jaki trafo....
  • Poziom 21  
    zmień końcówke może na 15XX, te są strasznie delikatne i kłopotliwe, jedne z najgorszych z jakimi miałem do czynienia.
  • Poziom 16  
    ale juz je mam a nie mam kasy na inne... tz ze one sa nie dobre do uzytku czy jak... ale w EdW jest opis i schemat i pisza ze jest ok. nie musze miec rewelacji za super wysoka cene, chodzi mi oto aby byl wmiare dobry odbior....
  • Poziom 11  
    Ja wolę TDA 7294, ale jak chcesz to rób... Napięcie +/- 25 V (max) lepiej podaćtroszkę mniej - nie wybuchnie. A co do elektrolitów to raczej duże ale bez przesady tak 4700uF w każdej szynie zasilającej (1 kanał) jak masz to daj większe, ale nie musisz. przejrzyj notkę katalogową, po angielsku ale może coś wyczytasz :P

zalacznik skasowalem[krzysiek] wnioski wyciagnij sam
  • Poziom 23  
    :arrow: Fish303: Wyciąg katalogowy układu TDA2052 znajduje się na EleNocie i zgodnie z regulaminem nie powinno się go zamieszczać jako załączniki na forum... wystarczyło podać odpowiedni odnośnik: http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/data/STMicroelectronics/docs/1585.pdf

:arrow: Operator5wp: Układ TDA2052 może być zasilany napięciami symetrycznymi z przedziału od ±6VDC do ±23VDC jednak najlepsze osiągi ma podczas zasilania napięciami z przedziału od ±18VDC do ±20VDC. Aby otrzymać takie napięcia potrzebujesz transformator sieciowy z dwoma uzwojeniami wtórnymi i napięciami od 2 x 12VAC do 2 x 15VAC. Nie ma tu znaczenia czy będzie to transformator z rdzeniem EI czy też toroidalnym.
    Moc transformatora nie powinna być mniejsza niż 100VA (dla pojedynczego układu wystarczy transformator o mocy co najmniej 50VA). Prostownik równie dobrze możesz wykonać z czterech diod prostowniczych jak i zastosować gotowy mostek. W przypadku mostka prostowniczego jest mniej zabawy z rozmieszczeniem / lutowaniem (itd.). Prostownik powinien mieć wydajność 8A ÷ 10A.
    Kondensatory filtrujące w bloku zasilacza powinny mieć pojemność co najmniej 4700µF. Dodatkowo możesz dołożyć równolegle kondensatorki ceramiczne o pojemności 47nF ÷ 100nF.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jeśli z wykresu w dokumentacji wynika, że dla 4Ohm i ok 20V zasilania moc będzie ponad 40W, to czemu proponujesz dla pojedynczego układu tylko 50VA trafo? Nie przydałoby się troche więcej?
  • Poziom 23  
    Proponuję transformator o mocy 50VA ponieważ jest to minimum, przy którym pojedynczy układ wzmacniacza TDA2052 będzie pracował poprawnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    :arrow: maroo nie wiemco ci sie nie podoba w tym 2052 ? Dobra kostka, ma zabezpieczenia i wyciszenie, nie ma znią problemów.

:arrow: operator5wp Muszisz tylko dobrze zaprojektować obwody masy i dać grube ścieżki do zasilania i szczególnie masy. Możesz poprowadzić 2 masy: sygnałową która będzie łaczyła elementy wchodzące w skłąd toru niskoprądowego i odzzielną dla elementów pracujących przy duzym prądzie później łączysz te masy w jednym punkcie - to sie nazywa masa w o topologii gwiazdy :-) Daj też jakieś małe kondziry(100n) dolutowane między dodatnią nóżką, ujemną i masą - berzpośrednio do nóżek scalaka. Na płytce z układem możesz dac 2x1000-2200u w zasialaczu jak najwięcej. Jak chcesz to zastosuj płytkę z edw wtedy wystarczy bezmyślnie wszystko skopiować i jużmasz działający bez problemów układ.
  • Poziom 11  
    Mam 4 kanałowca na tej kostce i jak dotąd nie ma żadnych problemów, zasilam to z trafa 250W 2X19V, na filtr zasosowałem 1500uF na jedno napięcie w bateri kondziorów.... chodzi ładnie bez szumów, nie ma żadnych problemów, przedwzmaka najlepiej złożyć na TDA7318. Kostka 2052 jest elegancka , i nie zgadzam się z opiną że l;uibi wybuchac jak da się 3 V więcej na napięciu...testowałem na zasilaczu symetrycznym 2x28 v i nie było problemów...
    układ chłodze radiatorkiem i wiatraczkiem od kompa....

Powiem że jak na taki układ gra ładnie i nie burazy się nic....porównywałem z 2030 i 2040 i powiem że ta gra zdecydowanie ładniej....a i ma jeszcze ukłąd mute i zabezpieczenia ..
  • Poziom 11  
    15 000 uF rzecz jasna..... 8) ale tak obiektywnie oceniając, to kostka jest naprwde niezła mimo swojego wieku i wogóle tego co się mówi o całej seri 20XX. Jest ona bez wątpienia najlepsza i najmocniejsza, realna jej moc to granice 40 W na trafo polecam 2x18V, 60VA a nie jak ufol dał 50VA...chciałbym dodać że ten wzmak ma również swoją sprawność... dlatego na 2 kanały ok 120VA i nie ma się o co martwić, na 2 kanały wrzuć 6800uF/ 40V i zapomnij o jakiejś zabawie... dobry układ startowy i ładne zasilanie to podstawa dobnrego wzmaka, skoncentruj sie na zasilaniu, powiem ci ze ten scalak naprawde wiele potrafi, niektóre tranzystorowce sobie nieradzą tak jak on....
  • Poziom 16  
    Ok, jeszcze raz dzieki za porady.... :), jezeli ten uklad ma standby to nie musze stosowac ukladu do wlaczania kolumn z opoznieniem. Nie bedzie zadnych pykniec lub podobnych rzeczy? ok, na razie.
  • Poziom 11  
    Tak włączanie odbywa się bez stuków..... fajna rzecz, popatrz na schemacik z AVT i zobacz sobie jak to zrealizowali....ja na układ 4 kanałowy zaprojektowałem płytke tak żeby wszystkie 4 wzmaki były na jednej płytce, skompresowałem to do oporu...jak wyszło to słychać, wzmak ładnie gra jak na coś takiego...(nigdy nie byłem przekonany do scalaków)
  • Poziom 16  
    A jaki przedwzmacniacz moge dac czy TDA7318 bedzie dobry, bo chce cos zrobic z procesorkiem At89c2051+LCD+Pilot do tego Tda2052.... ale nie wiem jaki wybrac.... i czy warto.
  • Poziom 2  
    na elektrodzie <audio lub samochodowe> szukaj schematu wzmacniacz 2+1(2*40W szerokopasmowe i 100W subwofer)znajdziesz dokładnny opis powodzenia
  • Poziom 16  
    Jeszcze mam pytanko co do TDA2052, bo mam radiator z wiatraczkiem od starego procesorka i czy moge go uzyc do chlodzenia wzmacniacza. Chodzi mi o to czy dwa TDA2052 beda mogly byc przylozone do jednego radiatora i czy nie bedzie zadnych zaklucen w torze audio spowodowanych wiatraczkiem .... poradzcie mi... dzieki
  • Poziom 24  
    Większość układów ma podłączone swój metal z tyłu do jakiegoś potencjału, nie zawsze masowego, jak dasz podkładki silikonowe i takie malutkie tuleje plastikowe, które odizolują śróbkę od metalu układu, to bez problemu. Uwaga na ten temat pewno jest w dokumentacji, z którą nóżka jest połączony metal.
  • Poziom 16  
    Witam!

Wentylatorek komputerowy nie powinien wprowadzać zakłuceń, jeżeli tylko zasilisz go z innego transformatora niz końcówkę mocy. Dobrym wyjściem bedzie zastosowanie czujnika temperatury, wtedy wentylatory będą załaczane (ew. wzrośnie prędkość obrotowa) dopiero po przekroczeniu pewnej temperatury. Szum wentylatora przy niskim poziomie głośności mogłby być uciążliwy :?

A może jednak zdecydujesz się na większy kawałek aluminiowej "choinki" - wyjdzie taniej niż komputerowe wentylatory i czujnik temperatury. Czasami nie warto utruniać sobie życia :D

Przedwzmacniacz - tutaj masz sporo możliwości. Zajrzyj na www.veteran.of.pl
    może coś ci się spodoba :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 16  
    Wentylatorek z radiatorem nic mnie nie kosztuje bo mam go z demontazu, chyba ze uzyje aluminim jakie bylo po starym wzmacniaczu unitry, bo chce umiescic w obudowie po nim i wlasnie mam dwa dlugie radiatoru z aluminim w ksztalcie U. ale jeszcze nie wiem co uzyc. poza tym ten wentylatorek bardzo cicho chodzi i nie jest taki duzy. bo jest to radiator z miedzi (chyba) i maly wiatraczek .
  • Poziom 16  
    Polecam wykorzystanie istniejącego radiatora, a z wentylatorkami mozesz przecież poeksperymentować.

Pozdrawiam!
  • Poziom 2  
    nie radzę te kostki są do kitu jak działa jedna na trzy to dobrze, jesli jednak musisz to trafo 2*12V da stałego ok.16-17V, a kondensatory jakieś 20-200u na 25V
  • Poziom 24  
    ja bym tez zrezygnowal z tej koncówki.Dane katalogowe tj. moc itp sa niemozliwe do osagniecia w praktyce.znieksztalcenia pow 1% to sie juz sluchac nieda.ja bym sie przerzucil na np TDA 2005.To coprawda samochodowa koncówka ale rusza od pierwszego
  • Poziom 35  
    nie no ten tda to jest tda2052 pare dupereli kondy 2x2200uF stykną trafko 2x15 ok tak żeby na luzie 2x 25 nie przekroczyć moc z 50 wat styknie ten tda jest dosyć mocny i uwaga ma minus na obudowie a nie mase więc uważaj !!!