Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanko a antenkęęęę.

marcin19 25 Wrz 2003 23:35 1896 7
  • #1 25 Wrz 2003 23:35
    marcin19
    Poziom 11  

PYTANKO 1
    Mam na dachu pętlę dipolka prostego przymocowaną pionowo bezpośrednio przy rurce stanowiącej maszt. Czy taka akcja jest dopuszcalna i czy ne skodzi charakterystyce promieniowania.

PYTANKO 2

Czy taka antena jak w załączniku, czyli syn fazowa (pierwszy raz o takiej słyszę) zapewni mi odbiór stacji radiowych z bardzo daleka np w promieniu 40-80 km. W artykule (pdf z elektrody) jest napisane że tak ale czy jest sens ją budować. Tuner który posiadam ma 30 kanałów i chiałem je wszystkie zapchać, narazie mam jakieś 17 odbieram na antenie z "PYTANKO 1"

za wszystkie odp. dziękuję
    POZDROWIENIA :) :) :)

0 7
  • #2 26 Wrz 2003 22:11
    generator
    Poziom 19  

Od pyt.1. na pewno nie szkodzi ponieważ nie nadajesz a tylko odbierasz.
    pyt.2 to zależy w jakim regionie się znajdujesz poneważ w rejonach wielkomiejskich to taką ilość pamięci zapełnisz bez problemu wystarczy że
    to będzie antena zewnętrzna.Przy odległościach kilkudziesięciu kilometrów
    należało by zastosować antenę kierunkową dla zachowania właściwego
    stosunku sygnał/szum dla sygnału stereo.

0
  • #3 26 Wrz 2003 22:52
    sp9unu
    Poziom 11  

Do odbioru sygnałów naziemnych wykorzystywane są anteny na zakres: UKF-FM (radio), VHF (z reguły program I TV) i UHF. W przypadku anten radiowych warto zwrócić uwagę na możliwość odbioru sygnałów w polaryzacji poziomej i pionowej

Radiowe anteny UKF FM
    Nazwa
    DIPOL 1/RZ B
    DIPOL 3/R B
    DIPOL 3/RZ B
    DIPOL 5/R B

http://www.dipol.com.pl/

0
  • #4 27 Wrz 2003 07:03
    DonRomano
    Poziom 33  

Taki maszt może wpłynąć na kierunkowość anteny tzn.będzie ekranował wszystkie fale od strony masztu.
    Lepiej oddal antenę o 30-40 cm.

0
  • #5 27 Wrz 2003 20:26
    marcin19
    Poziom 11  

mieszkam 60 km od Warszawy i jakieś 90 od Łodzi
    ciężko jest zapchać całą pamięć.

0
  • #6 28 Wrz 2003 02:53
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Wbrew temu, co niektórzy koledzy powiadają -odległość dipola od masztu przy pionowej polaryzacji nie jest wcale obojętna. Poważnym zmianom ulega bowiem impedancja dipola i potrafi spaść nawet do kilkunastu ohmów. Nie żadnego znaczenia ,czy pracuje w nadawaniu ,czy odbiorze bo mówimy o sprawności samej anteny. Przy takim mocowaniu nie unikniesz kierunkowości odbioru ,ale jeżeli zastosujesz wysięgnik i oddalisz dipol od masztu na odległość lombda przez 4, to przynajmniej będzie to miało 75ohmów i zysk przód/tył ok 2dB. Jeżeli to ma być pasmo 3m ,to oczywiście odległość ta wyniesie ok75cm.
    Zupełnie inną sprawą jest polaryzacja dipola -nie próbowałeś go zamocować w poziomie? U mnie może ze dwie stacje lepiej chodzą w pionowej polaryzacji i podejrzewam ,że u Ciebie nie jest inaczej.
    Niezależnie od wszystkiego lepiej skorzystaj z dobrej rady :arrow: sp9unu ,bo odległości są duże i stacje będą szumieć na stereo.

0
  • #8 07 Paź 2003 08:16
    DJ DAREK
    Poziom 23  

mi cos sie obilo o uszy ze dipol powinien byc sam tzn bez przylaczenia do rurki ale to tylko moje spostrzezenie a jak cos to poprawcie

0