Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kto przerobi schemat ideowy na wzór płytki??

lukas_sa 08 Mar 2007 21:13 2945 16
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  lukas_sa
  Level 16  
  witam,
  Prośba jak w pytaniu. Chodzi mi o taki schemacik:
  kto przerobi schemat ideowy na wzór płytki??

  Z góry dzięki.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  foxik000000
  Level 29  
  Nie łatwiej będzie kupić taką identyczna syrenę jak na schemacie, za kilkanaście złoty ? W zestawie są elementy wraz z dokumentacja i płytka :)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  lukas_sa
  Level 16  
  Nie lepiej. Kit nigdy nie da Ci takiej przyjemności jak własnoręcznie wykonana płytka ;).
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Spróbuj sam zaprojektować taką płytkę. To dziecinnie proste. Bawiłem sie w to przez wiele lat. Powinieneś zdecydować jaka ma być duża ta płytka. Ja często mając kawałek wolnego laminatu, dajmy na to 3x5cm "wciskałem" na siłę dany układzik. Czasem trzeba było postawić opornik w pion i czasem trzeba było zastosować jakiś mostek. Uwierz mi, że to wielka frajda zaprojektować samemu taką płytkę. Najlepiej projektuje się na papierze milimetrowym.
  Czasem miałem w obudowie miejsce na płytke np. w kształcie litery L i trzeba było układ zbudować właśnie na niej. Były tez płytki okragłe, bo tego wymagała obudowa. Spróbuj sam cos wykombinować, a tu ewentualnie sprawdzimy jak ci poszło. Nigdy nie korzystałem z gotowych programów do projektowania.
 • #5
  opalach
  Level 12  
  Witam

  ja chciałbym się spytać jak się takie płytki robi(chodzi głównie na czym jakie narzędzia)gdzie można to kupić jak się to nazywa

  to się na papierze robi?? :idea:
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Trzeba kupić czystą płytkę laminatu pokrytego miedzią. Trzeba kupić pisak do płytek (taki mazak). Dawniej brałem lakier do paznokci i przycinałem odpowiednio ten pedzelek, aby był w miarę cienki. Ostrzyłem też zawsze klika zapałek, na rózne szerokości. Gdy jednak pojwaiły się wspomniane pisaki, to używałem tylko nich. Ścieżki rysowałem przy linijce (te co miały byc proste).
  Tak czy owak należy nanieść na taką miedzianą płytkę mozaikę scieżek. Po wyschnieciu (kilka minut) należy taką płytkę zanurzyć w wodnym roztworze chrorku żelazawego (dostępny w postaci granulek w sklepach elektronicznych). Po odpowiednim czasie (według instrukcji, ale też w wyniku obserwcji procesu trawienia) płytkę wyciągamy i myjemy pod bieżącą wodą.
  Teraz zmywamy szmatką zwilżoną w denaturacie wszystkie zamalowane ścieżki. Płytka jest gotowa. Można pokryć ją kalafonia rozpuszczoną w spirytusie (denaturacie), celem zabezpieczenia ścieżek i ułatwienia późniejszego lutowania elementów.
  Otwory wiercimy we właściwych miejscach za pomocą wiertła 1 mm.
 • #7
  lukas_sa
  Level 16  
  no właśnie produkuję się sam. Wpadło mi już nawet parę pomysłow. Pytanko: jaki jest prosty program do rysowania płytek i scchematów(oprócz eagle)
 • #8
  JogiFP
  Level 12  
  Też za bardzo nie przepadam za przerabianiem z schematu ideowego na wzór płytki. Ale trudno trzeba sie nauczyć, prosiłbym także o jakiś program do robienia tego, albo jakieś poradniki które pomogą mi przerabiać łatwiej. Nie dawno zacząłem z elektroniką i jestem początkujący.
 • #9
  VC
  Level 21  
  A ten laminat, to czym sie różni jednostronny od dwustronnego? Który jest lepszy na 'start'
 • #11
  Krzysiek_1
  Level 19  
  proszę bardzo, widok płytki od strony druku i od strony elementów :)
  zrobione na szybko, możesz płytkę jeszcze zmniejszyć, ale masz
  już jej wzór

  kto przerobi schemat ideowy na wzór płytki??

  kto przerobi schemat ideowy na wzór płytki??

  miłej zabawy :)
 • #14
  JogiFP
  Level 12  
  Fajny nawet ten programik a jakie są jeszcze do robienia płytek tylko bardziej rozwinięte??
 • #16
  lukas_sa
  Level 16  
  Dla zainteresowanych dodam,że
  Quote:
  Zmianę tonu uzyskuje się łącząc punkt X z punktami P lub S. Przy połączeniu z punktem S uzyskuje się sygnał karetki pogotowia, przy połączeniu z punktem P sygnał straży pożarnej, a w pozycji D (brak połączenia) sygnał policji. Głośnik powinien mieć opór 8 omów i moc co najmniej 2W.
  Układ ten jest dostępny w postaci kitu J-18.


  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  Aha noi jeszcze jedno. Jaką odległość powinna mieć przerwa na rezystor, connd, i tranzystor
 • #17
  larry98
  Level 15  
  Naucz się sam projektowac płytki (na eaglu jest wygodnie) bo korzystając z czyjejś zrobionej nie jest dobrze zawsze może być jakiś maly bład lub chociaż przekręcone oznaczenie a osoba która projektowała płytkę orientuje się jak to powinno być - a niestety takie rzeczy często się zdarzają. Zresztą jak się już nauczysz to jest ta satysfakcja że zrobiłeś układ od podstaw - od zaprojektowania płytki do uruchomienia układu :)