Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kompresja lampowa

26 Wrz 2003 08:24 2338 3
 • Poziom 11  
  Forum dyskusyjne.
  Tak wiele różnych opinii już słyszałem na jej temat,że chciałbym aby ktoś ją wyjaśnił.
  kt88
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Wiec tak lampa prostownicza ma skonczona wydajnosc katody. Z tym ze charakterystyk lagodnie przechodzi w odcinek niemalze poziomy. Ponadto lampy maja duza opornosc wewntrzna (w porownaniu z diodami krzemowymi i germanowymi). Bliskie im byl prostowniki selenowe pod wzlgedem oporow przewodzenia.

  Ponadto lampy prostownicze na ogole zle znosily impulsy pradu. Pierwszy kondesator w filtrze zasilania nie moga miec duzej wartosci. Zreszta w katalogach podaje sie maksymalna pojemnosc zaraz za lampa prostownicza. Zbyt duza wartosc spowoduje szybkie zuzycie lampy oraz ogoleni zla prace zailacza.

  Dlaczego tak oplulem lampy prostownicze, no bo oszczedzano na katodzie. Wydajniejsza katoda to wieksza moc zarzenia tej katody. Wieksza cena itd.

  No to co sie dziej we wzmacniczy z lampowym prostownikiem.
  Wyobrazmy sobie ze nagle walniemy silnym sygnalem na wejsciu we wzmcniaczu. Potrzebowac bedzi eon wiekszego pradu z zasilacza. Wiec co sie bedzie dziac?
  Rozladuje sie kondesator na wyjsciu filtra w zasilaczu. Bedzie on podladowywane energia z peirwszego kondesator w filtrze. Ten procec bedzi dosc powolny gdy zastosujemy dlawik. Tak wiec impus sowoduje male siadanie napicia zasilania lamp a co za tym idzie mocy wyjsciowej.

  Prostownik lampowy z racji wydajnosci pradowej nie bedzie w stanie szybko naladowac kondesatorow. I co miekko zmniejszy na moc wyjsciowa.

  Ot i wszystko. Owszme mozna to przejaskrawic i uzyskac efekty pozadane w gitrowych wzmacniczach.
 • Poziom 11  
  Sporo racji masz.Ale są diody lampowe prostownicze bardzo wydajne prądowo i bardzo szybkie.Siadanie napięcia jest zjawiskiem negatywnym we wzmacniaczu.Obojętnie jakim krzemowym czy lampowym.Jezeli siada napięcie zmienia się punkt pracy lamp.I mamy panta rey.
  pz.
  kt88
 • Poziom 12  
  mam wzmacniacz lampowy (gitarowy) Marshall 50W na lampach 6L6 Sovtek, spadła moc o połowę n nagle , podczas grania, wzmacniacz nie ma kopa, brak niskich tonów, dużo wysokich (szklanka-jak fender, a gitara Gibson) , co to może być, czy to siadła lampa końcówki?