Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana częstotliwości kwarcu

09 Mar 2007 00:43 4893 8
 • Poziom 20  
  Witam! mam dwa kwarce odbiorczy 26.795mhz i nadawczy 27.260mhz. Są one zamontowane w radiotelefonie ECHO4. Jest możliwość zmiany ich częstotliwości pod kanał 19(27,180mhz)???? Jakiś kondensator???? cewka??? Pozdrawiam!
 • Poziom 28  
  Ogólnie rzecz biorąc można zmieniać wartości kwarców przez przeciąganie ich wartości cewką / kondensatorem lub przez jodowanie. Tak wielkie przesunięcie o którym mówisz niestety nie jest wykonalne.
 • Poziom 19  
  Zmiany nie. Przeciągnąć kwarc można góra 2, do max. 4 kHz. Pozostaje jedynie wymiana parki na 27.180 MHz(nadawczy) i 26,725 MHz (odbiorczy), jeśli się uprzesz, popróbuj z kwarcami overtonowymi (np. 13,59 MHz - nadawczy i 13,3625 MHz - odbiorczy) - może "ruszą" na częstotliwości kan. 19 CB czyli 27,180. Można próbować również z kwarcami o częstotliwości podstawowej 4 raz mniejszej od kanałowej - można tu już próbować przeciągać o parę kHz - np 13,59 z kwarcu 13,6 kHz (oczywiście jesli taki zdobędziesz). Trzeba pokombinować. Niestety, w Echach jest mało miejsca na większe kwarce, dodatkowe cewki czy pojemności. Rozumiem, że nie interesują Kolegi porady typu:"a nie lepiej to wypatrzyć jakieś tanie używane CB na Allegro?". Trzeba tylko pamiętać, że ktoś może zapytać o homologację na ECHO - ta oryginalna raczej już "wyszła" - chyba w przepisach UKE stoi, ze homologacja na urządzenia radiokomunikacyjne jest ważna przez 5 lat, a Twoje Echo chyba jest trochę starsze... :P Zresztą, tylko wyjątkowy formalista może się przyczepić do urządzenia o mocy poniżej 100 mW. Pozdrawiam i życzę cierpliwości i powodzenia w próbach.
 • Moderator
  We wszystkich radiotelefonach ECHO wszystkie zastosowane kwarce pracowały na trzecim overtonie czyli dla 27.180 było to około 9 MHz dla podstawowej czestotliwości kwarcu. Overtony sa wyłącznie nieprzyste i nie są to harmoniczne. Ponadto rezonatory pracowały wyłącznie na rezonansie równoległym wobec czego mozna je przestrajac raczej tylko trymerem. Szczegołowe informacje sa w katalogach OMIG-u www.omig.pl . warto odczytać typ rezonatora by sie upewnić jaki rodzaj rezonatora jest zastosowany i w jakim trybie pracy może byc użyty.
 • Poziom 20  
  A nie wiecie gdzie można kupić takie kwarce???? A może zamiast kwarcu jakiś układ LC??? da się je jakoś inaczej przestroić?? Pozdrawiam
 • Moderator
  Możesz kupic beposrednio u producenta www.omig.pl . Obawiam się jednak że taniej bedzie kupic nowe fabryczne radio.
  Obwody LC nie wchodzą w rachube, nie taka stabilność czestotliwości.
 • Poziom 24  
  Pamietam kiedys (jeszcze jak mieszkalem w polsce) w roznych gazetach,na gieldach elektronicznych ,mozna bylo znalezc ludzi ktorzy robia kwarce na zamowienie.Moze poszukaj w tym kierunku.Pozdrawiam Arek
 • Poziom 20  
  a gdy by np. zrobić cewke to ile zwoi powinna mieć???? i jaki kondensator??? widziałem kiedyś schemat odbiornika reakcyjnego na 27hz ale juz nie pamiętam wartosci dla układu LC.
 • Poziom 9  
  witam kolega posiada jeszcze ten kwarc 26.795Mhz?  Moderowany przez kriss51.:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu. Oraz: 3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać. Nie piszemy Mhz tylko MHz i zdania rozpoczynamy dużą literą. ZAMYKAM.