Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmniejszanie obrotów wentylatora

09 Mar 2007 16:12 2395 8
 • Level 11  
  Witam.
  Potrzebuję zmniejszyć obroty mojego wentylatora od procesora niestety programy tupu spped fan nie obsługują poprawnie mojej płyty głównej.
  Proszę o informację jakiego opornika użyć napięcie wentylatora to oczywiście 12 V. Jeśli możecie prosiłbym o opis jak dokładnie wygląda ten opornik wylutuje go z jakichś starych urządzeń.... Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam
 • Level 27  
  Możesz użyć diody zenera na odpowiednie napięcie. Przykładowo kup sobie diode zenera na napięcie np. 3,9V i podłacz szeregowo z wentylatorkiem ( trzeba przeciąć kabelek). Tylko pamiętaj że w jedną stronę jak włożysz tą diodę nie będzie prawie róznicy - jeśli tak będzie to odwróć ją.
  Prawidłowo podłaczona zje ci 3,9V. Jeśli chcesz to zastosuj inną diodę na inne napięcie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jak sie bedzie grzała to znaczy że potrzeba albo dwóch diod albo jednej większej mocy.
 • Level 35  
  W pecetach wszystkie wentylatory korzystają z napięcia 12 V, różnią się natomiast mocą, czyli pobieranym prądem. Mniejsze słabsze mogą pobierać poniżej 0,1 A , średnie około 0,1 A większe 0,15A. Najprościej jest zastosować szeregowo z silnikiem rezystor lub diodę zenera. Moc tych elementów zależy od mocy silnika wentylatora, a wielkość od tego jak mocno chcesz ograniczyć obroty. Np. wentylator o mocy 1,2 VA (W)
  pobiera prąd 0,1 A , stosując diode zenera 3,3V zmniejszysz napięcie na silniku do 12-3,3=8,7V to 70% napięcia zasilania, obroty mogą spaść do około 50% obrotów znamionowych, a dioda powinna mieć moc większą od (tutaj nieco upraszczając) 0,1A x 3,3V =0,33W czyli dioda o mocy 0,5w lub 1w.
  Łatwiej znajdziesz rezystor, np. rezystor 33Ω włączony szeregowo spowoduje spadek o około 3V może niecałe. Moc rezystora 0,5W lub 1W. Zarówno dioda jak i rezystor o mocy 0,5 W będą się grzać , o mocy 1W będą ciepłe a o mocy 2W raczej zimne. Jeśli masz rezystory o różnej mocy zastosuj mocniejszy.
 • Level 36  
  1. stabilizator napięcia 78M08 lub 78M09 zablokowany kondensatorami
  ~100...470nF na wejściu i wyjściu (78L08, 78L09 będą się za mocno grzać)
  2. kilka zwykłych krzemowych diod (np. 1N4001) szeregowo z wentylatorem
  Całość zaizolować przed zwarciem.

  szeregowa dioda Zenera - NIE
  zmniejszanie napięcia na wentylatorze 12V poniżej 8V - NIE
 • Level 35  
  kondensator wrote:
  szeregowa dioda Zenera - NIE
  zmniejszanie napięcia na wentylatorze 12V poniżej 8V - NIE

  Zgadzam się że napięcie 8 V jest zbyt niskie, wydajność chłodzenia osiągnie około 50 %. Diodę zenera będzie trudno znaleźć o niskim napięciu i dużej mocy. Autor oczekuje prostego rozwiązania "Proszę o informację jakiego opornika użyć napięcie wentylatora to oczywiście 12 V. Jeśli możecie prosiłbym o opis jak dokładnie wygląda ten opornik wylutuje go z jakichś starych urządzeń.... Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam "
  Prostym rozwiązaniem jest szeregowy opornik jak sam zauważył. Najlepiej o mocy 1 lub 2 wat, o oporze 10 do 33 w zależności od mocy silniczka. poniżej zdjęcie dwuwatowego opornika z starego sprzętu:
 • Level 17  
  Miałem podłączony wentylatorek przez opornik, komputer był bardzo cichy. Ale w upalne dni w lecie, szczególnie przy większej wydajności gotowało mi się wszystko, toteż wywaliłem opornik, i w jego miejsce włożyłem tranzystor z termistorem między bazą a kolektorem. Termistor jest blisko radiatora i obroty wiatraka regulują się same.
 • Level 11  
  Zamiast rezystora, możesz też zastosować potencjometr. Uzyskasz wtedy niezbyt wydajną metodę regulacji, ale przy mocach takich wiatraczków nie ma to praktycznie znaczenia.

  Regulując napięcie należy pamiętać że zakres regulacji nie może być większy niż 6-12 V. Przy napięciach niższych od 6V silnik utknie i wentylator nie będzie się obracał.
 • Level 35  
  o2xlc wrote:
  Zamiast rezystora, możesz też zastosować potencjometr. Uzyskasz wtedy niezbyt wydajną metodę regulacji, ale przy mocach takich wiatraczków nie ma to praktycznie znaczenia.

  Bardzo dobrze , tylko pamiętaj by potencjometr miał dużą moc. W starych urządzeniach stosowano potencjometry dość mocne , tylko trudno będzie znaleźć o małej wartości. Potencjometr w obudowie pozwoliłby na regulacje obrotów bez rozbierania pokrywy,
pcbway logo