Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar masy ciala za pomoca mikroprocesora

09 Mar 2007 18:15 2844 9
 • Level 15  
  Witam.
  W jaki sposob najlepiej, najtaniej wykonac wage elektroniczna oparta na mikroprocesorze?? Co myslicie o pomiarze opartym na czujnikach cisnienia , lub czujnikach sily?? Zakres pomiarowy od 0 do 100kg.
  Jest wogole to mozliwe do zrobienia?

  Z gory dziekuje za pomoc
  Z powazaniem
  Marcin Barowski
 • Level 20  
  Powinieneś się zaznajomić z tematem czujników tensometrycznych

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tensometr

  oraz

  Quote:

  Czujnik tensometryczny to podstawowy element każdej wagi przemysłowej, od niego zależy dokładność uzyskiwanych wyników. Jest on zbudowany z rdzenia metalowego na którym umieszczono rezystory z folii konstantynowej (ich ilość jest zależna od budowy rdzenia, standardowo cztery) oraz oporników kompensujących wpływ temperatury wyrównujących oporność w stanie zerowym. Przy pomocy rezystorów następuje pomiar naprężeń ścinających i na tej podstawie uzyskuje się wartość będącą wynikiem zmiany napięcia pomiędzy wartością wejściową a wyjściową.


  Mają różną postać: od naklejki do sztaby metalowej, oraz różną cenę.

  Temat szeroki, tensometry trzeba odpowiednio dołączyć do układu (pomiar mostkowy), skompensować, wagę skalibrować, wykonać mechanikę w postaci jakiejś podstawki na którą będziesz stawał.

  Temat nie jest prosty (na początku). Nie mam doświadczeń praktycznych - więcej Ci nie pomogę.

  Twój przyjaciel Google pisał że wie całkiem sporo na temat czujników tensometrycznych ;-)


  Pozdrawiam.
 • Level 27  
  Do tego potrzebny będzie Ci tensometr o zakresie do np 100kG, oraz dokladny przetwornik ADC z mozliwoscia pomiaru roznicowego, poszukaj cos w serii MAXa, maja fajne przetworniki ADC roznicowe, 16 bitowe, w notach aplikacyjncyh poazane jest jak podlaczyc mostek tensometryczny do przetowrnika.
  Zalezy tez jaka dokladnosc Cie interesuje? 16 bitowy przetwornik da Ci rozdzielczość pomiaru około 1,5g dla 100kG zaresu. Oczywiscie trzeba sie liczyc z rozrzutem powiedzmy 1-2 najmniej znaczacych bitow wyniku z przetwornika, wiec da Ci to bład około 10g.
  Do tego dowolny mirokontroler , ktory bedzie komunikowal sie z przetowrnikiem ADC i odczytywal mierzone wartosci.
 • Level 33  
  Wystarczy belkowy czujnik tensometryczny np: Vishay typ:1042
  http://www.kalisto.com.pl/cennik.php.
  Jedną stronę przykręcasz do podstawy a do drugiej strony małą platformę (300x300mm) i do pomiaru ADuC845 (uP wraz z przetwornikiem ADC który jest do tego stworzony) :).
  Żeby było taniej możesz się zapytać w najbliższej firmie wagarskiej o regnerowaną belkę pomiarową (~100 do 150zł). Wykonanie innego układu pomiarowego jest do wykonania (naklejanie tensometrów na belke stalową) ale efekt końcowy będzie niezadawalający.
  Wykorzystując czujnik cisnienia też można zmierzyć masę np: podłączajac czujnik do materaca :) ale taki układ jest trudny do skalibrowana i wyniki sa bardzo niepowtarzalne :)
 • Level 15  
  Witam!
  a nie wiecie moze czy jakas firma produkujaca czujniki, wysyla sample??
  Szczerze powiem ze zalezalo by mi na czujniku w stylu naklejki.Zeby ten czujnik byl elastyczny.Czy wogole czujniki do takiego zakresu sa?Czy moglibyscie mi podac linka do strony z czujnikami w stylu naklejki?


  Dzieki
  Pozdrawiam
 • Level 33  
  Takiego czujnika napewno nie dostaniesz jako sampla:).
  W TME można kupić czujniki nacisku do 100N więc to jest za mało jak na twoje potrzeby.
 • Level 15  
  Witam!
  Mam jeszcze jedno pytanie.Co myslicie zeby wagę zrealizowac na podstawie czujnika cisnienia cieczy?Podobnie jak juz wyzej kolega pisal, ciecz (nie gaz) umieszczona byla by w materacu?Byl by to stabilniejszy pomiar??
  Dzieki za pomoc
  Pozdrawiam
 • Level 33  
  Jest to do zrealizowania zwłaszcza że taki pomiar wykorzystuje sie w wagach na ładowarkach (na układzie hydrauliki siłowej). Trzebaby tylko pomysleć nad czymś mniejszym niż materac :) moze jakaś poduszka ciśnieniowa? Pozostaje jeszcze dobranie odpowiedniego czujnika oraz kalibracja całego układu :)
 • Level 15  
  Ok poszukam cos na ten temat. Wage ktora chce zrealizowac, jest troszke nie typowa i jak bym mial zastosowac czujniki tensometryczne to musialbym ich miec chyba z 100 sztuk.
  Dzieki za pomoc..Jak cos to odezwe sie jeszcze!
  pozdrawiam
 • Level 19  
  Jest jeszcze inna mozliwość: układ podobny do zastosowanych w wagach osobowych sprzedawanych w supermarketach. Jest tam rodzaj dźwigni dwustronnej (co do zasady działania, nie budowy) o dużym przełożeniu. Przy nacisku na krótszy koniec powodujemy jego przesunięcie,które napędza skalę (w wagach "mechanicznych") lub impulsator (w wagach "elektronicznych").