Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja a stare maszyny

09 Mar 2007 20:04 2167 13
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam do podłączenia kilka maszyn ;tokarki ,frezarki ;wiertarki itp które posiadają starą 4 przewodową instalację a muszę je podłączyć do instalacji nowej 5 przewodowej z włącznikiem różnicowym
    Podłączałem L1 L2 L3 i PN ale wybija różnicowy więc zamieniłem PN z N i jest
    ok ale czy tak może zostać
    Pozdrawiam i czekam na odp.
  • Poziom 13  
    Pisząc PN masz na myśli przewód ochronny PE?
    Pod różnicówkę podłączasz L1,L2,L3 i N. Przewód ochronny PE omija różnicówkę.
    Wyłącznik różnicowoprądowy jak sama nazwa wskazuje mierzy prąd upływu . Jeżeli popłynie prąd przez przewód ochronny PE to wyłącznik rozłączy obwód .
    Aby sprawdzić czy dobrze podłączyłeś różnicówkę musisz podłączyć jakiś odbiornik ( najlepiej żarówkę ) do obojętnie której fazy L i do przewodu ochronnego PE ( potocznie bolca ). Jako PE możesz traktować użyć metalową obudowę maszyny . Podłączenie żarówki do L i PE spowoduje zadziałanie wyłącznika ( jeżeli go dobrze podłączyłeś ).:D
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Nie jest to prawidłowe rozwiązanie. Powinieneś rozdzielić w maszynie obwód neutralno-ochronny na neutralny i ochronny, to znaczy zamiast jednego przewodu neutralno-ochronnego podłączyć neutralny (niebieski) pod wszystkie obwody które potrzebują neutralnego (zera) a ochronny (żółto-zielony) pod obwody ochronne czyli obudowy i.t.p.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Tak nie możesz zostać. do wyłącznika różprąd. dochodzi 4 przewody L1,L2,L3,PEN , a obrabiarki musisz zasilić pięcioma przewodami L1,L2,L3,N,PE,jeżeli ich sterowanie jest na 230V oraz gdy posiadają ośw. miejscowe.czy też obw. wymagający przewodu N. Tak jak opisujesz zawsze ci będzie wybijać co oznacza ,że wył. różprąd. jest sprawny.Pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

Pamięyaj po podłączeniu wszystkich maszyn i instalacji wykonaj pomiary elektryczne.
  • Poziom 13  
    Proszę najpierw uważnie przeczytać a potem pisać.
    Przecież wyraźnie napisałem L1,L2,L3,N i PE który nie przechodzi przez różnicówkę (roździał z PEN na PE i N następuje przed różnicówką ). A pisząc o żarówce podłączonej do L i PE miałem na myśli test poprawności podłączenia i samego wyłącznika .
  • Poziom 26  
    Kol."mw5" nie rozumię o co ci chodzi , troszke spokoju zobacz dokładnie co napisałeś a o co kol. ronan_r pyta.Pozdro
  • Poziom 11  
    Dzięki
    Ale wynika z tego że wszystkie te maszyny muszę przerobić i zasilić je 5 przewodową instalacją czy tak ??
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Wcale ich nie musisz zasilac instalacją 5 zyłowa , chyba ze jest ten 5 przewód żeczywiście potrzebny np. sterowanie 230V , oświetlenie jak pisalem wyżej.Pozdro.
  • Poziom 11  
    zbyszek_ napisał:
    Wcale ich nie musisz zasilac instalacją 5 zyłowa , chyba ze jest ten 5 przewód żeczywiście potrzebny np. sterowanie 230V , oświetlenie jak pisalem wyżej.Pozdrawiam.

Dodam że instalacja jest już zrobiona przez firmę ja tylko muszę się w nią wpiąć i mam problem czy wystarczy 4 żyłową czy muszę dać 5 żył
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Przewód zasilający 4-żyłowy w twoim przypadku wystarczy tylko tam gdzie wszystkie urządzenia w zasilanej maszynie wymagają napięcia 380-400V. Jeśli będzie choć jeden odbiornik 1-fazowy (cewka stycznika, żaróweczka, itp.) różnicowy wywali, tam musisz zastosować przewód 5-żył.
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    I tak właśnie jest bo wszystkie te maszyny mają sterowanie na stycznikach
    z cewką na 220V więc w grę wchodzi tylko 5 przewodów
    Cały czas chodziło mi zaoszczędzenie na zakupie nowych 5 żyłowych przewodów ale widzę że bez tego się nie da
    Pozdrawiam i dziękuję za rady
  • Poziom 26  
    Niestety kol.ROMAN_R takie koszty będziesz musiał ponieść>Pozdro
  • Poziom 11  
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady i pozdrawiam