Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator zamiany L z N w instalacji bez PE

And! 10 Mar 2007 12:33 1506 4
e-mierniki
 • #1
  And!
  Admin of Design group
  Na początku chciałbym zaznaczyć że nie jest to moja specjalizacja,
  potrzebuję sygnalizatora zamiany fazy z zerem w instalacji bez PE.

  Teoretycznie dałoby się to zrobić, wewnątrz urządzenia płytka metalowa,
  i pomiar prądu jaki płynie po między zaciskiem oznaczonym N i impedacją płytki (względem otoczenia).
  Jeżeli występuje znikomy prąd znaczy L zamienione z N i trzeba włączyć alarm.

  I teraz moje pytanie:
  Czy da się kupic gotowy sygnalizator zamiany L z N dla instalacji bez PE ?

  Do czego potrzebne:
  Otóż ze względów bezpieczeństwa niektóre urządzenia należałoby zabezpieczyć przy pomocy gniazdek z bolcem podłączonym do N (brak PE w całym obiekcie).
  Problem w tym że przewody w całym obiekcie białe, a na drodze od skrzynki przed budynkiem do gniazdka z bolcem przewody przechodzą przez kilka skrzynek na klatce oraz w piwnicy. W efekcie inwencja twórcza lokatorów w tych skrzynkach może doprowadzić do pojawienia się fazy na obudowach urządzeń, które zamiast być ochronione staną się zabójcze.

  I jeszcze jedno pytanie:
  Czy w takiej instalacji jest możliwość wykonania czujnkia "upalania zera" tzn urządzania które np. zaczełoby trzeszczeć lub piszczeć w początku tego procesu ? Najlepiej gdyby było gotowe w sprzedarzy.

  Dlaczego o to pytam:
  Do tej pory instalacja hydrauliczna w moim bloku była z metalowych rur, i urządzenia w łazience były przez tą instalcję dość dobrze chronione.
  Obecnie instalacja została wymieniona na PCV, i nie chciałbym aby pralka stała się nagle zagrożeniem.
  Do tej pory przewody ochronne wędrowały w ścianie do opaski na rurze 1", rura zniknęła a PE nie istnieje (zresztą w wielu lokalach ten przewód "PE" był zwnięty w puszcze i nie wykorzystany - może była jakaś kontrola).
 • e-mierniki
 • #2
  JanuszJ26
  Level 14  
  Takich metod raczej się nie stosuje.
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #3
  stomat
  Level 37  
  Jaskrawy przykład jak administracje "po macoszemu" traktują instalację elektryczną. Instalację wodociągową wymienili, podczas gdy najpierw należałoby wymienić instalację elektryczną. Musi być bardzo stara skoro wszystkie przewody są białe. Moim zdaniem należy wymóc na administracji wymianę instalacji elektrycznej. Może sprowadzić jakąś kontrolę. Nadzór budowlany.
 • #4
  And!
  Admin of Design group
  Na wymianę instalacji lub modernizację raczej szans nie ma.
  Natomiast ja sie zastanawiam co mam robić:
  1: zrobić zero na bolcu aby w razie wycieku wody lub zwarcia na obudowie pralki faza płynęła na zero i nie poraziło kogoś kto dotknie pralki.
  2: nie robić zera na bolcu bo jak się upali kabel od zera albo coś ktoś namiesza to się pojawi faza na obudowie i może kogoś porazić.
  3: stosować rozwiązania kombinowane (o których piszę powyżej) aby się uchronić przed tego typu przypadkami.

  A może wejdzie jakieś prawo unijne które nakaże wywalić wszystkie TN-C i obowiązkowo dodawane przewody PE, przynajmniej dla wybranych gniazd ?
 • Helpful post
  #5
  stomat
  Level 37  
  Po co ma wchodzić prawo unijne ? Przecież nasze polskie prawo zabrania użytkowania takiej instalacji. Nie spełnia ona żadnych wymagań. nawet dawnego zerowania bo tam przewód zerowy musiał być niebieski. Chronione elementy podłączone były do objemki na rurze wodnej. Czegoś takiego nie wolno użytkować po wymianie rur na izolacyjne ! Zażądaj aby powiatowy inspektor nadzoru budowlanego sprawdził czy instalacje elektryczna jest prawidłowo użytkowana. Żaden elektryk nie podpisze protokołu sprawdzenia skuteczności środków ochrony od porażeń. Kwalifikuje się do NATYCHMIASTOWEGO odłączenia.