Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja głośności w amplitunerach - odwrtonie dB

10 Mar 2007 15:19 5127 7
  • Poziom 13  
    Witam. Ostatnio zauważyłem że w niektórych (może i we wszystkich) amplitunerach i wzmacniaczach gdy przekręci się gałkę głośności w prawo (VOL +) to poziom dB na skali zmniejsza się i odwrotnie, gdy wyciszamy poziom dB zwiększa się. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego tak jest ? Szukałem trochę i nic nie znalazłem. Pozdrawiam TomekFlak
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Producenci w ten sposób pokazują stopień tłumienia sygnału. Zamiast od zera do +10 jak to miało miejsce w poczciwych wzmacniaczach z regulatorem głośności tak teraz na wyświetlaczu bardzo ładnie zostaje zobrazowane jaki stopień tłumienia sygnału jest nastawiony akurat. Mówiąc prościej, pełna moc jaka zostaje podana na głośniki odpowiada poziomowi 0dB natomiast gdy ściszymy dźwięk wartość w dB rośnie ponieważ pokazuje o ile dB ściszyliśmy dźwięk. Powinna być kreseczka jeszcze przed liczbę żeby było wiadomo że chodzi o ściszanie ;)
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    A moja YAMAHA ma regulację głośności od -80dB do +20dB (albo i więcej, nie wiem bo nie sprawdzałem dalej).
  • Poziom 20  
    irek2 napisał:
    a co boisz sie rozkrecic volume na maksa?

Właśnie tak :)

Ale OK, sprawdziłem, jest tylko do +20dB.

Jak się to ma do wcześniejszych wypowiedzi? Może powyżej 0dB włącza się dodatkowa końcówka mocy?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    wzmocnienie nie ma wiele wspolnego z moca wyjsciowa. To co pokazuje wyswietlacz to moze byc tylko opis w dB a ze raz jest do 0dB a gdzie indziej do +20dB to bez znaczenia. 0dB jest poziomem umownym.

Scalone potencjometry jak sa pasywne to maja tlumienie do 0dB a sa takie co maja w sobie wzmacniacz operacyjny i wtedy maja wlasnie regulacje wzmocnienia do np +20dB. Nie koniecznie musi to oznaczac ze tyle musi pokazac wyswietlacz.
    Kiedys volume byly opisywany po prostu od 0 do 10 co zupelnie nic nie znaczylo teraz mamy chociaz wskazania w dB.