Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator impulsowy + wentylator = tragedia :P

10 Mar 2007 19:37 3493 15
  • Poziom 22  
    Witam.

Pomyslalem ze wycisze sobie w komputerze wentylatory. Konkretnie 2 ktore zapewniaja obieg powietrza wewnatrz obudowy, bo mam sporo pasywnego chlodzenia tam :)

Oczywiscie moje ambicje nie pozwolily mi na uzycie rezystora :D Zbudowalem wiec taki regulator na 555 (http://ne555.bitmar.net/projekty/regulator_wentylatora_ne555.htm). Jakos na początku mialem wątpliwości... z obciążeniem rezystancyjnym taki uklad nie mialby problemu... ale czulem ze z indukcyjnym bedzie żle. I zgadnijcie co.... Jest żle. Wentylator mmniej szumi, bo sie wolniej kręci ale za to zaczął trzeszczec...

No i teraz glupio mi wyrzucic plytke i wsystko, wiec mam pytanie co by tu zrobić :) Wpadlem na dziwny pomyls przestrojenia ukladu na wyzszeczestotliwosci, tak aby drgania przez nie wywolywane nie byly slyszlne (ok 25kHz) ale wtedy to by juz chyba wentylatorek nie ruszyl :D

Moze mi ktos doradzic jakies rozwiazanie ?? :)
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    niestety to nic nie da... to sa drgania cewek... sa bardzo "donośne" i zadne wygluszanieim nie pomaga.... chodzilo mi o bradziej "elektroniczne' rozwiazanie )
  • Poziom 35  
    Witam
    Proponuję dołączyć równolegle do silniczka, kondensator elektrolityczny. Jego pojemnoiść musisz dobrać doświadczalnie w zależności od wielkości wentylatora (silnika).Zacznij od ok. 220uF. Najlepszym rozwiązaniem do tego typu silników jest regulator napięcia stałego np. na LM317.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    mariann niestety pudlo :/ dołączenie kondensatora zadziala jak filtr napięcia... kondensator porostu przefiltruje mi napięie z impulsów na stałe... LM317... też podlo... zauważ ze na LM317 odkłada sie cały nadmiar mocy.... zaś na regulatorze impulsowym nie odkłada sie prawie nic :)

Nie mniej dzieki za zainteresowanie :) Ma ktos jeszcze jakies pomysly ? :)
  • Poziom 26  
    Mefu napisał:
    mariann LM317... też podlo... zauważ ze na LM317 odkłada sie cały nadmiar mocy.... zaś na regulatorze impulsowym nie odkłada sie prawie nic :)

:)

Dlaczego pudło - to popularne rozwiązanie. Nadmiar mocy faktycznie się odkłada ale ile to też tej mocy jest? Chyba, że masz jakieś potężne wentylatory...
  • Poziom 35  
    Witam
    Taki kondensator uśredni napięcie impulsowe, co powinno uciszyć pracę silniczków. Nie trzeba podłączać kondensatora bardzo dużej pojemności. Dobrać eksperymentalnie. Nie sprawdziłeś!
    Co do LM-a - jeśli wentylatory pobierają powiedzmy 300mA prądu, układ zasilasz napięciem 12V, silnik powinien mieć (minimum) jakieś 6V (to zależy od typu, niektóre kręcą się przy mniejszych napięciach) ale wracając - na LM-ie "odłoży się" 6V przy takim prądzie moc wydzielana w nim będzie rzędu 1,8W. Radiator potrzebny do rozproszenia takiej mocy będzie malutką blaszką przykręcaną do tego stabilizatora. Sama obudowa T220 potrafi przy dobrym chłodzeniu, oddać do otoczenia moc ok. 1,5W. Te wentylatory i tak pewnie będą musiały pracować przy wyższym napięciu więc spadek mocy na stabilizatorze będzie jeszcze mniejszy. Więc bez przesady. Wada tego LM317 jest taka, że do poprawnej pracy wymaga różnicy napięcia między IN a OUT ok. 2V Dlatego wentylatory zasilane z zasilacza 12V przez ten stabilizator nie otrzymają pełnego napięcia 12V. Spróbuj dołączyć ten kondensator, tak jak pisałem wcześniej. Nie musi być duży.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Sam kondensator jest średnim pomysłem, energia musi się gdzieś gromadzić, a więc trzeba dorzucić cewkę i diodę, aby zachować ciągłość przepływu prądu, tylko im niższy pobierany prąd (np. przy 5V można się spodziewać 60mA, normalnie przy 12V 200mA) tym większy dławik.

Ze stronki: http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/abw_smps_e.html
    przy (Uin=12V;Uout=5V;Iout=60mA;f=25kHz;L=2mH) wychodzi średnia stabilność 60mA +-30mA. A dławik niemały 2mH.

Buck:
    regulator impulsowy + wentylator = tragedia :P
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Dioda w tym układzie nie służy do gaszenia oscylacji, tylko ma ona zapewnić ciągłość przepływu prądu przez cewke i przez wentylator.
    Kondensator jest bardzo wskazany, gdyż wentylator ma charakter indukcyjny.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Dzieki za tak liczne odpowiedzi :)

Uklad juz jest zrobiony i wpakowany wiec zrobienie innego nie wchdzi w gre. Szczególnie ze nameczylem sie nad zrobieniem takiej plytki zeby wcisnac go w mala obudowe.

Diody nie dalem z prostego powodu... nie mialem :P Sądziłem że powinienem dac jakas szybka, a mialem tylko 1n4148, ktora ma skolei za maly prad. Ale co tam.... przetestuje i zobacze jak bedzie... jak sie spali to zobacze czy ze zwykla prostowniczą bedzie dobrze.
  • Poziom 22  
    Oglnie pomysł nie wypalil.... nie pomaga nic... kondensatory cewki diody :P A jak pytasz o wentylatory to jak wspomniałem wyżej chodzi o komputerowe (czyli nie zwykły silnik).