Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja PC z uC przez RS232

Wojtek44 10 Mar 2007 23:13 4532 14
  • #1 10 Mar 2007 23:13
    Wojtek44
    Poziom 27  

Witam

Na PC piszę program w Delphi i do komunikacji przez RS232 używam komponentu CPort (ComPort). Gdy przesyłam do uC tzw. "znaki sterujące" ( kody od 0 do 32) to dzieją się dziwne rzeczy np. przed znak nr. 13 wstawiany jest znak nr. 10 itp.
    Chcę to wyłączyć aby uC odbierał takie znaki jak ja wysyłam z PC i odwrotnie. Jak to zrobić?

Wojtek

0 14
  • #2 10 Mar 2007 23:32
    markosik20
    Poziom 33  

Zmienić program w uC :)

0
  • #3 10 Mar 2007 23:57
    tzok
    Moderator Samochody

10 13 to Enter (CR+LF)... z innymi znakami też dzieją się "dziwne rzeczy"? Jeśli tak - to jakie?

0
  • #4 11 Mar 2007 00:13
    Wojtek44
    Poziom 27  

Wysłałem znaki od 0 do 255 z PC do uC i to co odebrał uC wygląda tak ,że przed 13 jest wstawiana 10 ,potem brak całkiem znaku 15 (albo 14) nie wiem teraz dokładnie.
    O ile znaki nr 10 mogę wycinać przed 13 to jeśli jakiegoś znaku całkiem mi brakuje to co mam zrobić?

0
  • #5 11 Mar 2007 09:46
    mirekk36
    Poziom 42  

z tego co piszesz to masz w ogóle jakąś sieczkę. Żeby jakoś dojść do ładu sprawdź najpierw czy działa ci w pełni poprawnie przy jednej założonę prędkości baudrate - transmisja np taka, że wysyłasz z delphi string np: 'test'+#13+#10

zrób to w jedną i w drugą stronę i sprawdź czy zawsze masz takie same wyniki. Jeśli nie to posprawdzaj najpierw czy masz prawidłowo zaprogramowany procek, fusebity, baudrate itp

albo program w procku, który to odbiera oraz sam kod w delphi bo tam też możesz mieć jakiegoś babola.

Ja od dawna gdy coś na szybko potrzebuję zrobić to korzystam w Delphi z ComPort'a a transmisję do uC robię na zwykłym RS232 albo do magistrali RS485 na własnych ramkach i wszystko działa pięknie. Wiadomo - na początku jednak trzeba przejść troszkę aby to pouruchamiać.... jednak za mało podajesz informacji jak już zwracali uwagę wyżej koledzy.... wiemy tylko, że dzieję ci się dziwne rzeczy i że wcina ci jakieś znaki przed 13. A co to znaczy? - skoro wysyłasz po kolei znaki od 0 do 255 to skąd biorą ci się te 13 ??? a przed nimi 10 ??? czy wysyłając każdy znak wystawiasz po nim 13 i 10 czy jak - opisz to dokłdniej jeśli chcesz aby ktoś ci pomógł

pozdrówka

0
  • #6 11 Mar 2007 11:23
    Wojtek44
    Poziom 27  

Objaśniam dokładnie:
    Mój program na uC ('51) jest napisany poprawnie - odbiera wszystkie znaki jakie wysyła PC.

Program na PC też jest napisany poprawnie : wszystkie "teksty" przesyłane są poprawnie.

Tylko protokół RS232 przewiduje znaki sterujące transmisją - są to znaki zamieszczone poniżej.

One działają w nadajniku (u mnie PC) i korygują transmisję :
    - przed znak 13 wstawiany jest znak 10
    - po znaku 14 następne nie są wysyłane aż pojawi się 15
    - i inne, których jeszcze nie odkryłem ale pewnie są

to nie jest błąd tak działają te znaki ja chcę się dowiedzieć jak to wyłączyć.

Przy wysyłaniu tekstu - znaki od 48 w górę nie ma to znaczenia i wszystko działa poprawnie ala ja chcę przesyłać dane z całego zakresu od 0 do 255.

Robię to teraz tak ,że liczby zamieniam na hex i zamiast wysyłać znak 13 wysyłam dwa bajty :
    - "1" czyli znak 49
    - "3" czyli znak 51

zamiast znaku np.62
    - "3" i "F"
    to działa ale ja mam tych danych bardzo dużo i chciałbym wysyłać jedną liczbę jako jeden znak ( a nie jako dwa) - będzie 2x szybciej.

0
  • #7 11 Mar 2007 13:53
    mirekk36
    Poziom 42  

a no dobrze ale zaraz zaraz - o czym ty mówisz - to ty napisałeś ten nadajnik? czy korzystasz z jakiegoś gotowca? - bo nie rozumiem tego....

jeśli się samemu pisze transmisję i masz wyłączoną kontrolę przepływu (tak warto zrobić) to kto albo co zamienia ci te znaki???? że chcesz się tego pozbyć?

przecież używając ComPort w Delphi piszesz :

ComPort.WriteStr('aaaa');

albo jeśli chcesz przesłać dowolny kod to piszesz:

ComPort.WriteStr(Chr(4)); przesyłasz znak o kodzie 4

ComPort.WriteStr(Chr(17)); kod nr 17 itd itp

dlatego nie rozumiem o jakiej zamianie znaków ty piszesz - to wygląda tak jakbyś nie robił tego ty "ręcznie" tak jak pokazałem powyżej tylko jakbyś korzystał z jakiegoś nadajnika w jakimś tam standardzie na dodatek z kontrolą softwarową przepływu - gdzie wtedy rzeczywiście będziesz miał takie niechciane dziwolągi.

a widzisz chyba po tych przykładach, że wysyłanie w kodzie jest za pomocą tego komponentu poprostu banalne

chyba, że jeszcze o coś innego ci chodzi

pozdrówka

0
  • #8 11 Mar 2007 14:41
    Wojtek44
    Poziom 27  

mirekk36
    Korzystam z ComPort ( co napisałem już wyżej )

Jeśli napiszę : ComPort.WriteStr('aaaa'); - to działa ( co napisałem już wyżej ) - odbiornik dostanie aaaa

gdy napiszę ComPort.WriteStr(Chr(4)); to odbiornik dostanie znak 4 - OK

gdy napiszę ComPort.WriteStr(Chr(17)); odbiornik dostanie znak 17 - ok

ale gdy napiszę ComPort.WriteStr(Chr(13)); to odbiornik otrzyma najpierw znak 10 a dopiero następny będzie 13.

Napisz mi czy SPRAWDZIŁEŚ ,że wszystkie znaki są wysyłane prawidłowo czy WYDAJE Ci się ,że powinno tak być.

Piszesz o wyłączaniu kontroli przepływu - co masz na myśli ?
    Ja używam ComPort bez żadnych dodatkowych ustawień (nic nie zmieniałem) może w tym problem ?
    Tylko co zmienić ?

0
  • #9 11 Mar 2007 15:29
    Whisperjet
    Poziom 1  

A czy przypadkiem nie ma w tym komponencie czegoś zbliżonego do emulacji terminala? W końcu jest ich trochę - VT, Xtetm, BBS ANSI itd. O ile pamiętam, to różnica jest w wysyłanych kodach sterujących. Tak więc jeśli wysyłasz #13, to komponent może pomyśleć tak: wysyłamy #13 czyli enter, ale dla emulacji takiego terminala muszę to zamienić na #10#13.

0
  • #10 11 Mar 2007 16:31
    mirekk36
    Poziom 42  

nooo widzisz teraz już jeseśmy prawie w domu - o takie wyjaśnienia z twojej strony mi chodziło ....

najpierw jak powinno być: czyli jak napiszę:
    ComPort.WriteStr(Chr(13));

to na wybrany port COM nie może wylecieć nic innego niż 13 - i tu dotykamy sedna sprawy ;)

czy masz ustawionego w ten sposób?:

poza tym jakiej wersji ComPort używasz napisz ok?

gwarantuję ci, że nie ma prawa nic po drodze zmieniać wysyłanych w ten wyżej opisany sposób wysyłanych znaków - ComPort sam nie myśli - robi to co mu każemy ...

chyba, że masz jeszcze po drodze jakiś monitor COMa włączony, który dokonuje jakiegoś szachrajstwa ale wątpię w to

pozdrawiam

0
  • #11 11 Mar 2007 17:08
    Wojtek44
    Poziom 27  

Setup mam identycznie (tylko inna prędkość)

Object Inspector zamieszczam i zamieszczam widok tego mojego komponentu na pasku.
    ComPort jest w wersji 3.0 natomiast to zaznaczone na czerwono to jest jakiś Com Terminal ale ja z tego nie korzystam (przynajmniej nie świadomie).

0
  • #12 11 Mar 2007 17:26
    mirekk36
    Poziom 42  

hmmm czyli wygląda na to, że wersje mamy takie same, ustawienia ComPort'a takie same - to że nie używasz w tym przypadku comprotowego terminala to ok - w takim razie jest to jakaś albo dziwna zagadka albo trzeba dalej szukać ;)

.... tak z czystej ciekawości czy jesteś w stanie przetestować to sobie na takiej prędkości jak 9600 ???

poza tym czy jesteś pewien (myślę ża tak - ale tonący brzytwy się chwyta) , że twój programik w uC odbierający znaki nie robi sobie jakichś jaj ?

bo tak jak mówię, gdy w delphi położymy ten komponent ComPort i wyślemy za pomocą WriteStr jeden znak o obojętnie jakim kodzie to nie ma bata - musi on właśnie się pojawić po drugiej stronie bez żadnych podmian itp - tak to działa u mnie od zawsze a nie raz nie dwa używam takich procedurek napisanych nawet na szybko w delphi do kontaktowania się ze swoimi prockami .... jak mówię jeszcze gdzieś leży babol ale po tym do czego doszliśmy wydaje się, że nie w twoim programie w delphi. A nie masz włączonego jakiegoś jak pisałem wcześniej tak poza delphi monitora ortu COM czy czegoś co nasłuchuje a może i miesza przy okazji na wyjściu????

możesz być tylko pewien tego, że jeśli wysyłasz za pomocą writestr i nic innego sam nie narobiłeś dziwnego w kodzie to to musi działać ok więc przyczyny trzeba zacząć szukać gdzie indziej jak pisałem powyżej - co m.inn bym sprawdził na twoim miejscu

0
  • #13 11 Mar 2007 17:53
    Wojtek44
    Poziom 27  

Nie będę tego testował na prędkości 9600 bo to się mija z celem.
    Ja nie mam przekłamań jakichś w transmisji.

Mój programik w uC nie robi jaj bo tam to naprawdę ja tym dyryguję a nie jakieć API.

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie:
    Napisz mi czy SPRAWDZIŁEŚ ,że wszystkie znaki są wysyłane prawidłowo czy WYDAJE Ci się ,że powinno tak być.

Wojtek

0
  • #14 11 Mar 2007 18:40
    mirekk36
    Poziom 42  

ja nie chciałem ci zarzucać przede wszystkim, że zaraz coś źle zrobiłeś w uC - poprostu ja bym to sprawdzał,

a co do tego czy wszystkie znaki u mnie wysyła ok? - to nic mi się nie WYDAJE, u mnie zawsze jest tak, że gdy wysyłam dowolny kod to po drugiej stronie dokładnie taki odbieram i odwrotnie też to działa bezbłędnie

a jeśli chodzi o PC to jeśli coś nie wychodzi to też nie można odrazu mówić że to wina jakiegoś tam API , Windy albo samego bila gatesa trzeba tylko umieć nad tym zapanować

a co do API to równie dobrze możesz to wysyłanie zrobić bez udziału ComPort'a tylko w czystym API napisać prostą obsługę RSa - i sprawdzić jak działa? może wtedy własnie ci się wyjaśni gdzie jest tzw "pies pogrzebany"

0
  • #15 13 Mar 2007 10:39
    tzok
    Moderator Samochody

Dlaczego używasz kontrolki ComTerminal a nie ComPort? Pierwszy raz się spotykam z tym komponentem ale odrazu to zauważyłem. ComPort (pierwsza ikonka) przesyła "RAW Data" a ComTerminal (ostatnia ikonka) obsługuje kody sterujące terminala VT100.

0
  Szukaj w 5mln produktów