Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe hobby. Skanery, nasłuchiwanie. Legalne?

11 Mar 2007 01:12 4754 31
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    On miał jak napisali radiostacje a to wymaga
    odpowiednich zezwoleń.
    Za odbiorniki i słuchanie "mogliby mu naskoczyć"
    jak pisał poeta.

Szogun
  • Poziom 19  
    O ile sobie pzrypominam to samo posiadanie sprzetu nadawczego nie jest karalne - lecz jedynie jego uzywanie bez pozwolen, czyli musza mu udowodnic ze nadawal bez odpowiedniej licencji

przepisy bywaja dosc nie konsekwetne- na policji ciazy jednakowy obowiazek posiadania zezwolenm, mysle ze minely juz czasy gdy nalezalo sie zwracac do nich per"panie władzo" <hahaha>

mnie osobiscie takze nie raz zdarzylo sie sluchac ich nudnego belkotu(w ich towazrystwie), i nie raz mieli obiekcje- do czasu uswiadomienia ich z istniejacym stanem prawnym na terenie uni.
  • Poziom 27  
    Został zwolniony, ale grozi mu kara do 2 lat.
    Ale te gość troche dziwny, po co mu nadajnik, wystarczyło zostawić uszkodzony i nie miał by kłopotów, a teraz może być sądzony za to że nie nadawał :(
  • Poziom 40  
    To ta słynna Włoszczowa?
    Capneli bidoka ze starymi radmorami a tyle wypaśnych skanerów nasłuchuje w innych lokalizacjach :D Oj kiepsko działa wywiad policyny.
  • Poziom 12  
    na zdjęciach tylko fm315 miała mikrofon, pozostałe transcivery mogły tylko odbierać
  • Moderator
    Cześć.

Tak to jest, gdy dyletanci nie mający pojęcia o łączności muszą się wykazać przed przełożonymi, a przede wszystkim przed społeczeństwem.
    Gdyby wiedzieli, co robią, co to za sprzęt i co stanowi w tej materii prawo, to by się nie ośmieszali.
    Najbardziej niebezpieczny ze skonfiskowanego sprzętu jest umieszczony na pierwszym planie... ZASILACZ. :)

Nietypowe hobby. Skanery, nasłuchiwanie. Legalne?

Zamiast się ośmieszać, wzięli by się za poważniejsze sprawy. Ale takie działania są medialne, a ludzie nie mający pojęcia o radiu, są zachwyceni pracą "dzielnych stróżów prawa" którzy ujęli "groźnego przestępcę"... Szok :( .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poczytajcie news'y na ich stronie (jakos w styczniu chyba). To wlasnie swietokrzyska policja wczesniej capnela goscia, ktory w warsztacie samochodowym sluchal na motoroli bodaj GP380.
    Chyba nieco sie rozbestwili...
  • Poziom 12  
    Mnie kiedyś capnęli z ALAN'em 80A, miałem na szczęście wymagane wówczas pozwolenie, ale miśki wciskali nośną na każdym kanale i "sprawdzali" na swoim radiu czy przypadkiem nie nadaje na ich "fali" :).
    Normalnie tłumiłem śmiech w radiowozie i nie wiedziałem gdzie się schować żeby nie zamknęli mnie za znieważanie "władzy:" śmiechem :)

pozdr
  • Poziom 34  
    Mnie też zatrzymali jak na mobilu (rowerze) rozmawiałem z kumplem na 2m. Miałem wtedy Alana CT-180. Wzieli go do ręki, popatrzyli, popatrzyli i oddali bo nawet nie wiedzieli jak się go używa. Spytali się tylko czy mogę ich podsłuchiwać, i czy mogę słuchać innych służb (oczywiście stwierdziłem że nie :D)
  • Poziom 34  
    No cóż. To że miśki się na tym nie znają to jeszcze pół biedy. Gorzej jeśli nie poznają się na tym sędziowie. Z drugiej strony egzekwowanie prawa na nosa to przesada.
    Od tego sa biegli sadowi. To ich zadaniem jest sprawdzenie, czy - w tym przypadku - leciwe radmory mialy mozliwosc nadawania.

Moze mieli nakaz przeszukania ale pod innym katem i przy okazji "wyplynely" radia...
    W dzisiejszych czasach trzeba miec dobra podkladke, zeby "dostac" od prokuratora odpowiedni papier - ludzie sa bardziej poinformowani i wiedza, co policjantowi wolno a czego nie.

Gliniarz nie ma prawa nawet ot tak sobie wylegitymowac (na ulicy).
    Jezeli cos Wam nie podoba sie - smialo proscie o telefon do przelozonego. Macie prawo ustalic kto to i PO CO... To nie komuna.
  • Poziom 34  
    Gdzieś jest przepis że słuchać można, tylko że nie mogę znaleźć tego co i jak.
    Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800)

Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
  • Poziom 34  
    Czyli jest teraz przynajmniej dla mnie wszystko czarne na białym.
    W ustawie z 2000 zabraniali podsłuchiwać różnych służb, ale pozwalali używać bez zezwolenia odbiorników które to nie mają tych częstotliwości.
    Prawo telekomunikacyjne z dnia 21 lipca 2000 r. napisał:

Art. 6.
    1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przewidzianych wyłącznie do odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do urządzeń radiowych, umożliwiających odbiór w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służb radiokomunikacyjnych, które prowadzą przekaz informacji nie przewidzianych do publicznego odbioru.

Znowu w ustawie z 2004 roku jest napisane...
    Prawo telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 r. napisał:

Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Czyli przeróżnych skanerów i wyłącznie tylko odbiorników.
    A jak mamy coś co potrafi tam nadawać i sobie słuchamy tych i tamtych służb i nam wejdą panowie to beeeeczymy...

Spójrzmy na to z innej też strony.
    Jeżeli bez problemu pierwszy lepszy Kowalski może sobie pójść do sklepu i kupić takie radio które by bez żadnych przeróbek potrafiło nadawać w paśmie dla niego nie przeznaczonym a później by się organ ścigania o to czepiał i wsadzał na 2 lata za to że się tylko słuchało.
    Czyli: Każdy sobie może kupić, ale używanie jest zakazane.
    Niech wprowadzą przepis że aby kupić radio amatorskie trzeba okazać pozwolenie na nadawanie wydawane przez UKE, a przecież jak jest z bronią?
    Każdy lepszy sobie nie pójdzie i nie kupi kałasznikowa.
    W sporej czesci radii mozna zablokowac nadawanie ;) Warto tez zapamietac jak kasuje sie cala pamiec.
    Wiadomo, ze nikt NORMALNY nie bedzie tam gadal... Chociaz... Jakis czas temu warszawski przemiennikowy rzeznik przeniosl sie na pasmo straszakow miejskich (nawet w TV o tym glosno bylo).
    Nie wiem jak sprawa skonczyla sie, ale pewnego dnia gosc po prostu zniknal :D
  • Poziom 18  
    ....jeszcze ciekawy jest w PT art 159 pkt 2.Zakazane jest zapoznawanie sie,......itd .......jak to rozumiec,czy sluchanie jest zapoznawaniem sie????? prawo jak guma......Adam
  • Poziom 34  
    2. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że:
    1) będzie to przedmiotem usługi lub będzie to niezbędne do jej wykonania;
    2) nastąpi za zgodą nadawcy lub odbiorcy, których dane te dotyczą;
    3) dokonanie tych czynności jest niezbędne w celu rejestrowania komunikatów i związanych z nimi danych transmisyjnych, stosowanego w zgodnej z prawem praktyce handlowej dla celów zapewnienia dowodów transakcji handlowej lub celów łączności w działalności handlowej;
    4) będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.

A jak rozumieć kwestję "tajemnicy telekomunikacyjnej"?
    Niech nie gadają analogowo tylko się zakodują czymkolwiek i będzie ok.
    Ale lacznosc radiowa nie jest siecia telekomunikacyjna. Tu bardziej chodzi o operatorow telefonii... Przeczytaj pkt. 1
  • Poziom 34  
    No w sumie i masz rację.
    Narazie wychodzi na to że słuchać ICH można wyłącznie na urządzeniach które potrafią TYLKO odbierać i broń Cię Boże żeby cokolwiek potrafiło nadać.
  • Poziom 18  
    ....a czy siec radiotelefoniczna jakies firmy nie wypelnia definicji zawartej w PT art2 pkt 35 ?????.............te przepisy sa "gumowe" i daja mozliwosci dowolnej interpretacji wg aktualnego zapotrzebowania.....i to jest przykre Adam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    To są wszystkie zmany w ustawie na dzień dzisiejszy . Nie ma w nich mowy o tym, że słuchać nie można

Dz.U. 2004 nr 273 poz. 2703 2005.01.01 obowiązujący Ustawa z dnia 25 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw
    Dz.U. 2005 nr 267 poz. 2258 2006.01.14 obowiązujący Ustawa z dnia 29 grudnia 2005 r. o przekształceniach i zmianach w podziale zadań i kompetencji organów państwowych właściwych w sprawach łączności, radiofonii i telewizji
    Dz.U. 2006 nr 12 poz. 66 2006.02.09 obowiązujący Ustawa z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego
    Dz.U. 2006 nr 104 poz. 708 2006.07.24 obowiązujący Ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym
    Dz.U. 2006 nr 104 poz. 711 2006.09.30 obowiązujący Ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego
    Dz.U. 2006 nr 104 poz. 711 2006.10.01 obowiązujący Ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego
    Dz.U. 2006 nr 170 poz. 1217 2006.10.27 obowiązujący Ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych
    Dz.U. 2006 nr 220 poz. 1600 2007.01.01 obowiązujący Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych
    Dz.U. 2006 nr 235 poz. 1700 2007.01.01 obowiązujący Ustawa z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa
    Dz.U. 2006 nr 249 poz. 1834 2007.01.07 obowiązujący Ustawa z dnia z dnia 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw
    Dz.U. 2007 nr 23 poz. 137 2007.02.27 obowiązujący Ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne

Marek
  • Poziom 28  
    Wcześniej ktoś napisał, że wystarczy uszkodzić blok nadawania albo je zablokować i gitara. Nie, to nie tak. Słuchać można tylko na odbiorniku czyli skanerze.
    A teraz gdy takie naloty robią często to i dopracowali metodę. Wpadają i nawet jeżeli masz skaner to robią to prosto. Ty jesteś właścicielem skanera i nie wolno Ci nikomu udostępniac tych informacji. W domu jest z Tobą w tym czasie druga osoba ... udostępniasz informacje osobie postronnej czyli złamałeś prawo :D To zasłyszałem od niebieskiego.
  • Poziom 34  
    A jak się ktoś zamyka w kiblu i słucha na słuchawkach? :D
  • Poziom 33  
    gimof napisał:
    Został zwolniony, ale grozi mu kara do 2 lat.
    Ale te gość troche dziwny, po co mu nadajnik, wystarczyło zostawić uszkodzony i nie miał by kłopotów, a teraz może być sądzony za to że nie nadawał :(

A gdzie jest napisane że miał nadajnik? Fakt, ze są to radiotelefony, ale wątpię żeby gościu też nadajniki w tych radiach uruchamiał. Bo po co?

Dodano po 2 [minuty]:

A poza tym obecnie UKE na swojej stronie internetowej publikuje dokładne częstotliwości poszczególnych sieci łączności radiowej. Oczywiście oprócz tych "mundurowych". Czyżby łamał prawo związane z ochroną tajemnicy telekomunikacyjnej?
  • Poziom 11  
    mpn103 napisał:

Nawet jakby nie w kiblu a gdyby zamknoł się w pokoju to co by nei było ktoś przecierz moze stać pod drzwiami i podłuchiwac nie?
    Ja tam jednak uważam że Polskie prawo jest chore jedni robią tak drudzy inaczej a pod koniec okazuje się że i jeden i drugi robil legalnie...
    Swoją drogą to co by było gdybym miał uszkodzony blok nadawania i tylko słuchał a policja by mnie złapała? Mogli by mnie chyba zamknąć nie? bo skoro sam uszkodziłem to i sam bede wiedział jak to naprawić... zresztą to zależy od tego ile oni będą wiedzieć o mnie.

Pozdrowionka ;)
  • Poziom 16  
    Jezeli urzadzenie nadawcze jest zapakowane fabrycznie w sposob uniemozliwiajacy uzycie - to moga skoczyc, jezeli lezy pod tapczanem i 7 m od anteny - to niestety lezymy :cry:
  • Poziom 24  
    mpn103 napisał:

A jak dziecko niemowle leży w lóżeczku a ty akurat nasłuchujesz to też lamiesz prawo to jest osoba postrona heeee (Tylko co z tego jak nic nie rozumie) porąbane prawo....POZDRAWIAM

Daniel