Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proces kopiowania DVD -> HDD przycina mi system (1733MHz)

MES Mariusz 11 Mar 2007 14:40 2429 12
  • #1 11 Mar 2007 14:40
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Mam dziwną sytuację.

Laptop MSI MegaBook s425 (Intel Centrino 1733MHz, 512MHz), system Windows XP Home legalny, ze wszystkimi najnowszymi poprawkami. Nagrywarka laptopa: HL-DT-ST DVD-RW GWA-4082N, program: Nero 7.

Podczas kopiowania płyty DVD (we wstępnym etapie najpierw na dysk twardy) system jest przycinany do tego stopnia, że nie da się na nim pracować.

Patrząc jednak na menadżer zadań widać że zasoby systemowe są raczej niewykorzystane.

Proces kopiowania DVD -> HDD przycina mi system (1733MHz)

Klikając w procesy też nie widać niczego niepokojącego (najwięcej: firefox 16 000 K, nero 4 200 K).

Sam transfer danych z DVD na HDD jest niepokojąco wolny: średnio 4 700 KB/s.

W czym może tkwić problem?

0 12
  • #2 11 Mar 2007 15:38
    Kolobos
    Spec od komputerów

DMA wlaczone, UDMA ustawione?

0
  • #3 11 Mar 2007 15:47
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Kolobos napisał:
    DMA wlaczone, UDMA ustawione?

Z tego, co mi wiadomo DMA ustawiane jest w WinXP automatycznie (inaczej niż było to w Win98).

Co do UDMA chodzi o konfigurację w systemie czy w BIOS-ie?

0
  • #6 08 Kwi 2007 23:19
    Sobon2000
    Poziom 10  

Odinstaluj kanał IDE i restart to powinno samo się ustawić na max. poziom dma! Mi to pomogło bo drugi dysk wypadł z dma! Pozdrawiam

0
  • #7 08 Kwi 2007 23:55
    Platon
    Spec od komputerów

Informacja podawana przez windowsa moze byc nieaktualna. Po wystapieniu jakis bledow sysem obniza predkosc transmisji, ale nie informuje o tym uzytkownika. Taki typowy blad windowsow.
    Usuniecie w managerze zadan kontrolerow i restart kompa załatwia sprawe w wiekszosci wypadków.

0
  • #8 13 Kwi 2007 19:42
    przemko00
    Poziom 2  

Witam. Mam chyba ten sam problem. Nie tylko przy kopiowaniu plików czy nagrywaniu czy czymkolwiek komputer strasznie działa. Głos przycina, kursor tnie, filmy tną, dwa dni temu przed robieniem formata nagrywałem płytkę żeby uratować dane. Trwało to 2 godziny !! masakra, gdzie powinno sie zamknąć max w 15 minutach.

Skany nie pomogły , format nie pomógł , defragmentacja nic ;/;/

Zacząłem szperać po necie i znalazłem tego posta:
    Przedstawiam moje ustawienia IDE :

http://img451.imageshack.us/img451/2592/idekontroleruw0.png

Chyba z nimi coś nie tak. Proszę napisać na jakie dokładnie mają być zmienione jeśli to wogóle o to chodzi. Z góry wielkie dzięki za pomoc ;D

0
  • #9 13 Kwi 2007 20:17
    tronic1
    Spec od komputerów

To jest transfer dla HDD czy napędu CD ? Tak czy inaczej,jak wyżej,usuń ten kanał z menadżera urządzeń i zrestartuj komputer.

0
  • #10 13 Kwi 2007 21:27
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Z tym DMA to w XP problem paskudny i jak to kolega powyżej napisał - błąd, ewedentnie.
    Działa to tak, że jeżeli podczas transmisji na IDE wystąpi 5 błędów pod rząd w określonym czasie (chyba 3 dekundy), to system zmienia tryb na wolniejszy. Było by to całkiem w porządku, gdyby nie to, że stan ten jest już zapamiętywany na zawsze i po ponownym uruchomieniu urządzenie odrazu działa w wolniejszym trybie .
    To samo mam u mnie, nie pomogła wymiana taśmy (kilka 40 żyłowych, dwie 80 żyłowe), po odinstalowaniu kontrolerów IDE wciąż ten sam błąd. Dysk o ile dobrze pamiętam pracuje w trybie PIO4, transfer rzędu 4 do 5MB/s, czasem się pochlastać można jak zacznie z pamięci wirtualnej korzystać. Rozwiązania trwałego tego problemu niestety nie ma. Na tym samym komputerze uruchomiłem Linuksa. Błędy DMA oczywiście były, ale sporadycznie, pomimo tych błędów transfer był rządu 12MB/s (dysk dość stary jest, 4GB Samsung).

Można też spróbować podpiąć urządzenia do drugiego kanału, w drugim komputerze właśnie taką sytuację miałam, oba dyski (na jednym kanale) działały w PIO4, jak jeden przepiąłem na drugi kanał, to wszystko wróciło do normy.

Komputer może się zacinać z powodu przerwań. Zainstaluj sobie Process Explorera:
    http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/utilities/ProcessExplorer.mspx
    Tam oprócz zwykłych procesów widać też przerwania, u mnie w trybie PIO też się zacinał i była to właśnie wina przerwań.
    Na początku nie wiedziałem o takim "ficzerze" w windowsie i stawiałęm na sprzęt, stąd te kombinacje z taśmami, potem przeczytałem czemu tak i kolejna seria kombinacji - nowa taśma + odinstalowanie kanałów. Nic. Instalowałem też sterowniki do chipsetu, ustawiłem sobie tam tryb DMA i żeby było śmieszniej, to tak już zostało, teraz pokazuje że jest DMA, ale i tak 4MB/s. Cała noc w plecy... :/
    To czy były błędy transmisji sprawdzić można w dzienniku zdarzeń (nie wiem, czy w win xp home to jest): Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń.
    Nie pamiętam tylko jaki jest kod tego błędu, ale normalnie dużo ich tam nie ma i jeżeli odinstalowanie kanałów IDE nie pomoże to błędy te powinny się gdzieś na górze znaleźć (kilka takich samych pod rząd), ale w takim wypadku raczej nie ma już co kombinować (o ile nie jest to też wina taśmy).

0
  • #11 14 Kwi 2007 10:43
    przemko00
    Poziom 2  

Usunać to znaczy odinstalować całkeim tak ?? W opcjach nie mogę nic zmienić , do Biosa zaglądałem ale tam też nic nie ma takiego ;/ Nie jestem za bardzo kumaty a boje sie namieszać bardziej niż jest ... no chyba że bardziej sie już nei da :P

shg - walczysz dalej ?? czy zostawiłeś i pracujesz na Linuxie tak jak pisałeś ??

Kurde straszna lipa oj straszna ;/ Skoro nie ma do tego fizycznego rozwiązania to może istnieje jakaś aplikacja ?? czy coś ?? nie można zgłosić się do centrum obsługi XP ?? wogóle czego to jest wina ?? XP-ka ??

0
  • #12 14 Kwi 2007 16:50
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

przemko00 napisał:
    Usunać to znaczy odinstalować całkeim tak ??

Tak, nic się nie stanie, po prostu po ponownym uruchomieniu stwierdzi że znalazł nowe urządzenie.

przemko00 napisał:
    shg - walczysz dalej ?? czy zostawiłeś i pracujesz na Linuxie tak jak pisałeś ??

Linuksa tylko tak przy okazji uruchomiłem (Live CD), na komputerze win xp pro jest.

przemko00 napisał:
    Kurde straszna lipa oj straszna ;/ Skoro nie ma do tego fizycznego rozwiązania to może istnieje jakaś aplikacja ?? czy coś ?? nie można zgłosić się do centrum obsługi XP ?? wogóle czego to jest wina ?? XP-ka ??

Nic z tym nie można zrobić, sprawę rozwiązała by nie tyle aplikacja, co zestaw sterowników, czy innych bibliotek, w każdym razie trzeba podmienić to co w windowsie odpowiada za zmianę ustawień tryubu pracy kanału IDE. Chyba że błędy transmisji DMA wystąpiły tylko raz, przypadkiem, a poźniej już się nie będą powtarzać, w takim wypadku pomaga odinstalowanie kanałów IDE. Jeżeli błędy zdarzają się ciągle, to nic z tym nie zrobisz.
    Wina leży za pewne i po stronie sprzętu - bo w normalnych warunkach nie powinno być tych błędów tak dużo, i po stronie windowsa, który obsługuje te błędy w tak kretyński sposób.

0
  • #13 14 Kwi 2007 18:05
    przemko00
    Poziom 2  

OK. Odinstalowałem, po pierwszym uruchomieniu już widać różnicę ;D (dźwięk zawsze strasznie przycinało przy włączaniu systemu) w kontrolerze przeskoczyło na ULTRA DMA tryb 5 czyli tak jak należy. Cieszę sie bardzo i dziekuje za pomoc. Mam nadzieje że to była tylko jednorazowa wpadka i sie nie powtórzy. shg trzymam kciuki tobie też sie uda. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!! Pozdrawiam.

0