Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dichroiczny do projektora [szukam]

CMS 12 Mar 2007 11:22 3988 17
  • #1 12 Mar 2007 11:22
    CMS
    Moderator

Nie wiem w jakim dziale mam napisac

(nie pierwszy zauwazylem potrzeba stworzenia dzialu projektory lcd/dlp/crt)

Poszukuje polaryzatora/filtra zielonego (takie szkielko znajdujace sie przed matryca barwiace swiatlo na jeden z trzech kolorow - dla kazdej matrycy osobny) do projektora 3M MP-8725 (moze tez byc do ktoregos z tych:
    ViewSonic PJL1035
    Dukane ImagePro 8600
    Hitachi CP-X940W Projector
    Liesegang dv 325
    bo to to samo)

wrzucam fotki zeby bylo wiadomo o co chodzi

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #4 12 Mar 2007 13:21
    woytekp
    Poziom 25  

W ostatnim moim poście w tamtym temacie jest link do zagranicznego sklepu z polaryzatorami. Nie wiem czy mają tam polaryzatory w potrzebnym ci kolorze ale jak widać są firmy które to sprzedają. Szukałem takich sklepów w Polsce ale nic nie znalazłem, choć wiem, że oddział LG pod Wrocławiem takie filtry produkuje.

to jest ten link http://www.3dlens.com/shop/polarizer.php

• #5 12 Mar 2007 16:54
    CMS
    Moderator

mysle ze nie tedy droga
    to nie jest typowy polaryzator do lcd tak to tylko nazwalem bo nie wiem do czego innego to porownac
    to w zasadzie jest filtr ktory barwi biale siwatlo na zielono (matryce w projektorach NIE SA KOLOROWE (tzn sa takie jak np w zegarku "czarno biale") - bo nie musza

uzylem eksperymentalnie kawalka zielonej foli i jest prawie dobrze tylko ze folia jest zbyt zielona - oryginalny filtr jak widac na fotkach ma kolor (jakby to okreslic) miedzy zielonym a niebieskim

mysle ze szukac nalezy np w serwisach projektorow "jako zlom" (ten element raczej nie ma szans sie zepsuc - u mnie jest rozbity bo projektor przezyl wypadek samochodowy a wlasciewie nie przezyl ale udalo mi sie go "zmartwychwstac")

pisalem do serwisu 3m ale podobno nie ma juz czesci do tego modelu ale podejrzewam ze moze to byc z dowolnego projektora z matryca 0,9"

• #6 14 Mar 2007 19:53
    pimpuk
    Poziom 21  

Element którego szukasz, to lustro dichroiczne.
    W projektorze jest ich dwa.
    Pierwsze odbija czerwień i resztę przepuszcza, drugie odbija zieleń i przepuszcza niebieski kolor.
    Ty szukasz tego drugiego.
    Mogę rozpisać się o różnorakich dawcach takich luster, lub zaproponować własne firmowe z napylanym filtrem, ale niestety do przycięcia (ma 3" przekątnej).

• #7 15 Mar 2007 07:53
    CMS
    Moderator

niestety pimpuk ale sie mylisz sie, to co jest na zdjeciach wystepuje w ilosci sztuk trzech (jedna przed kazda matryca) i dziala tak ze jak sie patrzy pod katem 90* to przepuszcza swiatlo barwiac je na taki kolor jaki ma dany filtr (czerony, niebieski i ten ze zdjec teoretycznie zielony)
    jak sie patrzy pod dowolnym innym katem to odbija swiatlo a sam wydaje sie miec jakis kolor (zalezny od kata widzenia, widac to zreszta na zdjeciach)

• #8 15 Mar 2007 10:44
    BigZbig
    Poziom 12  

CMS - właśnie to co napisałeś świadczy, że PIMPUK najprawdopodobniej ma rację. To jest taki FILTR + Lustro, przepuszcza fale z pewnego zakresu częstotliwości, a wszystkie inne ODBIJA, dzięki czemu dalej można je wykorzystać;
    byłoby łatwiej pomóc, gdybyś zamieścił jakiś rysunek drogi światła w tym projektorze, tzn. schemat optyczny tej maszyny;

pzdr

• #9 15 Mar 2007 11:34
    CMS
    Moderator

no wlasnie tutaj to swiadlo odbite nie jest juz wykozystywane
    zaraz rozbiore projektor i wrzuce fotki calej optyki

narazie wymyslilem
    ze poszukam szkla w tym odcieniu i nakleje na nie polaryzator z lcd (jak sie przyjrzec temu szkielku to widac w miejscach gdzie na peknieciu wykruszylo sie szklo ze sa to jakby dwa kawalki szkla przedzielone szara folia i sklejone (cos jak przednia szyba w samochodzie)
    nie wiem tylko czy gdzies dostane szklo w tym odcieniu i tak malej grubosci.

jak skoncze drukarke ktora mam na stole to rozbiore projektor

Dodano po 40 [minuty]:

dobra zfotografowalem praktycznie cala optyke z kilku kontow wiec powinniscie sie szybko polapac

• #10 15 Mar 2007 11:43
    CMS
    Moderator
  • #11 15 Mar 2007 13:22
    BigZbig
    Poziom 12  

To jest coś takiego

Filtr dichroiczny do projektora [szukam]

czyli kolega PIMPUK ma rację.
    To jest standardowa technologia 3xLCD i żaden producent się tu raczej w cuda i udziwnienia nie bawi.

Z tego co napisałeś wcześniej szukasz FL2, lustra dichronicznego czy też filtra dichronicznego, który odbija zielone a przepuszcza niebieskie.

Tutaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/filtry-dichroniczne-ytt209024.html
    jest dyskusja o sposobach pozyskiwania takich cudeniek.

Pozdrawiam

• #12 15 Mar 2007 14:40
    CMS
    Moderator

TO NIE JEST FL2 !!!!!!
    narysowales lcd green a tam nie ma kolorowych lcd (jak zreszta chyba we wszystkich projektorach) matryce sa "czarno biale" dla tego przed kazda jest kolorowy filtr
    spojrz na zdjecia 11, 12, 13, 4, 5, 6, 7
    jest dokladnie to czego potrzebuje -swiatlo przechodzi przez ten element pod katem 90* i zmienia kolor z bialego na zielony, przed tym filtrem wszystko jest tak jak napisales, po prostu tam gdzie narysowales ldc green jest jeszcze ten filtr (jakies 0,5mm od matrycy)

• #13 15 Mar 2007 15:45
    BigZbig
    Poziom 12  

CMS napisał:
    TO NIE JEST FL2 !!!!!!
    narysowales lcd green a tam nie ma kolorowych lcd (jak zreszta chyba we wszystkich projektorach) matryce sa "czarno biale" dla tego przed kazda jest kolorowy filtr
    spojrz na zdjecia 11, 12, 13, 4, 5, 6, 7
    jest dokladnie to czego potrzebuje -swiatlo przechodzi przez ten element pod katem 90* i zmienia kolor z bialego na zielony, przed tym filtrem wszystko jest tak jak napisales, po prostu tam gdzie narysowales ldc green jest jeszcze ten filtr (jakies 0,5mm od matrycy)

LCD green, Red, Blue nie oznacza, że są to LCDki w tych kolorach. To oczywiste, że są to LCDki monochromatyczne, każdy z nich moduluje inną wiązkę światła: R, G, B, a po zmodulowaniu wiązki są z powrotem zsumowane.

Filtr koloru niczego nie barwi! Podajesz na wejście jakąś falę, a on ją przepuszcza lub nie. Nie przepuszcza (czyli pochłania lub odbija) - to nie masz już za filtrem fali o tej częstotliwości.
    W sytuacji idealnej na wejście filtru czerwonego podasz falę zieloną i na wyjściu nie ma nic.
    A światło białe to mieszanina wszystkich kolorów.

Teraz widzę, że są dodatkowe filtry koloru, o których piszesz. Na zdjęciu 3 są one zdemontowane, dlatego je przeoczyłem. Mogą one mieć też "w sobie" polaryzator, który "zdejmuje" wszelkie odblaski, odbłyski, itp. Ale bez polaryzatora też będzie działać, najwyżej lekko pogorszy się obraz.

Pozostaje ci dobrać filtr kolorowy i tyle.
    Albo szukać oryginalnego, np. w serwisach sprzętu 3M w USA - tam na pewno dużo tego sprzedali. Taki koncern jak 3M na pewno ma katalog części zamiennych i przez min. 10 lat od zakończenia produkcji części są na rynku. Jeśli będziesz miał szczęście - to znajdziesz i kupisz.

• #14 15 Mar 2007 17:02
    CMS
    Moderator

"LCD green, Red, Blue nie oznacza, że są to LCDki w tych kolorach. To oczywiste, że są to LCDki monochromatyczne, każdy z nich moduluje inną wiązkę światła: R, G, B, a po zmodulowaniu wiązki są z powrotem zsumowane.

Filtr koloru niczego nie barwi! Podajesz na wejście jakąś falę, a on ją przepuszcza lub nie. Nie przepuszcza (czyli pochłania lub odbija) - to nie masz już za filtrem fali o tej częstotliwości.
    W sytuacji idealnej na wejście filtru czerwonego podasz falę zieloną i na wyjściu nie ma nic.
    A światło białe to mieszanina wszystkich kolorów."

doskonale to wiem i probowalem to wytlumaczyc tylko bardziej po chlopsku bo nikt nie wiedzial o czym mowie, piszac ze barwi swiatlo uzylem przenosni

"Teraz widzę, że są dodatkowe filtry koloru, o których piszesz. Na zdjęciu 3 są one zdemontowane, dlatego je przeoczyłem. Mogą one mieć też "w sobie" polaryzator, który "zdejmuje" wszelkie odblaski, odbłyski, itp. Ale bez polaryzatora też będzie działać, najwyżej lekko pogorszy się obraz."

NO NA RESZCIE SIE ROZUMIEMY
    tak maja polaryzator
    wiem ze dziala bo jak widac na zdjeciach jest zalozony kawalek zwyklej zielonej folii tylko ze to ze tak powiem niewlasciwy odcien skutkiem tego na obrazie jest zaduzo zieleni - oryginalny filtr ma odcicien seledynow, turkusowy czy jak on tam sie nazywa (cos miedzy zielonym a niebieskim)

"Pozostaje ci dobrać filtr kolorowy i tyle.
    Albo szukać oryginalnego, np. w serwisach sprzętu 3M w USA - tam na pewno dużo tego sprzedali. Taki koncern jak 3M na pewno ma katalog części zamiennych i przez min. 10 lat od zakończenia produkcji części są na rynku. Jeśli będziesz miał szczęście - to znajdziesz i kupisz."

no i wlasnie po to zalozylem ten temat
    zeby ktos mi powiedzial gdzie znajde "cos co sie nada" do wykonania takiego filtra
    pisalem do serwisu 3m i powiedzieli ze do tego modelu nie ma juz czesci, "ze zlomu" tez nic nie mieli
    poza tym za dekielek na obiektyw chcieli 25+vat wiec za takie cudo to i ze 200-300 jak nie lepiej by chcieli

jak juz pisalem moja najnowsza koncepcja to kupic szybke 1mm w dobrym odcieniu i nakleic polaryzator np z lcd od 3210

problem w tym ze nie mam pojecia gdzie kupic tak cienka szybke i w dodatku zebym mogl sobie jeszcze dobrac kolor

drugi pomysl to szybka 1mm bezbarwna + folia samoprzylepna (taka jak na podswietlanych reklamach, jest jej wiele odcieni i calkiem niezle przepuszcza swiatlo aczkolwiek nie jest idealnie przezroczysta) + polaryzator mysle jednak ze taka kombinacja moze byc "za ciemna"

Dodano po 22 [minuty]:

ale numer chyba wlasnie znalazle darmowe rozwiazanie
    poczytalem temat z linka od ciebie
    ktos tam malowal szklo wkladem od pisaka do plyt

wlasnie pomlowalem takim pisakiem taka przezroczysta plytk z tubowego opakowania na cd
    i odcien jes chyba idealny (dopiero jutro w pracy sprawdze) poza tym plyta ma warstwe antyrefleksyjna

Dodano po 9 [minuty]:

wpadlem na jeszcze jeden pomysl
    sa takie zarowki halogenowe z czyms co wyglada jak taki filtr z przodu nie wiecie co to jest ??

• #15 15 Mar 2007 17:41
    BigZbig
    Poziom 12  

folia jest ok tylko trzeba cierpliwie poszukać w dobrym odcieniu

polaryzator nie jest niezbędny - jak już pisałem; co najwyzej likwiduje reflexy świetlne; ale może ich tam w torze swietlnym za wiele nie ma

mazak też jest OK, tylko nie wiadomo na jak długo wystarczy, prawdopodobnie szybko wyblaknie

pozdrawiam

aha... a te filtry na specjalnych żarówkach to prawdopodobnie filtry dichroniczne
    uzywane do efektów specjalnych

• #17 16 Sty 2009 23:53
    tzok
    Moderator Samochody

Odkopię temat i wyjaśnię co nieco...

Mam taki sam problem, tylko w moim projektorze te szklane płytki są białe (przezroczyste), jest na nie naklejony wyłącznie polaryzator, po drugiej stronie matrycy jest drugi polaryzator. Te zewnętrzne polaryzatory można "przekręcać" o kilka stopni, co umożliwia zrównoważenie natężenia poszczególnych składowych R, G, B.

• #18 17 Sty 2009 15:10
    CMS
    Moderator

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł posta ponieważ to czego szukam to filtr dichroiczny, nie posiada on polaryzatora jak podejrzewałem początkowo.

Jeśli chodzi o Twój problem to nie ma problemu, możesz użyć polaryzatora z uszkodzonego monitora LCD lub wyświetlacza od telefonu komórkowego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME