Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie siłownika. Regulacja, pomiar przyrostu lub spadku

21Mario 12 Mar 2007 15:20 1374 1
 • #1 12 Mar 2007 15:20
  21Mario
  Poziom 10  

  Witam
  Mam do wysterowania siłownik zaworu o sterowaniu 3-punktowym (PAT) z dwóch typowych wyjść ON/OFF. Układ ma pracować w regulacji temp. wody zasilającej piony C.O. z czujnikiem temp. na zasilaniu.
  Do przeprowadzenia regulacji użyłem modułu regulatora PID o wyściu 0-100%. (można go zastąpić podwójnym modułem regulatora ON/OFF).
  Problem mam z dalszą regulacją mającą na celu pomiar przyrostu (lub spadku) wartości sygnału wyjściowego w celu odpowiedniego wysterowania 2 wyjść ON/OFF z regulatora.
  Może ktoś przeprowadzał podobną regulację, i może podzielić się doświadczeniem?
  Pozdrawiam

  0 1
 • #2 13 Mar 2007 16:52
  kleki
  Poziom 28  

  Nie bardzo widzę twój obiekt regulacji, ale stawiałem podobny układ na regulatorzez RE-14 prod. Lumel. Ten regulator ma dwa wyjścia przekaźnikowe, które u mnie pracują w jako "zamykanie" i "otwieranie". Sygnału wyjściowego jako takiego regulator nie zna, są tylko dwie krańcówki odłączające zasilanie nastawnika. Sprzężenia zwrotnego jako takiego nie miał i działa (odpukać) bez zarzutu.

  Drugi ukłądek to był specjalizowany regulator (za $%#% nie pamiętam typu, ale produkcji Danfoss), do tego nastawnik i zawór regulacyjny. W regulator trzeba było wklepać czas od całkowitego zamknięcia do całkowitego otwarcia grzyba zaworu (miałem jakieś 40, czy 50 sekund). Regulator przy pierwszym załączeniu po konfiguracji wykonywał całkowite zamknięcie zaworu, aż do wyłącznika krańcowego (po prostu zamykanie sporo dłużej, niż zadeklarowany czas pracy zaworu). Stąd "wiedział", że jest ustawiony na 0% wyjścia. 100% było osiągane po zadeklarowanym czasie (te 40 sekund).

  0